Dünya Şampiyonumuz Sümeyye Boyacı Avrupa Şampiyonu da oldu

Sümeyye Boyacı, Dünya Şampiyonluğu'nu kazandıktan 4 ay sonra Avrupa Şampiyonluğunu da kazandı. Haberin sonunda Sümeyye Boyacı'nın İngiltere'de 14 Eylül 2019'da yapılan Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda 2. olduğu yarışmanın detaylarını ve videosunun yer aldığı linke tıklamayı unutmayın. Heyecan dolu anları kaçırmayın.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
19 Ağustos 2018 Pazar 13:05
Dünya Şampiyonumuz Sümeyye Boyacı Avrupa Şampiyonu da oldu
banner236

 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü spor sporcusu Sümeyye Boyacı, İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'de düzenlenen 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda kadınlar 50 metre sırtüstünde 45.21'lik derecesiyle ilk sırada yer alarak altın madalya kazandı.

Kadınlar S5 kategorisi 50 metre sırtüstü finalinde yarışan 15 yaşındaki milli yüzücü Sümeyye Boyacı'nın en yakın rakibi ise yine kendisi gibi iki kolu olmayan Sevilay Öztürk'tü.

Yarışın ilk saniyelerinden itibaren Sümeyye Boyacı ve Sevilay Öztürk yarışı en önde ve başa baş götürdü.

Son saniyelerde ise Sümeyye Boyacı atağa kalkarak rakipleriyle arasını açarak 45.21'lik derecesiyle birinci oldu.

Diğer milli yüzücülerimiz Sevilay Öztürk dördüncü, Özge Üstün ise yarışı 8. sırada tamamlayabildi.  


 

O ZATEN DÜNYA ŞAMPİYONU

Sümeyye Boyacı geçen yıl İtalya Verona’da düzenlenen Gençler Avrupa Paralimpik Oyunları’nda yüzmede 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazanmıştı. Boyacı, Aralık 2017’de Meksiko City’de gerçekleştirilen Paralimpik Dünya Şampiyonası’nda ise yüzme branşında büyük rakipleriyle girdiği mücadelede 0,23 salise farkıyla madalyayı kaçırarak 4. Olmuştu.

5 yaşından bu yana yüzücü olan Sümeyye Boyacı, 26-28 Nisan 2018 tarihleri arasında Brezilya'nın Sao Paulo kentinde yapılan Açık Su Yüzme Dünya Şampiyonası'nda ise büyük başarı elde ederek sırt üstü yarışlarda 45,92'lik derecesiyle dünya şampiyonluğu kazanmıştı. Aynı şampiyonanın 50 metre kelebek stilinde de 3'üncülüğü elde ederek bronz madalyanın da sahibi olan Sümeyye'yi Eskişehir'e döndükten sonra ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen makamında kabul ederek kutlamış ve Boyacı'ya Cumhuriyet altını vererek başarılarının devamını dilemişti.

Sümeyye Boyacı, doğuştan iki kolu olmadığı halde azimle çalışarak hem Dünya hem de Avrupa Şampiyonluğuna uzanması kendisi gibi engelli olanlar ya da olmayanlar için Sümeyye Boyacı'nın ilham kaynağı olan hayat hikayesini sizler için derledik.

 

SÜMEYYE BOYACI KİMDİR?

Sümeyye Boyacı 5 Şubat 2003'te Eskişehir'de doğdu. İki kolu olmadan ve kalça kemiği çıkık bir şekilde dünyaya gelen Sümeyye, ayaklarını elleri gibi kullanarak büyüdü. Yüzmeye ise 5 yaşında başladı. Bakın yüzme macerasını nasıl anlatıyor Sümeyye; "Yüzmeye 5 yaşında başladım ve 10 yıldır da devam ediyorum. Brezilya'daki yarışmada genel klasmanda dünya birincisi ve üçüncüsü oldum. Bu yarışma bizim çok büyük bir fırsat oldu. Antrenörümün, ailemin burada destekleri çok önemliydi. Benim için çok büyük fedakarlık yaptı hepsi. Bol bol çalışarak bu dereceleri aldık. Bundan sonraki hedeflerim 2020 Tokyo Olimpiyatları ve ileride de ülkeme yararlı bir psikolog olmak. Herkes bir şekilde sporla uğraşması gerekiyor. Özellikle engelliler çok fazla çevreye dahil olmalılar. İnsanları bu konuda bilinçlendirmeliyiz."

