Neşe Gök;"Aile içi şiddete maruz kalan çalışanımıza psikolojik ve hukuki destek sağlıyoruz"

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök," Sabancı Üniversitesi tarafından sürdürülen ‘‘ İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı (BADV)’’ projesine de destek veriyoruz. Projenin içinde yer alan pilot şirketlerden biri olarak, aile içi şiddete karşı eğitim programları geliştirerek, çalışanlarımızı bilgilendiriyoruz. Bu konuda tüm çalışanlarımızı kapsayan politikamızı oluşturduk. ‘‘İnci Holding Aile İçi Şiddete Karşı” politikası toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla başta kadın olmak üzere, aile içi şiddetin karşısında duran bir iş kültürünün gelişmesini amaçlıyor. Bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra aile içi şiddete maruz kalan çalışanlarımıza psikolojik ve hukuki danışmanlık desteği sağlıyoruz."dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
06 Aralık 2017 Çarşamba 15:56
Neşe Gök;"Aile içi şiddete maruz kalan çalışanımıza psikolojik ve hukuki destek sağlıyoruz"

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, İnci Holding'teki cinsiyet eşitliği çalışmalarıyla ilgili olarak açıklama yaptı. StratejiCo'nun blogunda yayınlanan röportajdan çarpıcı bölümleri sizler için derledik.

KADINLARIN EMEKLERİ VAR

Gök, İnci Holding’in cinsiyet eşitliği konusundaki genel yaklaşımını şöyle özetliyor; "Merhum Cevdet İnci’nin kurduğu, bizzat 50 yıl yönetip büyüttüğü İnci Holding’in, ondan sonraki 15 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda İnci Ailesi kadınlarının emekleri var. Tabii bunun öncesinde ben dahil ailenin kadınlarının, Cevdet İnci’nin elinden tutarak koridorlarında yetiştiği şirkette Cevdet İnci’ye omuz verdikleri ve aynı hedefe koştukları bir hikayedir bu. Ailemizde kadın olmak da iş hayatında yer almak bir farklılık değil, doğallıktır. Bu aile kültürü, şirketimizin de genlerine işlemiştir. İnci Holding’de cinsiyet eşitliği tartışılmaz bir ilkedir. Erkek egemen diye anılan otomotiv sektöründe erkek-kadın ayrımı olmadan çalışarak işlerimizi büyütmeyi hedefliyoruz. Her sektörde olduğu gibi farklılıkların dengesi bizim sektörümüz için de oldukça önemli. Cinsiyet, tecrübe, yaş kombinasyonlarında dengeli bir dağılımı yakalamaya çalışmamız gerekiyor. Biz bu dengeli dağılımı, insan kaynağımızdaki zenginliğimiz olarak görüyoruz."

KADIN EKONOMİK HAYATTA GÜÇLENMELİ

"Bize göre kadın olmak; ne ayrıcalık ne de ayrımcılık konusu olmalı" diyen Gök, cinsiyet eşitliği konusunda yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı;"Kadının ekonomik hayatta güçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda neler yapabiliriz diye araştırma içerisindeyken, UN Global Compact ve UN Women gibi cinsiyet eşitliği konusunda ciddi adımlar atan ve global olarak faaliyet gösteren önemli platformlarla işbirliği fikri doğdu. Mart 2016’da İnci Holding olarak UN Women önderliğinde oluşturulan Kadının Güçlendirilmesi (WEPs) prensiplerini imzalayarak, bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getirmeyi taahhüt ettik. Taahhütlerimiz arasında, cinsiyet eşitliğinde kurumsal lider olmak, kadın - erkek tüm çalışanların insan haklarına saygılı olmak, kadının güçlenmesine yönelik girişim, tedarik zinciri ve pazarlama faaliyetleri uygulamak gibi prensipler yer alıyor. Tüm dünyada, otomotiv ve otomotiv tedarik sanayi sektöründe imza atan 23 şirketten biri olduk. İmzacı şirketler, cinsiyet eşitliğine dair çalışma ortamlarında, faaliyet gösterdikleri pazarda ve toplumda yaptıkları faaliyetlerin etkisini ölçerek sonuçları raporlayacaklarını beyan ediyorlar."

