Filli Boya'dan çocukların gelişimi için Renk Etkisi

Filli Boya, çocukların gelişimine ve eğitimine verdiği önem doğrultusunda yine bir ilke imza atarak “Renk Etkisi” projesini hayata geçirdi. Uzman bir psikolog eşliğinde renklerin çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerindeki etkilerini gözeterek çocuk odaları ve okullar için renk koleksiyonları hazırladı. Bilimsel ve profesyonel bir yaklaşımla hazırlanan, çocuklar ile renkler arasındaki güçlü bağın anlatıldığı projede, “Çocuklarda Renk Etkisi” ve “Okullarda Renk Etkisi” çalışmaları ile özel renk önerilerini ailelerin ve okul yöneticilerinin beğenisine sundu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
19 Şubat 2018 Pazartesi 13:41
Filli Boya'dan çocukların gelişimi için Renk Etkisi

 Filli Boya, “Çocuklarda Renk Etkisi” çalışması ile tüm yaş gruplarına göre renk seçiminden renklerin genel etkilerine, öğrenme güçlüğü çeken, otizim spektrum bozukluğu olan ve hiperaktif çocuklara kadar geniş bir çerçevede renk kullanım önerileri verirken, “Okullarda Renk Etkisi” kaynak kitabı ve kartelası ile okul alanlarının hangi renklerle boyanması gerektiğini anlatıyor. Proje kapsamında aynı zamanda renklerin başta psikoloji ve sağlık üzerindeki etkilerinin olmak üzere, çocuk odaları ve okullar gibi belirlenmiş alanlar özelinde anlatıldığı, bilimsel makalelerle zenginleştirilmiş, rengi tüm yönleriyle ele alan  renketkisi.com web sitesi de hayata geçirildi. Renk trendlerinin öncüsü Filli Boya, çocukların gelişimine ve eğitimine verdiği önem doğrultusunda çocuklar ile renkler arasındaki güçlü bağı anlattığı “Renk Etkisi” projesine imza attı. Türkiye’de ilk kez psikolog desteği ile gerçekleştirilen araştırma ve çalışmalar sonucunda, çocuklar üzerinde renklerin psikolojik etkisini ortaya koydu.

Uzman Psikolog Ayben Ertem ile birlikte bilimsel ve profesyonel bir yakışımla hazırlanan “Çocuklarda Renk Etkisi – Bebek, Çocuk ve Genç Odaları” ve “Okullarda Renk Etkisi – Okul Öncesi, İlköğretim ve Lise Renkleri” çalışmaları Türkiye’de ilk kez psikolog eşliğinde hazırlanan renk koleksiyonları olma özelliğini taşıyor.

Çocuk Odalarına Özel Renk Koleksiyonu

Filli Boya’nın “Çocuklarda Renk Etkisi – Bebek, Çocuk ve Genç Odaları” renk koleksiyonu, renklerin gücü, tanımı, temel öğeleri, çocuklar üzerindeki etkileri, yaş aralığına göre doğru renk kullanımı başlıklarıyla, çocuklar ve renkler arasındaki güçlü bağı anlatıyor ve özel çocuklar için doğru renk önerileri sunuyor. Renklerin, ışığın ürettiği enerji ile çocukların gelişimine, yaratıcılığa, verimliliğe ve öğrenmeye olan etkisini ortaya koyuyor. Tüm aileler ve ebeveynler için çok önemli bir kaynak sağlayan bu çalışmaya ise https://www.filliboya.com/ebulten/2017/Filli_Boya_Cocuklarda_Renk_Etkisi.pdf adresinden ulaşılıp indirilebiliyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerin yoğun sarının olduğu bir odada tedirgin hissettiği, mavi ve yeşil ile kombinlenmiş sarı odada ise huzurlu hissettiği belirtiliyor. Bu çalışmada renklerin özellikle çocukların beyni üzerinde negatif ya da pozitif psikolojik etkileri olmasından hareketle doğru renk tercihi ve uygulanabilecek yöntemlerle ilgili öneriler veriliyor. Aynı zamanda renklerin, çocukların beyin gelişimine, yaratıcılığına ve huzuruna çok büyük katkı sağladığı, bu sebeple çocuklar için uygun renkler seçmenin son derece önemli olduğu da vurgulanıyor. Çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığı dikkate alınarak hazırlanan koleksiyonda, bebeklikten ergenlik dönemine kadar tüm yaş gruplarına göre renk seçiminden renklerin genel etkilerine, öğrenme güçlüğü çeken, otizim spektrum bozukluğu olan ve hiperaktif çocuklara kadar geniş bir çerçevede renk kullanımı bilgileri veriliyor.

