KALDER Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı;"2017'de geleceğe odaklanmalıyız"

KALDER Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı, 2017 yılına ilişkin beklentilerini anlattı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Ocak 2017 Pazartesi 11:03
KALDER Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı;"2017'de geleceğe odaklanmalıyız"

 KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı, geride bıraktığımız  2016  yılını değerlendirerek, 2017 yılına ilişkin beklentilerini anlattı.

2016 yılının ekonomik siyasi ve sosyal açıdan tam bir "Yeni Normal" yaşattığını ifade eden KALDER Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı şöyle konuştu;"Ekonominin daralma evresine girdiğini hepimiz biliyor ve yaklaşık 4 yıldır bu işaretleri okuyan uzmanlann görüşlerini dinliyoruz. Ancak bu durumun siyasi ve sosyal mecradaki olağan olmayan gelişmelerle de desteklenmesi; dünyada gerçekten de ezber bozan bir etki yarattı. Bu nedenle yılı değerlendirirken beklentilerin gerçekleşmesi kriteri ile yaklaşmak doğru olmayacağından, bize neler öğrettiğine odaklanmalıyız. Böylece 2017 öngörülerini temellendirmek mümkün olacaktır."

banner274

"Dijitalleşmenin aslında çok katmanlı bir değişim olduğunu hep beraber deneyimliyoruz." diyen Buket Eminoğlu Pazarcı'nın 2017 yılına ilişkin beklentileri ise şöyle;
"İş yapma biçimleri değiştikçe meslekler, hukuksal çerçeve, iletişim biçimleri, fiziksel unsurlar, hemen her bileşen baş döndürücü bir hızla değişiyor. "Uzun soluklu" tarifi "Tek kullanımlık" ile yer değiştiriyor. Eğer bundan sonrasını planlayacaksak; bu yeni düzenin çalışabileceği bir ekosistem planlamaiıyız. İş dünyası yeni nesil üretim ve Endüstri 4,0 uyumunu hedeflerken; Kobiler de bu dönüşümü mümkün kılan alt yapıları kurgulamak durumunda! Ülke olarak rekabet gücümüz yenidünya düzenine uyumdan geçiyor. Ancak bu büyük puzzleda parçaların etkililiği değişiyor. Biz de hangi parçayı temsil edeceğimizi bilerek ilerlemeliyiz. Tabii ki zayıf ve güçlü yanlarımızı bilerek. Ülkemizin fason endüstri üretiminden sıynlması ve teknolojisini kendi geliştirebildiği bir sanayi ekosistemi kurabilmesinin inovasyona bağlı olduğunu biliyoruz. ARGE'nin GSYH'nin içindeki harcama payının %1'lerden %3-4'lere yükselmesi ve küresel inovasyon endeksinde üst sıralarda yer alınması özelikle 2023 hedefleri için son derece önemli olduğu için bu konuda top yekûn hareket etmeliyiz. Eğitim bizim gibi göreceli olarak daha genç bir nüfusun olduğu ülkeler için kritik bir önemde kuşkusuz! Ve gelecekte dünyanın talep ettiği nitelikli iş gücü ve yeni meslek gruplan için bu alanda ciddi bir reform olmalı diye düşünüyorum. Endüstri ve üretim alanında ise ciddi bir yol göstericiliğe ihtiyaç var, teşvik ve düzenlemelerle de desteklenmesi gerekiyor. 2017 her şekilde silkinerek arındığımız, geleceğimize odaklandığımız, reformlarla önümüzü açtığımız ve yenilere yol açtığımız bir yıl olmalı diye düşünüyorum."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.