Aygaz, Mustafa Koç’un yolunda

Koç Holding kuruluşlarından Aygaz, Mustafa Koç’un geçen yıl başlattığı Ülkem İçin Projesi Kapsamında yürüttüğü BM Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri’ni imzaladı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Şubat 2016 Salı 04:51
Aygaz, Mustafa Koç’un yolunda
Koç Holding, 2006 yılında başlattığı “Ülkem İçin” projesiyle farklı alanlardaki sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor. Geçtiğimiz ay yaşamını yitiren Mustafa Koç, geçen yıl Ülkem İçin Projesi kapsamında yeni bir kampanyanın tanıtımını yapmış,  Ülkem İçin Projesi’nin 2015-2017 yılı temasını “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” olarak belirlediklerini açıklamıştı.  Mustafa Koç neden böyle bir kampanya yaptıklarını şu cümlelerle açıklamıştı; “Yapılan birçok araştırma, bu önyargılar ile mücadele edilmesi ve kadınla erkeklerin eşit konuma gelmesi durumunda, toplumlara ekonomik ve sosyal olarak büyük fayda sağlayacağını gösteriyor. Koç Topluluğu olarak biz, “Ülkem İçin” Projemizin yeni döneminde bu tema ile öncelikle toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin nedenleri ve sonuçlarına dair toplumun tüm kesimlerinde farkındalık yaratmayı, ikinci olarak da toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda duyarlılığı artırarak bu bilinci yerleştirecek uygulamalara ilham vermeyi amaçlıyoruz.”
 
Proje kapsamında yurt çapında yürütülen toplumsal cinsiyet eşitliği seminerleri devam ederken, Mustafa Koç’un ölümünün ardından kampanyaya ilişkin ilk haber Aygaz’dan geldi.  Türkiye’nin 10. büyük sanayi kuruluşu olan Aygaz, Koç Topluluğu’nun enerji sektöründe faaliyet gösteren ilk şirketi. Şirketten yapılan açıklamada Aygaz’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles) imzacılarından biri olduğu belirtildi.
 
Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel,  BM Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri’ni neden imzaladıklarını şöyle anlattı; “Bu prensipler cinsiyet eşitliğinde gelişme sağlayacak, kadının toplumda, iş hayatında ve ekonomik hayatta güçlendirilmesine yönelik atılacak adımlara yol gösteriyor. Enerji sektöründeki erkek istihdam oranı, kadın istihdam oranından oldukça yüksek. Türkiye’nin önde gelen enerji şirketlerinden biri olarak Aygaz’ın toplumsal cinsiyet duyarlı iş yeri inşa etmeye yönelik geliştireceği uygulamaların sektörel bir değişime de öncü olacağına inanıyor; böyle bir küresel hareketin parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”
 
BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri Hakkında:
*Cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik sağlanması,
*Tüm kadın ve erkeklere işte adil davranılması, insan haklarına ve ayrım yapmama ilkesine saygı gösterilmesi, bu ilkelerin desteklenmesi,
*Tüm kadın ve erkeklere sağlık, güvenlik ve refah sağlanması,
* Kadınların eğitim, kurs ve profesyonel gelişim imkanlarıyla desteklenmesi,
*Kadınları güçlendiren girişimci gelişimi, tedarik zinciri ve pazarlama yöntemlerinin uygulanması,
*Toplumsal inisiyatifler ve destekler aracılığıyla eşitliğin teşvik edilmesi,
*Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gelişimin ölçülmesi ve halka açık raporlanması

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.