Rina Onur Şirinoğlu kimdir?

RİNA ONUR ŞİRİNOĞLU KİMDİR? 

RİNA ONUR KİMDİR?

Başarılı iş kadını, seri girişimci Rina Onur Şirinoğlu, Robert Lisesi'nden 2004 yılında mezun oldu.

Harvard Üniversitesi'nden kabul aldığında ise bakın henüz 17 yaşındayken neler söylemiş.

" Tiyatroya ilgi duyuyorum. Harvard'a kabul edilmemde en büyük etken yaptıklarım değil, nasıl yaptığım ve nereye kadar sürdürdüğüm. Hukuk ve uluslararası ilişkiler eğitimi almak istiyorum. Türkiye'ye dönüp medyada çalışacağım"

Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünü 2008 yılında bitiren Rina Onur Şirinoğlu, Türkven Private Equity’de girişim sermayesi ve Morgan Stanley Londra ofisinde yatırım bankacılığı alanlarında çalıştı.

Onur, aynı zamanda World Economic Forum’a bağlı olan Global Shapers platformunun Türkiye kurucu ekibindendir.

Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünü bitiren iş kadını Rina Onur Şirinoğlu, Türkven Private Equity’de girişim sermayesi ve Morgan Stanley Londra ofisinde yatırım bankacılığı alanlarında çalıştı.

Türkiye ve Orta Doğu bölgelerinin lider oyun şirketi Peak Games ve Hemenkiralik.com kurucu ortaklarındandır. Peak Games’i 2010 yılında kuran Rina Onur Şirinoğlu,, 2 sene içerisinde yabancı risk sermayesi fonlarından şirket için $30 milyon finansman topladı.

Ekim 2010 yılında kurulan Peak Games, 30 milyon aylık aktif kullanıcısı ile dünyanın en çok aktif kullanıcısı olan oyun şirketlerinden biri. 

Çeşitli departmanlarındaki 100’den fazla çalışanı ile şu anda tamamen kendi oyunları üzerinde çalışmakta, bu oyunları başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyada yayınlamaktadır. Şirketin yatırımcıları arasında Earlybird Venture Capital, Hummingbird Ventures ve Endeavor Catalyst yer alıyor.

Şirketten aldığımız bilgiler ve yan tarafta paylaştığımız infografikten de görülebileceği gibi Aralık 2010’dan Mayıs 2011’e satışlarında %3216 büyüme gösteren Peak Games, günlük 2 milyon, aylık ise 10 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

50 kişilik şirketin şu anda sahibi olduğu 9 farklı oyunu bulunuyor. Bunlar; PokerStar, Okey, OkeyPlus, Komşu Şehir, Komşu Kabile, İkonkız, Bizim Dünya, Komşu Çiflik ve Petiler.

Bu oyunlar arasında en popüler olanlarından birisi kuşkusuz 14 milyon kere yüklenmiş olan Okey. Ayrıca Zynga’nın popüler oyunu Farmville’e yerel bir uyarlama olarak değerlendirebileceğimiz Komşu Çiftlik’te de bugüne kadar 4 milyon çiftlik kurulduğu belirtiliyor. 

Peak Games başarısı ardından, Türkiye’nin en büyük kısa dönemli konut kiralama platformu olan Hemenkiralık.com’un da kurucu ortağı olan Rina Onur Şirinoğlu, Hemenkiralık için $6 milyon finansman toplanmasına katkıda bulunmuştur. Hemenkiralık hissedarları arasında, Expedia’nın %100’üne sahip oldıuğu, dünyanın en büyük kısa dönemli tatil evi kiralama platformu Homeaway de bulunuyor. Rina Onur Şirinoğlu, yeni girişimi 500 İstanbul kurucu ortakları arasında yer alıyor.

