Nur Ger, BM WEPs İş Dünyası Sözcüsü Oldu

TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı - SUTEKS Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger, BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri Girişimi İş Dünyası Sözcülüğü’ne getirildi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
18 Şubat 2016 Perşembe 21:36
Nur Ger, BM WEPs İş Dünyası Sözcüsü Oldu
Ülke gündemi terör saldırıları nedeniyle sarsılırken, ekonomi dünyasının güçlü, öncü kadınlarından SUTEKS Group Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger’den kara bulutların içinde bir nebze olsun yüzümüze tebessüm konduracak bir haber geldi. Aynı zamanda TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı olan Nur Ger, 2016’dan itibaren 2 yıl süreyle Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (UN WEPs) İş Dünyası Sözcüsü olarak atandı. UN WEPs Liderlik Grubu’na da dahil edilen Nur Ger, 15 Mart’ta ABD’nin New York şehrindeki  Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri Yıllık Konferansı (UN WEPs Annual Event)’na davetli olarak katılacak.
 
ŞAŞIRTICI OLMADI
Nur Ger’in bu başarısı elbette onun çalışmalarını yakından takip edenler için bir sürpriz olmadı. Bunun nedenini anlatmak için yaptıklarına kısaca göz atmak bile yeterli olur. Dilerseniz önce BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri WEPs nedir oradan başlayalım ve sözü Nur Ger’e getirelim.
KADININ GÜÇLENMESİ PRENSİPLERİ - WEPS NEDİR?
WEPs, İngilizce Women Empowerment Principles’ın kısaltılmış hali. Türkçesi ise Kadının Güçlenmesi Prensipleri… UN Global Compact ve UN Women işbirliğinin bir ürünü olan WEPs platformu, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini istiyor. Türkiye
2015 yılı itibariyle 49 WEPs imzacısıyla, 56 ülke içinde en çok imzacısı olan 5. ülke konumunda.
 
SUTEKS WEPs’İ İMZALAYAN İLK KOBİ
İşte Nur Ger’in sahibi olduğu SUTEKS, Kadının Güçlenmesi Prensipleri WEPs’i 2012 Türkiye’de imzalayan ilk KOBİ olarak dikkat çekti. Hemen ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” alanında en iyi uygulama ödülüne layık görüldü. Nur Ger, 2013 yılında ise SUTEKS’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Kadının Güçlenmesi İlkeleri Liderlik Grubu’nun onur listesine girdi. SUTEKS’in insan odaklı ve kadın erkek eşitliği gözeten kurumsal iş modeli 2013 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Kadını güçlendirme Prensipleri (WEPs) yarışmasında onur ödülü kazandı.
WEPs SÖZCÜSÜ OLARAK ABD’DE KONUŞACAK
BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri Girişimi İş Dünyası Sözcülüğü’ne atanan Nur Ger, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri Yıllık Konferansı (WEPs Annual Event)’nın 15 Mart’taki ana oturumuna özel konuşmacı olarak davet edildi. Nur Ger, tüm dünyadan gelecek üst düzey katılımcılara hitap ederek cinsiyet eşitliğinin sağlanması için yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bir sunum yapacak.
NUR GER KİMDİR?
İstanbulda doğan ve eğitimine Galatasaray Lisesi’nde başlayan Nur Ger, liseyi AFS Bursu ile gittiği Amerika’nin Teksas Eyaleti'ndeki Lamar Lisesi’nde bitirdi. Lisans diplomasını 74-78 yılları arasında okuduğu Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden, yüksek lisansını ise aynı fakültenin Ekonomi ve Uluslararası Dış İlişkiler Bölümü’nden aldı.
Çalışma hayatına çok erken yaşta başlayan Ger, lise ve üniversite yıllarında özel ders vererek ve profesyonel simültane tercümanlık yaparak hayatını kazandı. Ger, ilk şirketi Birlik Ticaret’i 1976 yılında kurdu. Aynı dönemde, İstanbul’da yeni kurulmaya başlanan entegre tekstil şirketlerinde proje yöneticisi olarak görev aldı. 1983-86 yıllarında hazır giyim firmalasında yönetici ve ortak pozisyonunda çalıştıktan sonra 1986 yılında halen yönetim kurulu başkanı olduğu konfeksiyon ve ihracat firması SUTEKS’i kurdu.
    
