Erol Kirespi, dünya işverenlerinin başkanı oldu

TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Erol Kiresepi Uluslararası İşverenler Teşkilatı’na (IOE) Başkan seçildi. Erol Kiresepi, IOE’nin Başkanlığına seçilen ilk Türk oldu

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
19 Aralık 2016 Pazartesi 10:38
Erol Kirespi, dünya işverenlerinin başkanı oldu

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Üyesi ve SantaFarmaİlaç Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kiresepi, işverenleri dünyada çalışma hayatıve sosyal politikalar alanında temsil etmeye yetkili tek teşkilat olan Uluslararası İşverenler Teşkilatı’nın (IOE) Başkanlığına seçildi.

4 Kasım 2016 tarihinde İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılanseçimde oybirliği ile Başkan seçilen Kiresepi, 145 ülkedeki 157 ulusal işveren teşkilatının üyesi bulunduğu IOE’nin Başkanlığını 2017’nin Haziran ayında Cenevre’de gerçekleştirilecek IOE Genel Kurulu’nda Arjantinli Daniel Funes de Rioja’dan devralacak.

IOE Başkanı seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada Erol Kiresepi şunları söyledi:“IOE gibi 157 Üyesiyle dünya işverenlerini her platformda başarıyla temsil eden bir kurumun Başkanı olarak seçilmekten ve önümüzdeki 3 yıl boyunca dünya işverenlerini temsil edecek olmaktan gurur duyuyorum. Beni bu görev için aday gösteren başta IOE Avrupa ve Orta Asya Ülkeleri Üye Teşkilatları olmak üzere uzun yıllardır birlikte çalıştığım TİSK Camiasının değerli üyelerine teşekkür ederim.”

IOE’nin çalışma konuları arasındaiş ve insan hakları, çocuk işçiliği, kurumsal sosyal sorumluluk, afet riskinin azaltılması ve kurtarma, çeşitlilik, istihdam, çevre ve iklim değişikliği, zorla çalıştırma, işin geleceği, cinsiyet, HIV/AIDS, kayıt dışı ekonomi, uluslararası endüstriyel ilişkiler, uluslararası çalışma standartları, çalışma teftişleri, göç, iş sağlığı ve güvenliği, beceri ve eğitim, KOBİ’ler, sosyal diyalog, sosyal koruma, sürdürülebilirlik, genç işsizliği bulunuyor.

IOE ayrıca dünya işverenlerini, Uluslararası Çalışma Teşkilatı (ILO), Avrupa Komisyonu, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi, OECD Nezdinde Sanayi ve İş Dünyası İstişare Komitesi (BIAC), Avrupa Konseyi, ISO, G20, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü’nde (WTO) temsil ediyor.

EROL KİRESPİ KİMDİR?

1951 yılında İstanbul’da doğan Erol Kiresepi, 1973 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya bölümünden mezun oldu. Ardından 1975 yılında aynı üniversiteden İşletme yüksek lisansı derecesini aldı. Santa Farma İlaç Sanayii A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Erol Kiresepi, aynı zamanda Gürel İlaç Ticaret A.Ş. ve Palmer İlaç Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi. 1977 ve 2003 yılları arasında KİPLAS İşveren Sendikası’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Kirespi, 2003 yılından bu yana ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapıyor. 1983-2014 döneminde Türkiye İlaç Sanayii Derneği’nde (TİSD) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Kiresepi, 1994 yılından bu yana Türkiye Odalar Birliği’nde İlaç Sanayi Sektör Kurulu Üyesi, 2001 yılından bu yana İstanbul Sanayi Odası’nda Meslek Komitesi Üyesi ve 2009 yılından bu yana da Meslek Komitesi Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesidir.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) 1993 ve 1998 yılları arasında Denetleme Kurulu Üyesi, 2002-2008 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyesi, 2013-2016 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmıştır. Kiresepi hala Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor. 2004-2013 yılları arasında TİSK Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi, 2014’ten bu yana ise aynı Komisyonun Başkanı olarak Türk İşverenlerini uluslararası platformlarda temsil ediyor. 2004 yılından beri Türkiye Avrupa Birliği Karma İstişare Kurulu (KİK) üyesi olan Kirespi, 2011 yılından itibaren ise TİSK’i G20 ve B20 sürecinde temsil ediyor. Bu süreç kapsamında olmak üzere; 2011 yılı G20 Fransa Dönem Başkanlığında ve 2013 yılı G20 Rusya Dönem Başkanlığında sürdürülen çalışmalarda, işveren kanadını temsilen B20’nin İstihdam Görev Gücünde üye olarak görev aldı. Erol KİRESEPİ, 2014 yılında Avustralya’nın ev sahipliğini yaptığı G20 Dönem Başkanlığı sürecinde yürütülecek çalışmalara yön vermek amacıyla, uluslararası arenadaki CEO’lardan oluşan CEO Forumu’na seçilmiş ve 2014 yılında da görevine devam ederek B20 İstihdam Görev Gücü Üyeliğine tekrar davet edildi. 

banner274

Ayrıca 2013 ve 2014 yıllarında B20 İstihdam Görev Gücünü temsilen, G20 İstihdam Görev Gücü ve G20 Çalışma Bakanlarının yer aldığı muhtelif platformlarda Dünya İşverenlerini temsil eden Erol Kirespi, 2015 yılında G20 Türkiye Dönem Başkanlığı çerçevesinde oluşturulan B20 Türkiye Yürütme Kurulunun 7 üyesinden biri olarak Hükümetimiz tarafından tayin edilmiş olan Erol Kiresepi, halen B20 İstihdam Görev Gücünde görev yapmaya devam ediyor. 2017 yılında Almanya G20 dönem başkanlığında B20 İstihdam ve Eğitim Görev Gücü Eş Başkanlığını yapan Kirespi, Kiresepi Uluslararası İşveren Teşkilatı (IOE) Başkanı seçildi. Kirespi görevi Haziran 2017’de devralacak.

Son Güncelleme: 19.12.2016 10:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.