Tanay Akgün, Annesiyle Şirket Kurup Akıllı Tarım Makinası Üretti

İş kadını Tanay Akgün, ziraat mühendisi annesi Bilge Akgün ile kendi işini kurup, çiftçiler için Fide Büyütme Makinesi, tüketiciler için ise Sebze Yetiştiren Akıllı Tarım Makinesi üretiyor .Evinde kendi sebzesini yetiştirmek isteyenlere ise Akıllı Makine ile evlerinin mutfağında sağlıklı doğal sebzelerini yetiştirme fırsatı sunuyor. 

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
12 Mayıs 2020 Salı 14:36

 

Tanay Akgün, çok genç yaşta daha üniversiteden mezun olur olmaz  kendi işini kuran kadınlardan. Hep kendi şirketi olsun isteyen Tanay Akgün, Yalova

Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde okurken 35 yıllık ziraat mühendisi annesi Bilge Akgün ile birlikte Akıllı Tarım Makinası üreten Hextech Green adlı şirketi kurdu.

Böylece Akıllı Tarım Makinası ile Türkiye'nin ilk iç mekan tarım teknoloji ürünleri geliştiren firması ünvanına sahip oldular. 

Akıllı Tarım Makinesi ile çiftçilere afetlerden etkilenmeden hiçbir zirai ilaç ve kimyasal gübre kullanmadan tam otamatik bir şekilde fide yetiştirmelerine  imkan sağlanıyor.

Evinde kendi sebzesini yetiştirmek isteyenlere ise Akıllı Makine ile evlerin mutfağında sağlıklı doğal sebzelerini yetiştirme fırsatı sunuyor. 

Tanay Akgün ve annesi Bilge Akgün, 2016 yılında 50 bin TL sermaye ve KOSGEB desteği ile çıktıkları yolda kısa sürede büyük başarı elde ettiler. Fide

yetiştiren Akıllı Tarım Makinesi Tübitak 1507 kapsamında desteklendi.

TİM'in düzenlediği TET ARGE Proje yarışmasında 2018 yılında Fide yetiştiren Akıllı Tarım Makine ile Türkiye 1'incisi oldular.  

Sizleri Tanay Akgün'ü girişimcilik hikayesiyle başbaşa bırakıyorum.

 

TANAY AKGÜN KİMDİR?

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi, (Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız?

1987 yılında Sivas’ta doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Sivas’ta tamamladım. 1995 yılında ailemle birlikte Muğla’ya taşındık.

2009 yılında Muğla’da kurulan aile şirketimiz Marin Bilişim Gıda Turizm Tekstil İnşaat Tarım Sanayi şirketinin kurucu ortaklarındanım.

2011 yılında Muğla Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı bölümünü ve 2016 yılında Yalova Üniversitesi İşletme Fakültesini Onur

Derecesi ile bitirdim.

2016 yılı Kasım ayında İstanbul’da PRM Danışmanlık Hizmetleri adlı şirketi kurarak KOBİ'ere yatırım ve finans konularında danışmanlık yapmaya başladım.


Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi, yıllara göre hangi şirketlerde hangi görevlerde bulundunuz, şimdi hangi şirkette hangi pozisyonda çalışıyorsunuz. Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız?

Daha üniversite öğrencisi iken aile şirketlerimizde kurucu ortak olarak başladığım iş hayatımı kendi firmalarımızda çalışarak sürdürmeye devam ettim.

2018 yılı başında PRM Danışmanlık Hizmetleri adlı firmamız HEXTECH GREEN Makina Sanayi  adını alarak iç mekan tasarım keknolojileri ürünleri

geliştirmeye ve akıllı tarım makineleri üretmeye başladı.

Şu an HEXTECH Green Makina Sanayi adlı aile şirketimizin Genel Müdür yardımcısı pozisyonunda çalışıyorum.

İK çalışmaları, Yönetim ve organizasyon, dijital pazarlama, satış ve pazarlama, ürün konumlandırma, küresel pazarlama, ihracat, ürün yönetimi, iş

kaynaklarının etkin kullanımı, müşteri ilişkileri yönetimi, satış yönetimi, perakende yönetimi, yeni ürün geliştirme, risk yönetimi, marka oluşturma, pazar

oluşturma, satış tekniği oluşturma, tarımsal pazarlama, üretim ve kalite yönetimi, toplam kalite yönetimi,stratejik pazarlama ve marka yönetimi, teknoloji

ve inovasyon yönetimi konularında uzmanım.

