Kurumsal yönetimin yıldızları Aksa, Anadolu Efes ve TAV oldu

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından bu yıl 7'inci verilen Kurumsal Yönetim Ödülleri'nde en yüksek kurumsal yönetim değerlendirme notuna sahip 3 şirket; Aksa, Anadolu Efes ve TAV oldu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
20 Ocak 2017 Cuma 07:38
Kurumsal yönetimin yıldızları Aksa, Anadolu Efes ve TAV oldu

 Kurumsal Yönetimin Türkiye’deki Gelişimi'nin ele alındığı 10.Kurumusal Yönetim Zirvesi İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD), düzenlediği zirve iş dünyası profesyonelleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, düzenleyici kurum ve kuruluş temsilcileri, şirketlerin yönetim kurulu üyeleri, akademisyenler, aile şirketleri temsilcileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve temsilcilerini biraraya getirdi. Zirvenin açılış konuşmalarını  TKYD Başkanı Hurşit Zorlu, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ ve Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş yaptı.

“Ülke olarak içinde bulunduğumuz bu dönemde, kurumsal yönetimden bahsetmek için belki ideal ortamı bulamıyoruz ancak geçen her dönemin, beraberinde yenilenmeyi ve yeni fırsatları bizlere sunacağına olan inancımız ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diyen TKYD Başkanı Hurşit Zorlu şunları söyledi, “Bu kapsamda paneller, seminerler, eğitim programları düzenliyor ve araştırmalar yapıyoruz. Bu yıl içinde de yönetim kurulu üyemiz Selim Oktar’ın liderliğinde “Türk Tipi Yönetim Araştırması”nı başlattık. Araştırma devam ediyor ancak bugüne kadar yapılan görüşmelerde öğrendiğimiz önemli bir şey var: Türk tipi işletmelerin adaptasyon yeteneği yüksek. Olumlu ve olumsuz gelişmelere çabuk uyum sağlayabiliyorlar. Ancak bu durum, katma değer yaratmada ve pazar liderliğinde geliştirici tipi işletmelerin gerisinde kalmamıza neden oluyor. Yöneticilerimiz V tipi yani kısa dönemli sert krizlerle başa çıkma kapasitesine sahip ancak, uzun dönemli düşük büyüme ve öngörülemezliğin tek kural olduğu yeni dünya düzenindeki koşullara hazırlıklı değil. Bu dönemlerde tehlikeler kadar fırsatlar da var. Kurumsal yönetime önem veren kuruluşların bu dönemden fırsatları değerlendirerek daha kuvvetli çıkacaklarını düşünüyorum.”  

Kurumsal yönetim zirvesinde,  Borsa İstanbul (BİST) Kurumsal Yönetim Endeksi’nde yer alan şirketlerin yıl içerisinde aldıkları “Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notları” temel alınarak verilen Kurumsal Yönetim Ödülleri yedinci kez sahiplerini buldu.

En Yüksek Kurumsal Yönetim Değerlendirme Notuna Sahip 3 Şirket Aksa, Anadolu Efes ve TAV oldu. 

En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip Halka Açık Olmayan Şirket: GARANTİ EMEKLİLİK ve HAYAT A.Ş. (Finans Kategorisinde) ve SÜTAŞ (Aile şirketleri Kategorisinde)

Yönetim Kurulu Kategorisinde En Yüksek Derecelendirme Notuna Sahip Şirket: DOĞUŞ OTOMOTİV

Kurumsal Yönetim Endeksinde Son 1 Yılda Notunu En Çok Arttıran Şirket: DOĞUŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI

En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip İlk 3 STK: 

1. DARÜŞŞAFAKA

2.TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

3.TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ

 10. Kurumsal Yönetim Zirvesi, açılış konuşmalarının ardından “Kurumsal Yönetimin Türkiye’deki Gelişimi” başlıklı ana oturumla devam etti. Oturum, Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı Kıdemli Avukatı Ümit Hergüner, Bayazıt Yönetim Danışmanlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt ve Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın katılımıyla, Doğuş Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi, TKYD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gür Çağdaş’ın oturum başkanlığında düzenlendi.

banner274

Aile Şirketlerinde Nesiller Arası Geçiş ve Yönetimde Kadın

Zirvenin öğleden sonraki panellerinin ilki “Aile Şirketlerinde Nesiller Arası Geçiş ve Başarı Sırları” başlığını taşıyordu. Panel, AGT Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Semih Söylemez, Fiba Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Namet Yönetim Kurulu Başmanı Tarık Kayar ve Şölen Çikolata İcra Kurulu Başkanı Elif Çoban’ın katılımıyla, ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı TKYD Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Turan’ın oturum başkanlığında düzenlendi.

Zirvenin ikinci panelinde ise “Yönetimde Kadın” konusu ele alındı. Panel, Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi Başkanı Galya Frayman Molinas ve Aras Kargo CEO’su Evrim Aras’ın katılımıyla, TKYD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Doğrusoy’un oturum başkanlığında düzenlendi.

Zirvede ayrıca Borsa İstanbul (BİST) Kurumsal Yönetim Endeksi’nde yer alan şirketlerin yıl içerisinde aldıkları “Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notları” temel alınarak verilen Kurumsal Yönetim Ödülleri yedinci kez sahiplerini buldu.

Akkök ana sponsorluğunda, Anadolu Efes, Anadolu Sigorta, Coca Cola İçecek ve Çimsa sponsorluk destekleri ile düzenlenen Kurumsal Yönetim Zirvesi’nin katılımcı profilini; iş dünyası profesyonelleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, düzenleyici kurum ve kuruluş temsilcileri, şirketlerin yönetim kurulu üyeleri, akademisyenler, aile şirketleri temsilcileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve temsilcileri, şirketlerin hisse ve pay sahipleri oluşturdu.

Son Güncelleme: 21.01.2017 01:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.