Hülya Gedik;"Türkiye sanayi ürünü çöplüğüne döndü"

Türkiye’nin en güçlü 50 kadını arasında yer alan Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, "Türkiye sanayi ürünü çöplüğüne döndü. 4.0 Sanayi Devrimi’ni yakalamamız için katma değerli ürünler üretmeliyiz ve güçlenmeliyiz. Türkiye’de bunu sağlamak için büyük projelerde yerli malı kullanılmalı, Türkiye’ye giren sanayi ürünleri denetlenmeli. ” diye konuştu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
26 Haziran 2017 Pazartesi 10:37
Hülya Gedik;"Türkiye sanayi ürünü çöplüğüne döndü"

Erkek egemen bir sektör olan sanayide, kaynak ve döküm sanayinde tek kadın yönetici olan Hülya Gedik, Türkiye'nin en güçlü iş kadınları arasında yer alıyor. İhracatın Metalik Yıldızı ödülünü de bu yıl da alan Hülya Gedik, Hürriyet gazetesinden Elif Ergu Demiral'ın yaptığı röportajda sanayi devrimine doğru gidilirken Türkiye'nin içinde bulunduğu duruma ilişkin önemli tespitlerde bulundu.

1963 yılınnda kaynakla işe başlayan Gedik Holding’te son 2 yılda makina parkurlarını yenilediklerini anlatan Hülya Gedik, katma değerli ürünler üretmek için Ar-Ge departmanı kurduklarını,  2010 yılında hayata geçirdiklerini Gedik Üniversitesi ile üniversite sanayi işbirliğini hayata geçirdiklerini söyledi.

 80 ülkeye ihracat yaptıklarını dikkat çeken Hülya Gedik, şöyle konuştu; "Türkiye’de güzel projeler var.  Ancak tüm bu projelerde Türk malları kullanılmıyor. Finansman başka bir yerden geldiğinde projede hangi marka ürünlerin kullanılacağı, iş yapılacak şirketler yazıyor. Biz bu yüzden son dönemde yapılan büyük projelere ürün veremiyoruz. Köprüler yapılıyor, büyük projeler yapılıyor, bunlar da Türk mallarına kota konularak yapılmalı diye düşünüyoruz. Türkiye’nin güçlenmesi ve sanayinin güçlenmesi için bu şart."

Hülya Gedik, Ar-Ge Merkezi'ndeki çalışmalar hakkında ise şunları anlattı; "Biz teknoloji satan durumdayız. Avusturya, Alman bazlı şirketten bilgi birikimi almıştık şimdi bilgi transfer eder konumdayız. Mühendislilerimizin seviyesi çok yüksek. Ar-Ge merkezi kurmak için de dosya verdik. İthalatı azaltıcı ürünler üretimine geçmek istiyoruz..Ar-Ge de otomasyon ve robotik uygulamalarla zenginleştiriyoruz. TÜBİTAK’a da proje verdik. TÜBİTAK’ta KO-Robot, işbirlikçi robot projemiz var. Endüstriyel robotlar insanla birlikte çalışmıyorlar, bizim ürettiğimiz proje insanla alışıyor. 4.0 ile yapılan iş de bu. İnsan makine iletişimi çok yoğunlaşıyor. Bizim projemiz TOFAŞ’la birlikte.Enerji yatırımları, rüzgar parkları, köprüler, petrol ve doğalgaz boru hatları, termik santrallerde projenin mühendislik kısmı yurtdışında yapıldığında malzemeler de markalarıyla yazılıyor. Yerli malı kullanma özendirilmiyor, olanaklar sağlanmıyor. Benzer projelere yurtdışında mal verirken Türkiye’de veremiyoruz. Şövalye gibiyiz. ‘Dışarıdan alınmasın, ithal edilmesin biz üretelim’ diyoruz. Kaynak sektöründe ‘Türkiye’ye giren tüm ürünleri biz üreteceğiz’ dedik. Zaten üretiyorduk ama olmayanlar vardı, bunların tümünü üretme iddiasındayız. İki hafta önce Milgem projelerinden birinin gemisi indirildi. Ürün verdik bu gemilere, savunma sanayi projeleri buna biraz daha duyarlı, yerli malı kullanıyorlar, çünkü bu aynı zamanda güvenlik için de önemli. Ancak mega bir çok projede bu duyarlılık yok.

banner274

HÜLYA GEDİK KİMDİR?

Hülya Gedik Uşaklı Halil Kaya Gedik’in kızı. Yıldız Teknik Okulu Makine Mühendisliği mezunu Halil Kaya Gedik, 1960 yılında Türkiye’nin ilk yerli otomobil projesinde görevlendirilen 23 mühendisten biri. Devrim Arabaları mühendislerinden olan babasının yanında işi öğrenen Hülya Gedik İstanbul Üniversitesi İktisat fakültesi mezunu. IIW Uluslararası Kaynak Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi, EWA Avrupa Kaynak Derneği üyesi, TÜSİAD üyesi, İSO üyesi olan Hülya Gedik, 2 çocuk annesi.

Son Güncelleme: 26.06.2017 10:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.