TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes: "Terör hepimizin canını acıtıyor"

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes:” Ülkemizin bir bölümünde insanlar evlerini terk etmek zorunda kalıyorsa, bizlerin kendi evlerinde huzurlu bir şekilde yaşaması kesinlikle mümkün değil. Güneydoğu’da devam eden terör hepimizin içini acıtıyor. Kutuplaşmayı ret edip birbirimizi önyargısız dinleyelim. Bu topraklarda adaleti, refahı ve huzuru baki kılmak için asgari müştereklerimizin ne olduğunu ifade edip, ifade özgürlüğüne saygı çerçevesinde etraflıca konuşup, tartışalım. Bu problemlerimizi diyalogla halledelim”

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
06 Şubat 2016 Cumartesi 16:11
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes: "Terör hepimizin canını acıtıyor"
TÜSİAD ile TÜRKONFED tarafından Antakya’da düzenlenen
'Büyüyen KOBİ'ler' toplantısında konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Güneydoğu’da devam eden terör ve evlerini terk etmek zorunda kalanların durumuna dikkat çekerek, diyalog çağrısı yaptı.
Suriyeli mültecilerin evlerini terk etmek zorunda kalmalarına üzülürken son dönemlerde ülkemizin bir bölümünde benzer sahneleri görmekten de çok derin bir üzüntü içinde olduğumuzu burada bir kez daha sizlerin de huzurunda belirtmek isterim” diyen TÜSİAD Başkanı Symes, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında ülkemizde yaşanan bu trajedi, bana göre tarifi imkansız acı, bütün ülkenin 78 milyonun sorunudur. Bunu bir bölgenin sorunu olarak hiçbirimiz düşünemeyiz. Ülkemizin bir bölümünde insanlar evlerini terk etmek zorunda kalıyorsa, bizlerin kendi evlerinde huzurlu bir şekilde yaşaması kesinlikle mümkün değil.”
TERÖR HEPİMİZİN CANINI ACITIYOR
“Güneydoğu’da devam eden terör hepimizin içini acıtıyor.” Diyerek sözlerini sürdüren TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes şunları söyledi:” Dün akşam televizyonu açtıktan sonra uzun süre uyuyamadım. Çünkü dün kaldırılan cenazeler, bugün kaldırılması planlanan cenazeler gerçekten tarif edilecek acılar değil. Her gün bu tür haberler geliyor. Haftalara yayılan sokağa çıkma yasakları hayatı ciddi bir derecede sekteye uğratıyor. Tabi ki terörün önlenmesi, kamu düzeninin sağlanması olmazsa olmaz. Fakat asayiş ve ekonomik önlemlerin yanı sıra birliğimizi, bütünlüğümüzü pekiştirecek önlemlerin de süratle hayata geçmesini ve devreye girmesini hep birlikte arzu ediyoruz”.
KAOSA DÜŞMEYELİM
“Coğrafyamızı sarmış olan bir seri kriz ortamı karşısında ülke olarak aslında kendi içimizdeki birlik ve beraberlik çok daha önemli ve bu beraberliği süratle de sağlamamız gerekiyor. Etrafımızda bu denli bir kaos varken, içimizdeki zenginlikleri avantaja çevirerek içeride kaosa düşmeyelim.”
PROBLEMLERİ DİYALOGLA HALLEDELİM
Kutuplaşmayı ret edip birbirimizi önyargısız dinleyelim. Bu topraklarda adaleti, refahı ve huzuru baki kılmak için asgari müştereklerimizin ne olduğunu ifade edip, ifade özgürlüğüne saygı çerçevesinde etraflıca konuşup, tartışalım. Bu problemlerimizi diyalogla halledelim.
KÜRT SORUNUNDA SİVİL ÇEVÇEVEDE YOL ALMAYI BAŞARMALIYIZ
“Vatandaşların hak ve özgürlüklerini kısıtlamadan sorun çözme yeteneklerimizi mutlaka geliştirmeliyiz; Kürt sorununda, terörizme karşı çıkarak sivil ve demokratik bir yeni çerçeve içinde yol almayı başarmak durumundayız. Bu kaos ortamının üstesinden ancak böyle bir yaklaşımla gelebileceğimize inanıyorum.”
GÜNDEMİ TERÖRE SİYASİ GERGİNLİĞE TESLİM EDEMEYİZ
Bugün Türkiye’nin gündemini teröre ve siyasi gerginliğe teslim edemeyiz, etmemeliyiz. Bir yandan siyasi istikrarı ve toplumsal huzuru ve uyumu sağlayabilmeliyiz, diğer yandan da Türkiye’nin, son derece inandığımız, orta-uzun dönemdeki pozitif ayrıştıracak unsurlarını ele alıp reform alanlarına kesintisiz olarak odaklanabilmeliyiz. Dolayısıyla terörün bizi, Türkiye'nin potansiyelini ortaya çıkaracak reform alanlarından tümüyle uzaklaştırmasına kesinlikle izin vermemeliyiz
  

Son Güncelleme: 17.02.2016 02:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.