Serpil Timuray, Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı oldu

Serpil Timuray’a Vodafone’da Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanlığına atandı. Serpil Timuray Vodafone’un dünyadaki tüm ticari operasyonlarını yönetecek.  

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
15 Ekim 2016 Cumartesi 12:43
Serpil Timuray, Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı oldu

Vodafone Grubu tarafından yapılan açıklamada Afrika, Orta Doğu, Asya, Pasifik (AMAP) Bölge CEO’su Serpil Timuray’ın, 15 Ekim 2016’dan itibaren Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı olarak atandığı duyuruldu.
Serpil Timuray yeni görevinin yanı sıra Vodafone Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı sorumluluğunu da yerine getirmeyi sürdürecek.
Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı olan Serpil Timuray, yeni görevinde Grup Ticari Operasyonlar Dünya Başkanlığı ile Grup Strateji Dünya Başkanlığı yapacak.
 
Vodafone Grubu, 2015-2016 mali yılı sonuçlarına göre yaklaşık 56 milyar Avro yıllık gelire ve 462,2 milyon toplam abone sayısına sahip. Serpil Timuray, Vodafone Grubu’nun dünya genelindeki tüm ticari operasyonlarının yönetimine liderlik edecek. Şirketin marka, pazarlama, satış, dağıtım, müşteri hizmetleri faaliyetlerinden ve kendisine bağlı ticari fonksiyonların yetenek geliştirmesini yönetecek olan Serpil Timuray, Vodafone Grubu’nun dünya genelindeki strateji geliştirmesinden de sorumlu.
 
SERPİL TİMURAY ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATTI
Vodafone Grubu Dünya İcra Kurulu’nda yer almaya ve Grup CEO’su Vittorio Colao’ya doğrudan bağlı olarak çalışmaya devam edecek Timuray’ın yeni atamasını duyuran Vittorio Colao, “Marka, pazarlama ve ticari stratejiler alanlarında güçlü bir geçmişe sahip olan Timuray, AMAP Bölge CEO’su olarak Vodafone Grubu’nun en hızlı büyüyen pazarlarında sergilediği başarılı operasyonel liderliğiyle önemli işlere imza atmıştır. Timuray ile yeni görevinde birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”diye konuştu.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ 23.KADINI
Serpil Timuray, son 3 yılda Vodafone Grubu AMAP CEO’luğu döneminde güçlü büyüme performansı ile Fortune Dünya’nın En Güçlü Kadınları sıralamasında 23.sırada yer aldı.
Fortune Dergisi, Timuray’ı “Global Fortune 500 şirketlerinde çalışan en önde gelen Türk yöneticilerden biri” olarak gösterdi. Vodafone Grubu’nun toplam abonelerinin yaklaşık %74’ünün bulunduğu AMAP Bölgesi, son 3 yılda Timuray’ın liderliğinde güçlü bir büyüme performansı kaydetti. 2015/16 mali yılında AMAP Bölgesi’nin aboneleri %5 büyüme ile 341 milyona ve toplam gelirleri %7 büyüme ile 13,2 milyar sterline ulaşırken, FAVÖK %7,2 büyüme ile 4 milyar sterlin seviyesinde gerçekleşti. Vodafone AMAP Bölgesi’nin başarılı iş sonuçlarını getiren faktörler arasında lider marka konumu, müşteri memnuniyeti odaklı segmentasyon stratejisi, üstün teknoloji kalitesi ve yaygın satış dağıtım ağı öne çıktı. Timuray’ın göreve geldiğinden itibaren tüm bölgede önceliklendirdiği segmentasyon stratejisi kapsamında 10 AMAP ülkesinde Gençlik Segmenti lansmanı yapılarak milyonlarca gence erişim sağlandı. Timuray’ın 2009 yılında Türkiye’de sosyal iş modeli olarak başlattığı ve son iki yılda 7 AMAP ülkesine yaygınlaştırdığı “Vodafone Çiftçi Kulübü” programı, bölgede 149 milyon çiftçiye erişmesi beklenen platformu ile tarımın dijitalleşmesi ve çiftçinin güçlendirilmesi için örnek bir girişim olarak gösteriliyor. Timuray, Vodafone Grubu’nun “Çeşitlilik ve Dahiliyet Komitesi”ne liderlik etmeye devam edecek.
 
