Emine Sabancı Kamışlı, “Üniversite mezununun 6 ay işsiz kalması ümidini kırıyor"

“İlk Fırsat” projesi ile Anadolu’daki üniversitelerden mezun 15 gencin 11 ayda 155 saatlik eğitim aldığına dikkat çeken Esas Holding’in Kurucu ortağı ve Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı ” Üniversite mezununun 6 ay işsiz kalması ümidini kırıyor. İlk Fırsat projesine katılan, Van Üniversitesi’nden gelen çocuk İstanbul’daki üniversiteden çıkan çocuğun ayarına geldi. Bu çocuğun moralitesi yerinde, bu çocuk hayal kuruyor. Birinci gün elini sıktığımızda eli terliyordu şu anda bana çatır çatır yanlışsın diyebiliyor.”diye konuştu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Ekim 2016 Pazar 11:09
Emine Sabancı Kamışlı, “Üniversite mezununun 6 ay işsiz kalması ümidini kırıyor"

 
Adana’daki İnovasyon Haftası’nda düzenlenen panelde konuşan Esas Holding Kurucu ortağı ve Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı, Esas Sosyal’in 2016’da hayata geçirdiği İlk Fırsat projesini anlattı.
Bünyesinde Pegasus, Ayakkabı Dünyası, MAC Sportif, UN RoRo gibi bir çok şirketi barındıran Esas Holding Başkanı Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı aynı zamanda Esas Sosyal’in Kurucular Kurulu Başkanlığını da yürütüyor.  İlk Fırsat Projesi, Anadolu’daki üniversitelerden mezun olan gençlerin iş bulabilmesi için bir fırsat yaratmayı amaçlıyor. Projeye başvuran gençler 1 yıl boyunca sivil toplum örgütlerinde hem deneyim kazanıyor hem de eğitim alıyor. İlk Fırsat Projesi’nde bu yıl 15 katılımcı desteklendi. 2017 yılında 14 STK’da 20 katılımcının desteklenmesi planlanıyor. Başvurular 10 Ekim-4 Kasım 2016 tarihleri arasında STK web sitelerinden online olarak yapılabilir. 
 
ÇALIŞANLARIMIZA PAYDAŞIMIZ DİYORUZ
Esas Holding Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı, İlk Fırsat Projesini neden hayata geçirdiklerini şöyle anlattı, “Biz birçok şirkette faaliyet içindeyiz. Bizim bir özelliğimiz var, genelde yaptığımız işlerde tüketiciyi ellemeyi, biz grup olarak insanla ilişki kurmayı seviyoruz.16 senelik bir geçmişimiz var. Yoğun bir çalışma. Ali ile benim yaptığımız bir nebze inovasyondu.  Rahatça çalışmayıp yaşabileceğimiz bir yaş diliminde kolları sıvayıp Esas grubunu yarattık. 10 bin çalışanımız var ama biz çalışanlarımızın çoğuna bizim paydaşımız diyoruz. Şirket yönetimi anlayışımızda biz tek başımıza bir şey ifade etmiyoruz. Orada beyinler var, o beyinlerle beraber yürütüyoruz.

BU ÜLKEYE BORCUMUZ İSTİHDAM YARATMAK
Şu anda bizi çok heyecanlandıran yürüttüğümüz bir proje var. Biz 2015 senesinde 15.Kuruluş Yılımızda dedikki işlerimiz artık takımlarımızla beraber rayına oturdu. Biz başka bir şeyler yapmamız lazım. Biz bir sosyal proje yapmamız lazım. Sosyal yatırım yapmamız lazım. Tabi konuya bakarsanız nereden başlayayım. Bir sürü yönü var. Ama biz dedik ki bizim aslında bu ülkeye borcumuz ne? İstihdam yaratmak. Bunu aslında eski FED Başkanı Ben Bernarke dediki FED’in yükümlülüğü istihdam yaratmaktır dedi. Çünkü o istihdam yaratılırsa kalkınma ve mutluluk geliyor. Peki dedik istihdamı nasıl elleyelim. Düşündük iş insanları olarak yurt dışında ülkemizi tanıtırken ısrarla üzerinde durduğumuz iki önemli şey var; Türkiye’nin en büyük değerleri diyerekten ve bunun birincisi de genç nüfusumuz. Bu genç nüfus hakikaten yaşlanan Avrupa’da, Uzak Doğu’da, gelişmiş ülkelerde, bunlar genç nüfuslar ülke refahlarını ileri götürecek olanlar. İkinci de bulunduğumuz coğrafya diyorduk. Şu anda biraz karışık bulunduğumuz coğrafya ama biz onun da üstünden geleceğiz diye düşünüyoruz.”
 

