Selcen Faydasıçok kimdir?

SELCEN FAYDASIÇOK

Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı (HAFEV) Başkanı

Selcen Faydasıçok, 1974 yılında Konya’da inşaat mühendisi bir baba ile ev hanımı bir annenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlkokuldan sonra sınavı kazanarak Konya Anadolu ticaret lisesine girdi. Ortaokulu bitirdiği yıl  Konyanın iik fen lisesi olan Konya Fen lisesinin (şimdiki adı Meram Fen Lisesi) sınavını kazandı.

Selcen Faydasıçok, İşte Kadınlar'a yaptığı özel açıklamalarda eğitim ve kariyer hayatının yanı sıra kız öğrencilerin mühendislik mesleğini seçmeleri için hayata geçirdikleri Sedefteki İnciler projesini şöyle anlattı. 

"Fen lisesinde okumak istiyordum çünkü hayalim babam gibi bir mühendis olmaktı. Ancak okula kaydımı almaya gittiğimizde okul müdürü başarılı bir öğrencisini kaybetmek istemediğini söyleyerek okulda kalmam konusunda babamı da ikna etti ve benim yönüm sosyal bilimlere doğru dönmüş oldu. Lise yıllarımda o döneme göre çok aktif bir öğrencilik yaşadım. Hem folklor oynuyordum hem de okulda ve klüpte voleybol takımındaydım. Aynı zamanda çok da başarılı bir öğrenciydim. Üniversite sınavında AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü kazandım. Aileden üniversiteye giden üstelik de başka bir şehire giden ilk kız çocuğu oldum. Çevreden gelen baskılara babam sayesinde karşı koyabildim. Rahmetli babam bana hep vali kızım derdi çünkü bu sefer hayalim değişmişti vali olmak istiyordum. Babamı üniversitenin ikinci sınıfında kaybettik. Ben o dönemde Ankaraya üniversite okumaya gidebildiysem vizyonu çok açık olan babam sayesindedir. Babam benim hayatımda çok önemli bir rol model olmuştur. Üniversiteyi bitirdiğim sene evlendim ve eşimle beraber Konya’ya döndüm. Konya ya dönerken tek şartım ileride bir gün İstanbul veya Ankara da yaşamak olmuştu. O da bana söz verdi ve gerçekten de sözünü tutmak için çok çalıştı.

Konya’da kendi mesleğimi yapamadım haliyle. Fakat bir gün kayınpederim Hasan Bey bana şirkette onlarla beraber çalışmamı istediğini onlara faydalı olacağımı düşündüğünü söyleyince 1996 yılında Hasçelik’ te çalışmaya başladım. İngilizce bilmemin avantajı sayesinde İlk ithalatımız benimle başlamıştır. İnternetin olmadığı bilgisayarların bile doğru düzgün kullanılmadığı bir dönemde zor da olsa pek çok şirketle iletişime geçebildim. Hala o dönemde bulduğum Rus şirketleriyle iş yapmaya devam ediyoruz. Büyük oğlum Batuhan doğduktan sonra bir süre çalışmadım ama bu süre içinde Selçuk üniversitesinde Yönetim ve Organizasyon yüksek Lisans yaptım. Öğrenmeyi çok sevdiğimden olsa gerek şu anda da Bilgi Üniversitesinde STK Yönetimi Yüksek Lisansı yapıyorum. Tekrar şirkette çalışmaya başladım fakat kısa bir süre sonra İstanbul hayalimizi gerçekleştirmek üzere 2001 yılında İstanbul a taşındık . Burada bir depo açtık ve sonrasında şirket hızla büyümeye başladı. 2002 yılında küçük oğlum Doğukan doğdu. Annelik bambaşka bir duygu … Tarif edilemez bir sevgi var anne ve çocukları arasında.. Ben çok genç yaşta anne oldum iyi ki de öyle olmuş çocuklarımla şimdi arkadaş gibiyim. Zaten annelikle beraber bakış açım da değişti ve iş hayatında değil de sivil toplumda çalışmaya karar verdim. 2006 yılında Beykoz Eğitime Destek derneğinde gönüllü olarak görev aldım. Görele Köy okulunda iki sene gönüllü İngilizce öğretmenliği yaptım. Çocuklara faydası olabilecek her türlü faaliyette çalıştım. Sadece maddi olarak değil manevi olarak onların yanında olmanız gerektiğini ve en çok ona ihtiyaçları olduğunu o zaman öğrendim. Benim için dernekte çalışmak burs verilen öğrenciler ve aileleriyle beraber olmak onların hayatına dokunduğunuzda oluşan etkinin kelebek etkisi gibi büyüdüğünü görmek dönüm noktası oldu diyebilirim ve bir gün kendi vakfımızı kurmak ve fark yaratacak, değişim başlatacak projeler hayata geçirmek hayalim o zamanlar başladı. Bunun yanı sıra o dönemde yenilenebilir enerjinin çok önemli olduğunu ve ilerleyen yıllarda enerji sektörünün çok gelişeceğini düşündüğümden bu sektöre girmeye karar verdim. 2012 yılında eşimle beraber SBD Enerjiyi kurduk ve sonrasında Konya’da güneş enerjisi yatırımı yapabilmek için lisans aldık. Fakat bu süre zarfında mevzuatta meydana gelen değişiklikler yatırım yapmanın karlı olmadığını gösterdi ve biz de yatırım yapmamayı tercih ettik .2016 yılında Lisansı yatırım yapabilecek başka bir firmaya devrettik ama bu durum içimde bir yara olarak kalmıştır.