ANNESİ 35 YILLIK ZİRAAT MÜHENDİSİ

Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Ailemin 2001 yılından beri şirketi olduğundan ben ticari yaşamın içinde büyüdüm, bu nedenle de ücretle başka bir firmada çalışmayı hiç düşünmedim. 2016 yılında İşletme Fakültesinden mezun olunca da sonraki yaşantımda tarafımdan yönetilen bir şirket kurmaya karar verdim. İlk yıllarda yeterli tecrübeye sahip olmamam nedeni ile başarısızlık riskini almak istemediğimden şirketimi mühendis olup hem kamuda hem özel sektörde 35 yıldan fazla tecrübesi olan annem Bilge Akgün ile birlikte kurmaya karar verdik. Şu an şirkette Genel Müdür olarak görev yapan annemin, birkaç yıl daha desteğini almak risklerimi azaltırken kurumsallaşma sürecimi kısaltacaktır.


 

Şirketinizde tam olarak hangi hizmetleri veriyorsunuz? Nasıl bir fark yaratıyorsunuz? Neden böyle bir şirket kurmak istediniz? Kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, hedefleriniz neler? Şirketinizin internet sitesinin linkini paylaşır mısınız?

Ülkemizin ilk iç mekan tarım teknolojisi ürünleri üreten firmasıyız. Hızla büyümeye devam eden HEXTECH Green şirket merkezinin olduğu İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsündeki Teknoloji Geliştirme Bölgesinde ARGE çalışmalarını yürütürken, üretimlerini gerçekleştirmek üzere de 2019 yılında İkitelli OSB’de üretim tesisi açmıştır.

Günümüzde geleneksel yöntemlerle insan gücü ile yüksek miktarda kaliteli ürün almak imkansız hale geldi. İklim değişiklikleri nedeni ile yaşanan sel, don, fırtına, kuraklık gibi doğal afetler her geçen yıl tarımsal üretime daha fazla zarar veriyor ve dünya nüfusunun hızla artmasına rağmen toprak üretilemiyor. Ayrıca tarımsal üretimde bilinçsizce kullanılan zirai ilaç ve kimyasal gübreler nedeni ile kanser başta olmak üzere bir çok kronik hastalık oluşuyor. Biz yaşanan tüm bu sorunların çözümüne katkı sağlayabileceğimiz inancı ile çalışmaya başladık.

Özgün teknolojimiz ile : Bitki yetiştirmede dış ortam koşullarından etkilenmeden hızlandırılmış süreç makine tarafından yönetiliyor, kimyasal kirliliği olmayan gıdalar üretiliyor.

Son 3 yılda HTG-Substrat : Toprak yerine geçen katı bitki yetiştirme ortamı, HTG-MINI Şehirlerde hobi tarımı için Bitki Yetiştiren Makine, HTG-FARMER çiftçiler için Fide Yetiştiren Makine, HTG-CITIZEN şehirliler için Sebze yetiştiren Makine olmak üzere 4 farklı ürün geliştirdik.

Firmamızın geliştirdiği ürünler ve bu ürünlerde kullanılan teknolojiler, yapılabilirlik etüdleri ile başlanıp planlama- tasarım – çizim - prototip geliştirme ve ticarileşme öncesi ürünleştirme aşamaları ile tamamlanmaktadır. Donanım, gömülü yazılım, IOT, mobil uygulama, web uygulama, elektrifikasyon, komuta merkezleri, PCB tasarımlarının tamamı firmamız bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Her bir aşamanın donanımları için Endüstriyel Tasarım Tescili ve patent alma işlemleri, son kullanıcı başarı deneme yapıldıktan sonra da CE belgelendirilmeleri yapılmaktadır.

Geliştirilen teknoloji ve üretilen ürünlerle yurt içinde ve yurt dışında bir çok ödül alınmıştır. Mekanik donanım, yazılım (Kontrol Ara Birim Gömülü Sistem Yazılımları, Sunucu yazılımları, Bulut, Backend, Backoffice Yazılımları, Haberleşme Ara Birimi ile veri aktarımı ve Entegrasyonu), Mobil Uygulama, sensör teknolojileri, PCB tasarımları, IOT konularında bir çok uygulama geliştirildi, test edildi ve kullanılıyor. Arge sürecinde geliştirdiğimiz ve EU tarafından SEAL OF EXCELLENCE verilen Sebze Fidesi Yetiştiren Karar destek sistemine sahip makinemize şu an makine öğrenmesi ve görüntü işleme teknolojilerini kullanarak, yapay zeka ile karar verme ve süreci yönetme kabiliyeti kazandırıyoruz.

