İşte 2016'nın En İyi İşverenleri

Great Place to Work Enstitüsü'nün bu yıl 4'üncüsünü gerçekleştirdiği Türkiye'deki En iyi İşverenler" listesi açıklandı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
13 Mayıs 2016 Cuma 16:02
İşte 2016'nın En İyi İşverenleri
Çalışanların mutlu huzurlu çalıştığı şirketlerin ortak bir özelliği var. Birincisi çalışan odaklı yönetim anlayışı ile yönetiliyor olmaları ikincisi ise yüksek kurum kültürüne sahip olmaları. Peki Türkiye’de bu kıstasları yerine getirebilen kaç şirket var. Ya da şöyle soralım en iyi yönetime sahip şirketler hangileri. Bu sorunun yanıtını Great Place to Work Enstitüsü her yıl yayınladığı listelerle veriyor. Enstitü 2016’nın en iyilerini de belirledi. Türkiye’deki toplam 99 firmayı mercek altına alan Enstitü listeyi, çalışan sayısına göre 50 – 500, 500 – 2000, 2000+ ve 20-50 şeklinde 4 kategoride belirledi. Enstitü, 99 şirket çalışanlarına yönelik yaptığı analizde şirketlerin beklentileri karşılamakta en zayıf kaldığı alanın ‘hakkaniyet’, en başarılı olduğu alanın ise ‘gurur’ olduğunu belirledi.  Türkiye’nin En İyi İşverenleri içerisinde çalışanların en memnun olduğu ve Trust Index anketinden en yüksek oranda olumlu görüş bildirdiği ifadeler ise, ‘Buraya önemli katkılarda bulunabileceğime inanıyorum’, ‘Başkalarına burada çalıştığımı söylemekten gurur duyuyorum’ ve ‘Şirkete yeni katılan bir çalışan burada hoş karşılanıyor’ oldu.
 
Yönetici fedakarlık, çalışan ‘insanca yaklaşım’ bekliyor
Araştırma sonuçlarını yorumlayan Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak Türkiye’de yöneticilerin üçte birinin çalışanlarından şirketleri için kişisel fedakarlıkta bulunmalarını beklediğini, çalışanların ise kendilerini sadece "işgücü" olarak değil, "insan" olarak gören, eşit davranan yöneticiler istediğini söyledi.  “Yönetici ve çalışanların bu talepleri, sadece güven çerçevesinde, açık iletişim ve etkin işbirlikleri kurularak karşılanabilir” diyen Toprak ”Çalışanların beklentileri karşılandığında, iş yerinde daha fazla fedakarlık yapmaya ve azami çabayı göstermeye gönüllü olacaklardır”dedi.Sonuçlar yöneticilerin çalışanlardan fedakarlık beklediğini, çalışanların ise kendilerine ‘hakkaniyet’ çerçevesinde davranılmasını istediğini ortaya koydu. Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Karşılıklı talepler ancak açık iletişim kurularak karşılanabilir” diye konuştu.


İşte sonuçlar; Dünyadaki trendlerle paralel olarak bilgi teknolojileri ve IT ile finans ve perakende şirketleri öne çıktığı listenin kategori birincileri Microsoft, AXA Sigorta, Hilton ve Türkiye’de En İyi İşverenler listelerine giren ilk kar amacı gütmeyen kurum olma özelliğini taşıyan Young Guru Academy (YGA) oldu. Bu yıl sıralamaların yükselten Gitti Gidiyor ve Sahibinden.com e-ticaret sektöründe öne çıktı. İkibinden fazla çalışana sahip şirketler kategorisinde ise TEB ilk kez listede yer aldı.
AXA Sigorta birinciliği korudu
AXA Sigorta 2016 yılında da geçen yıl olduğu gibi  500-2000 kategorisinin zirvesinde yer aldı. AXA Sigorta, çalışanların da fikirleri alınarak oluşturulan eğitimleri, bireysel ve yönetsel ihtiyaçlarında çözüm ortağı olan AXA University şirketi gibi uygulamaları ile öne çıktı. Şirket ayrıca ikinci kez Finansın En İyi İşvereni seçildi.
KFC Türkiye ve Dacathlon ilk kez listede
İkinci sıraya yerleşen KFC Türkiye, çalışanların iş-özel hayat dengesini koruyacak mesai saati uygulamaları ile ‘önemseme’ alanında fark yarattı. Perakende zinciri Decathlon da listede ilk kez yer almaya hak kazandı.
Microsoft yeniden bir numara
50-500 kategorisinin birinci sırasında, geçen yıl olduğu gibi Microsoft bulunuyor. Lise çağındaki kızları teknoloji ile buluşturan Digigirls isimli program Microsoft’un Türkiye’de öne çıkan uygulamalarından biri olarak dikkat çekiyor. Şirket aynı zamanda Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülü’nün sahibi oldu ve üçüncü kez IT’nin En İyi İşvereni seçildi. 50-500 kategorisinde geçtiğimiz yıl 6’ıncı sırada yer alan SAP Türkiye, bu yıl 2’inci sıraya yükseldi. Çalışanların geri bildirimine kulak vererek yönetici odalarını kaldıran şirket, şeffaf ve iletişime açık yeni iş ortamı ile fark yarattı. SAP Türkiye İş-Yaşam Dengesi Özel Ödülü’ne de layık görüldü.

