SABANCI ve TÜSİAD'dan şiddete karşı rehber

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun hazırladığı rehber, şirketlerin, çalışan kadınların yakın ilişkide maruz kaldıkları şiddete karşı harekete geçmelerini amaçlıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Aralık 2015 Çarşamba 20:32
SABANCI ve TÜSİAD'dan şiddete karşı rehber

 

 “KADINA YÖNELİK AİLE İÇİ ŞİDDETLE İLGİLİ İŞYERİ POLİTİKALARI GELİŞTİRME VE UYGULAMA REHBERİ” TANITILDI
Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun hazırladığı rehber, şirketlerin, çalışan kadınların yakın ilişkide maruz kaldıkları şiddete karşı harekete geçmelerini amaçlıyor. TÜSİAD’ın işbirliğiyle ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile Sabancı Vakfı’nın desteği geliştirilen rehberin tanıtım toplantısına T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu da katıldı. 
Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi’nde yeni bir adım daha atıldı. Proje kapsamında, “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi” hazırlandı.
 

Aile içi şiddet iş kazalarına yol açıyor

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat, Bağımsız Kadın Direktörler Projesi sırasında kadınların yönetimlerde neden daha az yer aldığını araştırırken, aileiçi şiddetin bir engel olarak karşılarına çıktığını ve bu projeye böyle başladıklarını anlattı. “Kadınların önlerine koydukları hedeflerde, birlikte oldukları erkekle ilişkileri önemli bir etken” diye konuşan Ararat, kadına yönelik şiddetin ciddi bir hak ihlali olduğu gibi, işveren ve toplum için de önemli bir sorun olduğunu ifade etti. Ararat, aileiçi şiddetin ekonomik kayıplara, verimlilik kayıplara neden olduğunu söyledi. Çalışanların aileiçi şiddete maruz kalmasının şirketlerde “dikkatsizliğin yol açtığı iş kazaları, hatalar, işe gelememe, moral bozukluğu, verimlilik düşmesi, diğer çalışanlara düşen ek yük” gibi sonuçları olduğunu belirtti. Ayrıca şiddete maruz kalan kadınların yanısıra, şiddet uygulayan erkek çalışanların da şirketlere benzer etkileri olduğu söyledi.

Kadınların çalışması engelleniyor


TÜSİAD’ın işbirliği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın desteği ile geliştirilen proje toplantısında  konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes bir insan hakları ihlali olarak tanımladığı kadına yönelik şiddetle ilgili yapılan araştırmalara atıfta bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü; "2015 yılında McKinsey’in küresel düzeyde yaptığı bir araştırmaya göre dünyada kadınların %30’u, yani 723 milyon kadın şiddet mağduru. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi’nce yapılan bir araştırmaya göre de Türkiye’de her 10 kadından 4’ü, yaşamının herhangi bir döneminde, eşi veya yakın ilişkide bulunduğu kişi tarafından fiziksel ve/veya cinsel şiddete uğramış. Bu çok yüksek bir rakam. 4 kadından 1’i ise ekonomik şiddete maruz kalmış; yani çalışmasına engel olunmuş, işten ayrılmak zorunda kalmış ya da kazancı elinden alınmış. Yüksek eğitim ve yüksek gelir düzeyi de maalesef bu tabloyu çok fazla değiştirmiyor.
 
Rehber şiddete karşı bir kılavuz olacak
TÜSİAD olarak “kadına yönelik şiddet” başlığının da şirketlerin kurumsal politikalarında mutlaka yer alması gerektiğine değinen Cansen, "Kadın çalışanlar kurumlarımızın birer değeridir. Ancak onların öncelikle sağlığını ve huzurunu, giderek iş hayatını olumsuz etkileyen şiddete karşı mutlaka kurumsal yeteneklerimizle harekete geçmemiz gerekiyor, ki burada da bu rehber bizim için son derece önemli bir kaynak teşkil edecek, şiddet riski altındaki veya şiddet mağduru kadın çalışanlarını desteklemek üzere kurumsal politika oluşturmak için şirketlerin başvurabilecekleri son derece değerli bir kaynaktır." diye konuştu.


Kadınlar başarılarıyla da gündeme gelmeli
Aile Bakanı Ramazanoğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi; "Kadın sürekli mağduriyete uğrayan kişi olarak değil, başarılarıyla da gündeme gelmelidir. Savaşların en önemli mağdurları kadınlar ve çocuklardır. Kadının her şeyden önce anne olduğu unutulmamalıdır. Şiddet kadının üretkenliğini de etkilemektedir. Bu durum kazanç kaybını da beraberinde getirmektedir. Kadının güçlenmesi aileyi ve toplumu da güçlü kılacaktır. Bakanlık olarak her türlü işbirliğine, bilgi-deneyim paylaşımına açığız.”

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

banner274

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadınları röportaj serimizde bu kez Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Darip ile konuştuk. Ebru Darip Kimdir? Ebru Darip hayat hikayesi, başarılı iş kadını nasıl olunur, Koçtaş'ta toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları neler, mağaza müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, pazarlama müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, çalışan kadınların sorunları nelerdir?


 

Son Güncelleme: 08.02.2021 18:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.