SABANCI ve TÜSİAD'dan şiddete karşı rehber

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun hazırladığı rehber, şirketlerin, çalışan kadınların yakın ilişkide maruz kaldıkları şiddete karşı harekete geçmelerini amaçlıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Aralık 2015 Çarşamba 20:32
SABANCI ve TÜSİAD'dan şiddete karşı rehber
 
 “KADINA YÖNELİK AİLE İÇİ ŞİDDETLE İLGİLİ İŞYERİ POLİTİKALARI GELİŞTİRME VE UYGULAMA REHBERİ” TANITILDI


Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun hazırladığı rehber, şirketlerin, çalışan kadınların yakın ilişkide maruz kaldıkları şiddete karşı harekete geçmelerini amaçlıyor. TÜSİAD’ın işbirliğiyle ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile Sabancı Vakfı’nın desteği geliştirilen rehberin tanıtım toplantısına T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu da katıldı. 
Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi’nde yeni bir adım daha atıldı. Proje kapsamında, “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi” hazırlandı.

Aile içi şiddet iş kazalarına yol açıyor

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat, Bağımsız Kadın Direktörler Projesi sırasında kadınların yönetimlerde neden daha az yer aldığını araştırırken, aileiçi şiddetin bir engel olarak karşılarına çıktığını ve bu projeye böyle başladıklarını anlattı. “Kadınların önlerine koydukları hedeflerde, birlikte oldukları erkekle ilişkileri önemli bir etken” diye konuşan Ararat, kadına yönelik şiddetin ciddi bir hak ihlali olduğu gibi, işveren ve toplum için de önemli bir sorun olduğunu ifade etti. Ararat, aileiçi şiddetin ekonomik kayıplara, verimlilik kayıplara neden olduğunu söyledi. Çalışanların aileiçi şiddete maruz kalmasının şirketlerde “dikkatsizliğin yol açtığı iş kazaları, hatalar, işe gelememe, moral bozukluğu, verimlilik düşmesi, diğer çalışanlara düşen ek yük” gibi sonuçları olduğunu belirtti. Ayrıca şiddete maruz kalan kadınların yanısıra, şiddet uygulayan erkek çalışanların da şirketlere benzer etkileri olduğu söyledi.


Kadınların çalışması engelleniyor

TÜSİAD’ın işbirliği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın desteği ile geliştirilen proje toplantısında  konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes bir insan hakları ihlali olarak tanımladığı kadına yönelik şiddetle ilgili yapılan araştırmalara atıfta bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü; "2015 yılında McKinsey’in küresel düzeyde yaptığı bir araştırmaya göre dünyada kadınların %30’u, yani 723 milyon kadın şiddet mağduru. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi’nce yapılan bir araştırmaya göre de Türkiye’de her 10 kadından 4’ü, yaşamının herhangi bir döneminde, eşi veya yakın ilişkide bulunduğu kişi tarafından fiziksel ve/veya cinsel şiddete uğramış. Bu çok yüksek bir rakam. 4 kadından 1’i ise ekonomik şiddete maruz kalmış; yani çalışmasına engel olunmuş, işten ayrılmak zorunda kalmış ya da kazancı elinden alınmış. Yüksek eğitim ve yüksek gelir düzeyi de maalesef bu tabloyu çok fazla değiştirmiyor.


Rehber şiddete karşı bir kılavuz olacak
TÜSİAD olarak “kadına yönelik şiddet” başlığının da şirketlerin kurumsal politikalarında mutlaka yer alması gerektiğine değinen Cansen, "Kadın çalışanlar kurumlarımızın birer değeridir. Ancak onların öncelikle sağlığını ve huzurunu, giderek iş hayatını olumsuz etkileyen şiddete karşı mutlaka kurumsal yeteneklerimizle harekete geçmemiz gerekiyor, ki burada da bu rehber bizim için son derece önemli bir kaynak teşkil edecek, şiddet riski altındaki veya şiddet mağduru kadın çalışanlarını desteklemek üzere kurumsal politika oluşturmak için şirketlerin başvurabilecekleri son derece değerli bir kaynaktır." diye konuştu.


Kadınlar başarılarıyla da gündeme gelmeli
Aile Bakanı Ramazanoğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi; "Kadın sürekli mağduriyete uğrayan kişi olarak değil, başarılarıyla da gündeme gelmelidir. Savaşların en önemli mağdurları kadınlar ve çocuklardır. Kadının her şeyden önce anne olduğu unutulmamalıdır. Şiddet kadının üretkenliğini de etkilemektedir. Bu durum kazanç kaybını da beraberinde getirmektedir. Kadının güçlenmesi aileyi ve toplumu da güçlü kılacaktır. Bakanlık olarak her türlü işbirliğine, bilgi-deneyim paylaşımına açığız.”

Son Güncelleme: 15.03.2016 03:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.