Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul; “Ülkemize inanıyoruz”

Sabancı Holding 2015 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul; “Ülkemize inanıyoruz, yatırımlarımız devam edecek. 2016 yılında 5 milyar TL’lik yatırım yapacağız” dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
29 Şubat 2016 Pazartesi 15:10
Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul; “Ülkemize inanıyoruz”
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul , düzenlenen bir basın toplantısında 2015 yılını ve Sabancı Topluluğunun ekonomik verilerini kamuoyu ile paylaştı.
Sabancı Topluluğu için 2015 yılı operasyonel karlılığın artırılarak büyüdükleri, hedeflerine ulaştıkları bir yıl olarak değerlendiren Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul “2015 yılı bizim için oldukça başarılı geçti. Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde başarılı sonuçlara imza attığımız bir yıl oldu. 2015’te konsolide net karımızı %8 artırarak 2 milyar 236 milyon TL’ye çıkardık. Yine aynı dönemde banka dışı kombine FAVÖK’ümüzü ise %41 artışla 4.5 milyar TL’ye çıkardık.”dedi.
 
SON 5 YILDA 11 MİLYAR ABD DOLARLIK YATIRIM YAPTIK
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, ülke ekonomisinin gidişatından duydukları memnuniyeti ise “Türkiye’ye inanıyoruz, yatırıma devam ediyoruz” sözleriyle dile getirdi. Kurtul, “Sabancı Holding olarak son beş yılda çoğu Türkiye’de olmak üzere yaklaşık 11 miyar ABD doları yatırım yaptık. Sadece 2015 yılında yaptığımız yatırım miktarı ise 3.7 milyar TL oldu.”diye konuştu.

BU YIL 5 MİLYAR TL YATIRIM YAPILACAK
Toplantıda 2016 yılı planlarına da değinen Kurtul: “Bizim için bugüne kadar olduğu gibi içinde bulunduğumuz 2016 yılında da büyüme, karlılık ve yatırımcılarımıza değer yaratmak önceliklerimiz olacaktır. Bu sene ağırlığı enerji alanına olmak üzere yaklaşık 5 milyar TL yatırım yapacağız. “Türkiye’nin Sabancı’sı” olarak ülkemize güvenerek yolumuza devam ediyoruz. Bu yıl içinde bulunduğumuz tüm sektörlerde kar odağımızı koruyarak büyüdüğümüz bir yıl olacak. Banka dışı kombine satışlarımızda %10 ila %15, banka dışı kombine faaliyet karımızda %20 ila %30; enerjideki faaliyet karımızda ise %40 ila %50 oranlarında büyüme bekliyoruz.2016’da da inovasyon kültürümüz ve operasyonel mükemmellik anlayışımız ile yaptığımız her işte, faaliyet gösterdiğimiz her sektörde daima "öncü" ve "örnek" olma konumumuzla hedeflerimize koşmaya devam edeceğiz.”
 
 
HER 4 KİŞİDEN BİRİNİN ELEKTRİĞİNİ BİZ VERİYORUZ
Kurtul, enerji alanındaki faaliyetlere ilişkin olarak da, “Enerjisa olarak 2015’te operasyonel karımızı %119 artırarak, yatırım finansmanına ait kur riskini de başarıyla yöneterek, net karlılığa ulaştık. 2016 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan santrallerimizin yenilenebilir enerji kanunundaki tarifelerden faydalanması önemli bir olumlu etki sağlayacaktır. Türkiye’de her 4 kişiden 1’inin elektriğini Enerjisa veriyor, bu Enerjisa’nın geldiği büyüklüğün de bir göstergesidir. Bugüne kadar Enerjisa ile yaklaşık 11 milyar USD yatırım yaptık. 2016 yılının ilk yarısında kurulu gücümüzü %48 artırarak 3700 MW’a çıkaracağız ve operasyonel mükemmelliğe odaklanacağız” dedi. Enerji sektöründeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda da bulunan Kurtul sözlerini şöyle sürdürdü: “Elektrik dağıtımda yeni açıklanan 2016-2020 arasında kullanılacak tarife ve metodolojiyi sektörün önünü görebilmesi açısından olumlu değerlendiriyoruz. Bu yatırımlar, müşterilerin daha iyi hizmet almasını ve kayıp kaçak oranlarındaki iyileştirmelerle Türkiye’nin kaynaklarını daha verimli kullanmasını sağlayacaktır.”
  