Sümeyye Boyacı, yüzmede olduğu gibi resimde de başarılı bir çocuk. Alexander Pushkin’in Altın Balık adlı ünlü kitabının Türkçe çevirisi için bir resim yaptı. Yaptığı resim dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Rusya ziyareti sırasında sunuldu. 2009 ise sulu boya eserleri Moskova’da sergilendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlık yaptığı 2012 yılında Eskişehir ziyareti sırasında Sümeyye Boyacı ile tanıştı.

Emine Erdoğan’ın bir portresini yapıp hediye eden Sümeyye Boyacı, kendisinin de portresini yapmasını isteyen Erdoğan’a ise yaptığı bir ebru tablosunu hediye etti.

Sümeye Boyacı 2014 yılında ise ebru sanatı dalında ilk kişisel sergisini açtı. 

Sergi açılışında Sümeyye Boyacı "İlk kişisel sergim, 5 yıldır bu sanatı yapıyorum. Bayağı zor. En çok turkuaz rengini seviyorum. Yaldızı seviyorum, altın rengini seviyorum. Daha çok çiçeklere yer verdim. Büyüyünce avukat olmak istiyorum. Engelliler sosyal faaliyetlere katılabilirler." diyerek bir kez daha engellilere mesajını ulaştırıor. Ebru hocası ise onun için 'Azimli başarılı bir çocuk, kolaydan, basitten zevk almıyor, zoru seviyor." diyor. 

  

İKİ AYDA YÜZMEYİ ÖĞRENDİ

Sümeyye'nin annesi Semra Boyacı ise, O'nun yüzme sporuna nasıl başladığını şöyle anlatıyor; "Kızım 4.5 yaşındayken ayağına ilk kez boya fırçasını aldı ve çizdiği ilk resim bir çiçek olan güldü. Masallara olan tutkusundan dolayı kendi hayal gücüyle oluşturduğu masal kahramanlarını çizmeye başladı. Onun bu hayal gücü, Türk Hava Yolları'na kadar ulaştı. Şu anda bir resmi THY Müzesi'nde bulunuyor. Bir gün odasındaki akvaryuma dikkatli olarak baktığını gördüm. Daha sonra bana bakarak, 'Anne balıklarında kolları yok, bende onlar gibi yüzüp, deniz kızı olmak istiyorum' dedi. Ben de kızımın bu isteğini şimdiye kadar hep yanımızda olan Amine hanıma ilettim. Anemon Otel müdürlerinden Ahmet Yalçın ve yüzme eğitmeni Çiğdem Abaza'nın büyük özveri ve üstün gayreti neticesinde Sümeyye, 2 aylık kısa bir sürede yüzmeyi öğrendi."

Gelin Sümeyye Boyacı'yı Dünya Şampiyonu olduğunda Milliyet gazetesinde Özlem Ülkü’nün yaptığı röportaj ile daha yakından tanıyalım...

- 15 yaşında dünya şampiyonu oldun. Nasıl bir duygu?

Gerçekten çok güzel bir şey, mutluyum. Skor tahtasına baktığımda yaşadıklarım çok keyifliydi. Zaten asıl hedefim derecemi 45 saniyeye indirmekti. Bizlerde puanlama sistemi derecelerimize göre oluyor. Bu durumun tek karşılığı mutluluk.

- Yüzmeye başlamaya akvaryumdaki balıkları gözlemleyerek karar verdiğin yazıldı. Doğru mu?

Bu sözler bana ait değil. Yüzmeye başlamama annem karar verdi. Başlarda özel ders şeklinde alıyordum. 5 sene sonra Osmangazi Üniversitesi’nin kulübüne aldılar. Profesyonel anlamda yüzücülüğüm de bu şekilde 2013’te başladı. 2016 yılının haziran ayında Berlin’de milli sporcu oldum. Gümüş ve bronz madalya kazandım.

- Yüzmedeki branşın hangisi?

Asıl branşım sırtüstü. Berlin’in ardından Portekiz’e ve İtalya’ya gittim. Buradaki Avrupa Gençler Şampiyonası’nda sırt stilinde dünya ikincisi, kelebekte de üçüncüsü oldum.

- Suyun içindeyken kendini nasıl hissediyorsun?

Yoğun bir tempom var ve bazen yaşadıklarım beni strese sokuyor. Yüzmek benim için meditasyon gibi. Stres atmak için birebir. O yüzden kendimi hafiflemiş hissediyorum.

