Rina Onur Şirinoğlu kimdir?
banner269

RİNA ONUR ŞİRİNOĞLU KİMDİR? 

RİNA ONUR KİMDİR?

Başarılı iş kadını, seri girişimci Rina Onur Şirinoğlu, Robert Lisesi'nden 2004 yılında mezun oldu.

Harvard Üniversitesi'nden kabul aldığında ise bakın henüz 17 yaşındayken neler söylemiş.

" Tiyatroya ilgi duyuyorum. Harvard'a kabul edilmemde en büyük etken yaptıklarım değil, nasıl yaptığım ve nereye kadar sürdürdüğüm. Hukuk ve uluslararası ilişkiler eğitimi almak istiyorum. Türkiye'ye dönüp medyada çalışacağım"

Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünü 2008 yılında bitiren Rina Onur Şirinoğlu, Türkven Private Equity’de girişim sermayesi ve Morgan Stanley Londra ofisinde yatırım bankacılığı alanlarında çalıştı.

Onur, aynı zamanda World Economic Forum’a bağlı olan Global Shapers platformunun Türkiye kurucu ekibindendir.

Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünü bitiren iş kadını Rina Onur Şirinoğlu, Türkven Private Equity’de girişim sermayesi ve Morgan Stanley Londra ofisinde yatırım bankacılığı alanlarında çalıştı.

Türkiye ve Orta Doğu bölgelerinin lider oyun şirketi Peak Games ve Hemenkiralik.com kurucu ortaklarındandır. Peak Games’i 2010 yılında kuran Rina Onur Şirinoğlu,, 2 sene içerisinde yabancı risk sermayesi fonlarından şirket için $30 milyon finansman topladı.

Ekim 2010 yılında kurulan Peak Games, 30 milyon aylık aktif kullanıcısı ile dünyanın en çok aktif kullanıcısı olan oyun şirketlerinden biri. 

Çeşitli departmanlarındaki 100’den fazla çalışanı ile şu anda tamamen kendi oyunları üzerinde çalışmakta, bu oyunları başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyada yayınlamaktadır. Şirketin yatırımcıları arasında Earlybird Venture Capital, Hummingbird Ventures ve Endeavor Catalyst yer alıyor.

Şirketten aldığımız bilgiler ve yan tarafta paylaştığımız infografikten de görülebileceği gibi Aralık 2010’dan Mayıs 2011’e satışlarında %3216 büyüme gösteren Peak Games, günlük 2 milyon, aylık ise 10 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

50 kişilik şirketin şu anda sahibi olduğu 9 farklı oyunu bulunuyor. Bunlar; PokerStar, Okey, OkeyPlus, Komşu Şehir, Komşu Kabile, İkonkız, Bizim Dünya, Komşu Çiflik ve Petiler.

Bu oyunlar arasında en popüler olanlarından birisi kuşkusuz 14 milyon kere yüklenmiş olan Okey. Ayrıca Zynga’nın popüler oyunu Farmville’e yerel bir uyarlama olarak değerlendirebileceğimiz Komşu Çiftlik’te de bugüne kadar 4 milyon çiftlik kurulduğu belirtiliyor. 

Peak Games başarısı ardından, Türkiye’nin en büyük kısa dönemli konut kiralama platformu olan Hemenkiralık.com’un da kurucu ortağı olan Rina Onur Şirinoğlu, Hemenkiralık için $6 milyon finansman toplanmasına katkıda bulunmuştur. Hemenkiralık hissedarları arasında, Expedia’nın %100’üne sahip oldıuğu, dünyanın en büyük kısa dönemli tatil evi kiralama platformu Homeaway de bulunuyor. Rina Onur Şirinoğlu, yeni girişimi 500 İstanbul kurucu ortakları arasında yer alıyor.

