TÜSİAD’dan dünyanın en saygın gazetelerine güçlüyüz ilanı

Darbe girişiminin ardından uluslararası kamuoyunu doğru yönlendirebilmek için harekete geçen TÜSİAD 4 ülkenin önde gelen gazetelerine 3 farklı dilde verdiği ilanla Türkiye'nin demokrasiye bağlılığını ve Türk ekonomisinin gücünü tüm dünyaya duyurdu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
25 Temmuz 2016 Pazartesi 16:21
TÜSİAD’dan dünyanın en saygın gazetelerine güçlüyüz ilanı


Türkiye’yi şok eden 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından uluslararası kamuoyunda Türkiye aleyhine çıkan haberler ve kredi derelendirme kuruluşlarının peş peşe yaptığı açıklamalar üzerine TÜSİAD hızla harekete geçti ve Başta ABD olmak üzere, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin prestijli yayın organlarında  “Türkiye’de Demokratik Anayasal Düzeni Korumak” başlıklı bir ilan yayınladı.
Dünyanın en önemli ve saygın kuruluşlarından olan Financial Times, Le Monde, Washington Post ve Frankfurter Allgemeine Zeitung’ta yayınlanan ilanların amacı; Uluslararası kamuoyunu Türkiye ile ilgili doğru yönlendirebilmek ve Türkiye algısını güçlendirmek.

İngilizce, Fransızca ve Almanca kaleme alınan ilanlarda Türkiye’de tüm toplum kesimlerinin ve kurumların demokrasiye bağlılığı, demokrasiye sahip çıkma iradesi ve  Türkiye ekonomisinin gücüne vurgu yapıldı.

Türkiye’nin küresel düzeydeki konumu ile AB üyelik sürecinin önemine de dikkat çekilen ilanlarda Türk ekonomisinin küresel krize rağmen gösterdiği dayanıklılığa vurgu yapıldı. TÜSİAD ayrıca bu alandaki bilgilendirmenin tüm dünyaya yayılması için bir iletişim çalışması başlattı.


TÜSİAD'ın 4 ülkede yayınlanan ilanının Türkçesi şöyle; 

 TÜRKİYE’DE DEMOKRATİK ANAYASAL DÜZENİ KORUMAK
 
15 Temmuz gecesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bir grup darbe yanlısı subay kendi iradelerini halkımıza silahlı bir darbe yoluyla kabul ettirmek istemiştir. Türk halkının, siyasi liderlerin, ülkenin tüm kurumlarının, toplumun tüm kesimlerinin, harekete geçmesi sayesinde, bu girişim başarısız olmuştur. Tüm kesimler, anayasal düzenin ve kurumlarının ihlaline itirazlarını ve hukukun üstünlüğü ilkelerine, temel hak ve özgürlüklere ve insan haklarına olan bağlılıklarını ifade etmişlerdir.
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki siyasi partilerin bu müdahaleye karşı ortak tutumu, toplumun tüm kesimlerinde yankı bulmuştur. Toplum içindeki farklılıklara rağmen, barışcıl ve demokratik koşullarda uzlaşının mümkün olduğunu gördük.
 
Demokrasiye müdahaleler ancak demokratik standartları daha da yükselterek ve hukukun üstünlüğünü güçlendirerek önlenebilir. Türkiye 2005 yılında AB ile üyelik müzakerelerini başlatarak, bu yolda ilerlemekte olduğunu gerçek anlamda göstermiştir. AB’nin demokratik standartları ve üyelik süreci, Türkiye’nin güçlü demokrasisinin ve küresel rekabetçiliğinin en etkin kaynaklarından biri olmuştur.
 
Bugün Türkiye dünyanın en büyük 18. ekonomisidir ve küresel piyasalara tam entegredir.. Avrupa’nın ötesinde, Türkiye ekonomik, siyasal ve kurumsal olarak transatlantik topluluğunun vazgeçilmez bir üyesidir.
 
Küresel ekonomik krizin yarattığı belirsizliklere ve artan jeopolitik risklere rağmen, Türk ekonomisi büyük bir dayanıklılık sergilemiştir. 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, genç, dinamik bir nüfus yapısıyla nispeten yüksek ve istikrarlı bir büyümeyi sürdürmüştür. Mali disiplinin ve bankacılık sektörünün güçlü olması, Türkiye’nin ekonomik istikrarının temel unsurları olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Piyasa ekonomisi kural ve kurumları, rekabetçi Türk ekonomisinin temel yapı taşları olmayı sürdürecektir.
 
Türkiye, demokrasiye olan bağlılığını ülke çapında açıkça ispatlamıştır. Bizler, Türkiye’nin demokrasisinin dayanıklılığını ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını göstermeye devam edeceğinden eminiz. TÜSİAD bu evrensel ilkelerin ve hedeflerin samimi bir destekçisidir ve destekçisi olmaya devam edecektir.
 
TÜSİAD hakkında
1971’de kar amacı gütmeyen, girişimci bir sivil toplum kuruluşu olarak kurulan TÜSİAD, (enerji hariç) Türkiye’nin toplam dış ticaretinin % 85’ini, özel sektör istihdamının yaklaşık %50’sini ve toplam kurumlar vergisinin %80’ini temsil etmektedir. Türkiye ekonomisinde önemli bir rol oynayan TÜSİAD, BUSINESSEUROPE, OECD’nin BIAC ve B-20 üyesidir. 
 

Son Güncelleme: 27.07.2016 13:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.