Vodafon Türkiye ile Tabit, dünyanın ilk akıllı köyünü kuruyor

Vodafone Türkiye, “4bucakG” stratejisi doğrultusunda, iş ortağı TABİT ile  23 milyon TL’ye dünyanın ilk akıllı köyünü Aydın’da kuruyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
04 Ağustos 2016 Perşembe 14:44
Vodafon Türkiye ile Tabit, dünyanın ilk akıllı köyünü kuruyor
 

Vodafone Akıllı Köy projesi, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ve TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Dünyanın ve Türkiye’nin ilk akıllı köyü Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü’nde 10 yılda yaklaşık 23 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilecek.
Vodafone Türkiye ve TABİT ortaklığında çiftçilerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olma hedefiyle hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy  tamamen dijital teknolojilerle donatılacak. Sera uygulamaları, toprak anaizleri, meyvecilik ve hayvancılık vb akla gelebilecek her alanda son teknoloji kullanılacak.
Akıllı köyün kurulmasında amaç hem  sürdürülebilir verimlilik artışının sağlanması hemde köyden kente göçün azaltılması. Ayrıca akıllı köyün başkaları için de model olması ve hızla yayılması da bir başka hedef. Vodafone Türkiye, bu proje ile kırsal alanda başlatılan Dijital Kalkınma Seferberliği’ni Türkiye’deki 38 bin köy ve kırsal yerleşkeye ulaşması için çalışıyor.

HANE BAŞI 40 BİN TL ARTIŞ HEDEFLİYORUZ
“Türk tarımının ekonomik büyüklük olarak dünyadaki sıralamasını değiştirmeyi bir sorumluluk olarak benimsiyor ve tarımda verimlilik artışına katkı sağlayacak projeler yapılmasını destekliyoruz.”diyen Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt şöyle konuştu,,”Vodafone Akıllı Köy, halihazırda 62 milyar dolar seviyesinde olan tarım ekonomisini teknolojinin yardımıyla artırmayı tetikleyecek modeli ortaya koyuyor. Bu projeyle, 2 yıl sonra hane başına yılda yaklaşık 40 bin TL gelir artışı hedefliyoruz. Diğer yandan, burada kuracağımız akıllı sistemler sayesinde toprak ve su kirliliğinin önüne geçerek tarımsal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayabileceğiz. En az teknolojik katkı kadar önem verdiğimiz bir diğer hedefimiz ise sosyal gelişim. Kırsalda refah düzeyini artırmak istiyoruz. Çocuklar, gençler ve kadınlar için sosyalleşme ve eğitim programlarımız olacak. Vodafone Akıllı Köy projesiyle, çiftçiliği tercih edilen bir meslek haline getireceğimize ve köyden kente göçü azaltabileceğimize inanıyoruz. Burada kuracağımız modelin hem Türkiye’deki diğer köyler hem de diğer Vodafone ülkelerine örnek olacağını düşünüyoruz. Vodafone Akıllı Köy’deki modelin tüm Anadolu’ya domino etkisiyle yayılmasını, böylece kırsal alanda başlattığımız Dijital Kalkınma Seferberliği’nin Türkiye’deki 38 bin köy ve kırsal yerleşkeye ulaşmasını hedefliyoruz.”

KADIN TEKNOLOJİ MERKEZİ KURACAĞIZ
Vodafone Akıllı Köy’de ilk iş olarak dijital altyapıyı kuracaklarını ifade eden Öğüt, şunları kaydetti: “Vodafone Akıllı Köy’de ilk olarak ‘4bucakG’ ile çiftçilerimizin her an her yerde dijital dünyaya kesintisiz ve yüksek hızla bağlanabilmesini sağlayacağız. İkinci yapacağımız iş, akıllı uygulamaları hayata geçirmek olacak. Bu kapsamda, çözüm ortaklarımızla geliştireceğimiz Akıllı Tarım Uygulamaları ile yüksek verimlilik sağlayacağız. Akıllı Ev Çözümleri ile çiftçimizin hayatını kolaylaştıracağız. Akıllı Cihazlar ile de bilgiye anında erişim sağlayacağız. Diğer yandan, Türkiye Vodafone Vakfı ile birlikte Vodafone Akıllı Köy’ün sosyal gelişimine de destek olacağız. Buna göre, kırsal alana yönelik mesleki eğitimler vereceğiz ve ‘Vodafone Önce Kadın’ vizyonumuz doğrultusunda Kadın Teknoloji Eğitim Merkezi kuracağız. Kadın Teknoloji Eğitim Merkezi ile köydeki tüm kadınlarımız teknolojik okuryazarlığa erişecek. Ayrıca, çocuklara kodlama eğitimi vereceğiz. Bu çocuklar, ileride tarım teknolojisine yönelik kendi kodlarını yazabilecekler.”

ANADOLU'YA YAYILMASINI HEDEFLİYORUZ
TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın kırsal hayatın her aşamasında çiftçilerin yaşadığı sorunların önüne geçecek ve dijital dönüşümü başlatmak için kalıcı örnek teşkil edecek bir platforma duyulan ihtiyacın Vodafone Akıllı Köy’ün ortaya çıkmasına vesile olduğunu söyledi. Vodafone Akıllı Köy’de tarım ve hayvancılık alanında çiftçinin günlük operasyonlarını büyük oranda hafifleten, onlara maliyet, zaman ve verim avantajı sağlayan gelişmiş IoT (Nesnelerin İnterneti) uygulamalarının kullanılacağına değinen Akın, şöyle devam etti:“Vodafone Akıllı Köy sayesinde çiftçiler yeni üretim tekniklerinin kullanıldığı alanlarda inceleme yapabilecek ve planlanan teknikleri ve teknolojileri birebir uygulayabilecek. Somut çalışmalar ve örnekler ile çiftçilerin bakış açısında ve bilgi birikiminde etkin bir değişim sağlayabileceğiz. Kırsal alanda adeta çığır açacak olan Vodafone Akıllı Köy’ün, Türkiye’nin geleceği için yeni bir dönem başlatacağına dair inancımız tam. Vodafone Akıllı Köy’ün diğer köylere de örnek olmasını, bir model olarak Anadolu’ya domino etkisiyle yayılmasını hedefliyoruz. Amacımız tarımda yeni bir evrensel düşünme ve davranma biçimi oluşturmak. Vodafone başta olmak üzere Vodafone Akıllı Köy Projesi’ne destek veren çiftçilere, kamu kurumlarına ve yerel yöneticilere projeye olan inançları ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz.”
 

Son Güncelleme: 04.08.2016 15:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.