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD)’nin 1994-1996 döneminde yönetim kurulu başkanlığını yapan Ger, sivil toplum alanında etkin rol alıyor. TESEV, KA-DER ve KAGİDER'in kurucu üyesi olan Ger, TÜSİAD Sosyal İşler Komisyonu’na bağlı olarak çalışan ‘AB Sürecinde Kadın-Erkek Eşitliği’ Çalışma Grubu'nun başkanlığını yürütüyor..  Nur Ger, bu görevi kapsamında TÜSİAD'ın kadın girişimciliğini arttırmak için Dünya Bankası ve Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı ortaklığıyla yürüttüğü "Adım Adım Anadolu" projesinin fikir ve formatını oluşturdu.
Dünya Gazetesi’nin ‘2000 Yılı Sektörün En Başarılı Kadınları Ödülü’, Milli Produktivite Merkezi’nin ‘2004 Yılının İş Kadını Ödülü’ ve Sabah Grubu Mimoza Dergisi’nin ‘Cumhuriyet’in 75. Yılında 75 Kadin Ödülü’ne sahip olan Nur Ger, yurt içinde ve dışında pek çok konferans ve seminere konuşmacı olarak katılıyor. Ger’in hayat hikayesi 2001 yılında Hollanda Ulusal Televizyonu tarafınan belgesel hale getirildi.

EŞİTLİK SADECE KADINLARIN DEĞİL TOPLUMUN MESELESİ

Erkekler neden sizin derneğinize katılmalı, onlara bir çağrıda bulunur musunuz?

Toplumsal cinsiyet eşitliği meselesi sadece kadınların meselesi değil. Toplumun her kesiminden insanı ilgilendiren bir konu. Ailede, ekonomide ve toplumda karar vericilerin yasa koyucuların ağırlıklı erkekler olmasından dolayı değişimin erkeklerden başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Tam eşitliğe inanan, hayatın her alanında erkeklere tanınan fırsatların tamamının kadınlara da tanınmasını isteyen erkekleri derneğimize bekliyoruz.

YANINDAYIZ Derneği, İlçelerin Cinsiyet Eşitsizliğinin Röntgenini Çekti

YANINDAYIZ Derneği'nin Kanada Büyükelçiliği ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile hazırladığı 'Türkiye’nin ilk İlçe Bazında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeks’i çarpıcı sonuçlar içeriyor. “Politik katılım ve karar alma”, “Eğitim”, “Ekonomik yaşam ve kaynaklara erişim” ile”Sağlık ve spor” olmak üzere dört ana kategoride, 27 alt göstergeye göre hazırlanan endeksin zirvesinde İzmir’in Karşıyaka ilçesi yer aldı. Endekste en düşük puan ise Şanlıurfa Akçakale’de kaydedildi.

HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

NUR GER İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Türkiye’de bir ilk: Erkekler toplumsal cinsiyet eşitliği için 'Yanındayız' derneğini kurdu

Başkanlığını toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu Nur Ger’in yaptığı YANINDAYIZ Derneği’nin kurucu üyeleri arasında pek çok ünlü erkek iş insanı, sanatçı, gazeteci, hukukçu ve ekonomist bulunuyor. YANINDAYIZ Derneği, evrensel insan hakları anlayışıyla Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için zihniyet ve davranış değişikliğini yaratmayı hedefliyor.

banner274

HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

YANINDAYIZ Derneği; KadınErkekEşittirNokta!

Türkiye'de sanat ve iş dünyasından 40 erkeğin, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek için kurduğu ‘YANINDAYIZ Derneği'nin, 24 Ekim 2019 tarihinde düzenleyeceği “KadınErkekEşittirNokta” konferansında, cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekilecek. HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

  

Son Güncelleme: 03.03.2021 17:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.