Başarılı iş kadını Rina Onur Şirinoğlu,"500 İstanbul olarak 100 girişime yatırım yapacağız"

500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, Türkiye’den milyar dolarlık küresel şirketler çıkartabilmek hedefiyle, 5 yıl içinde 100 girişime yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

500 İstanbul, henüz Temmuz 2016'da faaliyete geçmesine rağmen girişimcilik eko sistemine hızlı bir giriş yaptı. Merkezi San Francisco'daki Silikon Vadisi'nde bulunan ve 50 ülkeye yayılmış olan 500 Startups ağına bağlı kurulan 500 İstanbul, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen 5 ayda 12 girişime yatırım yaptıklarını belirten 500 İstanbul Yönetici Ortağı iş kadını Rina Onur Şirinoğlu, Türkiye’den milyar dolarlık küresel şirketler çıkartabilmek hedefiyle, 5 yıl içinde 100 girişime yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

Türkiye’ye ve dünyadaki Türk girişimcilerine odaklanan 500 İstanbul’un Temmuz ayının sonunda aktif hale geldiğini anımsatan Şirinoğlu, “15 Temmuz’dan hemen sonra başlayan süreçten bugüne kadar, eğlenceden sağlığa, ulaşımdan perakendeye, farklı alanlarda 12 girişime yatırım yaptık. 2016 sonu ile 2017 ilk çeyreğinde 5 yatırıma daha imza atmayı hedefliyoruz. 2017’de portföyümüze 20 girişim daha eklemeyi planlıyoruz. 5 yıl içinde ise yatırım yaptığımız girişim sayısının 100’yi bulacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Hedef milyar dolarlık girişim çıkarmak

“Portföyümüzde Türkiye pazarını hedefleyen şirketler de yer alıyor ancak büyük çoğunluğu küresel pazarlara oynayan şirketler oluşturuyor” diye konuşan Rina Onur Şirinoğlu şui;nları söyledi,“Amacımız, Türkiye’den çıkıp dünya genelinde başarıya ulaşan, değeri milyar dolarlarla ifade edilen şirketler oluşmasına destek olmak. 500 İstanbul olarak bölgedeki ilk ve tek global erken aşama yatırım fonu konumundayız. Fonumuzun yatırımcıları arasında Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve yatırım firmalarının yanı sıra iş dünyasından isimler bulunuyor. 4 ay gibi kısa bir süre içinde 12 girişime destek vermiş olmamızın, yatırımcılarımızın Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine olan inançlarını en iyi şekilde yansıttığına inanıyoruz”

RİNA ONUR ŞİRİNOĞLU KİMDİR?

Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünü bitiren iş kadını Rina Onur Şirinoğlu, Türkven Private Equity’de girişim sermayesi ve Morgan Stanley Londra ofisinde yatırım bankacılığı alanlarında çalıştı.

Türkiye ve Orta Doğu bölgelerinin lider oyun şirketi Peak Games ve Hemenkiralik.com kurucu ortaklarındandır. Peak Games’i 2010 yılında kuran Rina Onur Şirinoğlu,, 2 sene içerisinde yabancı risk sermayesi fonlarından şirket için $30 milyon finansman topladı. Peak Games başarısı ardından, Türkiye’nin en büyük kısa dönemli konut kiralama platformu olan Hemenkiralık.com’un da kurucu ortağı olan Rina Onur Şirinoğlu, Hemenkiralık için $6 milyon finansman toplanmasına katkıda bulunmuştur. Hemenkiralık hissedarları arasında, Expedia’nın %100’üne sahip oldıuğu, dünyanın en büyük kısa dönemli tatil evi kiralama platformu Homeaway de bulunuyor. Rina Onur Şirinoğlu, yeni girişimi 500 İstanbul kurucu ortakları arasında yer alıyor.

