Deri sektörü, Alleather-IDF fuarıyla şaha kalkacak

Dünyanın en büyük tedarikçilerinden biri olarak gösterilen Türk Deri Sektörü şahlanıyor. İstanbul Fuar Merkezi’nde 1-3 Şubat 2017 tarihleri arasında  ‘Deri’de Yüksek Ritm Mottosu’ ile düzenlenecek olan Alleather – IDF İstanbul Deri Fuarı’nda deri sektörünün hedefi yeni pazarlara açılmak. Deri sektörü, bu hedefe ulaşabilmek için dünyanın önde gelen fuar şirketi UBM ile anlaştı.  

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
18 Ekim 2016 Salı 21:36
Deri sektörü, Alleather-IDF fuarıyla şaha kalkacak

Yıllık ortalama 1 milyar doları aşan ihracat ve 1,2’lik istihdam payı ile önemli bir katma değeri elinde bulunduran Türk deri sektörü, 1-3 Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan  Alleather – IDF İstanbul Deri Fuarı ile adeta şaha kalkmaya hazırlanıyor. ‘Deri’de Yüksek Ritm Mottosu’ ile düzenlenen fuarın tanıtım toplantısında sektörün farklı aktörleri biraraya geldi.
Toplantıda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye Deri Vakfı (TÜRDEV) Başkanı Kıyasettin Temuçin, UBM EMEA (İstanbul) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Tığlıoğlu, sektör temsilcileri Deri Tanıtım Grubu (DTG) Yönetim Kurulu Üyesi Ruken Mızraklı, Kürk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (KSİAD) Başkanı Ayfer Gümrük, Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Yakup Teleke, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, UBM Fuarlar Grup Direktörü Orhan Çağlayan ve Türkiye’nin önemli deri firmalarının temsilcileri yer aldı.


 
TASARIM VE MARKALAŞMADA ÖNE ÇIKMALIYIZ

Türkiye’nin en büyük deri fuarı olan Alleather-IDF İstanbul Deri Fuarı Lansmanı’nı yapmak için bir araya geldiklerini söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şöyle konuştu,”Kendi sektörümün fuar lansmanında bulunmaktan dolayı ayrıca büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Deri sektörü ülkemizin en öncü ihracatçı sektörlerinin başında geliyor. Dolayısıyla, İstanbul Deri Fuarı da hem sektörümüzün hem tüm ihracatçı sektörler için yüksek önem arz ediyor. Bu sektörde ülke olarak çok önemli tecrübelerimiz bulunuyor. Ancak, diğer pek çok sektörde olduğu gibi, 21. yüzyılda rekabetçi olabilmek için tasarımla ve inovasyonla deri sektöründe de ön plana çıkmak durumundayız. Artık herkesin üretebildiği mallarla katma değeri yüksek ticaret yapmak mümkün değil. Rakiplerimizden ayrışmak için tasarım ve markalaşmada öne çıkmamız gerekiyor. Bu bağlamda, İstanbul Deri Fuarı’nın ekonomimize pozitif etkisinin oldukça büyük olacağına inanıyoruz. Fuarlar, sektörümüzü ve firmalarımızı tanıtmanın en iyi yollarının başında geliyor. İstanbul Deri Fuarı da deri sektörümüzün dış pazarlara açılan kapısı.”

TÜRKİYE DERİ İHRACATI  RAKAMLARI; 1,1 MİLYAR DOLAR
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, deri ihracatına ilişkin önemli rakamları da paylaştı.
-2016 yılının ilk 9 ayında deri ve deri ürünleri ihracatı, 1,1 milyar dolar oldu.
- Deri sektörünün 2023 ihracat hedefi 5,2 milyar dolar.
- Türkiye’nin 2023’te dünya deri sektörü ticaretinden aldığı payın yüzde 0,9’a çıkarılması hedefleniyor.
Deri sektörünün 2023 hedeflerine ulaşması için inovasyon, tasarım, Ar-Ge ve markalaşma çalışmalarının önemine değinen Büyükekşi,
tasarım ve markalaşmaya önem verdiklerini, ciddi bir moda üreticisi ve ihracatçısı haline geldiklerini, İstanbul Deri fuarı gibi sektör fuarlarının da, bunu çok iyi bir şekilde gösterdiğini söyledi.

İSTANBUL MERKEZ OLACAK
Toplantıda dünyaca ünlü fuar şirketi UBM ile başlattıkları işbirliğine değinen TÜRDEV Başkanı Kıyasettin Temuçin ise amaçlarının
hem Türkiye Deri Envanterini global taleplere açmayı, hem de İstanbul’u bölgenin ‘Deri Moda ve Deri Ticaret Merkezi’ konumuna getir
Temuçin , “Türk dericiliğinin ve modasının hakettiği gerçek değerlere UBM’in global bilgi birikimiyle ulaşacağız.”dedi.


