Nur Ger; "WEPs Filmi Yaptık, Hedef Ulusal Kampanya"

Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu, WEPs İş Dünyası Sözcüsü - SUTEKS Group Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide kendi kişisel hikayesini ve WEPs yolculuğunu anlatan Ger, Kadının Güçlenmesi Prensipleri WEPs’in yaygınlaşması için yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
06 Haziran 2016 Pazartesi 23:27
Nur Ger; "WEPs Filmi Yaptık, Hedef Ulusal Kampanya"
Nur Ger’in kurucusu olduğu SUTEKS Group, Türkiye’de 2012 yılında WEPs’i imzalayan ilk KOBİ olma özelliği taşıyor. Kendi şirketinde sağladığı cinsiyet eşitliğinin yaygınlaşması için çaba gösteren Nur Ger, bu çabalarından ötürü 2013’te  WEPs Onur Ödülü’ne layık görülürken, 2015’te ise SUTEKS  dünyada 21 şirketin yer aldığı WEPs Liderlik Grubuna atandı. 2016-2018 yılları arasında WEPs İş Dünyası Sözcülüğüne atanan Nur Ger, WEPs’i imzalamadan çok çok öne cinsiyet eştiliğini kendi şirketinde çoktan sağlamış bir iş kadını. Nasıl mı? Kendisinden dinleyelim.

SUTEKS Cinsiyet Eşitliğinin İçselleştirildiği Bir Şirket
İş yaşamına genç yaşta atılan bir girişimci olarak, kadınların iş dünyasında yer almalarının ve orada kalabilmelerinin ne tür zorluklar ve fedakârlıklar gerektirdiğini bizzat yaşayarak gördüğünü ifade eden Ger şöyle konuştu; “Deneyimlerimden hareketle, SUTEKS’i kadın-erkek ayırt etmeksizin hiçbir çalışanın iş ve aile dengesini bozmadan, gönül rahatlığıyla çalışabileceği bir kurum olarak tasarlamak idealiyle yola çıktım. SUTEKS’ in toplumsal cinsiyet eşitliğinin içselleştirildiği, takım çalışmasının ve kâr primi paylaşımı uygulamasıyla her çalışanın aynı zamanda şirketin sahibi olduğu hiyerarşisiz yönetim anlayışı onu hayallerin ötesinde bir kurum yaptı. WEPs’ i duyduğumuz ilk anda SUTEKS olarak içselleştirdiğimiz prensiplerin Birleşmiş Milletler gibi prestijli bir uluslararası örgüt nezdinde karşılığı olduğunu anlamış olduk. Bu sebeple WEPs’i imzalamak, toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiğimiz önemi destekleyici bir unsur oldu. Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin SUTEKS Group açısından en önemli kazanımı yönetim anlayışımız ve kurumsal politikalarımızın daha geniş kitlelere duyurulmasına destek olması. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik politikalarımızla güzel bir örnek teşkil ettiğimizi düşünüyoruz.”
 
WEPS’i Anlatan Animasyon Hazırladık
Nur Ger, WEPs İş Dünyası Sözcüsü olarak 2 yıllık dönemdeki projelerini ise şöyle anlattı; “Bu iki yıl için iki ana hedefle yola çıktık. Bunlardan ilki, Türkiye olarak en çok WEPs imzacısına sahip ülkeler sıralamasındaki 4’üncülüğümüzü 1’inci sıraya taşımak. İlk sırada şu anda Japonya bulunuyor. Japonya’nın bu konuya eğilmiş olması çok önemli. Ekonomik olarak çok gelişmiş olmasına rağmen toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayamamış olmayı bir ayıp kabul ediyorlar ve başta devlet iradesi olmak üzere özel sektör ve sivil toplumla el ele çalışıyorlar. Bizim de hedefimiz bu yönde olmalı. Özetle ilk olarak Türkiye olarak WEPs imzacı sayısını artırmalı ve 1’inci sıraya yerleşmeliyiz. Bu amaçla Global Compact Türkiye ve UN Women Türkiye ekipleriyle koordinasyonlu biçimde SUTEKS Group bünyesinde oluşturduğumuz WEPs takımımızla şirketlere doğrudan ulaşıp bilgilendirme faaliyetleri yapmayı amaçladığımız bir stratejiyi hayata geçireceğiz. Bu doğrultuda ilk adım olarak WEPs’i anlatan bir animasyon hazırladık.
İkinci Hedef Tüketiciler
İkinci hedefimiz ise toplumsal cinsiyet eşitliği ve WEPs’in bilinirliğine yönelik ulusal bir farkındalık kampanyası organize etmek. Buradaki hedefimiz de perakende sektörünün desteğiyle tüm son tüketicilere, yani kamuoyuna ulaşmak. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadının güçlenmesi prensiplerinin ne anlama geldiğini bilmeyen kimse kalmasın istiyoruz.
İşveren Ve Çalışanlar El Ele Hedefe Ulaşabilir
New York’ da geçtiğimiz Mart ayında katıldığı WEP’s Yıllık Toplantısı’nda yaptığı konuşmada SUTEKS Group olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini esas alan yönetişim modelini anlattığını belirten Ger sözlerini şöyle sürdürdü; “ Özetle, insan olmanın eşit olmak için yeterli olduğundan hareketle, işverenlerin kadın-erkek tüm çalışanlara potansiyellerini gerçekleştirmek için gerekli altyapıyı sunmaları gerektiğini vurguladım. Günümüzdeki genel kanının aksine işveren ve çalışanların birbirinin karşısında değil el ele, omuz omuza çalışarak hedeflerine ulaşabileceğine inanıyorum. Toplumsal cinsiyet eşitliği bunun önemli bir parçası. WEPs de bu amaca ulaşmada uluslararası açıdan prestij taşıyan bir girişim.”
İş Dünyasında Farkındalık Yüksek
Nur Ger, Türkiye’nin cinsiyet eşitliği ve kadınların işgücüne katılımı konularında ülkeler sıralamasında sonlarda olmasına rağmen WEPs imzacı sayısı bakımından Dünya’da 4’üncü sırada yer almasını ise şöyle değerlendirdi;”Üst sıralarda yer almamız Türk iş dünyasının bu alandaki farkındalığının yüksekliğine ve konuya verdiği öneme işaret ediyor. WEPs kadının güçlenmesi temasında sorumluluğu iş dünyasına veren bir girişim. Bunun önemini iyi anlamak gerekiyor. Toplumsal dönüşümün sağlanmasında kamu iradesiyle ortaya çıkan politikaların iş dünyasınca desteklenmesi ve uygulama bulması çok önemli.”
 