BEYAZ ÇİMENTODA DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİ ÜRETİCİSİNDEN BİRİYİZ
“Geçtiğimiz yıl yatay seyreden iç talep ve daralan ihracat pazarlarına rağmen çimento şirketlerimiz, güçlü performanslarını devam ettirdiler. 2015 yılında kombine net karlarını geçen yıla göre %19 artıran şirketlerimizin geçtiğimiz beş yıl içindeki yıllık net karı ortalama %26 arttı. 165 milyon dolar yatırım yaptığımız Afyon Çimento fabrikası bu sene faaliyete geçmiş olacak. Dünya’nın en büyük iki üreticisinden biri olduğumuz beyaz çimento kategorisinde üretim kapasitemizi %35 arttıracak yatırıma Eskişehir Çimsa fabrikasında yeşil ışık yaktık. Bunun paralelinde çimento şirketlerimiz, sürdürülebilirliğe yatırım yapmaya devam etmekte ve sektörde bu alandaki farklılıklarını da pekiştirmektedirler.”
 
2015’TE SANAYİDE REKOR KARLILIK
“Sanayi şirketlerimizde 2015’te de devam eden yatırım hamlesi, yeni müşteri ve yeni pazar hedeflerimizi güçlendirdi. Geçtiğimiz yıl rekor kar yakaladığımız ve büyüdüğümüz bir yıl oldu.”
“Temsa Otobüs, sekiz yeni ürün lansmanına ek olarak, rekor üretim ve ihracat ile operasyonel karlılığını %39 artırdı. Temsa Otobüs Avrupa’daki güçlü konumuna ek olarak ABD’deki pozisyonunu daha da güçlendirdi. 2016 yılında ABD pazarındaki Temsa otobüs sayımızın binin üzerinde olmasını bekliyoruz. ABD’deki otobüslerimiz Silikon Vadisi’ni taşıyor ve bu ülkeden çıkan bir markanın ABD yollarında olması, bu başarısı bize gurur veriyor. “Son beş yılda karını yıllık ortalama %28 artıran Brisa ise 2015 yılında da rekor operasyonel karlılıkla pazar liderliğini korumuştur. Aksaray’da 300 milyon ABD doları tutarındaki ikinci fabrika yatırımımız tüm hızıyla devam etmektedir.Yalın üretim ve verimlilikle maliyetlerini düşüren Kordsa Global ise, 2014 yılında devreye alınan ve 100 milyon ABD doları yatırımla kurulan Endonezya fabrikasında hedeflenen tam kapasite kullanımına ulaşarak oldukça başarılı işlere imza attı ve net karı 2014 yılına göre %29 yükseldi.”
 
PERAKENDE YENİ SATIN ALMALARLA BÜYÜYOR
Sabancı Holding’in perakende alanındaki faaliyetlerine de değinen Kurtul: “Carrefoursa ile 2015 yılında 900 milyon TL yatırım yaptık. Satışları da bir önceki yıla göre %26 artırıp 3.9 milyar TL’ye çıkardık. Carrefoursa ve Kiler yıl sonu itibari ile birleşme işlemlerini tamamladı. Birleşme işlemleri sonrasında Carrefoursa sinerji fırsatlarından oldukça fayda sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Carrefoursa önceki on yıllık sürede gerçekleştirdiği büyümeden daha fazlasını 2015 yılında gerçekleştirdi. 2016 yılı bu büyümenin karlılığa yansıtılmasına odaklanılan bir yıl olacak. Teknolojide ürün, hizmet ve çözümün bir arada sunulduğu tek adres olma stratejisi doğrultusunda yapılanan Teknosa’da ise online satışlarımızı %50 oranında artırmayı başardık. Türkiye’de satılan her 10 smart TV’den 5’ini, her 10 akıllı telefondan da 4’ünü Teknosa satıyor. Bu da gösteriyor ki Teknosa teknoloji perakendeciliğinde oldukça önemli bir yere sahip.”