Başarılı iş kadını Rina Onur Şirinoğlu,"500 İstanbul olarak 100 girişime yatırım yapacağız"

500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, Türkiye’den milyar dolarlık küresel şirketler çıkartabilmek hedefiyle, 5 yıl içinde 100 girişime yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

500 İstanbul, henüz Temmuz 2016'da faaliyete geçmesine rağmen girişimcilik eko sistemine hızlı bir giriş yaptı. Merkezi San Francisco'daki Silikon Vadisi'nde bulunan ve 50 ülkeye yayılmış olan 500 Startups ağına bağlı kurulan 500 İstanbul, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen 5 ayda 12 girişime yatırım yaptıklarını belirten 500 İstanbul Yönetici Ortağı iş kadını Rina Onur Şirinoğlu, Türkiye’den milyar dolarlık küresel şirketler çıkartabilmek hedefiyle, 5 yıl içinde 100 girişime yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

Türkiye’ye ve dünyadaki Türk girişimcilerine odaklanan 500 İstanbul’un Temmuz ayının sonunda aktif hale geldiğini anımsatan Şirinoğlu, “15 Temmuz’dan hemen sonra başlayan süreçten bugüne kadar, eğlenceden sağlığa, ulaşımdan perakendeye, farklı alanlarda 12 girişime yatırım yaptık. 2016 sonu ile 2017 ilk çeyreğinde 5 yatırıma daha imza atmayı hedefliyoruz. 2017’de portföyümüze 20 girişim daha eklemeyi planlıyoruz. 5 yıl içinde ise yatırım yaptığımız girişim sayısının 100’yi bulacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Hedef milyar dolarlık girişim çıkarmak

“Portföyümüzde Türkiye pazarını hedefleyen şirketler de yer alıyor ancak büyük çoğunluğu küresel pazarlara oynayan şirketler oluşturuyor” diye konuşan Rina Onur Şirinoğlu şui;nları söyledi,“Amacımız, Türkiye’den çıkıp dünya genelinde başarıya ulaşan, değeri milyar dolarlarla ifade edilen şirketler oluşmasına destek olmak. 500 İstanbul olarak bölgedeki ilk ve tek global erken aşama yatırım fonu konumundayız. Fonumuzun yatırımcıları arasında Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve yatırım firmalarının yanı sıra iş dünyasından isimler bulunuyor. 4 ay gibi kısa bir süre içinde 12 girişime destek vermiş olmamızın, yatırımcılarımızın Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine olan inançlarını en iyi şekilde yansıttığına inanıyoruz”

RİNA ONUR ŞİRİNOĞLU KİMDİR?

Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünü bitiren iş kadını Rina Onur Şirinoğlu, Türkven Private Equity’de girişim sermayesi ve Morgan Stanley Londra ofisinde yatırım bankacılığı alanlarında çalıştı.

Türkiye ve Orta Doğu bölgelerinin lider oyun şirketi Peak Games ve Hemenkiralik.com kurucu ortaklarındandır. Peak Games’i 2010 yılında kuran Rina Onur Şirinoğlu,, 2 sene içerisinde yabancı risk sermayesi fonlarından şirket için $30 milyon finansman topladı. Peak Games başarısı ardından, Türkiye’nin en büyük kısa dönemli konut kiralama platformu olan Hemenkiralık.com’un da kurucu ortağı olan Rina Onur Şirinoğlu, Hemenkiralık için $6 milyon finansman toplanmasına katkıda bulunmuştur. Hemenkiralık hissedarları arasında, Expedia’nın %100’üne sahip oldıuğu, dünyanın en büyük kısa dönemli tatil evi kiralama platformu Homeaway de bulunuyor. Rina Onur Şirinoğlu, yeni girişimi 500 İstanbul kurucu ortakları arasında yer alıyor.

Sidar Şahin ve Rina Onur Şirinoğlu'nun Kurduğu Peak Games, 1.8 Milyar Dolara Satıldı

ABD merkezli oyun şirketi Zynga’nın CEO’su Frank Gibeau, Rina Onur Şirinoğlu ve Sidar Şahin'in birlikte kurduğu Türk oyun şirketi Peak’i (Peak Games) 1,8 milyar dolara (12,3 milyar TL) satın alma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Değeri 1 milyar doları aşan start-up şirketleri finans literatüründe ‘unicorn’ (tek boynuzlu at) olarak geçiyor. Böylece Peak Games Zynga Türkiye’nin ilk unicorn şirketi unv

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Zynga CEO'su Frank Gibeau, “Peak'e ‘aramıza hoş geldin' demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor Toon Blast ve Toy Blast'ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı sekize çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek” dedi.

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

 

Rina Onur, Hürriyet gazetesindeki bir röportajında girişimcilikle ilgili şu açıklamalarda bulundu.

Neden girişimci olmalıyız?

