Schneider Electric, eşitlik uygulamalarını güçlendirdi

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, ülke liderlerinin BM Kadını Güçlendirme İlkeleri'ne (WEP İlkeleri) %100 katılım sağlayan ilk çok uluslu firma olduğunu duyurdu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Jean-Pascal Tricoire ile birlikte tüm şirketlerinin ülke başkanları, WEPs İlkelerini şahsen imzalayarak şirketin cinsiyet eşitliği ve katılım uygulamalarını desteklediler.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
14 Nisan 2019 Pazar 17:16
Schneider Electric, eşitlik uygulamalarını güçlendirdi

 

Schneider Electric,  2010 senesinde BM Kadın ve BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ortak bir girişimi olarak ortaya çıkan WEP İlkeleri, 7 ilkeden oluşuyor ve firmalar için cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi ve iş yerlerinde, piyasalarda ve toplumda kadınların güçlendirilmesi yönünde bir kılavuz niteliğinde.

İlk dört ilke kapsamında, firma liderleri, kurumsal hedefler yoluyla ve erkek ve kadın çalışanlara eşit fırsat ve muamele sunmak suretiyle iş yerlerinde cinsiyet eşitliği sağlamaya teşvik ediliyor. WEPs İlkeleri, şeffaflık, güçlendirme ve savunuculuk girişimleriyle kadın girişimcilerle ortaklığı, kadınları gözeten uygulamaları ve yerel topluluklarda liderliği teşvik ediyor.

WEPs İlkeleri, Schneider Electric'in mevcut uygulama ve hedefleriyle paralel bir yapıda. Şirketin temel değerlerinden olan katılım çerçevesinde, pek çok öncü uygulama hayata geçirildi. Örneğin, istihdam döngüsünün her bir aşamasında kadın çalışanların işe alımı ve şirkette tutulmaları destekleniyor ve bu yönde çalışmalar sürdürülüyor.

Bu anlamda, şirket sıkı bir eşit maaş politikası, Global Aile İzin politikası ve esnek çalışma politikalarını uygulamaya aldı. Global Aile İzin Politikası 2018'de devreye sokuldu ve şu an 59 ülkede uygulanıyor. Bu politika sayesinde, Schneider Electric çalışanlarının %75'i ebeveyn izni, bakım izni ve ölüm iznini kullanabiliyor; 2020'ye kadar bu oranın %100 olması planlanıyor. Benzer şekilde, çalışanların %92'si ücret eşitliği kapsamında olup 2020'ye kadar bu oranın %95'e ulaşması hedefleniyor.

Schneider Electric Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Jean-Pascal Tricoire, “Tüm ülke başkanlarımız cinsiyet eşitliğini her yerde sağlamak amacıyla WEP İlkelerine imza attı. Liderlerimiz kadınlara ve erkeklere eşit başarı şansı sağlama hedefimizi benimseyerek bunu yerel olarak uyguluyorlar. Profesyonel yolculuklarında kadınların öğrenme ve gelişmelerine katkı sağlıyorlar, aynı hedefi paylaşan harici kuruluşlarla ortaklık kuruyorlar ve bu çalışmalarını toplum geneline de yayıyorlar. Faaliyet alanlarımızda ve bulunduğumuz toplumlarda cinsiyet eşitliğini oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla uzun vadeli ve etkili çalışmalara imza atıyoruz. Dolayısıyla Schneider Electric’in ülke başkanlarının %100’ünün WEP ilkelerini kabul etmesi, kamusal bir duyurudan daha ötedir; Schneider'in dünyadaki en çeşitli, en kapsayıcı ve en adil şirket olma konusundaki büyük azminin somut bir göstergesi niteliğindedir” şeklinde konuştu.

Schneider Electric'in kadınları güçlendirmeye yönelik çalışmaları

Şirketin cinsiyet eşitliği konusundaki güçlü ve uzun zamandır devam eden taahhüdü küresel olarak tanınıyor. Şirket gösterdiği başarıyla Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ndeki yenilenen küresel üyeliğinin yanı sıra çeşitli ülkelerde önemli ödüllerin sahibi oldu;

•ABD’de Forbes tarafından 2019 Best Employers for Diversity kategorisine ödüle layık görüldü.

•Hindistan’da, son dört yılda kadınları işe alma ve işte tutma konusundaki bütünsel yaklaşımı ile 2019 Catalyst Award ödülünü kazandı.

•Fransa’da 2019 yılında ücret eşitliği konusunda en iyi şirketlerden biri olarak seçildi.

banner274

•Rusya’da 2018 Woman Who Matters ödülünü kazandı.

•Brezilya’da Brezilya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi'nden 2018 Kadın Liderlik Ödülü'nü aldı.

Bu ödüller, Schneider’in küresel katılımcılık değerlerini uygulama konusundaki yerel liderlik başarılarının yanı sıra, kendi alanında en iyi yetenekleri çekme ve elde tutma konusunda şirket liderlerinin geliştirdikleri eşsiz politika ve uygulamaların da kanıtı niteliğinde.

Son Güncelleme: 14.04.2019 17:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.