AVİVASA 9.1 MİLYAR TL BES FON BÜYÜKLÜĞÜYLE SEKTÖR LİDERİ
 
“Bireysel emeklilik sektörünün lideri Avivasa, 2015 yılında fon büyüklüğünü %29 artırmıştır. Henüz büyüme döneminin başında olan bireysel emeklilik sektörü, Türkiye’de tasarruf oranının artmasında çok önemli bir rol oynayacaktır. 2015 yılında Avivasa hisseleri %23 değer kazandı ve toplam piyasa değeri 2 milyar TL’ye yaklaştı. Aksigorta ise geçtiğimiz yıl da seçilmiş branşlarda odaklı büyümesini sürdürdü. Bu kapsamda motor dışı branşların prim üretiminin portföydeki payı 7.5 puan artarak %52’ye yükseldi.”
 
5 YIL ÜSTÜSTE TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ BANKA MARKASI
 
Akbank olarak beş yıl üstüste Türkiye’nin en değerli banka markası seçildiklerine de değinen Sabancı Holding CEO’su şöyle dedi: “Akbank, 2015 sonu itibari ile 2014 yılsonuna göre toplam aktiflerini %15 büyüterek 252 Milyar TL seviyesine çıkarmıştır. Akbank büyümesini sürdürürken, takipteki kredi oranınını sektör ortalamasının da altında %2.2 seviyesinde tuttu. Dijital bankacılık konusunda Türkiye’nin lider bankalarından biri olan Akbank’ta artık işlemlerin %92’si şube dışından yapılmaktadır. Akbank sağlam finansalları, nitelikli insan kaynağı ve dijitalleşme yönündeki yatırımlarıyla Türkiye’nin büyüme potansiyeli en yüksek bankalarındandır.”
 
64 BİNE YAKIN ÇALIŞANIYLA BÜYÜK BİR AİLE
 İnsan kaynaklarına verdikleri öneme de değinen Kurtul, 2012 yılından bugüne kadar 8 bin yeni istihdam sağladıklarını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “ Sabancı Topluluğu “33” yaş ortalamasıyla oldukça genç bir organizasyon. Biz Sabancı Topluluğu’nda kadın istihdamına özellikle önem veriyoruz. “İşte eşitlik” felsefesi bizim savunduğumuz ve öncülüğünü yaptığımız önemli bir değerimiz. İşe alımlarda kadın-erkek oranımız %50-%50 seviyelerinde. Bu da aslında hedeflediğimiz yere geldiğimizin göstergesi. İç terfi oranımız ise %75’lerde. Özellikle yedekleme sistemimiz bizim için çok önemli. Birçok yöneticimizi kendi içimizden yetiştiriyoruz. Topluluk olarak biz büyük bir aileyiz ve bu ailenin bir ferdi olarak çalışanlarımıza yatırım yaptığımızı görmek beni mutlu ediyor.”
 
TÜRKİYE’NİN SABANCI’SI
 
Sabancı Vakfı’nın çalışmalarına da değinen Kurtul: “Sabancı Topluluğu ülkemizin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına hizmet eden önder kuruluşlarından biri. Ticari alanda eriştiğimiz gücü, sosyal ve kültürel alanlarda Sabancı Vakfı ve Topluluk şirketlerinde sürdürdüğümüz sosyal sorumluluk çalışmalarımızla daha geniş ölçekte paylaşmaktayız. Sabancı Vakfı’nın 42 yıldır yürüttüğü çalışmalarının etkilerini bugün Türkiye’nin dört bir yanında görüyor olmak bizi mutlu ediyor. Vakfımız kuruluşundan bu yana, Türkiye geneline dağılmış 78 yerleşim merkezinde 120'den fazla kalıcı eser yarattı. 42.500’den fazla gence burs verdi. Kadınlar, gençler ve engellilere eşit fırsatların yaratılmasını ve topluma aktif katılımlarını desteklemek amaçlı projelere hibe programları ile destek oldu. Biz; Türkiye’nin Sabancı’sı olmanın verdiği sorumlulukla ülkemize hizmet etmeye var gücümüzle devam ediyoruz” dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.