banner60

Dünya Babür Özden’in İnternette Çığır Açan MAANA’sını Konuşuyor

ÖZEL HABER/ TÜLAY ŞUBATLI/ Babür Özden’in kurucuları arasında olduğu Maana’nın dev enerji ve petrol şirketleri Saudi Aramco ve Shell'in başını çektiği bir dizi şirketten 26 milyon dolarlık yatırım alması tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Maana’nın CEO’su Babür Özden “Endüstriyel internetin arama motoru Maana olacak” diyor.

Dünya Babür Özden’in İnternette Çığır Açan MAANA’sını Konuşuyor

ÖZEL HABER/ TÜLAY ŞUBATLI/ Babür Özden’in kurucuları arasında olduğu Maana’nın dev enerji ve petrol şirketleri Saudi Aramco ve Shell'in başını çektiği bir dizi şirketten 26 milyon dolarlık yatırım alması tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Maana’nın CEO’su Babür Özden “Endüstriyel internetin arama motoru Maana olacak” diyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
08 Mayıs 2016 Pazar 17:07
Dünya Babür Özden’in İnternette Çığır Açan MAANA’sını Konuşuyor
banner62
40 MİLYON DOLARLIK YATIRIM ALDI
Superonline’ın kurucusu Babür Özden’in Amerika'da 2 ortağı ile birlikte hayata geçirdiği girişimi Maana, Endüstriyel İnternet için oluşturulmuş bir Big Data(Büyük Veri) kullanarak şirketlerin verimliliğini artıran bir arama motoru. Babür Özden iddialı çünkü makinaların makinalarla konuşacağı yakın zamanda Google’ın tahtını sallayıp, Maana'nın çağın yeni nesil arama moturu olacağını söylüyor. Anlaşılan onun bu iddiasına dünya da kayıtsız kalmıyor.  Saudi Aramco ve Shell Technology Ventures'in yanı sıra şirketin hali hazırda yatırımcılarından olan GE Ventures, Chevron Technology,Intel Capital ve Frost Data Capital tam 26 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Bu habere dünyanın önemli haber ajansları ve gazeteleri geniş yer ayırdı. Reuters, Fortune, Wall Street Journal'de yayınlanan haberlerde son yatırımla birlikte Maana’nın toplamda 40 milyon dolarlık bir yatırım aldığına dikkat çekip, şimdiye kadar GE Ventures, Intel Capital, Chevron Technology Ventures, Shell Technology Ventures, Conoco Technology Ventures gibi dev teknoloji ve eneriji şirketlerinin Maana’yı destekledikleri anlatıldı.
 
İLK YIL KOD YAZMADAN 73 ŞİRKETİN KAPISINI ÇALDILAR
Maana’nın 3 kurucusundan biri olan Babür Özden, Türkiye’de Superonline’ın kurucusu olarak tanınıyor ama Silikon Vadisi’nde dünyaca ünlü bir girişimci ve yatırımcı. Aynı zamanda Amerika’da girişimci olmak isteyen gençlere destek sağlayan TurkishSpark’ın da kurucusu olan Babür Özden,
3 yıl önce Linkedln’de tanıştğı ortaklarıyla birlikte Maana’yı kurdu. Endüstriyel İnternet için bir arama motoru tasarlama fikriyle yola çıkan ekip ilk yıl hiç kod yazmadan önce Fortune’nın dünyanın en büyük 500 şirketi listesindeki 73 şirketin kapısını çalmış. Bir nevi Maana’yı test etmişler. Bu baş döndürücü trafikte zaman zaman havalimanlarında bile skype üzerinden toplantı yapmışlar.
Tıpkı bu fotoğrafta olduğu gibi. Babür Özden ve Donald Thompson, havalimanında yerde oturup dünyanın en büyük 5 firmasından biri olan WebEx ile Skype üzerinden toplantı yapıyorlar.  
 
DÜNYANIN YILDIZ YAZILIMCILARI MAANA’DA ÇALIŞIYOR
Çözüm getirmek istedikleri problemin sorun olarak görülüp görülmediğini bu ziyaretlerde öğrenme fırsatı bulmuşlar. Şirketlerle yaptıkları görüşmeler doğrultusunda ise yol haritasını çıkarmışlar.  Sıra ekibi kurmaya geldiğinde Babür Özden, Maana’yı yıldız mühendislerin çalıştığı bir girişim haline getirebilmek için dünyanın en iyi yazılım mühendislerinin peşine düşmüş. Onları ikna etmeyi de başarmış, 15 yıllık kariyerlerini ve bol sıfırlı maaşlarını geride bırakıp Maana’nın manalı dünyasına Sony’den video oyunlarının üstadı Rob Povey’ın yanı sıra yazılım üzerine kitapları milyonlarca satan Allen Jones gibi dünyaca ünlü yazılımcılar katılıyor. 
 
