Mustafa Koç’un çabası meyvesini verdi, Ford Otosan Avrupa'dan Cinsiyet Eşitliği Ödülü Kazandı

Mustafa Koç’un öncülüğünde Koç Holding’in başlattığı “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” kampanyasını ve He For She girişimini destekleyen Ford Otosan, iş hayatında cinsiyet eşitliği için yaptığı çalışmalarla Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası – EBRD’den ödüle layık bulundu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
27 Mayıs 2016 Cuma 11:05
Mustafa Koç’un çabası meyvesini verdi, Ford Otosan Avrupa'dan Cinsiyet Eşitliği Ödülü Kazandı
Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için Türkiye’de öncülük eden rahmetli Mustafa Koç’un çabaları karşılığını buluyor. Çünkü Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development- EBRD) tarafından verilen "Cinsiyet Eşitliği" ödülü töreninde Türkiye’yi gururlandıran şirket Ford Otosan oldu. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün Londrda’daki ödül töreninde yaptığı konuşmada "Kurumsal hayatta toplumsal cinsiyet eşitliği arayışı için verilen bu özel ödülü almaktan gurur duyuyorum" dedi.
Koç Holding bünyesindeki şirketlerle birlikte HeForShe girişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Ford Otosan, toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında farkındalık yaratmak ve toplumsal cinsiyet eşitliğine saygılı işyerleri geliştirmek için verdiği taahhüt doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Koç Holding’in başlattığı ‘‘Ülkem İçin’’ projesinin 2015-2017 yeni dönem teması olan ‘‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Destekliyorum’’ kampanyasına da destek veren Ford Otosan, 2013 yılında imzaladığı “İş’te Eşitlik Bildirgesi” ile kadınların ekonomiye katılımını artırmayı ve otomotiv sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında farkındalığı yaygınlaştırmayı hedefliyor.
ERKEK HAKİMİYETİNDEKİ SEKTÖRDE ZORLU GÖREV
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Türkiye’yle ilgili istatistiklerin dünya ortalamalarının çok altında olduğunu ve erkeklerin hakimiyetinde olan bir sektörde kadın işgücünü artırmak gibi zorlu bir görevi yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi. Yenigün, Ford Otosan bünyesinde cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik yaptıkları çalışmaları ise şöyle anlattı, "Çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığının önlenmesi için çalışıyor ve kadın istihdamını destekliyoruz. Ancak bu sayede ekonomik büyüme ve toplumsal dengenin sağlanacağına inanıyoruz. Kadınlara pozitif ayrımcılık yaklaşımımız doğrultusunda işe alımdan başlayarak tüm insan kaynakları süreçlerimiz boyunca cinsiyet ayrımcılığının engellenmesini sağlıyoruz.”
KADIN YÖNETİCİ HAVUZU OLUŞTURDUK
“Çalışanlarımızın toplumsal cinsiyet eşitliği sorunları karşısında başvurabileceği mekanizmalar kurduk. Kadın çalışanların kişisel yetkinliklerinin geliştirilmesine öncelik veriyor ve potansiyel kadın yönetici havuzu oluşturarak, üst yönetimde görev almalarına yönelik uygulamalar yürütüyoruz. İş dünyasında kadının yerini daha da kuvvetlendirmek için attığımız bu adımların, sektör genelinde de örnek alınması için çalışıyoruz. 2013 ve 2014 yıllarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından “Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kategorisinde ödüllendirildik. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz istihdamda pozitif ayrımcılık politikamız doğrultusunda ofis çalışanlarının işe alımlarında her 2 kişiden 1’inin, üretim çalışanlarının işe alımlarında ise her 4 kişiden 1’inin kadın olmasını hedefledik. İlk yıl %36 performans gösterdik. Aynı hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
BAL ARILARI İLE KIZ ÖĞRENCİLERİ MÜHENDİSLİĞE TEŞVİK EDİYORUZ
Yenigün konuşmasında, Türkiye genelinde % 25’in altında olan kadın mühendis iş pazarını büyütme amacıyla başlattıkları kurumsal sosyal sorumluluk projesiyle ilgili bilgi de verdi: "Toplumda mühendisliğin; özellikle de makine ve elektrik-elektronik branşlarının erkek mesleği olduğuna dair yaygın bir kanı olduğunu görüyoruz. Biz de bu önyargıyı yıkmak için 'Bal Arıları Mühendis Oluyor' adlı bir sosyal sorumluluk projesi başlattık. Bu projeyle, mesleklerin cinsiyetinin olmadığı konusunda lise öğrencilerinin farkındalığını artırmayı amaçlıyoruz. Mühendisliğin kadınlar tarafından da seçilebilecek bir meslek ve Ford Otosan’ın da en iyi işverenlerden biri olduğunu, öğrencilere, öğretmenlere ve ebeveynlere anlatarak, teşvik ediyoruz. Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin işbirliği ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle bu farkındalık projesini Türkiye’nin 81 iline götürmeyi hedefliyoruz. Geçtiğimiz dört ayda 16 şehre gittik ve toplamda 4000 öğrenciye ulaştık. Hedefimiz bu sayıyı 81 ilde toplam 16 bin 200 öğrenciye çıkarmak." 

Son Güncelleme: 17.06.2016 09:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.