Yine 2016 yılında hayatımızda çok güzel bir gelişme oldu. Uzun süren prosedürler tamamlandı ve Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı Temmuz ayında resmen kuruldu. Biz zaten aile olarak Hasçelik olarak uzun yıllar boyunca maddi ihtiyacı olan çocukları burslarımızla destekledik. Hem hayırseverliğinden ilham aldığımız babamız ve Hasçelik in kurucusu sayın Hasan Faydasıçok un adını yaşatmak hem de daha fazla sayıda gencimizin hayatında fark yaratabilmek amacıyla vakfımızı kurduk. Sadece burs veren bir vakıf olarak kalmak istemedik çünkü bana göre burs vermek işin en kolay kısmı . Önemli olan burs verirken aynı zamanda hayatlarında bir iz bırakabilmektir. Proje için çalışmalara başlarken çalışanlarımızın da fikrini aldık ve onlar da kız çocukların eğitimine önem verilmesi gerektiğini söylediler. O dönemde oğlum Batuhan abd ye mühendislik okumaya gitti ve bölümde çok az kız olduğundan bahsetti. Sanayide kadın mühendis oranının çok düşük olduğunu da zaten görüyorduk ve çalışmalarımızı araştırmalarımızı bu yönde yoğunlaştırmaya karar verdik. Ülkemizde kadın mühendis oranının %18 olduğunu ve özellikle kız öğrencilerin mühendislik eğitimini tercih etmediklerini öğrendik. Böylece Sedefteki İnciler projesi doğmuş oldu. Mühendislik okuyan kız öğrencileri hem maddi hem de manevi olarak desteklerken hem de liselerdeki kız öğrencilere mühendisliğin erkek mesleği olmadığını ve endüstri 4.0 ile birlikte giderek artan bir önemi olduğunu rol modeller aracılığıyla anlatmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 2 senedir yürüttüğümüz projemizle 9 okulda yaklaşık 1300 kız öğrenciye ulaştık. Hedefimiz 2 yılda 2000 öğrenciye ulaşmak. Şubat ayından itibaren İzmit Sakarya Bolu İzmir ve Eskişehir deki okullara gitmek üzere programımızı yaptık. Liselerde etkinlik sonrası yaptığımız anketlerden çok güzel geri bildirimler alıyoruz. Çalışma hayatında olan kadınları karşılarında görmek onları cesaretlendiriyor ve motive ediyor. Ayrıca erkek mühendislerimiz de hem kendi hayat hikayelerinden hem de kadınlarla çalışmanın öneminden bahsediyorlar. Bu da kızları çok etkiliyor.

Projenin diğer aşamasında ise mühendislik eğitimi alan kız öğrencilere burs, mentorluk, kişisel gelişim, staj ve iş desteği sağlamaktayız. 2017 yılında E-bursum üzerinden başvuru yapan 1200 öğrenci arasından öğrenciler arasından 50 üniversiteli bursiyerimizi belirledik ve bu yıl yeni bursiyerlerimizle birlikte toplamda 80 öğrenciyle projemize devam ediyoruz. Ayda 450 tl burs veriyoruz. Diğer öğrencilerimizle birlikte şu anda toplam 100 bursiyerimiz var.

Sedefteki İnciler 3 yıllık bir proje olacak ancak yeni aldığımız öğrencilerimizle beraber onların eğitim hayatı bitinceye kadar proje devam edecek. Biz yönetim kurulu olarak o kadar çok sevdik ki bu projeyi şimdilerde konuştuğumuz konu projeye devam etmek . Henüz karar veremedik ama bu konuyu tartışıp hep beraber bir karar vereceğiz.

Bu projeyle kız öğrencilerin meslek seçiminde toplumsal yargıların etkisi olmadan karar verebildikleri , sadece tıp ve eczacılıkta değil mühendislikte ve bilimde de çok başarılı olabileceklerini bildikleri, kadın mühendis sayısının erkek mühendis sayısına yaklaştığı, sadece mühendis oranının değil kadın ve erkeğin çalışma hayatında eşit olarak var olabildiği bir Türkiye hayal ediyorum. Ne yazık ki kadın istihdam oranı % 30 seviyesinde Biz bu projeyle kadın istihdam oranını artırmak için de çalışıyoruz. Biz şirket olarak da projeyle beraber kendimizde değişim başlattık ve 750 çalışan içinde 8 olan kadın mühendis sayımızı şu an 26 ya çıkarttık. Ayrıca ilk defa 4 tane kadın çalışanımız fabrika içinde çalışmaya başladı.

Mentör programımıza 2-3 ve 4. Sınıf öğrencilerimizi dahil ediyoruz bu sene 52 öğrencimize kendileri ile aynı sıralardan geçmiş iş hayatında yer alan 52 kadın mühendisl mentörlük yapıyor. 24 Kasımda İstanbul da buluşarak hem mentörleriyle tanıştılar hem kariyer ve teknoloji eğitimi aldılar hem de Türkiyenin ilk kadın bilgisayar mühendislerinden olan Melek Bar Elmas ile söyleşi yapma imkanı buldular. Çok keyifli geçen bir günün ardından çok güzel anılarla buradan ayrıldılar. İstanbul buluşmalarının bir diğer faydası da tüm incilerimizin birbirleriyle tanışması ve kaynaşması oluyor. Aralarında kızkardeşlik bağının oluşmasını çok önemsiyoruz çünkü böylece iş hayatına girdiklerinde birbirlerine destek olacak bağı şimdiden güçlendirmiş oluyorlar."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.