Buluşum CEO'su Cihan Alpay, "Güzel fikirler çekmecede kalmasın, herkesi 'Buluşum'a bekliyoruz"

Boyner Grup Proje Koordinatörü ve Buluşum CEO’su Cihan Alpay “Buluşum adında bir platform kurduk ve sosyal girişimcilerden proje toplayıp bu projeleri Boyner grubunun tanıtma imkanlarını kullanarak bir havuzda toplanmasını amaçladık. Diyoruz ki güzel fikirler çekmecelerde kalmasın. Gelsinler Buluşum platformunda herkese yer var.”diye konuştu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
31 Ekim 2016 Pazartesi 22:53
Buluşum CEO'su Cihan Alpay, "Güzel fikirler çekmecede kalmasın, herkesi 'Buluşum'a bekliyoruz"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB tarafından Adana'da düzenlenen İnovasyon Haftası'nda, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Gündağ'ın moderatörlüğünü yaptığı İlham Veren Girişimciler paneline katılan Boyner Grup Proje Koordinatörü ve Buluşum Platformu CEO’su Cihan Alpay, 11 ay önce hayata geçirdikleri bulusum.biz'i neden kurduklarını açıkladı.
 
Boyner Grubu'nun kadın,eğitim ve girişimcilik konusunda pek çok sosyal sorumluluk çalışması yaptığına dikkat çeken Buluşum CEO'su Cihan Alpay,  Türkiye'de son yıllarda girişimciliğin popülerleşmesine rağmen sosyal girişimciliğin ilgi çekmediğine dikkat çekerek şöyle konuştu,"Son yıllarda girişimcilik popüler oldu. Kuluçka merkezleri kuruldu, melek yatırımcılık ağları kuruldu, büyük şirketler destek olmaya başladı. Bunun yanında sosyal girişimcilik dediğimizde kendi ayakları üzerine durabilen, bir şekilde kar getiren ancak getirdiği karı da sosyal sorunların çözümü için harcayan girişimlerden bahsediyoruz. Bu yatırımcıların dikkatini, ilgisini çekmeyen bir konu. Biz geçen sene Türkiye’deki bireyin güçlendirilmesiyle ilgili projeler düşünürken böyle bir şey aklımıza geldi. Bir online kitlesel fonlama platformu olsun, buraya sosyal girişimcilerin projelerini çağıralım, kaynak yaratalım ve kaynakla projeleri buluşturalım istedik ve Buluşum adında bir platform kurduk"

bulusum.biz platformonun yaklaşık 11 aydır aktif olduğunu belirten Buluşum CEO'su Cihan Alpay platformla birlikte hem sosyal girişimcilere destek olmayı hem de toplumun tüm kesimlerini bir toplumsal sorunun çözümü için harekete geçirmeyi amaçladıklarını, bunu yaparken de grup şirketlerinden de kaynak aktardıklarını söyledi. Alpay "Buluşum Platformunda sosyal girişimcilerden proje toplayıp, bu projelerin Boyner Grubu’nun 12 bin çalışanı var, 500’den fazla mağazası, 16 milyondan fazla müşterisi var. Bu tanıtma imkanlarını da kullanarak, artık grubun şirketlerinden gelen sosyal sorumluluk projeleri için ayrılan kaynakları da kullanarak hibrit bir yapıyla bir havuzda toplanmasını ve bireysel bağışçılığı da teşvik ederek kitlesel fonlamayla bu projelere kaynak yaratmayı amaçlıyoruz. Sadece bir grubun, şirketin kaynak yaratması yetmiyor. Toplumsal problemden bir sorundan bahsediyoruz, çözülmesi gereken veya iyiye gitmesi gereken bir durumdan bahsediyorsak toplumdaki herkesin elini taşın altına koyması lazım. Biz biraz da bunu aktive etmek istiyoruz, yani güzel bir projenin parçası olduğunu hissetmek, 5 TL 10 TL de olsa ona katkıda bulunduğunu bilmek insanlar için güzel bir his olmalı. Bunu insanlara aşılamak istiyoruz ve aslında toplumdan gelecek kaynağı katlayarak, katlanmasına fayda sağlayarak çok büyütmek istiyoruz. Bizim amacımız bu."

Buluşum Platformunun tanıtımı için bir reklam bütçesi ayırmadıklarını belirten Alpay, "Tamamen 'word of mouth'  gidiyoruz, büyük bir duyuru, lansman yapmadık. Reklama harcayacağımız parayı da buraya koyalım ki işe yarasın diye düşünüyoruz. Çok büyük paralar harcanarak reklam yapılmasını doğru bulmuyoruz. Platforumumuzun bir farkı daha var. Biz diğer kitlesel fonlama platformaları gibi hiçbir şekilde bağış yapanlara hediye gibi  maddi bir şey vermiyoruz, sadece bağış olarak alıyoruzae. Kaynağı topladığımızda proje sahibine hibe olarak veriyoruz. Hiçbir şekilde komisyon, pay ya da hisse almıyoruz. Toplanan paranın tamamını proje sahibine veriyoruz. Bizim buradan bir kar beklentimiz de yok."dedi.


 Buluşum Platformu'na başvuran sosyal girişim projelerinin sürdürebilir projeler olması gerektiğinin altını çizen Cihan Alpay, "Sivil Toplum Kuruluşlarından da, girişimcilik dünyasından bir sürü insanın bulunduğu bir seçici kurulumuz var. Projeleri onlar seçiyor ve onlar puanlıyor. Bunların hepsi online yapılıyor. Finale kalanları web sitemizde duyuruyoruz, reklamını yapmaya çalışıyoruz, iletişimde olduğumuz her yere duyururuyoruz.Bir yandan bağış topluyor bir yandan da kendi kaynağımızla destekliyoruz. Örneğin Beymen Club’un destek olduğu  bir proje var. Her yapılan 1 TL bağışa 3 TL Beymen Club koyuyor. Sizin 1 TL’lik bağışınız 4 TL’ye çıkmış oluyor. Bunun gibi kampanyalarla bu kaynağı toplamaya çalışıyoruz."diye konuştu. 
 
"Girişimcilerin güçlü ve zayıf yönleri neler?"  sorusuna ise Buluşum CEO'su Cihan Alpay şöyle yanıt verdi, "Aslında çok güzel fikirler çıkıyor. Ayrıca gençler bunların altını doldurmakta güçlük çekiyorlar. Biz mentorluk desteği veriyoruz, ayni yardımlar yapıyoruz, ofis, bilgisiyar imkanı sağlıyoruz ve bir iş planı nasıl hazırlanır bu konuda da destek veriyoruz. Sadece fikirle gelen gençlere ayakları yere basan bir proje haline getirmeyi de öğretmeye çalışıyoruz, o konuda da destek olmaya çalışıyoruz. Ben diyorum ki güzel fikirler çekmecelerde kalmasın. Gelsinler, buluşum platformunda herkese yer ver. Bizim hedef kitlemiz yok. Hedef aldığımız bir şey yok. Her koşulda, her şartta, her insan gelebilir. 15 yaşında bir çocuk da gelebilir ailesinin desteğiyle, 74 yaşında bir yaşlı dede de gelebilir eğer güzel bir fikri varsa, topluma fayda sağlayacağını düşündüğü fikri varsa bize gelebilir. Bunu hep beraber hayata geçirebiliriz. İyi ve doğru fikirle güzel fikirlerin çok geniş kitlelere ulaşabileeğini ve destek bulabileceğini düşünüyoruz. Herkesi Buluşum’a bekliyoruz.
 
 
Son Güncelleme: 31.10.2016 23:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.