Gedik Holding YK Bşk.Hülya Gedik;"Kadınlarla daha güçlüyüz"

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde yaptığı konuşmada kadınların mevcut potansiyellerini kullanarak yönetim kanadında da kadın istihdamının artması gerektiğini söyledi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
09 Mart 2017 Perşembe 17:58
Gedik Holding YK Bşk.Hülya Gedik;"Kadınlarla daha güçlüyüz"

En Güçlü 50 Kadın listesinde, kaynak ve döküm sanayinde Türkiye’de tek tepe kadın yönetici olan Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, kadın çalışanları ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında bir araya geldi.

Kadın-erkek eşitliği, toplumsal hayatta kadına yüklenen roller ve kadının ev ve iş hayatında taşıdığı yükümlülüklerin karşılıklı sohbet ortamında konuşulduğu toplantıda kadının iş hayatında temsil gücünün arttırılmasının önemine değinildi.

banner274

Kadın çalışanların işlerinde gösterdikleri gayret ve çaba ile başarılı bir performans gösterdiğini belirten Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, firma içerisinde kadın istihdamı ve çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğine dair çalışmaların önemine vurgu yaptı. Eğitimin önemine de değinen Hülya Gedik, eğitim durumuna göre işgücüne katılım oranı incelendiği zaman kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe işgücüne daha fazla katıldıklarını, okur-yazar olmayan kadınların işgücüne katılım oranı %17,4 iken, yüksek öğretim mezunu kadınların iş gücüne katılım oranının % 72,2 gibi yüksek bir oranda artış gösterdiğini kaydetti. Eğitimli olan kadınların çalışma hayatının içinde olmamasının ciddi bir ekonomik kayıp olduğuna da değinen Hülya Gedik, kadınların mevcut potansiyellerini kullanarak yönetim kanadında da kadın istihdamının artması gerektiğini söyledi.

Hülya Gedik, Türkiye’de kadın istihdamının bir yandan kadının saygınlığı, ekonomik özgürlüğü ve özgüvenine katkı sağlarken öte yandan ülke ekonomisinin ilerlemesinde etkisinin yüksek olacağını belirtti. Geleneksel değerlere dayalı tutumların sürdürülmesinin kadın için bazı zorlukları beraberinde getirdiğini de ifade eden Hülya Gedik, kadınların hayatlarını oluşturan tüm unsurları kontrol altına alıp ustalıkla yönetmeyi bilmeleri gerektiğinin altını çizdi.

İş Hayatında Kadın Eli

KADIN PATRONDAN KADIN İSTİHDAMINA POZİTİF UYGULAMA

Gedik kaynak, işyerinde sektörün geleneksel yapısına özgü olarak erkek mavi yakalı çalışanların yaptıkları işlerin ve görevlerin bir kısmını kadın çalışanlarında yapabileceği düşüncesi ile “mavi yakalı” kadın işçi istihdamı ile sektörde bir ilke imza attı.

Geleneksel olarak kaynak sarf malzemeleri üreten sektör “erkek” mavi-yaka çalışanı egemen olan bir sektörken, Gedik Kaynak, 2014’den bu yana geleneksel yapıyı değiştirerek çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamak adına kadın mavi yaka çalışan oranını %20’ye yükseltti.

Firmanın üretim sahası dışında yönetim biriminde de kadın çalışan sayısı oldukça yüksek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Teşekkür Belgesi alan Gedik Holding ise iştirakleri ile birlikte genelinde % 40’lık bir kadın istihdamını barındırıyor.

Son Güncelleme: 26.06.2017 11:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.