Müge Uz;"Kadınlar kendine güvensin, cesur olsunlar, çekinmesinler"

QNET Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Müge Uz, "Kadınlar sorumluluk almaktan kesinlikle çekinmemeliler, kendilerine güvenmeliler, yeri geldiğinde cesur olmalılar ve inandıklarını paylaşmaktan, inandıkları şeyler için aksiyon almaktan çekinmemeliler"diyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
02 Şubat 2018 Cuma 02:00
Müge Uz;"Kadınlar kendine güvensin, cesur olsunlar, çekinmesinler"

Türk iş kadınları global şirketlerdeki kariyer basamaklarını tırmanmaya, gittikleri ülkelerde Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeye devam ediyorlar. Bunun son örneği geçtiğimiz günlerde yaşandı. Kariyerinde 17 yılı geride bırakan iş kadını Müge Uz,  150’den fazla ülkede faaliyet gösteren Malezya merkezli QNET Global’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan oldu.  Bu yeni görevine atanmasıyla birlikte şirketin merkezine Malezya'ya taşınan Müge Uz, dünya çapında 10 milyona yakın satış temsilcisi bulunan QNET’te pazarlama süreçlerinin en etkin çözümlerle yönetilmesi ve global pazardaki yerinin daha da güçlendirilmesi amacıyla projeler geliştirilmesine odaklanıyor. 150 ülkedeki şirket distribütörleriyle görüşebilmek için saat farkları nedeniyle uykusuz geceler geçiren Müge Uz, günde yalnızca 2 saat uyusa da halinden hiç şikayetçi değil. 'Geçici bir süre için böyle' diyor ve bu yoğun tempoyu göğüslemekte tereddüt dahi etmiyor. Onun bu çabası bile kadınların iş hayatındaki başarılarının hiç de boşuna olmadığının göstergesi. Peki Müge Uz, global bir şirkette başkanlığa nasıl ulaştı, neler yaşıyor, başka kadınlara tavsiyeleri ne olur? Müge Uz, tüm sorularımızı içtenlikle yanıtladı. 

Eğitim hayatınız nasıl ilerledi?

1979 İzmir doğumluyum. Orta ve liseyi Özel Türk Koleji'nde okuduktan sonra 2001 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldum.

Şimdi bulunduğunuz noktaya gelene kadar kariyer yolculuğunuz nasıldı?

İş hayatına Deloitte’da Auditor olarak başladım. Senior auditor olarak görevimden ayrılıp farklı bir kariyer, satış-pazarlama için Loreal Turkiye’ye Tüketici Ürünleri Bölümü Satış Operasyon Müdürü olarak geçiş yaptım. Sonrasında Harvey Nichols Ingiltere ve Türkiye’de Kozmetik Ürünler Direktörü olarak iş hayatıma devam ettim. Yıldız Holding'te pazarlama müdürü ve Lila Kağıt'ta Grup Markalar müdürü olarak çalıştıktan sonra doğrudan satış sektöründe satış kariyerime devam etmeye karar verip, Oriflame’e geçiş yaptım ve  5 sene burada çalıştıktan sonra Oriflame Türkiye Bölge Pazarlama Direktörlüğü görevimden QNET Global’den gelen Global Pazarlama Başkanlığı teklifini  değerlendirmek üzere ayrıldım. Şu an Malezya’da ikamet ediyorum ve QNET Merkez ofiste Global Pazarlama Başkanlığı yapıyorum.  

QNET Türkiye’de hangi çalışmaları yaptınız?

QNET Global olarak stratejimiz bölgelerimiz ile beraber omuz omuza  çalışarak global planları en iyi şekilde, bölgedeki pazarın, networkün ve tüketicinin ihtiyaçalarınılarını, taleplerini göz önünde bulundurarak lokalize etmek. Bu hedef doğrultusunda da Türkiye ekibimizle beraber sıkı bir çalışma içerisindeyiz. Bu aralar Mart ayiqında hayata geçireceğimiz uzun soluklu kadın hedef kitleye yönelik hazırladığmıız kampanyamız için Türkiye ekibimizle birlikte keyifle ve sıkı bir şekilde çalışıyoruz.

QNET Global’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan olarak atandınız. Türk iş kadınlarının global şirketlerde üst yönetimde yer almaları gurur verici. Sizi bu yeni göreve atanmanızı nasıl değerlendiyorsunuz?