“Zaman makinesiyle yolculuk isterdim”

- Dünyada sahip olmayı istediğin en büyük şey nedir?

Zaman makinesi. En çok istediğim şey öyle bir şey görebilmek ve geçmişe gidebilmek. Geri dönebildikten sonra her yere gitmek isterdim.

-Yüzmeye yeterince değer veriliyor mu?

Maalesef, futbol dışında hiçbir spor dalına yeterince özen gösterilmiyor. Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’na destek olunsa o sporcular uçar. Sanat da aynı durumda. Bir şaire popçu kadar değer verilmiyor.

- Seni en çok rahatsız eden şey nedir?

Bazen yolda beni gören insanların “Vah vah” demeleri... Benim de herkes gibi yürümeye hakkım var. İnsanlar biraz dönüp kendilerine baksın.

“Psikolog olmak istiyorum”

- Başlarda neyi hedeflemiştin?

Dünyayı gezmek, yeni insanlar ve kültürlerle tanışmak. Bunu da yapabilmek için ya çok başarılı ya da çok zengin olman gerekir. Başarımı kullanarak dünyayı geziyorum. Şimdiki hedefim ise 2020 Olimpiyatları. Oraya gidebilmek ve milli marşımızı okutabilmek istiyorum. En büyük hedefim paralimpik oyunlarında yer alabilmek.

- Yakın zamanda müsabaka var mı?

3-4 Haziran’da Berlin’de World Series yarışları var. Benim kategorim S5. Türkiye’de bu alanda 30 civarında sporcu var. Burada birinci ben olsam da dünyada çok rakibim var.

- Aynı yarışın erkekler kategorisinde birinci olan isim yine bir Türk; Beytullah Eroğlu. Onunla ilişkileriniz nasıl?

Çok komik, şakacı biri. Çok iyi anlaşıyoruz. Turnuvalarda bana abilik yaptı. Birçok tavsiyesi oldu. Ama benim de ona gösterdiğim şeyler oldu. Mesela telefon kullanmasını bilmiyordu, ben gösterdim.

- Sen zaten ayaklarını çok iyi kullanıyorsun. Yaptığın resimlerle küçük yaşta başarılara imza attın...

Evet, 4 yaşında gül resmi yapmıştım. Evde benden başka kimse olmadığı için annem inanmak zorunda kalmıştı. 2008 yılında Rusya’da Türkiye’nin tanıtım yılı olması dolayısıyla benim yaptığım resim, Rus halk masallarına kapak oldu. Aynı zamanda orada sergi açtım. Bugüne kadar 10’dan fazla sergim oldu.

- Yeni bir sergi hazırlığı var mı peki?

Maalesef, dersler ve yüzme tüm vaktimi alıyor. Ama yüzmeden de önemlisi eğitim hayatım. Psikolog olmak istiyorum. Bir engelli olarak çok fazla deneyimim var. Başarılı olabileceğimi düşünüyorum.

- Şampiyonluk sayesinde dünyaya ne mesajı veriyorsun?

İnsanlar aslında istediği zaman her şeyi yapabilir. Kararlı biriyse yapamayacağı şey yoktur. Kimse hayata geldiği şekli seçemez. Başkalarının yargılama hakkı yok. Önemli olan mutlu olabilmek. Engelli olmam hiçbir şeyime engel değil. Bulunduğumuz durumu, faydamıza çevirebilmeliyiz. Ben hayata bacaklarımla sımsıkı sarıldım.

- Senin için “mucize çocuk” diyenler var. Ne düşünüyorsun bu tanımlama hakkında?

Kendimi mucize olarak görmüyorum ve yaşadıklarım bana çok ilginç gelmiyor. Ben bu şekilde dünyaya geldim. Hiç pes etmedim. Bazen çok yoruldum ama devam ettim. Çünkü maymun iştahlı biri değilim.

“Çok güzel mantı yaparım”

- Gündelik hayatını tek başına devam ettirebiliyor musun?

1-2 şey dışında her türlü özel ihtiyacımı karşılayabiliyorum. Yemeğimi yiyebiliyor hatta yapabiliyorum.

- En başarılı olduğun yemek hangisi?

Mantıyı çok güzel yaparım. Barbunya yemeğim ve gözlemem de çok beğenilir.

- Yüzme, resim, yemek... Başka ne meziyetlerin var?

