Şebnem Tuğçe Pala Kimdir?

ŞEBNEM TUĞÇE PALA

AmpUp - Kamu Politikaları Uzmanı

Kaliforniya Üniversitesi - Berkeley /  Sürdürülebilir Ulaşım Araştırma Merkezi/  Araştırmacı  

Eğitim:

Anadolu Üniversitesi, Türkiye (Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans)

Ege Üniversitesi, Türkiye (İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans)

Warwick Üniversitesi, İngiltere (Uluslararası Politik Ekonomi Yüksek Lisansı)

Uluslararası ve Kalkınma Çalışmaları Enstitüsü, İsviçre (İnsani ve Sosyal Kalkınma alanında uzmanlaştı, Kalkınma Çalışmaları Yüksek Lisans)

Kaliforniya Üniversitesi- Berkeley (İşletme ve Proje Yönetimi Profesyonel Diploma Programı)

Şebnem Tuğçe Pala, 2013 yılında İsviçre'nin Cenevre kentindeki (Uluslararası ve Kalkınma Çalışmaları Enstitüsü) IHEID'den mezun olduktan sonra, Lüksemburg'daki Avrupa Yatırım Bankası'nda (AYB) Avrupa-Akdeniz Yatırım ve Ortaklık Programı'na (FEMIP) başarıyla kabul edildi. AYB tarafından finanse edilen ve AYB'in Kuzey Afrika'daki İstihdam, Yenilenebilir Enerji, Ulaşım, Mezo-Finans, Tersine Beyin Göçü ve Demokratikleşme konusundaki girişimleri hakkında kamu politikası ve angajman desteği sağlayan büyük ölçekli altyapı projeleri üzerinde çalıştı (25 Milyon Euro'dan fazla).

Şebnem Tuğçe Pala daha sonra kendi ülkesinde uluslararası ticaret üzerine çalışmaya başladı. Türkiye'de beş yılda 11 milyon dolar gelirle katlanarak büyüyen şirketinde sıfırdan iş geliştirme ekibi kurdu. Şebnem, 2015 yılında, Paris'teki Sciences Po özel programı tarafından kısa aday listesine “Akdeniz Kadınları: Yeni nesil liderler” alındı.

Başarılı iş kadını Şebnem Tuğçe Pala, 2016 yılında San Francisco'ya taşındı. Stanford Üniversitesi'nde yapay zeka üzerine dersler aldıktan sonra teknolojiye ve inovasyona ilgi duymaya başladı. Kamu politikasındaki geçmişini teknoloji ile birleştirmeye karar verdi ve yüksek teknoloji şirketlerinde kamu politikası bölümünde kariyerine devam etme kararı aldı. Şubat 2018'den beri, Good Cause Group için çalışıyor. Hibe araştırmaları yaparak iklim değişikliği, dijital eğitim, gelir eşitsizliği ve eğitime erişim gibi çeşitli projeleri destekledi. Stanford Üniversitesi'nin iklim değişikliği projesi ile olan çalışması, Türkiye'de tanınmış bir gazetede yayınlandı.

Şebnem Tuğçe Pala,  ayrıca ilk 100'de yer alan bir yapay zeka girişimi olan, San Francisco'da otonom dronelar için çarpışma önleme sistemleri yapan, Iris Automation için çalıştı. Google Wing ve Amazon Prime gibi üst düzey yüksek teknoloji şirketleriyle birlikte, Iris Automation'ı Küçük İnsansız Hava Araçları Koalisyonu toplantılarında temsil etti.

Şebnem Tuğçe Pala, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'deki diploma programı sırasında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'in Sürdürülebilir Ulaşım Araştırma Merkezi (TSRC)'de çalışmaya başladı. Kentsel hava ulaşımı potansiyeli (UAM) üzerine çalıştı. Kısa bir süre önce farklı ulaşım türleri arasındaki oransal dağılım (örneğin, toplu taşıma kullanıcılarına karşı paylaşımlı mobilite kullanıcıları), COVID-19'un seyahat davranışlarında neden olduğu potansiyel etkiler, hassas nüfus (örneğin, düşük gelirli hane halkları, engelli insanlar, yaşlı yetişkinler ve finansal hizmetlere yeterince kolay ulaşamayan hane halkları) arasında kullanılabilirlik ve benimsenme, etnik köken ve ırka göre paylaşımlı mobilite ve aktif ulaşım türlerinin kullanımındaki farklılıklar ve yüksek doluluk ve paylaşımlı ulaşımın kullanımını teşvik eden faktörler üzerine bir çalışma yaptı.

Eylül 2019'da, İzmir'de ortaklarıyla birlikte EgeYem'i kurdu.

Son zamanlarda Spin Elektrikli Scooter (Ford Mobility)'daki Kamu Politikası ekibiyle çalıştı. Spin'in Paris ve Lyon belediyelerine yapmış olduğu başvurular üzerine çalıştı ve önemli kararları alabilmek için üst düzey yöneticilere sürdürülebilirlik politika üzerine olan kilit bulguları sundu ve sürdürülebilir ulaşım (mikromobilite, otonom uçaklar, mikrotransit ve otonom teslimat araçları) hakkında makaleler yazdı ki bunların bazıları Cenevre'deki Diplo Vakfı ve Başlangıç Noktası İstanbul tarafından yayınlandı.

Şebnem, APPAM (Kamu Politikası Analizi ve Yönetimi Derneği) ve IPPA (Uluslararası Kamu Politikası Birliği) gibi uluslararası kamu politikası konferanslarında sürdürülebilir ulaşım üzerine çeşitli araştırma projeleri sundu.

Sürdürülebilir ulaşımın güçlü bir savunucusu olarak şu anda elektrikli araçlar için eşler arası (peer to peer) ağlar ve işletmeler için şarj teknolojisi çözümleri sunan San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki yüksek teknoloji girişimi AmpUp'ın kamu politikası ekibine liderlik ediyor.

Şebnem Tuğçe Pala, akademik hayatı boyunca, UC Berkeley, Cenevre Uluslararası ve Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü ve DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) gibi birinci sınıf kurumlardan birçok prestijli burs aldı ve bu zamana kadar altı farklı ülkede yaşadı ve yedi dil konuşabiliyor.

Who is Şebnem Tuğçe Pala? 

For English Biyography

For English Resume 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.