TÜSİAD, yeni bir platform kuruyor

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes;"2016 yılının başında Davos’ta Sanayi 4.0 kapsamlı olarak ele alınırken, biz de içerik ortağımız BCG ile Sanayi 4.0 raporumuzu yayına hazırlıyorduk. Mart ayında açıkladığımız raporumuzun ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın başkanlığında ve ilgili paydaşların katılımı ile bir platform oluşturma sürecindeyiz. Bu platform çok yakında kamuoyuna açıklanacak. Ülkemize doğrudan fayda sağlayacak bu tür katma değerli girişimlerin içinde olmak bizi son derecede heyecanlandırıyor.”dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
02 Kasım 2016 Çarşamba 12:00
TÜSİAD, yeni bir platform kuruyor
Bilkent Üniversitesi - TÜSİAD Bilgi Toplumu Forumu tarafından düzenlenen “İş Hayatında Büyük Veri" Konferansı 2 Kasım Çarşamba günü (bugün) Four Seasons Istanbul at the Bosphorus'ta gerçekleştirildi.
 
Konferansın açılış konuşmaları Bilkent Üniversitesi - TÜSİAD Bilgi Toplumu Forumu Direktörü Prof. Dr. H. Altay GÜVENİR, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Başkanı Esin GÜRAL ARGAT ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen BAŞARAN-SYMES tarafından yapıldı. Bilkent Üniversitesi - TÜSİAD Bilgi Toplumu Forumu tarafından düzenlenen “İş Hayatında Büyük Veri" Konferansı 2 Kasım Çarşamba günü (bugün) Four Seasons Istanbul at the Bosphorus'ta gerçekleştirildi.  Konferansın açılış konuşmaları Bilkent Üniversitesi - TÜSİAD Bilgi Toplumu Forumu Direktörü Prof. Dr. H. Altay GÜVENİR, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Başkanı Esin GÜRAL ARGAT ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen BAŞARAN-SYMES tarafından yapıldı.
.
 
YENİ BİR PLATFORM OLUŞTURUYORUZ
TÜSİAD olarak uzun yıllardır teknoloji, inovasyon, son dönemlerde de dijital dönüşüm ve Sanayi 4.0 konularını, küresel planda ilk konuşulmaya başlandıkları andan itibaren Türkiye ve ve iş dünyasının gündeminde üst sıralara taşımaya çalıştıklarını ifade eden TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes yeni bir platform hazırladıkları belirterek şöyle konuştu;” 2016 yılının başında Davos’ta Sanayi 4.0 kapsamlı olarak ele alınırken, biz de içerik ortağımız BCG ile Sanayi 4.0 raporumuzu yayına hazırlıyorduk. Mart ayında açıkladığımız raporumuzun ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın başkanlığında ve ilgili paydaşların katılımı ile bir platform oluşturma sürecindeyiz. Bu platform çok yakında kamuoyuna açıklanacak. Ülkemize doğrudan fayda sağlayacak bu tür katma değerli girişimlerin içinde olmak bizi son derecede heyecanlandırıyor.”
 
BÜYÜK VERİ CAN SUYU NİTELİĞİNDE
Konuşmasında bilgisayarların işlem gücü ve bulut depolama kapasitesinin genişlemesiyle birlikte dünyanın mevcut veri akımının dev bir dalgaya dönüştüğüne dikkat çeken Başaran-Symes, 2020 yılına kadar 50 milyar akıllı cihazın ve milyarlarca akıllı sensörün bağlanması ile küresel veri arzının, her iki yılda bir, iki katın üzerinde artış göstermeye devam etmesinin öngörüldüğünü söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Dijital ortamda “hızla” üretilen, yüksek “hacim”li ve “çeşitlilik” arz eden “büyük veri”nin nasıl saklanacağı, bilginin nasıl işleneceği ve analiz edileceğinin üzerinde önemle durulması gerekiyor. Çünkü veri, doğru analiz edilip değer yaratmak için kullanıldığı takdirde, günümüz ekonomileri ve kurumlarımız için can suyu niteliğinde. Büyük veri analizi ile maliyeti düşürme, verimliliği artırma, yeni ürün/hizmet geliştirme ve karlılık bakımından büyük faydalar elde etmek ve daha önemlisi fark yaratmak mümkün.”
 
DEV ŞİRKETLER BÜYÜK VERİYİ KULLANIYOR
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes, büyük verinin kullanım biçimlerine yönelik olarak ise IBM ve Rolls Royce şirketlerinin uygulamalarını anlatarak,” Örneğin bir IBM şirketi olan the Weather Company adlı yüksek hacimli veri platformu, sensörler üzerinden toplanan verileri hava durumu ve diğer ilgili bilgilerle gerçek zamanlı olarak ilişkilendirerek müşterilerine sunmakta. Böylelikle lojistik ya da perakende gibi birçok farklı sektörü etkileyen hava koşulları konusunda firmalara analiz yaparak çözüm üretme imkanı vermekte.
Uçak ve gemiler için devasa motorlar üreten Rolls Royce örneğinde, yüzlerce sensör, yerleştirildikleri motorlar ve bağlantılı sistemlerin işleyişleriyle ilgili her küçük detayı kaydediyor. Verideki her değişikliğin gerçek zamanlı olarak mühendislere ulaşması, sorun çözme ve karar alma kalitesini önemli ölçüde etkiliyor.”dedi.
 
