Türk Telekom CEO’su Paul Doany: “Daha iyi bir gelecek için çözüm, refahın eşit dağılımında”

7. Boğaziçi Zirvesi'nde konuşan Türk Telekom CEO’su Paul Doany " “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine” ulaşmanın yolunun dar gelirliler de dâhil olmak üzere toplumun tüm dezavantajlı kesimlerini kapsayan iş modelleri geliştirmek olduğunu vurguladı. Doany, “Türk Telekom olarak kapasite geliştirici eğitimlerle de refahın artırılmasına katkıda bulunmak için çalışıyoruz” dedi.  

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
01 Aralık 2016 Perşembe 04:42
Türk Telekom CEO’su Paul Doany: “Daha iyi bir gelecek için çözüm, refahın eşit dağılımında”

Türk Telekom CEO'su Paul Doany, dünyadan ve Türkiye’den iş insanlarına, devlet başkanlarına ve bakanlara ev sahipliği yapan  7'inci Boğaziçi Zirvesi’nde,  Dr. Talal Abu Ghanzaleh moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmak için Kapsayıcı İş Modelleri’ panelinde konuştu.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ilki olan “Yoksulluğa Son” hedefine ulaşmanın, dünyada var olan sosyal sorunların büyük bir bölümüne çözüm getireceğini ifade eden Türk Telekom CEO'su Paul Doany şunları söyledi;
“Daha yaşanabilir bir 2030 için sadece kamu ve STK’ların değil, özel sektörün de hayırseverlikle kalmayıp, refahın eşit dağılımı için dar gelirlileri de kapsayan iş modelleri geliştirmeleri ve bunu iş süreçlerine entegre etmeleri şart. Bu iş modelleri başarılı olarak uygulandığında, hem dar gelirli kesimlerin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine hem de şirketler için yeni iş fırsatları yaratılmasına katkı sağlayacaktır. Bir yandan toplum faydası gözetilirken, diğer yandan yeni pazarlar ve müşterilere erişiyoruz. Özellikle ülkemizdeki telekomünikasyon pazarı gibi belirli bir doygunluğa erişmiş pazarlar için bu son derece önemli bir özellik. Genel anlamıyla bilişim sektörünün potansiyelini gerçekleştirmesini istiyorsak, piramidin en altında yer alan kesimleri hedeflemeliyiz”  

KAPASİTE GELİŞTİRİCİ EĞİTİMLE DESTEKLİYORUZ
Doany, konuşmasında  kalkınma için dijital hizmetlere eşit erişim de önemli olduğunun altını çizdi ve konuşmasını şöyle devam ettirdi;"  Yalnızca kapsayıcı iş modellerinin uygulanması ile kalmıyoruz; geliştirdiğimiz programlar kapsamında ulaştığımız kişilerin dijital dünyayı daha iyi tanımaları, önyargılarını yıkmaları, nihayetinde iyi bir kullanıcı haline gelmeleri ve mümkünse bundan ekonomik fayda sağlamaları için kapasite geliştirici eğitimlerle de onları destekliyoruz."

İNTERNETLE HAYAT KOLAY ÖRNEK PROJE
 Kapsayıcı iş modellerinin en güzel örneklerinden biri olan ve Birleşmiş Milletler tarafından örnek çalışma seçilen İnternetle Hayat Kolay projesi ile internetle hiç tanışmamış kesimleri internet kullanıcısı yapan ve sayısız başarı hikâyesine ortak olan Türk Telekom, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 2015 yılında New York’ta lansmanı sırasında düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi’ne de deneyimlerini paylaşmak üzere davet edilmişti. Türk Telekom ayrıca Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın özel sektörü sürdürülebilir kalkınma için harekete çağıran “Business Call to Action” programına Türkiye’den dâhil olan ilk şirket.
 
KADINLAR ONLINE DÜNYAYLA TANIŞIYOR
İnternetle Hayat kolay, 250 gönüllüsü ile kalkınmada öncelikli 50 ilde
Türk Telekom’un, Habitat Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile hayata geçirdiği “İnternetle Hayat Kolay” projesi; Türkiye’nin internet okuryazarlığı oranının artışına katkıda bulunarak, bilgiye erişimde eşit olanaklar sunmaya öncelik veriyor. Kalkınmada öncelikli illerde yaşayan öncelikli 35 yaş üstü kadınları online dünya ile tanıştırmak ve 3 yılda 30 bin yetişkine ulaşmak, projenin öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.