İNCİ HOLDİNG AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI

Aile içi şiddete karşı da pilot uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade eden Gök, şöyle konuştu:"Çok önemli bir toplumsal sorun olan kadına şiddet konusunda iş dünyasının farkındalığını arttırıp, sesini yükseltmesi gerektiğine inanıyorum. Toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin artırılması amacıyla Sabancı Üniversitesi tarafından sürdürülen ‘‘ İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı (BADV)’’ projesine de destek veriyoruz. Projenin içinde yer alan pilot şirketlerden biri olarak, aile içi şiddete karşı eğitim programları geliştirerek, çalışanlarımızı bilgilendiriyoruz. Bu konuda tüm çalışanlarımızı kapsayan politikamızı oluşturduk. ‘‘İnci Holding Aile İçi Şiddete Karşı” politikası toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla başta kadın olmak üzere, aile içi şiddetin karşısında duran bir iş kültürünün gelişmesini amaçlıyor. Bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra aile içi şiddete maruz kalan çalışanlarımıza psikolojik ve hukuki danışmanlık desteği sağlıyoruz."

KADINLARIN ÇALIŞMAK İSTEDİĞİ ŞİRKET

Forbes dergisinin, ‘‘Türkiye’de Kadınların Çalışabileceği En İyi 50 Şirketi’’ listesinde İnci Holding'in ilk 10'da yer aldığına dikkat çeken Gök; "Eşitliğe dayalı şirket politikalarımızın, çalışanlarımız üzerindeki olumlu etkisini her sürecimizde gözlemliyoruz. İş hayatında çağımızın kilit sözcüğü; sürdürülebilirlik. Holdinglerin, çalışanlarıyla var olduğunu çok iyi biliyoruz. 65 yıllık tecrübemizin ışığında şunu söyleyebiliriz; İnci Holding’in 2 bin 500 kişilik büyük ailesinin her yıl büyük başarılar getiren performansında, yaptıkları işe inancın ve eşitlikten gelen güvenin büyük rolü var. Bu büyük ailemizle gurur duyuyoruz."dedi.

EŞİTLİK İÇİN POLİTİKA ÜRETİLMELİ

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, kadınların sosyo-ekonomik konumlarının güçlendirilmesi, toplumsal yaşamda kadın erkek eşitliğinin sağlanması, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın sağlanabilmesi için kadınların istihdamının artırılması ve eşit işe eşit ücret imkânının yaratılması gerektiğini belirtti. Gök, "Türkiye'de istatistikler kadınların işgücü ve eğitim alanlarında erkeklerden daha az hak ve olanağa sahip olduğunu gösteriyor. TÜİK verilerine göre 100 kadından sadece 31'i çalışıyor veya iş arıyor. Türkiye, yüzde 27.5 kadın istihdamı oranı ile Avrupa ülkeleri arasında son sıralarda yer alıyor. Bu veriler ışığında, Türkiye’nin kadın-erkek eşitliğinin toplumsal ve ekonomik hayatta sağlanması konusunda teşvik edici politikalar üretmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Ekonomik gelişimimiz devam ettikçe, firmalar da yeni iş modellerinin uygulanması konusunda daha istekli olacaklardır. Esnek çalışma saatlerini, yaratıcılığın daha üst seviyede olması gereken iş kolları için farklı çalışma ortamlarını ilerleyen zamanlarda daha çok konuşmaya başlayacağız. Geleceğin iş dünyasında kadın-erkek ayrımından çok bu konuların ön plana çıkması gerektiğine inanıyorum."diye konuştu.

NEŞE GÖK KİMDİR

OKUMAK İÇİN LİNKE TIKLAYIN

Son Güncelleme: 10.12.2017 16:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.