6 AY İŞSİZLİK GENÇLERİN ÜMİDİNİ KIRIYOR
Yaptırdıkları araştırmalarla genç nüfusun işsizlik oranının yüzde 20 olduğunu, diplomalı genç nüfusun işsizlik oranının ise yüzde 30’a yakın çıktığını belirten Emine Sabancı Kamışlı sözlerini şöyle sürdürdü; “Çünkü diyoruz ki umudumuz gençler. Yarın öbürgün ben yaşlanınca o çalışacak benim emekli maaşımı ödeyecek. O gencin morali olması lazım ki hayal kurabilsin üretebilsin ki inovasyonu yapabilmesi lazım. Bir sürü bağımsız araştırmalar yaptık 15 ay boyunca. Ve buna bayağı bütçeler ayırdık. Ve ortaya şu çıktı, Evet biz eğitiyoruz, son 15 yılda bir sürü üniversite kuruldu, diplomalı adedi çoğaldı ama ortaya öyle bir şey çıktıki bir ilkokul mezunun 6 ay işsiz kalma oranı yüzde 30 iken, bir diplomalınının 6 ay işsiz kalma yüzde 43. Yüzde 30’u işsiz, yüzde 43’ü 6 ay. Altı ay o kadar önemli bir süre ki psikolojik olarak da analiz ettirdik. Belki ilkokul mezunu anne baba yatırım yapıyor üniversite okutuyor ve işte üniversite mezunu diyor ve 6 ay işsiz olması onun ümitlerini kırıyor. “
 
GENÇLER FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNDEN İŞSİZ KALIYOR
Üniversitelerden mezun gençlerin deneyim kazanabilmesi için Sivil Toplum Örgütleri ile işbirliği yaptıklarını ifade eden Emine Sabancı Kamışlı sözlerini şöyle sürdürdü;”Bu ne oluyor benim refahımı da engelliyor. Biz bir buna dönük sosyal yatırım projesi yapalım. Bunun birkaç bacağı olsun. Bu Türkiye’de ilkti. Hem sivil toplumları ellesin hem özel sektörü ellesin hem kamuyu ellesin ve şöyle yaptık biz gittik sivil toplum kuruluşlarına dedik ki senin ekstra fonun olsa hangi pozisyonu açardın? Müthiş şeyler geldi, peysaj mimarından pazarlama elemanına kadar bir sürü pozisyonlar geldi. Biz döndük dedik ki biz bu çocukları tanıtalım ama nasıl tanıtacağız. Bu çocukların büyük bir çoğunluğu fırsat eşitsizliğinden dolayı işsiz kalıyorlar. Bunun özeti de şu; daha az bilinen üniversiteden geliyor, daha az bilinen üniversite olduğu için o çocuğa networking olanağı sağlayamıyor ve iş eğitimi alamıyor. Dolayısıyla çok bildiğimiz bir üniversiteden biri başvurduğu ile Anadolu’dan bir üniversiteden başvurduğunda insan kaynakçı otomatikman bunu masadan atıyor.
Biz döndük sivil toplum kuruluşlarına sorduk. Ondan sonra döndük çocuklar gençler başvurdu. Otuz tane orta kademe üniversiteden eleme seçme yöntemiyle biz bu çocukları toplum gönüllüleri Vakfı muhasebe elemanı, AÇEV’de pazarlama sorumlusu olaraktan işe koyduk ve bizim katkımız biz bunların masrafını biz ödüyoruz, biz hibe ediyoruz. Dolayısıyla sadece burs vermek sorunu çözmüyor. “
 
YENİ BAŞVURULAR 4 KASIM'A KADAR
Gençlere burs vermek yerine inovatif çözüm bularak İlk Fırsat projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Emine Sabancı Kamışlı “Biz dedikki inovatif olalım, biz çocuklar girdiler oralara, 11 aydır çalışıyorlar. Bugüne kadar 155 saatlik eğitim aldılar. Van üniversitesendin gelen çocuk İstanbul’daki üniversiteden çıkan çocuğun ayarına geldi. Bu çocuğun moralitesi yerinde, bu çocuk hayal kuruyor. Birinci gün elini sıktığımızda eli terliyordu şu anda bana çatır çatır yanlışsın diyebiliyor. Çok hoş. Dolayısıyla şu anda da başvurular var 4 Kasım’a kadar. Bu sene 57 üniversite 14 STK . Biz bunun için 20 milyon  TL fon ayırdık. Ben şuna inanıyorum; İnsanımız önce kendine değer verildiğini hissetmesi lazım. Bu da gençlerden başlıyor. İnovasyon gençlerle olacaksa bizim gençlerin sorunlarına çok yakından eğilmemiz lazım.”diye konuştu.
 

Son Güncelleme: 10.11.2016 01:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.