Sergilerden kazandıklarımla kendime dikiş makinesi almıştım. Kıyafet dikebiliyorum. Tanıdığım bir terzi, “İleride bu dükkanı sana devredeceğim” diyor.

“Engelliler kabuklarından çıkmalı”

- Engelli olduğu için eve kapanan çok insan var. Onlara ne söylemek istersin?

Burada en önemli şey aile. İnsan büyüğünden ne görürse onu düşünür. Biz aslında farklı değiliz. Annem beni saklamadı. Nereye gittiyse yanında ben de vardım. Anne babalar, desteklerini hissettirsin. Ve özellikle engelli olarak dünyaya gelen ya da sonradan olanlara söyleyeceğim şey, evlerinden ve kabuklarından çıksınlar. Suçlu gibi hapis hayatı yaşamasınlar. Çünkü biz ne kadar evde kalırsak, insanlar da bizi görmemeye o kadar alışır.

Sümeyye Boyacı, Sadece 3 Saliselik Farkla Dünya 2.'si Oldu

Milli yüzücümüz Sümeyye Boyacı, ingiltere'de düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda 3 saliselik farkla şampiyonluğu kaçırarak, Dünya 2'incisi oldu. Sümeyye Boyacı'nın yalnızca 3 saliselik farkla Dünya 2. si olduğu yarışmayı izlemek için bu linke tıklayın.

SÜMEYYE BOYACI İNGİLTERE'DE DÜNYA 2. Sİ OLDU 

İŞ DÜNYASINDAKİ KADINLARIN BİYOGRAFİLER İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

SİZ DE İŞ DÜNYASINDA YER ALIYORSANIZ BİZE BİYOGRAFİNİZİ FOTOĞRAFLARINIZLA BİRLİKTE GÖNDERİN YAYINLAYALIM.