ÖZEL DOĞUM İZNİ POLİTİKASI DİKKAT ÇEKTİ
Timuray’ın Vodafone Grubu bünyesinde liderliğini yaptığı “Çeşitlilik ve Dahiliyet Komitesi”nin çalışmaları kapsamında, işyerinde cinsiyet eşitliği sağlanmasına yönelik Grubun tüm pazarlarda kadın çalışanlarına sunduğu inisiyatifler arasında “özel doğum izni” politikası özellikle dikkat çekti. Ayrıca, kadınların mobil teknolojilere eşit erişimi sayesinde ekonomik ve sosyal hayata katılımını artırmaya yönelik Timuray’ın Türkiye’den başlattığı “Önce Kadın” programı, son dönemde 10 AMAP ülkesinde lanse edildi. Timuray, Vodafone Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak üstlendiği ilave sorumluluğunda, şirketin son 10 yılda sergilediği başarılı performansını önümüzdeki dönemde daha da yükseltmek amacıyla birikimlerini aktaracak ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu’na destek olacak.,

SERPİL TİMURAY KİMDİR?

Serpil Timuray, Ocak 2014’ten beri Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi ve AMAP Bölge CEO’su olarak çalışmaktadır. Timuray aynı zamanda, Danone Grubu’nun global Yönetim Kurulu’nda bağımsız üye olarak yer almaktadır. Aynı zamanda Vodafone Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Vodafone&Qatar Foundation LLC Yönetim Kurulu Başkanı da olan Timuray ayrıca, Afrika’nın lider telekomünikasyon gruplarından Vodacom Grubu ile Vodafone Hindistan, Vodafone Hutchison Avustralya, Safaricom Kenya ve Vodafone Katar şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesidir.

Kariyerine 1991 yılında Procter&Gamble’da pazarlama departmanında başlayan Timuray, sonrasında P&G Türkiye’nin İcra Kurulu’nda yer almıştır. 2002-2008 döneminde Danone Türkiye Genel Müdürü olarak ve ardından 2009-2013 döneminde Vodafone Türkiye CEO’su olarak görev yapan Timuray, 2013 yılının ikinci yarısında Vodafone AMAP Bölge Direktörü olarak ilave sorumluluk aldı.
 
2013-2015 dönemi YASED (Uluslararası Yatırımcılar Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı olan Timuray, 2010-2014 yıllarında DEİK Türk-İngiliz İş Konseyi Başkan Yardımcısı olarak, 2003-2008 yıllarında SETBİR (Türkiye Süt, Et ve Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği) Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Timuray halen, Dünya Ekonomik Forumu Genç Küresel Liderler Mezunları, Dünya Türk İş Konseyi Danışma Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurulu ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyetinde yer alıyor. 
 
Fortune Dergisi’nin ilk kez hazırladığı "Uluslarası En Güçlü Kadınlar" 2016 listesinde 23. sırada yer alan Timuray, yine Fortune Dergisi’nin “EMEA Avrupa-Orta Doğu-Afrika Bölgesi En Güçlü Kadınlar” 2015 ve 2014 listelerinde 15. sırada, Newsweek'in "Dünyanın En Etkili 125 Kadını" 2013 yılı listesinde 79. sırada yer almıştır. Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği değerlendirmelerde 2013, 2011 ve 2010 yıllarında Türkiye’de “Yılın Profesyoneli” seçilen Timuray, 2009 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Genç Küresel Lider” listesine seçildi.
 

Son Güncelleme: 26.10.2016 17:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.