İKİ KADIN YÖNETİMDE
Şirketin 5 kişilik lider kadrosunda 2 başarılı kadın da yer alıyor. Dünyanın Big Data (Büyük Veri) konusundaki ünlü şirketlerinden biri olan Datameer’den Azita Martin ile Microsoft’tan Tara Prakriya dünyanın ilgi odağı olan şirketin yönetim ve pazarlamasında önemli sorumluluk yüklenmiş.
 
Peki 3 yıl gibi kısa bir sürede Intel, GE, Chevron, Shell, Aramco gibi bir çok dünya devinden yatırım almayı başaran Maana’nın diğer Big Data girişimlerinden farkı ne, neden bu kadar ilgi gördü? Tüm bu soruların yanıtlarını alabilmek için Maana’nın kurucularından Babür Özden ile konuştuk. İşte Babür Özden'in istekadinlar.com'a yaptığı özel açıklamalar...
MAANA, ENDÜSTRİYEL İNTERNETİN GOOGLE’I OLACAK
Maana hakkında bilgi verebilir misiniz, ne zaman ve kimler tarafından kuruldu?
Maana, Endüstriyel İnternetin Google’ı olma hayali ile 2012’de ben, Donald ve Stuart tarafından kuruldu. Stuart Yönetim Kurulu Başkanı, Donald CTO, ben de CEO olarak görev almaktayız.
Ne yapıyorsunuz tam olarak?
İnsan uygarlığını ve dünya ekonomisini sırtında taşıyan milyarlarca makina, cihaz ve alt yapıların şimdi olduğundan daha verimli, güvenli ve temiz işletilebilebilmesi için gerekli olan bilgilerin anında bulunabilmesi uzerine çalışmaktayız. Bugün 16 milyar web sitesini birbirine bağlıyan şeye internet denmekte ve arama motoru Google. Bugun yeni bir internet oluşmakta; Endüstriyel İnternet ve yakın bir gelecekte milyarlarca araç, cihaz, makina, vs birbirine bu ağdan bağlanacak ve bilgi paylaşacak.   Bu yeni internetin arama motoru Maana olacak diye çalışmaktayız ve yatırımcılarımız da bizi desteklemekte.
 
Endüstriyel internet nedir? Maana’nın Google’dan farkı ne olacak?
Bugünkü internet milyarlarca web sitesini birbirine bağlıyor ve insanların bu sitelerde olan bilgiye ulaşımını sağlıyor.  Web sitelerinin ürettigi data insanların konuştuğu dilde üretiliyor. Google da dolayısı ile insan dilinde çalışıyor. Endüstriyel İnternet’te milyarlarca makina, cihaz, alt-yapı unsurunu birbirine bağlamiış olacak. Makinaların ürettiği data makinaların dilinde olacak. Maana makinaların kendilerini daha verimli ve güvenli çalıştırabilmeleri için ihtiyaci olduğu bilgiyi arayıp bulmalarına hem de insanlara insan dilinde makina bilgisini bulabilme imkanı veriyor.
Bir örnek verebilir misiniz?
Google’da "teleskop" kelimesi arandığında Google,  teleskopla ilgili  web’te ne varsa bulup getiriyor.  Maana’da ise "x28sd11" diye bir arama emri geldiğinde, bunun jet motorlarında kullanılan bir parça olduğu, dünyada bu parçanın olduğu jet motorlarının hangi hava yollarında uçtuğu, en son hangi uçuşlarda sorun olduğu, o parçaya bakan onaran bütün teknisyenlerin dili, eğitimi vs birçok şeyi bir anda bulabiliyor.
 
FİKİR BABASI TERİMİ ÇOK GÜLÜNÇ VE AYRIMCI BİR İFADE
Bu işin fikir babası siz misiniz?
“Fikir Babası" terimini istekadinlar.com’un kurucusunun karşısında kullanmak istemem 
“Fikir Babası” terimi çok gülünç. Öncelikle Fikir Anası terimi olmadığı için çok seksist ve fikir işini biz erkeklerin tekeline bırakmakta. Maana’ya vesile olacak fikrin üç sahibi var; Babür Özden,  Donald ve Stuart, yani kurucuları.
(Tülay Şubatlı'nın notu: Eril dil, her yerde dilimize o kadar işlemişki cinsiyet eşitliğini savunduğum halde benim de dilimde. Babür Özden’i bu eşitlikçi bakış açısına sahip olduğu için kutluyor, beni uyardığı için de teşekkür ediyorum. Şu andan itibaren “Fikir Babası” kelimesini dağarcığımdan çıkardım, çöpe attım.)

