Arçelik’ten sürdürülebilirlik için 3 film

Arçelik çevre konusunda yaptığı faaliyetleri 3 belgesel filmle anlatıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
23 Haziran 2016 Perşembe 09:05
Arçelik’ten sürdürülebilirlik için 3 film
 
Dünya çapında 10 Ar-Ge merkezi, 6 ülkedeki 15 üretim tesisi ve 27 bin çalışanı ile tüm dünyaya teknoloji üreten, enerji ve su verimliliğinde rekor sahibi ürünler geliştiren Arçelik A.Ş., çevreye olan duyarlılığını hazırladığı 3 belgesel filmle bir kez daha gösterdi. 1990‘lı yılların başından itibaren ‘yeşil şirket’e dönüşmeye başlayan, şu an sektöründe Avrupa’nın ‘en yeşil şirketleri’ arasında yer alan Arçelik A.Ş,. çevre ve sürdürülebilirlik konusunda örnek kuruluş olmaya devam ediyor. ‘Küresel ısınma’, ‘azalan doğal kaynaklar’, ‘susuzluk’ gibi dünyayı tehdit eden konuların çözümüne yönelik sorumlulukların bilincinde olan Arçelik A.Ş., enerji ve doğal kaynakların verimliliğine odaklanıyor, hem ürünlerinde hem üretim süreçlerinde su ve enerji verimliliği sağlayacak çalışmalar gerçekleştiriyor. Arçelik A.Ş. tüm bu çalışmalarını, hazırladığı belgesellerle anlatarak çevre konusundaki farkındalığı arttırmayı ve toplumu bilinçlendirmeyi hedefliyor.
Arçelik, belgesel filmlerinde Türkiye’deki çeşitli üretim tesislerinin görüntülerine ve Arçelik A.Ş. çalışanlarının röportajlarına yer veriyor. Yapılan röportajlarda çalışanlar Arçelik’in çevre ve sürdürülebilirlik vizyonu hakkında bilgi vererek enerji verimliliği, su verimliliği ve geri dönüşüm faaliyetleriyle ilgili çalışmalarını anlatıyor.
3 ayrı başlıkta hazırlanan belgesellerde enerji verimliliği, su verimliliği ve geri dönüşüm konularındaki faaliyetler anlatılıyor;
Enerji verimliliği sağlıyor
Hem üretimde hem de ürünlerde enerji verimliliği konusuna son derece hassasiyet gösterenArçelik A.Ş. sürekli gelişmeyi temel alan bir enerji yönetim sistemi dahilinde faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Süreçlerin tüm aşamalarında enerji tüketim seviyelerini belirleyen, periyodik analizlerle enerji verimliliğini sorgulayan şirket, enerji verimliliğini sağlayacak projeler tasarlayarak hayata geçiriyor. Ürünlerini yaşam döngüleri boyunca üretecekleri çevresel etkiyi düşünerek tasarlayıp üreten Arçelik, lider inovasyon uygulamaları sonucunda ortaya çıkan çevreci ve enerji verimli ürünleri ile sektöründe fark yaratıyor. Tüm ürün gruplarında ürün başına yıllık ortalama enerji sarfiyatını istikrarlı bir şekilde azaltıyor, yeni nesil çevreci ürünlerin üretim içerisindeki payını sürekli olarak yükselterek dünyaya bıraktığı karbon ayak izini küçültmeyi hedefliyor. Arçelik son 5 yılda üretim faaliyetlerindeki enerji verimliliği projeleriyle ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerji teminiyle toplamda 233.000 ton sera gazı salınımı önlendi. Bu rakam 22.000 aracın dünya etrafında dolaşmasına eşdeğer
Yağmur suyunu arıtıyor
Çevre dostu üretime hizmet edecek projelerle, doğal kaynak tüketimini azaltmayı hedefleyenArçelik A.Ş., bu sayede küresel ısınma, susuzluk gibi tüm dünyayı tehdit eden çevre problemlerinin azaltılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Üretim süreçlerinden ürün geliştirmeye kadar her alanda su verimliliğini sağlamak için çalışan Arçelik A.Ş., gerçekleştirdiği projelerle su kaynaklarının etkin kullanımı, korunması, su tasarrufunun sağlanması ve su kalitesinin artırılması doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, üretimde oluşan atık sularının bir kısmını, ürün kalitesi değişmeyecek şekilde ileri arıtma teknolojileri kullanarak arıtıyor ve üretime geri besliyor. Yağmur suyu toplama sistemleri sayesinde yağmur suyunu toplayarak ve ileri arıtım teknolojisi ile arıtarak üretimde kullanıyor. Son 5 yılda Arçelik tesislerinde tasarruf edilen su miktarı 774.000 m3 yani yaklaşık 1 milyon hanenin günlük su tüketimine eşdeğer.
 
 
Geri dönümüşüme katkı sunuyor
Arçelik A.Ş., “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu ile Eskişehir ve Bolu’da kurduğu AEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya) geri dönüşüm tesisleriyle Türkiye’de kendi sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. Arçelik A.Ş. hem üretici olup hem de AEEE geri dönüşüm tesisi kuran ilk ve tek şirket oldu. Geri dönüşüm kampanyasıyla Arçelik, markası ne olursa olsun eski teknoloji ürünleri piyasadan toplayarak enerji verimliliği yüksek ürünlerle değiştirdi. Arçelik her yıl gerçekleştirdiği geri dönüşüm kampanyasıyla önemli kazanımlar yarattı. Eski teknoloji ürünlerin bu tesislerde geri dönüşümü ile elde edilen malzemeleri ekonomiye geri kazandırdı. Eski teknoloji ürünlerin şebekeden çektiği yüksek elektrik tüketimi önlenmiş oldu. Bu sayede kampanyanın başladığı 2014 yılından bu yana ülke ekonomisine 40 GWh yani 5 milyon hanenin günlük elektrik tüketimi kadar tasarruf sağlandı. 

Son Güncelleme: 23.06.2016 09:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.