Her Yaşa Göre Farklı Renkte Odalar

Uzman Psikolog Ayben Ertem, yaşa göre renk kullanımının oldukça önemli olduğunu söylüyor ve “Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuk odaları ile lise ve ergenlik dönemindeki genç odalarındaki renk seçimi farklı olmalıdır. Renkler, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında daha sıcak tonlarda tercih edilmeli, lise ve ergenlik dönemindeki gençlerde ise daha soğuk renk tonları kullanılmalıdır. Ayrıca daha soğuk renklerin çalışmaya, odaklanmaya, rahatlatmaya yardımcı olduğu ve hormonal denge sağladığı da görülür” diye belirtiyor. Aynı zamanda yaş gruplarına göre de renklerin psikolojik önemine değinerek, “0-2 yaş aralığındaki bebek odalarında sadelik, rahatlık, uyarıcı ve öğrenmeye katkı sağlayan bir tasarım önemlidir. Oda içerisinde oyun, uyku gibi aktivitelerin fazlaca olduğu 3-6 yaş aralığındaki çocuk odalarında da canlı renklerle birlikte pastel tonların yer almasına dikkat edilmelidir. 6-9 yaş aralığındaki okul dönemi çocuklarda ise rengin dikkat, öğrenme ve uyku üzerinde etkili olduğu göz önünde bulundurularak huzur verici, çok uyarıcı olmayan, öğrenmeye katkı sağlayacak renkler; bireyselleşmenin daha fazla görüldüğü ergenlik dönemindeki gençler içinse duygu durumlarını yükseltecek ve rahatlatacak renklerin kullanılması faydalıdır” diyor.

banner274

Okullara Özel Renk Koleksiyonu...

Filli Boya, çocuk odalarına özel renk koleksiyonunun ardından Milli Eğitim Bakanlığı ve Uzman Psikolog Ayben Ertem işbirliği ile renklerin okullarda dikkat ve öğrenme üzerindeki etkisini araştırdığı çalışma kapsamında “Okullarda Renk Etkisi” kaynak kitabı ve kartelasını oluşturdu. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı işbirliği sayesinde binlerce okul idarecisine dağıtılan kaynak kitabında Türkiye’de ilk kez renklerin öğrenme üzerindeki etkisi ve bu psikolojik etkilere göre tasarlanmış okul alanlarının nasıl boyanması gerektiği anlatılıyor. Proje kapsamında İstanbul’da lansmanı yapılan İTÜ Maçka Anaokulu Okul Renkleri Koleksiyonu’na uygun olarak boyandı ve ayrıca Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İzmir, Kayseri, Manisa, Sakarya, Trabzon illerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen pilot anaokulları da 2017 yazında “Filli Kadın Ustalar” ile birlikte boyanacak.

Okullardaki Tüm Alanlar İçin Renk Önerileri

Okul binalarının konumu, ışık alma oranları ve cam yüzeyleri özelliklerine göre hazırlanan “Okul Renkleri Koleksiyonu”nda okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve liseler için seçilmesi gereken renk tonları belirtiliyor. Anaokulları için sınıf, oyun odaları, yemek alanı, müdür odası, koridorlar için renk önerileri veriliyor, ilkokul ve liseler içinse sınıfların ışığa ve baktığı yöne göre değişen renk alternatiflerinin yanı sıra sınıf içinde bulunan duvarların her biri için ayrı renk seçimleri bu çalışmanın dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda ilkokul ve lise kurumlarının spor salonu, kütüphane, toplantı odası, dans stüdyosu, dil ve matematik laboratuvarı, revir-doktor-hemşire odası ve rehberlik odası gibi ortak alanları için de renk önerilerine değiniliyor. http://renketkisi.com/test/kartelalar/Filli-Boya-Okullarda-Renk-Etkisi.pdf linkinden indirilerek okul renkleri ile ilgili tüm bilgilerin yer aldığı kaynak kitabına ulaşılabiliyor.

Öğretmen ve Öğrencilerin Baktıkları Duvarlar Özel Olarak Farklı Renklendirilmeli…

Uzman Psikolog Ayben Ertem, renklerin öğrenmeye etkisinin çok büyük olduğunun araştırmalar ile kanıtlandığını belirtiyor. Özellikle öğrencilerin en çok vakit geçirdikleri sınıflarda bu konunun daha da büyük önem taşıdığını, öğretmenin baktığı yöndeki renklerin seçiminin öğretme performansını etkilediği, öğrenciler içinse tahtanın arkasındaki yüzeylerin renklerinin dikkati yoğunlaştırmada önem taşıdığını söylüyor.

Renge Dair Her Şey Bu Sitede:  renketkisi.com

Filli Boya aynı zamanda, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile renkler ve etkileri konusunda her zaman güncel bilgilere ve makalelere ulaşılabilecek, rengi tüm yönleriyle ele alan  renketkisi.com sitesini de hayata geçirdi. Rengin etkilerine ve renge dair pek çok bilgi dijital ortamda www.renketkisi.com internet sitesi vasıtası ile de takip edilebilecek. Site, renk üzerine Türkiye’de ve dünyada gerçekleştirilen makalelerin yanı sıra, renklerin yaşamımız ve çocuklar üzerindeki etkilerinin de anlatıldığı bilimsel bilgiler içeriyor.  renketkisi.com internet sitesinde, renk ve ışık arasında ilişki, dünyada renk konusunda yazılmış makaleler, yapılmış araştırmalar ve sonuçları, çocuklar ve renkler arasındaki güçlü bağ, rengin sağlığa etkisi ile dekorasyonda renk etkisi okuyucular ve merak edenler ile buluşuyor.

Son Güncelleme: 19.02.2018 13:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.