TÜSİAD Başkanı Bilecik,"Dünün güneşiyle bugünün çamaşırı kurumaz"

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, "Dünün güneşiyle, bugünün çamaşırı kurumaz. Bu dönüşüm için tedbirlerimizi de dünün gerçeklerine göre alamayız. Geleceği iyi planlamak için, yarının fırsat ve tehditlerine uygun olacak şekilde, bugünün kararlarını almamız gerekiyor. Bu yüzden raporumuzun zamanlamasının çok yerinde olduğunu düşünüyorum" dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
19 Aralık 2017 Salı 15:29
TÜSİAD Başkanı Bilecik,"Dünün güneşiyle bugünün çamaşırı kurumaz"
banner236

TÜSİAD'ın Sabancı Center'da düzenlediği "Türkiye’nin Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği" konferansında  "Türkiye’nin Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği" raporu tanıtıldı. alkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın da katıldığı toplantıda konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik , dünyanın 2017'de en çok Sanayi 4.0’ı konuştuğuna dikkat çekerek şunları söyledi;

4.SANAYİ DÖRT DÖRTLÜ DEVRİM

"Birinci, ikinci, üçüncü sanayi devriminde dünyanın gerisinde kaldık. Bunun sıkıntılarını yaşadık. İnanıyorum ki; bu defa “Geç kaldık.” demeyeceğiz. Bir an evvel adapte olmamız gereken 4. Sanayi Devrimi, “dört dörtlük” bir devrimdir. Sanayide dijital dönüşümü gerçekleştirmenin yarısı, teknolojileri üretim hatlarına ve değer zincirinin bütününe entegre etmekle ilgili. Diğer yarısı ise; bunu mümkün kılacak stratejileri ve politikaları hayata geçirebilmekle. Bu sürecin başarısının sürdürülebilirliği ise ancak ve ancak teknolojiyi ülkemizde geliştirmekle mümkündür. Türkiye'nin bilgi ve teknoloji üretmeden gelişmesi de, kalkınması da mümkün değildir. Türkiye, küresel bir güç olmak istiyorsa; bir an evvel kendi teknolojisi ile üretim yapmaya başlamak zorundadır."

 

DİJİTALLEŞME KRİTİK ÖNEMDE

Yakın bir zamana kadar, Türkiye ile aynı ekonomi rakamlarına sahip olan ülkelerin, bugün, sanayide dijital dönüşümün başarı hikayelerini yazdıklarına dikkat çeken TÜSİAD Başkanı Bilecik sözlerini şöyle sürdürdü;"Bilirsiniz; dünün güneşiyle, bugünün çamaşırı kurumaz. Bu dönüşüm için tedbirlerimizi de dünün gerçeklerine göre alamayız. Geleceği iyi planlamak için, yarının fırsat ve tehditlerine uygun olacak şekilde, bugünün kararlarını almamız gerekiyor. Bu yüzden raporumuzun zamanlamasının çok yerinde olduğunu düşünüyorum. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızca koordinasyonu yürütülen Sanayinin Dijital Dönüşümü Platformu bünyesinde önümüzdeki dönemi konuşacağız. Kalkınma Bakanlığı’mız koordinatörlüğündeki 11. Kalkınma Planı hazırlıkları da şu sıralar devam ediyor. Dijitalleşme konusunun, bizi 2023’e taşıyacak Kalkınma Planı’nın temel ekseni olmasını kritik önemde görüyorum. Ve bu değerli çalışmamızın ürettiği bilginin, bu süreçlere değer yaratmasını ümit ediyorum."

YETKİNLİKLERİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ

Bilecik, konuşmasında sevdiği şu söze de yer verdi,"Sevdiğim bir sözü sizinle paylaşmak isterim. “Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.” Türk sanayisinin bu sözden çıkarması gereken çok fazla ders olduğunu düşünüyorum. Sanayide Dijital Dönüşüm” yarışında başarılı olabilmemiz için ilk olarak kendimizi, şirketlerimizi tanımamız gerekiyor. Peki, sadece kendimizi bilmek yeterli mi? Elbette, hayır. Dijital dönüşüm yolculuğunda “riske düşmemek” için önce kendi yetkinliklerimizi geliştirmeliyiz. Bize düşen belki de en büyük görevlerden biri “rekabet öncesi işbirliği” konusunda kararlılıkla adım atmak. Ancak bu şekilde Türk sanayisi olarak bulunduğumuz konumdan daha da güçlenerek çıkabiliriz."

TÜSİAD Başkanı, dijital dönüşüm’ü bir fırsata çevirebilmek için eğitim ve istihdam alanında uzun dönemli stratejilerin kamu ve özel sektör işbirliğiyle hayata geçirilebileceğini, sanayide dijita dönüşüm yarışında Türkiye’nin önünde koşan ülkeleri dikkatle izleyip, Türkiye'nin kendine en uygun dönüşüm modelini yine kendisinin inşa etmesi gerektiğini söyledi.

HIZLI BALIK YAVAŞ BALIĞI YUTACAK

Bilecik, "Türkiye’nin Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği raporunu muazzam bir Türkiye projesinin temeli gibi görüyorum. Bu temelin

harcını her birlikte oluşturduk. Bundan sonraki süreçte de ekosistemdeki tüm paydaşların desteğiyle yapacağımız her çalışma, bu projeyi daha da güçlendirecek. 4. Sanayi Devrimi, gümbür gümbür gelen bir devrimdir. Doların 4.0 olduğu günleri geride bırakmanın yolu, Sanayi 4.0'ı yakalamaktan geçiyor. Dünya Ekonomi Forumu Kurucusu Klaus Schwab’ın dediği gibi, “Yeni dünyada büyük balık küçük balığı değil; hızlı balık yavaş balığı yutacak.” Zaman, daha hızlı ve topyekun hareket etme zamanı. Ama unutmayın; iyi işler için yeterli zaman hep vardır; yeter ki onu doğru kullanalım."dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.