Devlet yurtlarında kalan kızlar Nar Taneleri ile iş hayatına katılıyor

Boyner Grup'un "Nar Taneleri" projesine 2009 – 2013 yılları arasında 162 genç kadın katıldı. Projeye katılan genç kadınların yüzde 73’ü istihdama katılırken, yüzde 11’i eğitimine devam ediyor. yüzde 16’sı ise aktif iş arama sürecine dahil oldu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
11 Ekim 2017 Çarşamba 14:49
Devlet yurtlarında kalan kızlar Nar Taneleri ile iş hayatına katılıyor

 

Boyner Grup'un Nar Taneleri Projesi üzerine yazılan vaka analizi, Birleşmiş Milletler'in (BM) web sitesinde yayınlandı.

Boyner Grup'tan yapılan açıklamaya göre BM tarafından örnek proje seçilen "Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlar" projesinin çıktılarını anlatan vaka incelemesi, BM'nin web sitesinde yayınlanarak tüm dünya ile iyi örnek olarak paylaşıldı.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı yetiştirme yurtlarında yetişen genç kadınları güçlendirmek amacıyla 2009 yılında başlatılan proje, yetiştirme yurtlarındaki 18-25 yaş arası genç kadınların eğitime devam etmelerinin teşvik edilmesini, kişisel gelişimlerini ve iş arama becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında ilk 5 yılda yetiştirme yurtlarında yetişen 160 genç kadına kişisel gelişimden akademik başarı desteğine, yükseköğrenime hazırlıktan meslek seçimi danışmanlığına kadar pek çok alanda eğitimler sunuldu.

Bu anlamda genç kadınlar birebir mentörlük programıyla da desteklenirken, 2015 yılından bu yana yetiştirme yurtlarında görev yapan personelin eğitimine de ağırlık verildi.

Bu arada BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nden (UN Global Compact), Boyner Grup'a Nar Taneleri ve diğer kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilirlik çalışmaları için üst üste üçüncü kez "advanced" (ileri seviye) başarı unvanı verildi.

Boyner Grup, 2012 yılında UN Global Compact'ı imzalayarak insan hakları, çevre, çalışma standartları ve yolsuzlukla mücadele konularında belirlenen 10 ilkenin tüm grup genelinde uygulanacağını taahhüt etmişti.

Türkiye'den ilk imzacı olan Boyner Grup'un bu ilkelerle ilgili çalışmaları, son üç yıldır art arda BM tarafından "İyi Uygulama" örneği seçiliyor.

banner274

BM'nin web sitesinde tüm dünyadan bin 954 proje "iyi örnek" olurken, Boyner Grup 2014, 2015 ve 2016 yıllarında üst üste listede yer aldı. Listede Boyner Grup haricinde Türkiye'den 4 şirket daha yer alıyor.

Nar taneleri daha önce de “iyi uygulama” seçilmişti

Nar Taneleri 2011 yılında da çalışan gönüllülüğü alanında Avrupa Komisyonu tarafından iyi uygulama örneği olarak seçilmişti. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi İnsan Hakları Çalışma Grubu tarafından “insan hakları, kadının insan hakları, çocuk hakları, eğitim hakkı, sosyal yatırım” konularında iyi uygulama örneği seçilen Nar Taneleri Projesi, kamu – sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ortak projesi olma özelliği taşıyor.

Nar Taneleri Türkiye genelinde genç kadınlara “Ben Değerliyim” demeyi öğretiyor

Boyner Grup’un Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı yetiştirme yurtlarında yetişen genç kadınları güçlendirmek amacıyla, 2009 yılında başlattığı “Nar Taneleri” kadın-erkek eşitliği, dezavantajlı grupların kamusal fırsatlara erişim ve sosyal kabulünü destekliyor.

Boyner Grup, kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ortaklığıyla hayata geçirdiği “Nar Taneleri” projesinde yetiştirme yurtlarında yetişen genç kadınlar ile çalışıp, onlara eğitim ve mentorluk desteği vererek, eğitimlerine devam etmelerini, istihdama katılmalarını ve en önemlisi de “ben değerliyim” diyebilmelerini sağlıyor.

Projeye 2009 – 2013 yılları arasında 162 genç kadın katıldı. Projeye katılan genç kadınların %73’ü istihdama katılırken, %11’i eğitimine devam ediyor. %16’sı ise aktif iş arama sürecine dahil oldu. 2013-2015 yılları arasında ise Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde projeyi ÇHGM’ne bağlı sevgi ve çocuk evlerinde görev yapan personelin eğitimi için uyarlayan Boyner Grup, görevlilerin çocukların yetiştirilmesinde kişisel bilgi ve yetkinliklerini artırmayı ve bu kapsamda kurum personelinin eğitimi için uygulamalar başlattı.

2015 yılı ve sonrasında düzenlenen eğitici eğitimleri sayesinde daha çok çocuğa ulaşılacak. Projenin geliştirdiği çocuk güçlendirme modülü eğitmenler aracılığı ile tüm Türkiye’ye yayılarak daha çok gencin istihdama katılımına öncülük edilmiş olacak.

2009 yılında başlayan Nar Taneleri Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Boyner Grup ve bağlı ortaklıkları tarafından, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) teknik desteği ile Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) ve TAPV Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı ortaklığında yürütülüyor.

Boyner Grubu, iş yaşamında cinsiyet eşitliği konusunda pek çok örnek proje üstleniyor. Hatta bu konuda dünyada da örnek gösteriliyor. Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, “Ülkemiz ve kadınlar için hayal ettiğimiz seviyenin çok gerisinde olmamıza rağmen, iş dünyasının cinsiyet eşitliği konusunda bir zihniyet devrimi yaratmak için çok önemli bir rolü olduğuna inanıyorum” diyor ve grup olarak bu konudaki stratejilerini şöyle anlatıyor: “Boyner Grup olarak iş yaşamında cinsiyet eşitliği konusunu bir ‘kadın-erkek eşitliği’ meselesi olarak değil, ‘demokrasi’ meselesi olarak görüyoruz. Bu bakış açımızı yaygınlaştırmak için Boyner Grup’ta da uzun yıllardır kadın istihdamı konusunda pek çok çalışmaya imza attık. İş yeri uygulamalarımızla örnek olmayı hedefledik. Kadınların güçlendirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi için başta ‘Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlar’ projesi olmak üzere önemli ve örnek projeleri hayata geçirdik. Her seviyede çalışanlarımızın eşitlik anlayışıyla yönetime katılmasını sağlıyoruz. Grup şirketlerimizin genel müdürleri ve holding başkan yardımcıları gibi üst yönetim seviyelerinde de yüzde 50’lik dengeyi sağladığımız için mutluyuz.”

Son Güncelleme: 11.10.2017 15:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.