Sidar Şahin ve Rina Onur Şirinoğlu'nun Kurduğu Peak Games, 1.8 Milyar Dolara Satıldı

ABD merkezli oyun şirketi Zynga’nın CEO’su Frank Gibeau, Rina Onur Şirinoğlu ve Sidar Şahin'in birlikte kurduğu Türk oyun şirketi Peak’i (Peak Games) 1,8 milyar dolara (12,3 milyar TL) satın alma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Değeri 1 milyar doları aşan start-up şirketleri finans literatüründe ‘unicorn’ (tek boynuzlu at) olarak geçiyor. Böylece Peak Games Zynga Türkiye’nin ilk unicorn şirketi unv

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Zynga CEO'su Frank Gibeau, “Peak'e ‘aramıza hoş geldin' demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor Toon Blast ve Toy Blast'ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı sekize çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek” dedi.

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

 

Rina Onur, Hürriyet gazetesindeki bir röportajında girişimcilikle ilgili şu açıklamalarda bulundu.

Neden girişimci olmalıyız?

Herkes girişimci olmamalı aslında. Dışarıdan görünenin aksine, kısa yoldan para kazanmakla bağdaştırılabilecek bir yolculuk değil! Büyük bir problemi çözmek; var olan bir servisten çok daha iyi bir servis verebilmek; köklü bir değişim yaratmak isteyen insanların gitmesi gereken bir yol. Köklü değişim derken, bunun içine kanseri Big Data ile çözmeye çalışmak da, insansız araç yapmak veya evine gelen yemek siparişini en kısa, en iyi ve ucuz şekilde getirmeyi de koyabilirsiniz. Fakat eğer yapmak istediğiniz iş için yanıp tutuşmuyorsanız; belki de girişimcilik size göre değildir. Eğer isteğiniz ve bu uğurda çok çalışma arzunuz varsa, büyük kurumlar içerisinde kat edebileceğiniz yolun çok daha fazlasını, çok hızlı ve kendi kontrolünüz altında gerçekleştirebileceğiniz için girişimci olmalısınız.

Girişimcilerin çoğu başarısız oluyor, değer mi emek harcamaya?

"Başarı" kriterinizin ne olduğu da çok önemli burada ama evet girişimcilik çok akıl karı bir iş değil. Öncelikle ciddi zorlukların olduğu, çok yorucu, çoğu zaman uzun ve hatta hüsranla bitebilecek bir yolculuk bu. Gazeteleri açtığımızda başarı hikayeleriyle dolu tablolar görmek mümkün, fakat biz bile erken aşamada yatırım yaptığımız şirketlerin en az %50'sinin 1.5 sene sonra hala operasyonel olmayacağı bakış açısıyla bu işe giriyoruz. Bunun dışında, daha yatırım alma aşamasına bile gelemeyen bir çok girişim var. O yüzden riskli bir yol. Gerçekten yapmak istediğiniz projeyi, ne pahasına olursa olsun yapma ve emek harcama kanaati ve inancı içinizde yoksa, kendi yolunuza başlamadan önce başka bir girişim ekibine girmenizi tavsiye ederim.

Kendi girişimini kurmanın en güzel yanı ne?

Kendi kaderinden sorumlu olmak; kendi kararlarını kendi seçtiğin ekiple verebilmek. Ekibinle deli bir amaç uğruna gece gündüz çalışıp, bir aile olmak. Hızlı hareket edebilmek. Doğru veya yanlış kararların etkisini görüp, hemen adım atabilmek. Momentuma sahip, yaşayan, dinamik bir olgunun içinde olmak.

Girişimci olmak istiyorsak en başta nelere dikkat etmeliyiz?

Girişimcilik zor bir yolculuk olduğu için; en iyi girişimci bu yola yalnız çıkmamayı tercih eden bir girişimcidir. Zorluklara karşı yalnızlığı önlemenin en iyi yollarından biri, iyi anlaşabileceğiniz ve iyi çalışabileceğiniz bir girişimci ekibin kurulmasıyla başlar. İyi bir ekip oluşturduktan sonra, değiştirmeye çalışacağınız pazarı ve içindeki hem lokal, hem global oyuncuları çok iyi tanıyıp anlamanız önemlidir. Sizin ürününüz, içinde bulunduğunuz pazarı ne şekilde değiştirmeye çalışacak ve benzer şeyler yapmaya çalışan rakiplerinizden ne alanlarda farklılık gösteriyor? Bu farklılıklar gerçekten son kullanıcınız için önemli ve onların hayatını kolaylaştıracak özellikler midir? Bunları sonraki zamanlarda karşınıza çıkacak yatırımcılar soracağı gibi; öncesinde de sizin çok iyi anlamanız önemlidir.