Çok büyük bir sorumluluk, aynı anda 150 ülkenin farklı ihtiyaçlarına en iyi sekilde cevap vermek icin ekibim ve ben sürekli çalıyşıyoruz. Global her planın içine pazarlarını en iyi bilen, bizi sürekli geri bildirimleri ile destekleyen bölgelerimizi de dahil etmeyi asla ihmal etmiyoruz. Pozisyonda çok yeniyim. Henüz 2 ay oldu ama tabii ki hedefim şirketi hedeflerinin de üzerine ulaştırarak Türkiye'yi, Türk kadınlarını en iyi şekilde temsil etmek. Ancak 150 ülke olunca saat farklarını yakalamakta çok zorlanıyorum. Bu nedenle günde neredeyse  2 saat uyuyorum. J

Pazarlamadan Sorumlu Başkan olarak hangi çalışmaları yapacaksınız? Şirket açısından 2017 nasıl bir yıl oldu, 2018 hedefleriniz neler?

2018 senesinde ilkemiz komplike ve zorlu hayatın getirdiklerini göz önünde bulundurarak her safhada basitleştirmek ve özümüze geri dönmek. Beraberce yolumuza devam ettiğimiz aktif satış gücümüzün iş hayatını kolaylaştırmak. Bunun dışında tabiki yeni ve farklı ürünler 2018 planlarımız içinde. Yine bölgesel kampanyalar ve iletişim planları özellikle sosyal medyayı aktif kullanmak, hem genç kitleye hem de kadınlara dokunabilmek hedeflerimiz arasında. Global planlarımızı lokalize etmek ve iş fırsatındaki güçlü odağımızı ürürlere de vermek yine hedeflerimizde ilk sıralarda. Bu sene özellikle ürün iletişimimiz artırarak, hedef kitlelerimize basit yalın, sade mesajlarla ulaşmak ve “ürünlerimizin faydalarını, neden QNET ürünleri almalıyım?” sorusunun cevabını en iyi şekilde vermek istiyoruz. Ana ürünümüz olan iş fırsatı ile beraber, farklı özellikleri olan muhteşem ürünlerimizi de güçlü pazarlama ve iletişim planları ile destekliyor olacağız. Tabii ki tüketici kitlemizin büyük bölümünü oluşturan erkekler de yine önceliklerimiz arasında.  Onlara en kaliteli ve avantajlı ürünleri sunmaya devam edeceğiz. QNET için konaklama ürünleri çok önemli. Özetle plan çok, önemli olan şimdi bunları bir an önce hayata geçirmek.

Şirketinizde kaç kadın çalışıyor? Yönetim kademesinde kaç kadın bulunuyor?

QNET Türkiye ofisi için konuşursak ofisin yüzde 50’den fazlasını kadınlar oluşturmakta.

Kendinizi bir iş kadını olarak nasıl tarif edersiniz?

Sanırım kendimi işime ve aileme adadığımı söyleyebilirm. Malesef özellikle yeni görevle birlikte çok fazla kendime zaman ayırma fırsatı bulamadım henüz. İş hayatında oldukça düzenli, planlı ve programlı ilerlemeyi severim herkes gibi. Takım oyununun gücüne inanırım. Sonuçta ben her şeyi ekibimle beraber yapıyorum. Bu sadece merkez ofisteki ekip de degil, tabii ki bölge ekiplerimiz, satış gücümüz, tedarikçilerimiz, iş ortaklarımız. Biz kocaman bir aileyiz ve bu başarı hepimizin. 

Günde kaç saat çalışıyorsunuz, bir iş gününüzde neler yapıyorsunuz, işinizi seviyor musunuz, mutlu musunuz?

Şu ara saat farkı /150’ye yakın ülke/ yakalamakta biraz zorlandığımız için günde neredeyse 20 saat çalışıyorum. J Ama tabii bu geçici bir süreç J Günümün büyük bölümü ekibimle toplantılar, bölgelerle toplantılar, tedarikçilerle toplantılar, çalıştığımız diğer ekiplerle toplantılarla geçiyor. Yöneticim Hong Kong’da, ekibimin yarısı Bang Kong’da, kalan yarısı ben ve CEO'muz ise Malezya’dayız ama her gün mutlaka konuşur ve birbirimize değerlendirme ve geri bildirim veririz. Hal böyle olunca yapılması gereken işler de biraz akşama kalabiliyor J İşimi seviyorum, özellikle de ekibimi çok seviyorum, biz burada farklı kültürlerden, dinlerden, ülkelerden kocaman bir aileyiz

İş hayatında yaşadığınız en önemli hata neydi? Bu hatadan hangi dersi çıkardınız?