ORTAKLARIMLA Linkedln’DE TANIŞTIM
Kurucular nasıl bir araya geldi?
Ben Stuart ile LinkedIn üzerinden tanıştım. Stuart ile Donald birbirlerini Microsoft’dan tanıyorlardı.  Kısacası LinkedIn profesyonel ve iş bağlantısı için benim  (ve şimdi de Maana’nın) nerede ise kullandığı tek kaynak. Örneğin bir gün kalktığımda dünyada Facebook olmasa yokluğunu hissetmem, ama LinkedIn kapanıp giderse eksikliğini çok duyarım.
 
Linkedln'den tanışma öykünüz çok enterasan, nasıl oldu, tanışma iş ortaklığına nasıl dönüştü?
LinkedIn’de üye olduğum gruplardan biri vesilesi ile Stuart ile benim yolum kesişti. Kısacası, LinkedIn’in de tuzu var Maana’da. LinkedIn’siz bir iş dünyası düşünemiyorum Amerika’da.
Maana’nın anlamı nedir? 
Türkçe’deki Mana. Web adresi başkaları tarafından çok önceden alındığı için iki “a” ile Maana. Aynı kelime Arapça, Urduca, Farsça ve Swahilice’de de aynı. Bu yüzyılda makinaların ürettiği verilere mana verebilmek ve insanlar ile makinaların iletişimine çağ altatabilmek.
ÜRÜNÜMÜZ KADINLARIN ELİNDE
Üst yönetimizdeki kadınlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Onların şirkete katkısı ne düzeyde?
Maana’nın içinde benim de dahil olduğum 5 kişilik “liderler” takımında, iki kadın var; Chief Product Officer’ımız Tara, ve Chief Marketing Officer’ımız Azita. Yani ürünümüz ve pazarlamamızın yönetimi kadınların elinde. Hint kökenli olan Tara bilgisayar mühendisi ve uzun yıllar Microsoft’da ürün yöneticiliği yaptıktan sonra Microsoft’da ürün grubu stratejisinden sorumlu genel müdürlüğe yükselmiş. İran ve İspanyol kökenli Azita ise, uzay mühendisliğinden gelip, Siebel Systems ve Oracle’da pazarlama görevleri almış üst düzey bir yönetici.  
Maana’nin liderlik takımındaki 5 kişi olarak hepimiz Amerikan vatandaşıyız ama hepimiz göçmeniz. Türk, İngiliz, Hit, Avusturya ve İspanyol kökenliler olarak şirketi hep birlikte yönetiyoruz.


İLK YATIRIM GE’DEN, TOPLAMDA 40 MİLYON DOLARLIK YATIRIM ALDIK
Maana kurulduğundan bugüne nasıl bir gelişim kaydetti, hangi yatırımları aldı?
Üç yıl once bu ay 3 kişiydik, GE, Intel ve FDC’den yatırım aldık. 2 yıl önce 14 kişiydik, GE, Intel, Chevron, Conoco ve FDC’den yatırım aldık. Geçen ay 60 kişiydik ve GE, Intel, Chevron, Aramco, Shell ve FDC’den yatırım aldık. Toplamda 40 milyon dolar yatırım aldık.
Dev enerji şirketlerinin Maana’ya yatırım yapmaları neden önemli?
İcadımız olan önemli bir teknolojinin üstüne geliştirdiğimiz ürünün meziyetlerini ilk elden gören müşterilerimiz, yatırımcılarım oldular ve yatırım yapmaya da devam ediyorlar. Şu noktada IBM, Microsoft, Oracle gibi firmaların bize rakip olmaya çalıştıkları ürünleri ile yapamadıkları şeyleri müşterilerimiz Maana ile yapabilmekte. Yatırımcılarımızın dünya büyüklüğü sıralamasındaki yerleri göz önüne alınırsa, Global Fortune 2, Fortune 3 ve Fortune 9 ve dünyanın en büyük enerji fırması, geliştirdiğimiz teknoloji ile endüstriyel dünyayı değiştirebilir.
Maana’nın böylesine ilgiyle, yatırımla karşılanmasından ötürü hangi duygular içindesiniz?
Bir cümlede ifade etmek gerekirse; "Her gün sevdiğim bir işi yapmaya uyandığım ve dünyanın her yerinden çok zeki insanlar ile aynı takımda yer aldığım için çok şanslıyım”
Son Güncelleme: 10.07.2016 17:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Canan Kansu 1 yıl önce

Dünyadaki yaratıcı iklime katkı koyan yaratıcı bir insanımızın güzel ve doyurucu ürün yaratma hikayesi, mutluluk verici bir süreç, aynı eko-sistemin bizim coğrafyamızda da yaratılmaya başladığını hissetmeye ihtiyacımız var, fikirlere yatırım yapan, girişimciyi heveslendiren "yaratıcı duyarlıklı yeni sermaye" nin bu topraklarda da doğumunu ve büyümesini bekliyoruz !