 
GELECEKTE BÜYÜK VERİ YAPAY ZEKA İLE DAHA ETKİN OLACAK
“Büyük veri analizi bize sadece “neyin, neden olduğunu” değil, “neyin olmak üzere olduğunu” da söyleyerek, riskli durumları önceden tespit etmemize ve özellikle imalatta kalitenin düşmesini önlememize imkan veriyor.”diyen TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes şöyle konuştu;”Gelecekte büyük verinin yapay zeka ile daha etkin değerlendirilmesine tanık olacağız. Daha akıllı endüstriler, daha akıllı şehirler ve sonunda daha akıllı ve sürdürülebilir bir yeryüzü söz konusu olacak. Veri akışları artık; büyük veri analitiği, makinalar arası iletişim, tedarik zinciri otomasyonu, bulut bilişim gibi güncel iş trendleri için olmazsa olmaz konumda. Bu da inovasyon, büyüme, refah ve sosyal fayda bakımından ülkelerin önüne önemli fırsatlar sunuyor. McKinsey’in bir çalışmasına göre, gayri safi yurt içi hasıla artışı ve küresel veri akışı arasındaki korelasyona bakıldığında, daha bağlantılı ekonomilerin daha az bağlantılı ülkelere göre gayri safi yurt içi hasılalarını yüzde 40’a varan oranlarda artırdığı ifade ediliyor.”
 
KOBİ'LER İLETİŞİM TEKNOLOJİ İLE REKABET ŞANSI BULUR
Bilgi ve iletişim teknolojisi kullanımının özellikle gelişen ekonomilerde, yeni ve küçük firmalara küresel servis sağlayıcı platformlara erişim sunduğunu ve büyümelerine olanak sağladığını belirten Başaran Symes, teknoloji temelli start-upların yüzde 86’sının az veya çok sınır ötesinde büyük firmalar ile rekabet etme şansı bulduğunu, KOBİ’lerin yaşamının bilgi iletişim teknolojilerini değer yaratacak şekilde kullanırlarsa iyişebileceğini söyledi.

STRATEJİNİN KALBİNE BÜYÜK VERİ YERLEŞMELİ
Büyük veri devriminin henüz başlangıcında olunduğuna dikkat çeken TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes şöyle konuştu,”Dünyada üretilen dijital verinin % 90’ı geçtiğimiz son iki yıl içinde üretilmiş ancak bu verinin yalnızca yüzde 1’i analiz edilmiş durumda.Bu aslında olağanüstü bir fırsat demek; analiz edilen büyük veri oranını artırmakta kimler öne geçerse, yeni dünyanın kazananı da onlar olacak!” Hal böyleyken proje bazlı ve bütünsellikten uzak yaklaşımlarla büyük veriden değer yaratmaya çalışmanın, umulan faydayı doğurması takdir edersiniz ki son derece güçtür. Teknolojik gelişmelerin hızını yakalamak için, şirketler iş geliştirme stratejilerinin kalbine veri analitiğinden faydalanma modellerini yerleştirmelidir.
Dönüşümden bahsederken bunu sağlayacak insan kaynağına da değinmeden geçemeyim. Avrupa Komisyonu verileri, gelecekte tüm işlerin dijital beceriler gerektireceğini ve 2020 yılında bilgi iletişim teknolojileri alanında çok ciddi pozisyon açığı olabileceğini öngörüyor. Bunu rakamlarla da destekliyor. Avrupa Komisyonu’nun çok paydaşlı Dijital Beceriler ve İşler Koalisyonu dijital beceriler havuzu oluşturarak bu pozisyon açığını kapatmaya çalışıyor. Ülkelerinin ulusal dijital becerilerini artırma yönünde stratejik planlar oluşturması bekleniyor."
 
ANALİTİK, ELEŞTİREL VE ÖZGÜR BİREYLER YETİŞTİRİLMELİ
"Global gelişmeler böyleyken, ülkemizde eğitim sisteminin bilgi temelli ekonomiye uyum sağlayabilecek niteliklere sahip, analitik, yenilikçi, eleştirel ve özgür düşünen bireyleri yetiştirmesi gerektiğini tekrar tekrar vurgulamak isterim. Unutmayalım; dün sahip olduğumuz avantajların yerini, yarının bas döndürücü trendleri alacak. Bir kurum bir şeyleri yanlış yapmış olmasa da, sırf rakiplerin trendleri yakalaması ve avantaja dönüştürmesi nedeniyle başarısızlığa sürüklenebilir. Dijital dönüşümü yakalamak ve bu dönüşümün büyük veri gibi temel bileşenlerini akıllıca değerlendirmek, işte bu nedenle kritik önemdedir."
 

 
Son Güncelleme: 02.11.2016 12:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.