Yurt dışında çalışma hevesi ile Loreal’deki görevimi bırakmak diyebilirim. Meğer her şeyin bir zamanı varmış, kısmet derler ya, hep içimde keşke ayrılmasaydım, acele etmeseydim diye uktedir. Bazen gençlik hevesi ile insan bir an önce yurt dışında çalışma isteğine kapılıyor ve elindeki güzellikleri göremeyebiliyor. Benim dersim acele etmemek, elindekinin değerini bilmek ve her şeyi zamana bırakmak oldu. 

Kariyer yaparken bir kadın olarak karşınıza çıkan en önemli engeller nelerdi, nasıl aştınız ya da aşamadınız?

Çok şükür, şanslıyım herhalde.  Hiçbir işimde aşamayacağım bir engel ile karşılaşmadım. Zaman zaman bir kadın olarak acaba koskoca erkek ağırlıklı distribütörleri yönetir miyim diye tedirgin oldum ama sonra gördüm ki onlar en büyük destekçim olmuş, bir aile olmuşuz. Bir de auditten sonra satış pazarlamaya geçtiğim dönemde tedirginlik yaşamıştım, insert nedir onu bile bilmiyordum ama 6 ay satış temsilcisi olarak saha eğitimi almak beni bu konuda çok iyi bir şekilde yetiştirdi.

İş kadınlarına başarılı olabilmeleri için hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

İşten eve döndüklerinde kapıda 'Oh çok şükür" diye nefes almıyorlarsa,  işlerine her gün içlerinde bir heyecan ile geliyorlarsa, şirket hedeflerini kendi hedeflerinin önüne koyuyorlarsa, ekiplerinin önünde değil onlarla beraber hareket edip şirketin sağa sola değil ileriye aynı adımlarla gitmesine katkıda bulunabiliyor hatta buna liderlik ediyorlarsa bence daha fazla bir tavsiyeye ihtiyaçları yoktur. J

Sizce iş hayatında kadınların daha fazla yer alabilmesi, cam tavanların-duvarların ortadan kalkması için neler yapılmalı?

Sorumluluk almaktan kesinlikle çekinmemeliler, kendilerine güvenmeliler, yeri geldiğinde cesur olmalılar ve inandıklarını paylaşmaktan, inandıkları şeyler için aksiyon almaktan çekinmemeliler. Erkek için iş, kadın için iş yoktur. Tüm işler hepimizin. J

Başka kadınların öğrenmesi, fikir vermesi için uzmanlığınız olan alanlardan biriyle ilgili olarak püf noktalarını, tavsiyelerinizi anlatır mısınız?

O zaman her kadının en sevdiği şey olan bakım ve güzellikten bahsedeyim biraz. Ben iç ve dış güzelliğin bir bütün olduğuna inanırım. Öncelikle bir kadının en büyük güzelliği gülümsemesidir. Sonra sağlıklı bir yaşam tarzı bu güzelliği destekler. İşte burada da cilt bakım ürünleri ve gıda takviyeleri ne büyük destekçimiz. Hepimiz iş hayatında sürekli koşturma içindeyiz. Doğru ya da tam beslenebiliyor muyuz? Vücudumuzun ihtiyaçlarını gıdalarımızdan tam alabiliyor muyuz tartışılır. Ben bu ihtiyaçlarımı  QNET sağlıklı yaşam ürünleri ile tamamlıyorum mesela. E cilt bakımına gelince yaşlanıyoruz tabii ki, ama önemli olan güzel yaşlanmak. Ben anti-aging sösüzünden pek hoşlanmıyorum. Onun yerine well-aging'i seviyorum. Yaşlanmak doğanın getirdiği bir şey. Önemli olan bunu ne kadar geç ve ne kadar güzel yaşadığınız. Burada da her gün günde 2 kez sadece 2 dakika süren cilt bakım rutini çok önemli. Çünkü normal ürün kullanımına göre çok daha etkili sonuçlar sunuyor. O zaman ne yapıyoruz, cildimizi temizliyoruz, nemlendiriyoruz, güçlendiriyoruz. Böylece daha sağlıklı ve genç bir cilde sahip oluyoruz.

  

İŞ KADINLARI VE KADIN GİRİŞİMCİ BİYOGRAFİLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

SİZ DE BİYOGRAFİNİZİN YAYINLANMASINI İSTİYORSANIZ BİZE YAZIN

İLETİŞİM - istekadinlarmedya@gmail.com

Son Güncelleme: 28.05.2020 09:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.