istekadinlarmedya@gmail.com

BİYOGRAFİLER
Esin Güral Argat kimdir?
Esin Güral Argat kimdir?
Aslı Erdoğan kimdir?
Aslı Erdoğan kimdir?
Alsev Utku kimdir?
Alsev Utku kimdir?
Ahu Dolu kimdir?
Ahu Dolu kimdir?
Esra Osmanağaoğlu kimdir?
Esra Osmanağaoğlu kimdir?
Serpil Timuray kimdir?
Serpil Timuray kimdir?
Ayşegül Bensel kimdir?
Ayşegül Bensel kimdir?
Ayşegül İldeniz kimdir?
Ayşegül İldeniz kimdir?
Gözde Erbaz kimdir?
Gözde Erbaz kimdir?
Ayşen Zamanpur kimdir?
Ayşen Zamanpur kimdir?
Ruken Mızraklı kimdir?
Ruken Mızraklı kimdir?
Perihan Çöçelli kimdir?
Perihan Çöçelli kimdir?
Selen Erdeniz kimdir?
Selen Erdeniz kimdir?
Güzin İlker kimdir?
Güzin İlker kimdir?
Özgül Öztürk Aksu kimdir?
Özgül Öztürk Aksu kimdir?
Esra Bezircioğlu kimdir?
Esra Bezircioğlu kimdir?
Feyhan Kapralı kimdir?
Feyhan Kapralı kimdir?
Fisun Usta kimdir?
Fisun Usta kimdir?
Özlem Açıkel Turhan kimdir?
Özlem Açıkel Turhan kimdir?
Devrim Erol kimdir?
Devrim Erol kimdir?
Gamze Cizreli kimdir?
Gamze Cizreli kimdir?
Bahar Kayserilioğlu kimdir?
Bahar Kayserilioğlu kimdir?
Emine Perviz Erdem kimdir?
Emine Perviz Erdem kimdir?
Şule Yüksel kimdir?
Şule Yüksel kimdir?
Şila Gök kimdir?
Şila Gök kimdir?
Sanem Oktar kimdir?
Sanem Oktar kimdir?
Çiğdem Ertem kimdir?
Çiğdem Ertem kimdir?
Zehra Güngör kimdir?
Zehra Güngör kimdir?
Tülin Akın kimdir?
Tülin Akın kimdir?
Başak Taşpınar Değim kimdir?
Başak Taşpınar Değim kimdir?
Neşe Gök kimdir?
Neşe Gök kimdir?
Yasemin Bedir kimdir?
Yasemin Bedir kimdir?
Çağlar Çabuk Kimdir?
Çağlar Çabuk Kimdir?
Rengin Onay kimdir?
Rengin Onay kimdir?
Zuhal Mansfield Kimdir?
Zuhal Mansfield Kimdir?
ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY KİMDİR?
ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY KİMDİR?
CAROLINE KOÇ KİMDİR?
CAROLINE KOÇ KİMDİR?
LEYLA ALATON KİMDİR?
LEYLA ALATON KİMDİR?
Melek Pulatkonak Kimdir?
Melek Pulatkonak Kimdir?
Neriman Ülsever Kimdir?
Neriman Ülsever Kimdir?
EBRU ÖZDEMİR Kimdir?
EBRU ÖZDEMİR Kimdir?
BERNA İLTER Kimdir?
BERNA İLTER Kimdir?
DAMLA BİROL Kimdir?
DAMLA BİROL Kimdir?
MERİ İSTİROTİ Kimdir?
MERİ İSTİROTİ Kimdir?
Zeynep Bodur Okyay Kimdir?
Zeynep Bodur Okyay Kimdir?
DERYA TÜRKKORKMAZ Kimdir?
DERYA TÜRKKORKMAZ Kimdir?
İpek Kıraç kimdir?
İpek Kıraç kimdir?
Zuhal Şule Kuban Arditti Kimdir?
Zuhal Şule Kuban Arditti Kimdir?
SEMİHA ÖZTÜRK Kimdir?
SEMİHA ÖZTÜRK Kimdir?
PROF.DR. SİBEL YAMAK Kimdir?
PROF.DR. SİBEL
Nilüfer Bulut kimdir?
Nilüfer Bulut kimdir?
Zehra Neşe Kavak Kimdir?
Zehra Neşe Kavak Kimdir?
Gülsüm Azeri Kimdir?
Gülsüm Azeri Kimdir?
Rina Onur Şirinoğlu kimdir?
Rina Onur Şirinoğlu kimdir?
Dilek Ersöz Adak kimdir?
Dilek Ersöz Adak kimdir?
Binnur Güleryüz Onaran kimdir?
Binnur Güleryüz Onaran kimdir?
Rana Özşeker kimdir?
Rana Özşeker kimdir?
Aslı Derbent Özkan kimdir?
Aslı Derbent Özkan kimdir?
Müge Yalçın kimdir?
Müge Yalçın kimdir?
Cavidan Demirağ kimdir?
Cavidan Demirağ kimdir?
Meriç Aykol kimdir?
Meriç Aykol kimdir?
Zeliha Saraç kimdir?
Zeliha Saraç kimdir?
Fatma Büyükbaş Umut kimdir?
Fatma Büyükbaş Umut kimdir?
Nazan Özbaydar kimdir?
Nazan Özbaydar kimdir?
Cansel Turgut Yazıcı kimdir?
Cansel Turgut Yazıcı kimdir?
Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan kimdir?
Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan kimdir?
Neşecan Çekici kimdir?
Neşecan Çekici kimdir?
Füsun Yılmaz Phillipson kimdir?
Füsun Yılmaz Phillipson kimdir?
Özlem Gökçe kimdir?
Özlem Gökçe kimdir?
GÜLFEM SENA TANDOĞAN kimdir?
GÜLFEM SENA TANDOĞAN kimdir?
AYŞEGÜL ŞAHİN KOCAMEŞE kimdir?
AYŞEGÜL ŞAHİN KOCAMEŞE kimdir?
Pınar Ersin Kollu kimdir?
Pınar Ersin Kollu kimdir?
TÜLİN AYDAN ORMANCI
TÜLİN AYDAN ORMANCI
Hülya Demir kimdir?
Hülya Demir kimdir?
Sevdil Yıldırım kimdir?
Sevdil Yıldırım kimdir?
Yasemin Budak kimdir?
Yasemin Budak kimdir?
Dilek Cesur kimdir?
Dilek Cesur kimdir?
Didem Ertop kimdir?
Didem Ertop kimdir?
Oylum Talu kimdir?
Oylum Talu kimdir?
Canay Atalay kimdir?
Canay Atalay kimdir?
Elif Ergu Demiral kimdir?
Elif Ergu Demiral kimdir?
PINAR DEMİRDAĞ KİMDİR?
PINAR DEMİRDAĞ KİMDİR?
HANDE BERKTAN KİMDİR?
HANDE BERKTAN KİMDİR?
EMİNE SABANCI KAMIŞLI KİMDİR?
EMİNE SABANCI KAMIŞLI KİMDİR?
BERRİN BENLİ KİMDİR?
BERRİN BENLİ KİMDİR?
Bahar Saygılı kimdir?
Bahar Saygılı kimdir?
Şahika Encümen kimdir?
Şahika Encümen kimdir?
Elif Dağdeviren kimdir?
Elif Dağdeviren kimdir?
Ece Çiftçi Kimdir?
Ece Çiftçi Kimdir?
Erman Karaca kimdir?
Erman Karaca kimdir?
Gül Günver Turan kimdir?
Gül Günver Turan kimdir?
Tülin Karabük kimdir?
Tülin Karabük kimdir?
Mehru Aygül Kimdir?
Mehru Aygül Kimdir?
Gökçe Gülcüler Kimdir?
Gökçe Gülcüler Kimdir?
Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü kimdir?
Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü kimdir?
Suzan Toplusoy kimdir?
Suzan Toplusoy kimdir?
Hediye Güral Gür kimdir?
Hediye Güral Gür kimdir?
Diğdem Cengiz Gürsel kimdir?
Diğdem Cengiz Gürsel kimdir?
Funda Ocak kimdir?
Funda Ocak kimdir?
Aslı Şafak kimdir?
Aslı Şafak kimdir?
Tuğba Jabban kimdir?
Tuğba Jabban kimdir?
Duygu Yılmaz kimdir?
Duygu Yılmaz kimdir?
Hülya Gedik kimdir?
Hülya Gedik kimdir?
Özlem Akyüz Atamer kimdir?
Özlem Akyüz Atamer kimdir?
Rana Birden Çorbacıoğlu kimdir?
Rana Birden Çorbacıoğlu kimdir?
Tülin Tezer Kimdir?
Tülin Tezer Kimdir?
Filli Boya'nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?
Filli Boya'nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?
Ufuk Tarhan kimdir?
Ufuk Tarhan kimdir?
Gülcan Güçlü kimdir?
Gülcan Güçlü kimdir?
TANJU CEPHELİ KİMDİR?
TANJU CEPHELİ KİMDİR?
PINAR KALAY AKSAKAL Kimdir?
PINAR KALAY AKSAKAL Kimdir?
SUZAN SABANCI DİNÇER KİMDİR?
SUZAN SABANCI DİNÇER KİMDİR?
Yeşim Müftüler Seviğ kimdir?
Yeşim Müftüler Seviğ kimdir?
Didem Dinçer Başer kimdir?
Didem Dinçer Başer kimdir?
Özge Akbulut kimdir?
Özge Akbulut kimdir?
Sevilay Kop kimdir?
Sevilay Kop kimdir?
Ebru Dildar Edin kimdir?
Ebru Dildar Edin kimdir?
Canan Ercan Çelik kimdir?
Canan Ercan Çelik kimdir?
Ebru Arzu Çağdaş kimdir?
Ebru Arzu Çağdaş kimdir?
Elif Dürüst kimdir?
Elif Dürüst kimdir?
Başak Şengül kimdir?
Başak Şengül kimdir?
CANAN ÇELEBİOĞLU KİMDİR
CANAN ÇELEBİOĞLU KİMDİR
Tuğba Özdenal kimdir?
Tuğba Özdenal kimdir?
Nilhan Antitoros kimdir?
Nilhan Antitoros kimdir?
Melek Özkesen kimdir?
Melek Özkesen kimdir?
Zeynep Hüveyda Akdilli Oral kimdir?