Eğer projenizle, Rina’nın cevaplarında kendinizi buluyorsanız, zaman kaybetmeyin. Aşk Tesadüfleri Sevse bile, girişimcilikte kaçırılmış fırsattan daha pahalı bir şey yoktur, adım atın!

Rina Onur Şirinoğlu, NTV'de Ortak'ta

Haberi okumak için buraya tıklayın 

 

.

Boyner'den Çok Çarpıcı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Filmi

Boyner'in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kampanyasında İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya dikkat çekerek, kadına yönelik şiddet uygulayanlara ceza indirimi verilmemesi isteniyor. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadınların Emeği Platformu, Kendi İşini Kuran Kadınlara Ücretsiz Destek Veriyor

İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

banner269

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

İŞTE KADINLAR YOUTUBE KANALINA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

İŞ HAYATINDA KADIN OLMAK, İŞ KADINLARI ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARI

GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJLARA YER VERİYORUZ

.

BERİL KOPARAL İLE YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Kardeş kanal Evvel Zaman Masalları Youtube'da sesli kitap olarak yayın yapmaya başladı.

DİNLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Toprak Ana, Dört Mevsim - Evvel Zaman Masalları - Dinlemek için buraya tıklayın.

Orman Yangını - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - Sesli masal - dinlemek için buraya tıklayın.

Ay Dede ve Yıldızcık - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - sesli masal - Dinlemek için BURAYA tıklayın.

İŞTE KADINLAR YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLDUNUZ MU?

İşte Kadınlar Notu;

ZEYNEP OSMANLI SİTEDE NASIL SATIŞ YAPILABİLECEĞİNİ AŞAĞIDAKİ VİDEODA ANLATIYOR.

VİDEOYU SONUNA KADAR İZLEYİN TEK TEK ANLATIYOR

İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

..

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN KADIN GİRİŞİMCİLERİN ve İŞ KADINLARININ BAŞARI HİKAYELERİYLE TANIŞIN ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARINI ONLARDAN DİNLEYİN KADINLARI İLGİLENDİREN HABERLERİ İZLEYİN...

ŞİMDİ BURAYA TIKLAYIN ABONE OLUN SONRA DA ABONE OLDUKTAN SONRA BİLDİRİMLERİ AÇIN VİDEOLARI KAÇIRMAYIN

İŞ HAYATINDA KADINLAR

TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ İŞ KADINLARI

İŞ HAYATINDA KADINLAR

İŞ KADINLARI

ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARI

GİRİŞİMCİ KADINLAR

GİRİŞİMCİ KADIN SORUNLARII

BAŞARILI İŞ KADINLARI RÖPORTAJ

Hande Yaşargil - Yönetim Kurulunda Kadın Derneği - Sertifika Programı - İş Kadını Sorunlarını konuştuk. İzlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

.

Berrin Tansel ile yaptığımız video röportajı izlemek için linke tıklayın.

.

.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

.

.

AmpUp- Kamu Politikaları Uzmanı ve Kaliforniya Üniversitesi - Berkeley / Sürdürülebilir Ulaşım Araştırma Merkezi Araştırmacı Şebnem Tuğçe Pala, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın Girişimcilerin Sorunlarını kendi girişimcilik hikayemde yaşadıklarımla anlatmaya çalıştım. Siz de yaşadığınız sorunlarıı videonun altına yorum olarak yazar mısınız? videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın.


banner270
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yavuz 2018-12-06 10:04:52

I have huge projects need angel investor