Geliştirdiğimiz teknoloji tarımsal üretimi kırsal alandaki tarla, bahçe ve seraların dışında, toprak ve güneş ışığı olmadan şehirlerde tüm ev ve iş yerlerinde yılın 12 ayı gerçekleştirilmesini sağlıyor. Hızlandırılmış süreçle, kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanmadan, üretim atığı olmadan, yüzde 98 daha az su kullanarak çiftçi fidesini, şehirli sebzesini yetiştiriyor.

Bundan sonra da her ortamda, atık bırakmadan, çok miktarda ve kimyasal kirliliği olmayan gıda ürünü üretilmesini sağlayacak tarımda endüstri 4'e uygun farklı ürünler geliştirmeyi ve üreterek insanların kullanımına sunmayı hedefliyoruz.

Şirketimizin internet sitesi : www.hextechgreen.com

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deyenimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor?  

Ben şu ana kadar iş hayatında kadın olduğum için bir zorlukla karşılaşmadım.

Ancak bazen kadınların iş hayatında aşağıdaki engellerle karşılaştığına tanık oluyorum. Kadınlara ilk planda daha düşük ücretle daha vasıfsız işler

verilmeye çalışıldığına tanık oluyorum ancak kadınlar bilgi ve becerilerini sergileyerek bu durumu değiştirebiliyorlar.


 

KADININ OLDUĞU YERDE DİKKAT VAR

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

İyi bir iş beyni çalışanın cinsiyetliyle değil işini ne kadar ciddiye aldığıyla ilgilidir. Kadının olduğu yerde temizlik var, dikkat var, özen var, beceri var. Tüm bunlar işyerinde verimliliği artıracak özelliklerdir. Bu yüzden firmaların personel istihdamında kadına erkekle en azından eşit yer vermesi firmanın verimliliğini ve karlılığını artıracaktır.


 

GİRİŞİMCİ OLMAK İSTEYEN KADINLAR NE YAPMALI?

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur?

banner274

En iyi bildikleri işi ve küçük kapasite ile yapmaya başlasınlar. Devlet desteklerini kullanarak ve tecrübe kazandıkça kapasite artışına gitsinler.


EVDE SEBZE YETİŞTİRİP SATABİLİRLER

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda püf noktalarını paylaşır mısınız?

Yaptığımız işte geliştirdiğimiz ürünler hem şehirlerde yaşayan kadınlarımız, hem köylerde yaşayan kadınlarımızın, düşük maliyetlerle, teknik bilgileri olmadan, kimyasal kirliliği olmayan gıda ürünleri üretmelerini sağlayacaktır. Ailelerine kimyasal kirliliği olmayan sağlıklı sebzeler ve yeşil otsu bitkiler yedirecekleri gibi evlerinde ürettikleri sebze ve süs bitkisi fidelerini satarak gelir elde etmelerini de sağlayacaktır.


 

Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi, sorunlarınız neler, pandemi sonrası için planlarınız neler?

Pandemi ilk günler işyerlerimize giderek çalışma konusunda endişe yarattı ve geçici olarak Teknokent merkez ARGE ofisimizi ve OSB'deki üretim tesisimizi kaparatak evde çalışmaya başladık.

Firmamız insan sağlığı için kimyasal kirliliği olmayan sağlıklı gıdalar üretilmesi ve atıksız tarımsal üretimle daha yaşanabilir bir dünya için çalışmaktadır. Firmamızın bu vizyonu, firma personelinde tüm dünya gibi ülkemizi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs Covid-19'a karşı mücadele isteği doğurmuştur. Bu nedenle iş yerlerimizde gerekli önlemleri alarak çalışmayı yeniden başlattık.

Mesleki ve ticari faaliyetlerimiz pandemi sonrası insanların temiz gıdaya erişimini kolaylaştıracak Know-How, bilgi ve beceri üretmemizi sağladı. Şu an şehirlerdeki insanların ev ve işyerlerinde yalnızca sulama suyu vererek kendi sağlıklı gıda ürünlerini yetiştirebilecekleri teknolojiler geliştiriyoruz. Seri üretime geçerek hızla insanlık yararına sunmayı planlıyoruz.

Kısa vadede Almanya ve İngiltere ülkelerine ihracata başlamaya hazırlanıyoruz, gerekli anlaşmalarımızı yapmak üzereyiz. Almanya’da bir depo kurarak buradan ürünlerin Avrupa ülkelerine dağıtımını sağlamayı planlıyoruz.

Son Güncelleme: 08.02.2021 13:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.