Nur Ger Hikayesini Anlattı

SUTEKS Group Yönetim Kurulu Başkanı’yım. Sanayici iş insanı ve toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusuyum. İstanbul doğumluyum. Galatasaray Lisesi’ne ikinci yıl kabul edilen kız öğrencilerinden biri olarak liseye başladım. Lise son sınıfı AFS Bursu’yla gittiğim ABD Texas’taki Lamar Lisesi’nde tamamladım. Çift diplomayla mezun oldum. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladım. Çok genç yaşta girişimciliğe adım attım ve ilk şirketimi kurduğumda henüz 21 yaşındaydım. Hali hazırda Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğüm, katma değeri yüksek hazır giyim ürünleri ihracatı yaptığımız SUTEKS’i 1986 yılında kurdum. İş yaşamının yanı sıra sivil toplum faaliyetlerine katılımı her daim çok önemsedim. 1994-1996 yılları arasında Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin ilk kadın başkanı olarak Türkiye’nin Gümrük Birliği müzakerelerinde aktif biçimde yer aldım. TESEV, KA-DER ve KAGİDER’in kurucu üyeleri arasındayım. Ayrıca TÜSİAD’ın Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Başkanlığını yürütmekteyim. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin her alanda yaygınlaştırılması konusundaki yoğun çabalarımla son olarak Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri İş Dünyası Sözcüsü olarak görevlendirildim.
NOT: Nur Ger ile yapılan söyleşinin tamamına Global Compact Türkiye sayfalarından ulaşabilirsiniz. 

EŞİTLİK SADECE KADINLARIN DEĞİL TOPLUMUN MESELESİ

Erkekler neden sizin derneğinize katılmalı, onlara bir çağrıda bulunur musunuz?

Toplumsal cinsiyet eşitliği meselesi sadece kadınların meselesi değil. Toplumun her kesiminden insanı ilgilendiren bir konu. Ailede, ekonomide ve toplumda karar vericilerin yasa koyucuların ağırlıklı erkekler olmasından dolayı değişimin erkeklerden başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Tam eşitliğe inanan, hayatın her alanında erkeklere tanınan fırsatların tamamının kadınlara da tanınmasını isteyen erkekleri derneğimize bekliyoruz.

YANINDAYIZ Derneği, İlçelerin Cinsiyet Eşitsizliğinin Röntgenini Çekti

YANINDAYIZ Derneği'nin Kanada Büyükelçiliği ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile hazırladığı 'Türkiye’nin ilk İlçe Bazında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeks’i çarpıcı sonuçlar içeriyor. “Politik katılım ve karar alma”, “Eğitim”, “Ekonomik yaşam ve kaynaklara erişim” ile”Sağlık ve spor” olmak üzere dört ana kategoride, 27 alt göstergeye göre hazırlanan endeksin zirvesinde İzmir’in Karşıyaka ilçesi yer aldı. Endekste en düşük puan ise Şanlıurfa Akçakale’de kaydedildi.

banner274

HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

NUR GER İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Türkiye’de bir ilk: Erkekler toplumsal cinsiyet eşitliği için 'Yanındayız' derneğini kurdu

Başkanlığını toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu Nur Ger’in yaptığı YANINDAYIZ Derneği’nin kurucu üyeleri arasında pek çok ünlü erkek iş insanı, sanatçı, gazeteci, hukukçu ve ekonomist bulunuyor. YANINDAYIZ Derneği, evrensel insan hakları anlayışıyla Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için zihniyet ve davranış değişikliğini yaratmayı hedefliyor.

HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

YANINDAYIZ Derneği; KadınErkekEşittirNokta!

Türkiye'de sanat ve iş dünyasından 40 erkeğin, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek için kurduğu ‘YANINDAYIZ Derneği'nin, 24 Ekim 2019 tarihinde düzenleyeceği “KadınErkekEşittirNokta” konferansında, cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekilecek. HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Son Güncelleme: 03.03.2021 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.