Yüreğimiz yanıyor, büyük bir keder içinde öfkeli, kaygılıyız. O gece o şiddetli sesi duyduğumuzda korktuk hem de çok. İstanbul Beşiktaş'taki bombalı terör saldırısı bu ülkenin gencecik evlatlarını aramızdan aldı. Hepsi ana kuzusuydu, hepsinin bir hayatı vardı. Şehit olan polislerin yaşlarına bakın, 20, 24, 27.. En yaşlı emniyet amiri bile 46 yaşında.. Yirmili yaşlarındaki polisler daha çocuk yaşta. Kimi henüz 6 aylık polis. Kimi eğitim fakültesinden yeni mezun. İş bulamadığı için polis olmuş. Okulda çocuklara barışı öğretmek varken terörün en vahşi yüzüyle o gece karşılaştı. Şehitlerin acısı yüreğimizde, üzülsek de kahrolsak da o günden bu yana milyonlar gösterdikleri tepkiyle ülkenin gencecik evlatlarını aramızdan koparan terörün amacına ulaşamadığını bir kez daha ortaya koydu. 

O gün o saldırı polise yapılmasaydı bombalar sivillerin üzerine yağabilirdi. Bizleri korumak pahasına canından olan polislere borcumuz var. Bu nedenle onların çalışma koşullarına dikkat çekmek boynumuzun borcu. 

Polis muhabiri arkadaşlar onlarla 7/24 birlikte oldukları için hangi koşullarda çalıştıklarını en iyi onlar bilir ama ben yine de tanık olduklarım, haber yaptıklarım üzerinden birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Gerek evimizin sokağındaki karakolda görevli polislerin gerekse daha önce haberini yaptığım polislerin temelde  yaşadıkları 2 sorun var. Birincisi uzun mu uzun çalışma saatleri, diğeri ise maaşların düşüklüğü. 

POLİSLER NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan İstanbul'da memurların özellikle de polislerin geçim derdi büyük. Kiralar ve hayat pahalılığ nedeniyle doğudaki illere tayini isteyen ve göç eden polislerle konuştuğumda maaşlarının geçinmeye yetmediğini açık açık anlatmış, ama soruşturma geçirmemek için isimlerini saklamışlardı. 2017 Ocak ayında yapılan % 3‘lük zam ile 8’in 1’inde (8 derece 1 kademe) görev yapan polis memuru maaşı 3 bin 818 TL’den 127 TL artışla 3 bin 932 TL olacak. İstanbul'da kiralar en az 900 TL'den başlıyor. Varın gerisini siz hesap edin.

Gelelim uzun mesai saatlerine. Bombalı saldırının düzenlendiği gece polisler Beşiktaş - Bursaspor maçında görevliydi her maçta olduğu gibi. Ve yine her maçta olduğu gibi akşam saatlerinde oynanacak o maç için mesaileri sabah 8'de başlamıştı. Hangi polisle konuşsanız maç günlerinin kendileri için aslında bir eziyet gününe dönüştüğünü söylecektir. Gün ağarmadan başlayan mesainin gece yarısı sona ermesi, gün içinde hiç dinlenme imkanı bulamamaları en büyük dertleri. Sadece maç günleri mi çok çalışıyorlar? Değil elbet, diğer günler de farksız değil. Yakın zamanda Güneş gazetesinde Yunus Çağlar imzalı haberdeki verilere bir göz atalım isterseniz. Sonra da oturup düşünelim polislerin çalışma koşullarının iyileştirilmesinin vakti çoktan gelip geçmedi mi?

Haberden alıntı notları;

-Polis memurlarının 86 farklı çalışma modeli var. Türkiye’nin birçok ilinde haftalık çalışma mesai saatleri 50 saati aşıyor. Polislerin en çok yakındığı ve yargıya taşınan sistem ise 12/12, 12/24 modeli.

-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre aylık çalışma süresinin 160 saat (4 hafta*40 saat) olarak belirlendi. Emniyet personeli 657 sayılı kanuna göre çalışıyor fakat,  aylık çalışma süreleri fiilen 240 ile 300 saat arasında değişiyor. Polisler buna karşılık ise, fazla mesai ücreti veya idari izin alamadıklarından yakınıyor.

POLİSLER MAÇ GÖREVİNDEN MESAİ ÜCRETİ ALIYOR MU?

-Polisin mesai ve çalışma saatleri arasında, diğer şikayetçi oldukları konu ise istirahat zamanındaki maç görevlendirmelerinin karşılığında ücret verilmemesi. Bu konuda, Emniyet-Sen Manisa İl Temsilcisi Ahmet Yalçın, 2012-2013 Süper Lig Futbol Sezonu'nda Akhisar Belediyesi Gençlik Spor Kulübünün oynadığı 6 (altı) futbol müsabakasının güvenlik tedbirlerinde istirahatlı saatlerinde görevlendirildiğini ve kendisine sadece 1 (bir) maç görevinin karşılığında harcırah ödendiğini belirterek, diğer 5 (beş) maç görevinin karşılığı olan harcırahın da tarafına ödenmesini talep etti. Ancak, Manisa Emniyet Müdürlüğü 02.12.2013 gün ve bila sayılı işlemiyle bu talebi reddetti. Daha sonra, Anayasa Mahkemesi’ne giden konu, yetkisiz bulunarak reddedildi. En son bu yılın şubat ayında, aynı konu Anayasa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşındı. Böylelikle, bir polis sorunu tarifte ilk kez AİHM’den tespit bekliyor.

BAŞKA ÜLKELERDE POLİSLER KAÇ SAAT ÇALIŞIYOR?

ALMANYA: Polisler haftada 40 saat görev yapmakta ve yılda 30 gün izin kullanmaktadır. Hafta sonları ve resmi tatiller bu izne dahil edilmemektedir. Vardiyalı çalışanlar ise dört vardiya halinde çalışmakta, vardiyalar sırası ile 7 / 8 / 9 ar saat sürmekte ve bu üç vardiyada çalışan memur bir vardiyayı boş geçiyor.

FRANSA:Fransa'da polisin çalışma saati yıllık 1.600 saat olmakla birlikte, günlük 8 saat çalışmaktadır. Fazla çalışıldığı zaman mesai ücreti ya da izin veriliyor. 

DANİMARKA:Danimarka'da polisin çalışma sistemi genel olarak üçlü vardiya sistemi uygulanmaktadır. Bunlar: 1. vardiya 07.0015.00, 2. vardiya 15.0023.00, 3. vardiya 23.0007.00 saatleri arasındadır. Günlük çalışma süresi sekiz saat.

İSPANYA:Polis, yapmış olduğu göreve göre haftalık ortalama 40 saatten fazla çalıştırılmamaktadır. Örneğin futbol maçlarından dolayı hafta sonları çalışmak zorunda olan çevik kuvvetin mesai saati 37,5 saat olarak belirlenmiş.

İSVEÇ:Polisin çalışma saatleri günlük 8, haftalık toplam 40 saati geçmemektedir. Geçtiği takdirde fazla mesai ücreti, gece çalıştıkları takdirde iki kat fazla mesai ücreti ödeniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.