Nane, "Eşitlik sağlanırsa ekonomi yüzde 15,2 canlanır"

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, "Rol modellerim annem ve eşim. 2025 yılına kadar cinsiyet eşitliğini sağlarsak GSMH'ye yüzde 12'lik bir katkı olur. İş dünyasında yaşanacak cinsiyet eşitliği, yüzde 15,2 oranında ekonomiyi canlandırma potansiyeline sahip.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
25 Eylül 2018 Salı 17:08
Nane, "Eşitlik sağlanırsa ekonomi yüzde 15,2 canlanır"

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, BinYaprak platformunun yaptığı söyleşide "İşte eşitlik ve kadının iş hayatındaki yeri" hakkındaki görüşlerini paylaştı.

 

Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women's Empowerment Principles – WEPs) platformuna katılan dünyadaki ilk hava yolu şirketi olduklarına dikkat çeken Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane,"Platforma katılmamızla beraber Kadının Güçlenmesi Prensipleri'ni yönetim kurulumuzdan tedarik zincirimize kadar her noktaya dâhil etme ve uygulama konusundaki niyetimizi ortaya koymuş olduk. Latin dilinde uçaklar, dişil olarak kabul ediliyor. Filoya yeni katılan uçaklarımıza çalışanlarımızın kız çocuklarının isimlerini vermemiz, yönetimin kadın konusunda gösterdiği hassasiyet ve önemin bir göstergesidir. Ben de liderlik şapkamla işte eşitlik anlayışı çerçevesinde yönlendirici, teşvik edici ve etkin bir rol oynamaya özen gösteriyorum." dedi. 

KADINLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Nane, Pegasus'ta kadın liderlerin desteklenmesi için yaptıkları çalışmaları ise şöyle anlattı; "Biz her bir yöneticimizi bir "lider adayı" olarak görür ve kendi liderliğine giden yolda onunla birlikte yürürüz. Lider kelimesinin tanımı şöyle: Lider, elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak çevresini etkileyen kişidir. Liderlik, kişiye verilmiş bir unvan değil; bir kişilik özelliği, bir davranış biçimidir. Biri sizi yönetici yapabilir; ama lider yapamaz. Ancak, siz kendiniz lider olabilirsiniz. İşte biz de yetenek olarak gördüğümüz ve gelişimlerine önem verdiğimiz yöneticilerimize liderlik yönlerini geliştirebilecekleri fırsatlar, gelişim alanları, etkinlikler yaratıyoruz.

Şahsen iş-özel hayat dengesini önemseyen, kadın çalışanlara bu konuda destek olan kurumların daha olumlu işveren markası oluşturduklarını düşünüyorum. Çocuğu olan annelerimiz için kreş yardımının yapılması, çalışanın gelir devamlılığını sağlamak amacıyla doğum izninde olan çalışana aylık ücret ödenmesine devam edilmesi gibi uygulamalarla kadın çalışanlarımızın hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Belirli aralıklarla kadın sağlığına yönelik seminerler düzenleyerek bilinçlendirme ve farkındalık yaratma çalışmalarını devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Ben çalıştığım ekiplerle yakın temasta olmayı, onları birinci ağızdan dinlemeyi tercih eden bir yöneticiyim. Diğer tüm departmanlarla olduğu gibi insan kaynakları departmanıyla da haftalık bazda düzenli şekilde bir araya geliyoruz ve karşılıklı fikir paylaşımı yapıyoruz. Özellikle de yetenek yönetimi konusunda; çünkü yetenek yönetiminin bir şirkette sadece insan kaynakları departmanı tarafından yapılabilmesi bence mümkün değil. Çalışanları yakından izleyen ve tanıyan yönetici pozisyonundaki kişilerin, gözlemlerini ve ihtiyaçlarını insan kaynaklarına ileterek birlikte çalışması bence çok önemli ve değerli."

ROL MODELLERİM ANNEM VE EŞİM

banner274

Pegasus Genel Müdürü Nane, hayatımdaki kadın rol modellerin öncelikle annesi, sonrasında ise eşi olduğunu söyledi. Nane, "Karakterimin şekillenmesinde ve hayata bakışımda, annemin katkıları ve sunduğu bakış açıları önemli bir yer tutar. Eşimle birlikteliğimiz ise kadın-erkek eşitliği, sorumlulukların paylaşımı ve kadına bakış açıları konusunda bana çok önemli katkılar sağladı. Bunun dışında dönem dönem başardıklarıyla, ilham verici çalışmalarıyla hayranlık duyduğum ve örnek gösterdiğim kadınlar da olabiliyor." dedi. 

Nane, BinYaprak'ın "Neden #işteeşitlik?" sorusunu ise şöyle yanıtladı; "İş yaşamında cinsiyet eşitliğini sadece toplumsal sosyal sorumluluk olarak değerlendirmemek gerekir. İşte eğer eşitlik sağlanırsa bu durumun; ekonomik verimlilik, müşteri ve çalışan memnuniyeti için müthiş bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Cinsiyet eşitliği sorununun aşılması halinde müthiş fırsatlar yakalayabiliriz. 2025 yılına kadar cinsiyet eşitliğini sağlarsak GSMH'ye yüzde 12'lik bir katkı olur. İş dünyasında yaşanacak cinsiyet eşitliği, yüzde 15,2 oranında ekonomiyi canlandırma potansiyeline sahip.

Şirket politikası ve değerleri gereği tüm şirket uygulamalarında eşitlik ve adalet ilkesini ön planda tutuyoruz. Farklılıkların ve çeşitliliğin; Pegasus'un şirket markasına, amaçlarına ve performansına önemli bir etki yaptığına inanıyoruz. Çalışanlarımızın çeşitliliği, geçmişleri, deneyimleri, bilgi birikimleri, yaratıcılıkları ve farklılıklara sahip çıkmaları şirket değerlerimizi yansıtıyor. Çeşitliliği ve kapsayıcılığı şirket politikası ve değerleri gereği daima eşitlik ve adalet ilkeleri ile birlikte ön planda tutuyoruz. Her çalışana cinsiyetinden, etnik-dini aidiyetinden, eğitim alanından ve yaşından bağımsız olarak "eşit fırsatlar" sunmak önem taşıyor.

Kadın çalışan sayımız; tüm kadrolarımızda olduğu gibi operasyonel, teknisyen ve pilot kadrolarımızda da özellikle artış gösteriyor. Ayrıca üst yönetim kadrolarımızda da çok sayıda kadın çalışanımız görev yapıyor.*

MEHMET TEVFİK NANE KİMDİR?

6 Ocak 1966'da 4 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak Mersin'de doğdu. Tarsus Amerikan Koleji'nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, ardından da İskoçya Heriot-Watt Üniversitesi Uluslararası Bankacılık ve Finans bölümünde eğitim gördü. 1988 yılında Emlak Bankası'nda memur olarak başladığım profesyonel iş yaşamını; 1993'te Demirbank ve Demir Yatırım'da müdür, 1997'de Sabancı Holding Planlama ve İş Geliştirme Dairesi'nde daire başkan yardımcısı, 2002'de Sabancı Holding Perakende Grup Başkanlığı'nda direktör ve 2004'te Sabancı Holding'de genel sekreter, sonrasında da Teknosa ve Carrefoursa genel müdürü olarak sürdürdü.

Mart 2016'dan bu yana ise Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü olarak çalışıyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.