Herkes girişimci olmamalı aslında. Dışarıdan görünenin aksine, kısa yoldan para kazanmakla bağdaştırılabilecek bir yolculuk değil! Büyük bir problemi çözmek; var olan bir servisten çok daha iyi bir servis verebilmek; köklü bir değişim yaratmak isteyen insanların gitmesi gereken bir yol. Köklü değişim derken, bunun içine kanseri Big Data ile çözmeye çalışmak da, insansız araç yapmak veya evine gelen yemek siparişini en kısa, en iyi ve ucuz şekilde getirmeyi de koyabilirsiniz. Fakat eğer yapmak istediğiniz iş için yanıp tutuşmuyorsanız; belki de girişimcilik size göre değildir. Eğer isteğiniz ve bu uğurda çok çalışma arzunuz varsa, büyük kurumlar içerisinde kat edebileceğiniz yolun çok daha fazlasını, çok hızlı ve kendi kontrolünüz altında gerçekleştirebileceğiniz için girişimci olmalısınız.

Girişimcilerin çoğu başarısız oluyor, değer mi emek harcamaya?

"Başarı" kriterinizin ne olduğu da çok önemli burada ama evet girişimcilik çok akıl karı bir iş değil. Öncelikle ciddi zorlukların olduğu, çok yorucu, çoğu zaman uzun ve hatta hüsranla bitebilecek bir yolculuk bu. Gazeteleri açtığımızda başarı hikayeleriyle dolu tablolar görmek mümkün, fakat biz bile erken aşamada yatırım yaptığımız şirketlerin en az %50'sinin 1.5 sene sonra hala operasyonel olmayacağı bakış açısıyla bu işe giriyoruz. Bunun dışında, daha yatırım alma aşamasına bile gelemeyen bir çok girişim var. O yüzden riskli bir yol. Gerçekten yapmak istediğiniz projeyi, ne pahasına olursa olsun yapma ve emek harcama kanaati ve inancı içinizde yoksa, kendi yolunuza başlamadan önce başka bir girişim ekibine girmenizi tavsiye ederim.

Kendi girişimini kurmanın en güzel yanı ne?

Kendi kaderinden sorumlu olmak; kendi kararlarını kendi seçtiğin ekiple verebilmek. Ekibinle deli bir amaç uğruna gece gündüz çalışıp, bir aile olmak. Hızlı hareket edebilmek. Doğru veya yanlış kararların etkisini görüp, hemen adım atabilmek. Momentuma sahip, yaşayan, dinamik bir olgunun içinde olmak.

Girişimci olmak istiyorsak en başta nelere dikkat etmeliyiz?

Girişimcilik zor bir yolculuk olduğu için; en iyi girişimci bu yola yalnız çıkmamayı tercih eden bir girişimcidir. Zorluklara karşı yalnızlığı önlemenin en iyi yollarından biri, iyi anlaşabileceğiniz ve iyi çalışabileceğiniz bir girişimci ekibin kurulmasıyla başlar. İyi bir ekip oluşturduktan sonra, değiştirmeye çalışacağınız pazarı ve içindeki hem lokal, hem global oyuncuları çok iyi tanıyıp anlamanız önemlidir. Sizin ürününüz, içinde bulunduğunuz pazarı ne şekilde değiştirmeye çalışacak ve benzer şeyler yapmaya çalışan rakiplerinizden ne alanlarda farklılık gösteriyor? Bu farklılıklar gerçekten son kullanıcınız için önemli ve onların hayatını kolaylaştıracak özellikler midir? Bunları sonraki zamanlarda karşınıza çıkacak yatırımcılar soracağı gibi; öncesinde de sizin çok iyi anlamanız önemlidir.

Eğer projenizle, Rina’nın cevaplarında kendinizi buluyorsanız, zaman kaybetmeyin. Aşk Tesadüfleri Sevse bile, girişimcilikte kaçırılmış fırsattan daha pahalı bir şey yoktur, adım atın!

AYRICA BAŞARILI KADINLARIN BİYOGRAFİLER İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

SİZ DE KADIN GİRİŞİMCİYSENİZ YA DA BİR ŞİRKETTE YÖNETİCİ POZİSYONUNDA ÇALIŞIYORSANIZ, VEYA AKADEMİSYENSENİZ BİYOGRAFİ BÖLÜMÜNDE YER ALMAK İSTERSENİZ BİZE HİKAYENİZİ YAZIN, FOTOĞRAFLARINIZLA BİRLİKTE GÖNDERİN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yavuz 2018-12-06 10:04:52

I have huge projects need angel investor