Türk Deri Vakfı TÜRDEV’in işbirliğine gittiği UBM, dünya genelinde deri sektörünün güçlü iki fuar etkinliğini gerçekleştiriyor. Biri APLF Leather & Materials Exhibition ve ACLE (All China Leather Exhibition),  diğeri ie tekstil alanında çok önemli bir fuar olan MAGIC. UBM, Alleather – IDF ile dünyanın en büyük deri ithalatçısı olan ABD’de dahil olmak üzere, Rusya, İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa gibi AB ve Japonya, Güney Kore gibi Uzakdoğu ülkeleri ile Afrika ve Kanada gibi Türkiye için nispeten yeni pazarlara girmeyi hedefliyor. Ayrıca T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın destekleri ile yaklaşık 12 ülkeden Alım Heyeti’nin Alleather-IDF Istanbul Deri Fuarı’nda yer alması için girişimlerde bulunan UBM’in bir diğer hedefi de katılımcı ve ziyaretçileri hedef ülkelerden yetkili kişilerle bira araya getirerek B2B görüşmelerini organize etmek.
UBM EMEA (İstanbul) Başkanı Serkan Tığlıoğlu “Amacımız ABD’den Rusya’ya, AB ülkelerinden Afrika ve Kanada’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada deri sektörümüzün dünya pazarlarına açılmasına katkı sağlamak. İnanıyorum ki; Türk Deri Sektörü, Alleather-IDF Istanbul Deri Fuarı ile yüksek ritmini bulacak” diye konuştu.

ALLEATHER-IDF İSTANBUL DERİ FUARI NEDİR? FUAR HAKKINDA HER ŞEY
-Alleather – IDF, 250 yerli ve yabancı firmayı bir araya getirecek.
- Fuar, 15 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirelecek.
- Hedef 6 binin üzerinde ziyaretçinin fuara gelmesi.
- Fuar’da başta deri konfeksiyon firmaları olmak üzere deri ve deri aksesuar ürünleri, deri aksesuarları, bitmiş deri, deri makineleri ve kimyasalları gibi ürün grupları yer alacak.

- Fuarın katılımcı hedef kitlesi; tabakhane, kimyasal makineciler gibi hammadde ve ekipman üreticileri ile distribütörleri ve konfeksiyon alanındaki üreticileri içeriyor.
-Ziyaretçi hedef kitlesi ise dericilik sektöründe ve yan sanayilerinde faaliyet gösteren tüm profesyonelleri kapsıyor.
Türkiye; yarı işlenmiş-bitmiş deri ve işlenmiş kürk ihracatında son 15 yılda yükselişe geçerek, dünyanın en büyük 11. ihracatçısı konumuna geldi.
-Alleather – IDF’le mevcut pazarlarının yanı sıra AB ülkeleri, komşu ülke pazarlarındaki ihracat potansiyelinin yanı sıra Çin ve Uzak Doğu ülkeleri ile de önemli işbirlikleri yakalama şansına sahip olacak.


-Mevcut pazarlara yenilerini eklemek açısından önemli bir kapı olacak Alleather – IDF böylece ihracat rakamlarını yeni dönemde 2 milyar dolarların çok çok üstüne taşıyabilecek potansiyelini de ortaya koyacak.

-Dünya deri sektörü 225 milyar dolarlık bir ticari büyüklüğe sahip. Türk Deri Sektörü de sahip olduğu bilgi birikimi ve uzmanlaşma ile deri ve deri ürünleri alanında dünyada büyük oyuncu olmaya aday bir ülke. Öte yandan ham deri fiyatları son 10 yılın en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. Bunun en büyük nedeni hayvan kesimlerinin azalması.

Bu fiyat artışları tüketicilerin satın alma kabiliyetini azaltıyor ve sınırlandırıyor. İtalya ve İspanya’da iş koşullarının zorlaşması, tabakhanelerin kapanması ile Avrupa deri sektöründe ortaya çıkan kriz, Türk Deri Sektörü’ne ham deri tabaklama ve işleme alanında hem önemli bir pazar fırsatı sunuyor hem de bu alanda bölgedeki liderliğini güçlendiriyor. Yerli üreticilerin üretimde kaliteye verdikleri önem, katma değerli üretim ve ARGE yatırımlarını arttırması Türk Deri Sektörü’nün önümüzdeki dönemde önünün açık olduğuna işaret ediyor.
 
 
 

Son Güncelleme: 26.10.2016 17:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.