Aygaz, kadına şiddete hayır manifestosuyla her eve girecek

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı'nın kurumsal destekçisi olan Aygaz, kadına yönelik şiddete karşı yayınladığı manifestoyu tüm çalışanlarının imzasına açtı. Aygaz, "Kadına şiddete hayır" manifestosunu 81 ilde yaklaşık 4 bin bayisine de dağıtıp farkındalık yaratacak.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Kasım 2016 Çarşamba 16:10
Aygaz, kadına şiddete hayır manifestosuyla her eve girecek

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma gününde Aygaz, çok anlamlı bir kampanyaya başladığını duyurdu; “Aygaz Kadına Şiddete Karşı” projesi..
Proje kapsamında "Kadına Yönelik Şiddete Hayır" Manifestosu hazırlayan Aygaz, manifestoyu tüm şirket çalışanlarının imzasına açtı. Aygaz ayrıca bilinçlendirme çalışmaları kapsamında ülke çapında yaklaşık 4 bin bayi ve istasyonlarına posterler asıyor, bayileri aracılığıyla kadın müşterilerine el ilanı dağıtıyor.
Birleşmiş Milletler’in kadına yönelik şiddete son vermek için tüm devlet, kuruluş ve bireyleri aksiyon almaya çağırdığı bu harekette Aygaz, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki kararlı duruşunu göstermeyi ve kurumsal destekçisi olduğu Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’nın bilinirliğini arttırmayı hedefliyor.
 
 Aygaz’ın Manifestosu şöyle; 
 
Aygaz Kadına Yönelik Şiddete Karşı, çünkü kadına yönelik şiddet:
İnsan hakları ihlalidir.
Bir kadın sorunu değil, tüm toplumun sorunudur.
Sosyal ve ekonomik kalkınmaya engeldir.
Kadının fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşamasına neden olur.

Çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimini olumsuz etkiler.
Kadının özgür seçim hakkını engeller.
Toplumsal cinsiyet eşitliğinin önündeki en temel engellerden biridir.
Sadece bireyin değil, aile ve toplumun da sosyal ve duygusal olarak etkilenmesine yol açar.
Sessiz kaldığımız sürece suça ortak olmaktır.
Kendiliğinden sona ermez; harekete geçmek gerekir.


DOĞRUDAN TOPLUMA DOKUNABİLİYORUZ
Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, kadına yönelik şiddetin kadın değil, toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çekerek “Kadınları profesyonel gelişim imkânları ile desteklemenin yanı sıra, kadına yönelik şiddete karşı toplumu bilinçlendirici projelerde yer almanın önemine inanıyoruz. Aygaz tesisleri, bayileri ve istasyonlarıyla Türkiye’nin her yerinde; bu bizim doğrudan topluma dokunabildiğimiz, geniş çaplı bir iletişim kampanyası yürütebilmemize olanak sağlıyor. Hedefimiz, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına, özgür ve katılımcı bir sosyal ve ekonomik hayatın inşasına katkıda bulunmak. Atacağımız bu adımların toplumumuza faydalı olmasını diliyor, bu projeye destek veren çalışan ve bayilerimize teşekkür ediyorum.”die konuştu.
 
ŞİDDETE KARŞI İŞ YERİ POLİTİKASI UYGULUYOR
Aygaz, Koç Holding’in Haziran 2015’te başlattığı Ülkem İçin “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” projesi kapsamında bugüne kadar önemli adımlar attı. BM Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri imzacısı oldu. Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından TÜSİAD’ın işbirliği, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ile Sabancı Vakfı’nın desteğiyle hazırlanmış “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi” oluşturma projesine katılmayı kabul eden 17 pilot şirket arasında yer aldı; Temmuz ayında bu alandaki iş yeri politikasını yayınlayan Türkiye’deki ilk şirket oldu. Bu süreçte Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı le işbirliği başlattı. Ekim sonu itibarı ile ise çalışanları nezdinde Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum eğitimlerini %100 katılımla tamamladı.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.