Global Yatırım Holding;"Tüm ana sektörlerde büyüdük"

6 aylık finansal sonuçlarını açıklayan Global Yatırım Holding'in cirosu 2016'nın ilk yarısında yüzde 20 artarak 280.5 milyon TL'ye yükseldi. FAVÖK ise 79.3 milyon TL olarak gerçekleşti.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
19 Ağustos 2016 Cuma 17:50
Global Yatırım Holding;"Tüm ana sektörlerde büyüdük"

 

Gelirler yüzde 20 yükseldi
Global Yatırım Holding, yılın ilk 6 aylık dönemine ilişkin rakamlarını açıkladı. Verilere göre Global Yatırım'ın gelirleri 2016 yılının ilk yarısında 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 20’lik artışla 280.5 milyon TL'ye yükseldi. Şirketin konsolide FAVÖK’ü ise 79.3 milyon TL oldu. 
Global Yatırım Holding,  liman ve enerji başta olmak üzere faaliyet gösterilen tüm sektörlerde 
büyüme kaydedildiğini bildirdi.


Liman işletmeleri geliri 153.9 milyon TL
Sektör bazında bakıldığında Global Yatırım'ın liman işletmelerine ait 2016 1. yarı yıl gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28’lik artış göstererek 153.9 milyon TL oldu. 
Kruvaziyer liman operasyonları, yolcu sayısındaki organik büyüme ve Barselona ve Singapur limanları gelirin artmasında etkili oldu. Valletta Kruvaziyer Limanı’nın Y1 2015 etkisi hariç tutulduğunda, Y1 2016’da Türkiye dahil toplam yolcu sayısında yüzde 11.2’lik inorganik büyüme gerçekleştiği açıklandı. Liman bölümünün Y1 2016 FAVÖK’ü 2015 yılının aynı döneminde açıklanan 62.2 milyon TL’yekıyasla yüzde 34 artış göstererek 83.1 milyon TL olarak açıklandı.

Barselona ve Malaga etkili oldu
Global Yatarım Holding açıklamasında; Liman Y1, 2016'nın ilk döneminde kruvaziyer ve ticari liman segmentlerindeki mevsimsel etkilerin yanı sıra Doğu Akdeniz’deki tansiyona rağmen, FAVÖK’ünü maksimize etmeyi başarmasındaki etkenler şöyle sıralandı; 
-Kasım 2015’te satın alımı tamamlanan Valletta Kruvaziyer Limanı’nın portföye katılması, 
-Barselona ve Malaga’da ana liman yolcu sayısının toplam yolcular içindeki payının artması ve tarife düzenlemeleri
- Grup’un kruvaziyer liman işinden gelen katkının dışında, çoğu Dolar ve EUR olan Global Liman İşletmeleri (GLİ) gelirleri, TL’nin bu para birimleri karşısında Y1 2016’da döneminde değer kaybetmesinden de yararlanıldı.

Enerji gelirleri 9.6 milyon TL
GYH’nin Elektrik Üretimi/Gaz/Madencilik Bölümü FAVÖK’ünün CNG, feldspat madenciliği ve enerji verimliliği faaliyetlerinden oluştuğu ve 2015 yılının aynı döneminde kaydedilen 12.5 milyon TL’ye kıyasla Y1 2016’da 9.6 milyon TL olarak açıklandı. 

2016 zararı 45.1 milyon TL
Grup 2016 yılının ilk altı ayında, Y1 2015’te açıklanan 51.6 milyon TL net zarara kıyasla, 45.1 milyon TL tutarında net zarar kaydettiğini ve bu zararın ana nedenlerinin nakit olmayan amortisman ve kur giderleriyle, net faiz giderlerindeki artış olduğu açıklandı.

Venedik Kruvaziyer Limanı 1.6 milyon turist ağırlıyor
Portföye son katılan Venedik Kruvaziyer Limanı’nın önemine dikkat çeken Global Yatırım Holding -  GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser şu değerlendirmede bulundu; "Terminaller, sadece Venedik’in kendine has yapısı nedeniyle değil, lokasyon itibari ile şehre ve Venedik'i çevreleyen tüm turistik yerlere kolay ulaşım sağlayan konumu açısından da stratejik ve önemli bir pozisyonda bulunuyor. Dünyanın en ünlü ve önemli turizm merkezlerinden biri olan Venedik, yılda yaklaşık 22 milyon turist ağırlamakta ve 2015 itibariyle bu sayının 1.6 milyonunu Venedik Kruvaziyer Limanı yolcuları oluşturuyor. Venedik Kruvaziyer Limanı, coğrafi konumu ve Avrupa'nın geri kalanı ile olan iyi bağlantıları sayesinde, Avrupa'nın en önemli ana limanlarından biridir ve öyle olmaya devam edecektir”

Hedef 7.5 milyon yolcu
Agresif büyüme stratejisi doğrultusunda Global Liman’ın, Akdeniz’deki dominant varlığını daha da güçlendirmek adına, İtalya'da bulunan Brindisi, Cagliari, Catania ve Ravenna Yolcu Limanlarını işleten şirketlerden hisse alımına ilişkin görüşmelere başladığını söyleyen Eser, “Portföyümüze kattığımız Venedik Kruvaziyer Limanı’ndan sonra diğer İtalyan limanları ile birlikte Global Liman’ın yolcu sayısının önemli ölçüde artarak 7.5 milyona ulaşmasını bekliyoruz”dedi.

Yenilenebilir enerjide büyümeye devam edeceğiz

İlk yarı yılın diğer önemli gelişmelerini değerlendiren Kerem Eser şöyle devam etti: “Ağustos ayında dağıtılmak üzere, yaklaşık yüzde 3.3 oranında temettü söz konusu… Hisse başına brüt 0,051680 TL, net 0,043928 TL temettü dağıtım teklifi GYH’nin Olağan Genel Kurulu’nda onaylandı. Grubun Elektrik Üretimi/Gaz/Madencilik Bölümündeki sağlıklı büyümeden son derece memnunuz. CNG ve Madencilik operasyonlarının yanı sıra, güneş enerjisi ve biyokütle projelerini geliştirerek Yenilenebilir enerji üretimindeki büyüme politikasına devam edeceğiz. Sektördeki yeni yatırım olanaklarını da araştırmaya devam ediyoruz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.