Kadınlar, Şeffaflık Ödülleri'ni topladı

Uluslararası Şeffaflık Derneği'nin yolsuzluk karşıtı tutum ve uygulamalarıyla öne çıkan kişi ve kurumları teşvik etmek amacıyla bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Şeffaflık Ödülleri sahiplerini buldu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
05 Şubat 2018 Pazartesi 15:20
Kadınlar, Şeffaflık Ödülleri'ni topladı

 Şeffaflık Derneği tarafından düzenlenen 'Yolsuzluğa Karşı Uyumun Yolu - Yolun Uyumu' başlıklı konferansta iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin katılımıyla uyum politikaları ve yolsuzlukla mücadele programları tartışıldı. 

Konferansta Uluslararası Şeffaflık Derneği'nin Paksoy Hukuk Bürosu ile işbirliğiyle düzenledi Şeffaflık Ödülleri Töreni’nde Medya, Yurttaşlık/Sivil girişim ve Kurumsal Şeffaflık kategorilerindeki şeffaflık ödülleri de sahipleriyle buluştu.

Medya dalında ödüle, Paradise ve daha önce de Panama belgeleriyle ilgili haberler yapan Cumhuriyet Gazetesi’nden araştırmacı gazeteci Pelin Ülker layık görüldü.

Yurttaşlık/sivil girişim kategorisinde ödülün sahibi Yolsuzluklara ve Haksızlıklara Karşı Mücadele Derneği oldu.

Kurumsal Şeffaflık kategorisinde ise ödülün sahibi belirlenen sınırın üzerinde bir değere sahip ama geri gönderilemeyen hediyeleri kurum içinde düzenlenen bir açık artırmayla satan ve elde edilen geliri bir hayır kurumuna bağışlayan Allianz Sigorta oldu.

 Uluslararası Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Özarslan, yolsuzluğun toplumu içten içe çürüten, ahlaki yozlaşma yaratan ve insan hakları ihlallerine yol açan temel bir sorun olduğunu ifade ederek “Bu konuda bir ilerleme, ancak toplumsal olarak yolsuzluğu toptan reddetmek, ortak bir mücadele sergilemek ve küçük bir örneğine dahi gözlerimizi kapatmamakla mümkün. Yolsuzlukla mücadelede bireysel ve kurumsal çabaların ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kere daha hatırlatan ödül sahiplerine şükranlarımızı sunuyoruz.”dedi.

 CNN Türk spikeri Büşra Sanay moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Coca Cola İçecek Hukuk Baş Müşaviri Ertuğrul Onur, ÜNSPED CEO’su Hakan Çınar, Allianz Risk Yönetimi ve Uyum Direktörü Zeynep Karayurt Özhan ve Erdemir İç Denetim Direktörü Cengiz Musaoğlu kendi kurumlarındaki yolsuzlukla mücadele programlarını ve Türkiye’de ve dünyada yolsuzlukla mücadeleye ilişkin neler yapılabileceğine ilişkin önerilerini anlattılar.

HEDİYELER SATILIP STK'YA BAĞIŞLANIYOR

“Bizim için iyi bir kurumsal vatandaş olmak çok önemli. Tüm iletişimimizde ve iş yapış biçimimizde doğru ve iyi yolları benimsemek DNA’mızda var. Yolsuzluka karşı sıfır tolerans!” diyen Allianz Risk Yönetimi ve Uyum Direktörü Zeynep Karayurt Özhan, 150 TL üzerinde değere sahip hediyelerin şirket içinde yapılan bir açıkartırmayla satıldığını, elde edilen gelirin ise bir sivil toplum kuruluşuna bağışlandığını söyledi. 

ŞEFFAFLIĞA İLİŞKİN ENDİŞE

EBRD direktörü Tuerkner, geçen yıl kendilerine kredi başvurusu yapan 35 Türk şirketlerin yedisinin başvurusunun "şeffaflığa ilişkin endişeler" nedeniyle kabul edilmediğini söyledi. Robertson da, 2008 krizinden önce avukat olarak başladığı kariyerinde bir etik kodu oluşturulması önerisiyle dalga geçildiğini, ancak, aradan 10 yıl geçtikten sonra artık bunun yeni normal olduğunu vurguladı.

YOLUN BAŞINDAYIZ

Erdemir İç Denetim Direktörü Cengiz Musaoğlu ise “Her aksiyonunuzu açık bir şekilde tüm paydaşlarla paylaşabilmek. Fakat baştan yöneticiler sahiplenmedikçe istediğiniz kadar şeffaf olun. Burada yolun çok başındayız. Türkiye’nin en yaşlı şirketi 50-60 yaşında. Kurum kültürü ve liderlik bu işin temeli. Lider bu konuya sahip çıkacak. Yolsuzluğun azalması için refah toplumu olmamız ve kişi başı gelirde 20 bin doların üzerine çıkmamız lazım” dedi.

DÜRÜST OLMAK MALİYETLİDİR

Coca Cola İçecek’ten Ertuğrul Onur, ABD menşeli bir marka olsalar da 12 ülkede faaliyet gösteren İstanbul Borsası’na kayıtlı bir Türk şirketi olduklarının altını çizdi ve “CCI ilk kurulduğunda sadece Türkiye vardı ve Etik 1.0 seviyesindeydik. Bölgede büyümeye başlayınca Etik 2.0’a geçtik. Türkiye’de şu an istisnai bazı şirketler Etik 3.0’da olabilir, ama Etik 4.0 için katedilmesi gereken çok yol var. Doğru ve dürüst olmak maliyettir – Türkiye’deki algı bu. Ek denetimler, ek sertifikalar vs. Bu yüzden devletin bu uygulamaları yapanlara teşvikler getirmesi uygun olabilir.”

ŞEFFAFLIK KOMİTEMİZ VAR

Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 10’unu yönetmekte olan Gümrük Müşavirliği ve Lojistik şirketi ÜNSPED CEO’su Dr. Hakan Çakır ise faaliyet gösterdikleri sektörün “bilinenin aksine” şeffaflığa ve etik değerlere önem verdikleri takdirde somut fayda sağlanan bir sektör olduğunu vurguladı. “Şeffaflık ve Etik Komitemiz var. Çeşitli eğitimlerle etik kuralların ne olduğu yönünde bilgi veriyoruz. Son üç ayda Müşteri Haklarını Koruma kurulu kurduk. Bir anlamda paydaşlarımızla beraber şeffaflık ve etik konusunda hareket ediyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 05.02.2018 15:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.