Vlad Bog: “Çalışanlarımızı dinliyoruz”
Aynı listede ‘IT Sektörünün En İyi İşyeri’ ve ‘Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülü’nü kazanan Microsoft Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Vlad Bog, ‘’Microsoft Türkiye olarak çalışanlarımızı dinleyerek ve iyi uygulamaları araştırarak şirketimizi nasıl daha iyi bir yer haline getirebiliriz sorusunu her zaman kendimize soruyoruz. Üst üste iki senedir alıyor olduğumuz bu ödül, bu konuda iyi bir yolda olduğumuzun da bir kanıtı oldu bizler için. Microsoft olarak çalışanlarımızın kendilerini gerçeklediği, yaptıkları işlerde her gün gerçek bir anlam bulabilecekleri bir işyeri oluşturma konusundaki çalışmalarımıza devam edeceğiz.“ dedi.
 Listenin değişmeyenleri Gitti Gidiyor ve Sahibinden.com
 Gitti Gidiyor ve Sahibinden.com geçtiğimiz yıl Türkiye’de listeye giren ilk e-ticaret firmaları olmuştu ve bu sonuç sektörün gelişimine yönelik somut bir gösterge olarak kabul görmüştü. İki şirket bu yıl listedeki sıralamalarını yükseltti ve sırasıyla 5 ve 8’inci sıralara yerleşti. Gitti Gidiyor bu yıl ayrıca Diversity Özel Ödülü’nün de sahibi oldu. 50-500 kategorisinde Hilti ve EMC² dört, Toyota Pazarlama ve Doğuş Holding ise ikinci kez üst üste listeye giren firmalar oldu. Mercedes-Benz Finansal Hizmetler ise bir senelik aranın ardından yeniden listede yer aldı. Danone Türkiye’nin sponsorluğunda, bu yıl ilk kez verilen Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik özel ödülünün sahibi ise Novartis oldu. Bu ödülün analizleri, Great Place to Work verilerine dayanarak, Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile yapıldı.
 
Hilton ilk defa en iyi işveren seçildi
2000 ve üstü çalışana sahip şirketler kategorisinde listede yer alamaya hak kazanan şirketler, her üçü de ilk defa En İyi İşveren seçilen Hilton, Türk Ekonomi Bankası ve Defacto oldu. Hilton Farklı Kuşakların İşbirliği Özel Ödülü’ne, Defacto ise Doğa İş Güvenliği firmasınca sponsor olunan Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Ödülü’ne layık görüldü. TEB, çalışanlarının fikirlerini hayata geçirmeye yönelik ‘İcat Çıkar’ yarışmaları ile öne çıktı.
2016 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesi
50 – 500 Kategorisi
Microsoft
SAP Türkiye
Abbvie
Hilti
Ebay / Gittigidiyor.com
Mercedes-Benz Finansal Hizmetler
Novartis
Sahibinden.com
Inteltek İnternet Teknoloji Yatırım ve Danışmanlık
Doğuş Holding A.Ş.
EMC²
Bristol-Myers Squibb İlaçları Inc.
Toyota Pazarlama
500 – 2000 Kategorisi
Axa Sigorta
KFC Türkiye
H&M
Ernst & Young
Decathlon
+2000 Kategorisi
Hilton
Türk Ekonomi Bankası A.Ş
Defacto
Best Small Workplaces Kategorisi 20 – 50
Hayal Ortakları Derneği İktisadi İşletmesi (YGA)
Vector Bilgi Teknolojileri A.Ş.
İndus Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı A.Ş.
Hasbro Oyuncak San. ve Tic. A.Ş.
Özel Ödüller
E-Bay / Gitti Gidiyor – Diversity
Microsoft - Yaşam Boyu Öğrenme
Bristol-Myers Squibb - Fırsat Eşitliği/ Kadınların Desteklenmesi
SAP - İş-Yaşam Dengesi
Defacto - Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği
Hilton – Farklı Kuşakların İşbirliği
Novartis – Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik
IT’nin En İyi İşvereni
Microsoft
Finans’ın En İyi İşvereni
AXA Sigorta 

Son Güncelleme: 13.05.2016 16:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.