Zeynep Hüveyda Akdilli Oral kimdir?
Ayşe Yenel kimdir?
Ayşe Yenel kimdir?
Buket Eminoğlu Pilavcı kimdir?
Buket Eminoğlu Pilavcı kimdir?
Serra Titiz kimdir?
Serra Titiz kimdir?
Aysun Sayın kimdir?
Aysun Sayın kimdir?
Meral Güzel kimdir?
Meral Güzel kimdir?
Fatoş Karahasan kimdir?
Fatoş Karahasan kimdir?
Meral Altınok kimdir?
Meral Altınok kimdir?
Gülbin Uzuner Bekit kimdir?
Gülbin Uzuner Bekit kimdir?
Sıla Cılız İnanç kimdir?
Sıla Cılız İnanç kimdir?
Pelin Akın Özalp kimdir?
Pelin Akın Özalp kimdir?
İdil Yiğitbaşı kimdir?
İdil Yiğitbaşı kimdir?
Serra Akçaoğlu kimdir?
Serra Akçaoğlu kimdir?
Nurdan Altay Güngör kimdir?
Nurdan Altay Güngör kimdir?
Dürrin Süer Kılıç kimdir?
Dürrin Süer Kılıç kimdir?
Ayşe Hasol Erktin kimdir?
Ayşe Hasol Erktin kimdir?
Pınar Konya kimdir?
Pınar Konya kimdir?
Nilüfer Demirkol kimdir?
Nilüfer Demirkol kimdir?
Emine Başdağ kimdir?
Emine Başdağ kimdir?
Sinem Cantürk kimdir?
Sinem Cantürk kimdir?
Pelin Kuzey Kimdir?
Pelin Kuzey Kimdir?
Sema Güral Sürmeli kimdir?
Sema Güral Sürmeli kimdir?
Zehra Öney Kimdir?
Zehra Öney Kimdir?
Servisîmin Cömert Birced kimdir?
Servisîmin Cömert Birced kimdir?
Oya Ünlü Kızıl kimdir?
Oya Ünlü Kızıl kimdir? BİYOGRAFİLER
Ayla Kurtuluş kimdir?
Ayla Kurtuluş kimdir?
Güldem Berkman Kimdir?
Güldem Berkman Kimdir?
Yasemin Merih Alparslan Kimdir?
Yasemin Merih Alparslan Kimdir?
Deniz Aktürk Erdem kimdir?
Deniz Aktürk Erdem kimdir?
İpek Cem Taha kimdir?
İpek Cem Taha kimdir?
Emel Sokullu kimdir?
Emel Sokullu kimdir?
Emel Temuçin kimdir?
Emel Temuçin kimdir?
Tijen Armağan kimdir?
Tijen Armağan kimdir?
Ayşen Güven kimdir?
Ayşen Güven kimdir?
Ayşe Serpil Dağlı kimdir?
Ayşe Serpil Dağlı kimdir?
Aylin Caner Ataman kimdir?
Aylin Caner Ataman kimdir?
Tuğçe Altıok Russo kimdir?
Tuğçe Altıok Russo kimdir?
Konca Çalkıvik kimdir?
Konca Çalkıvik kimdir?
Sema Yurdum kimdir?
Sema Yurdum kimdir?
Sedef Orman kimdir?
Sedef Orman kimdir?
Zehra Çataltepe kimdir?
Zehra Çataltepe kimdir?
Ayşe Birsel kimdir?
Ayşe Birsel kimdir?
Tijen Mergen kimdir?
Tijen Mergen kimdir?
Gül Gürer Alimgil kimdir?
Gül Gürer Alimgil kimdir?
Suay Aksoy kimdir?
Suay Aksoy kimdir?
Yonca Eldener kimdir?
Yonca Eldener kimdir?
Barış Karakullukçu kimdir?
Barış Karakullukçu kimdir?
Saadet Özkan kimdir?
Saadet Özkan kimdir?
Münteha Adalı kimdir?
Münteha Adalı kimdir?
Berna Öztınaz kimdir?
Berna Öztınaz kimdir?
Canan Çakmakçı kimdir?
Canan Çakmakçı kimdir?
Senem Kılıç kimdir?
Senem Kılıç kimdir?
Candan Karabağlı kimdir?
Candan Karabağlı kimdir?
Nurten Sancak kimdir?
Nurten Sancak kimdir?
Şefika Pekin kimdir?
Şefika Pekin kimdir?
Harika Güral kimdir?
Harika Güral kimdir?
Pelin Omuroğlu Balcıoğlu kimdir?
Pelin Omuroğlu Balcıoğlu kimdir?
Elif Aral kimdir?
Elif Aral kimdir?
Selda Seçkinler kimdir?
Selda Seçkinler kimdir?
Esra Yazıcı Tözge kimdir?
Esra Yazıcı Tözge kimdir?
Hülya Mutlu kimdir?
Hülya Mutlu kimdir?
Çiğdem Tüzün kimdir?
Çiğdem Tüzün kimdir?
Işık Deliorman Aydın kimdir?
Işık Deliorman Aydın kimdir?
Meltem Taylan Aydın kimdir?
Meltem Taylan Aydın kimdir?
Vildan Polat kimdir?
Vildan Polat kimdir?
Ebru Dorman kimdir?
Ebru Dorman kimdir?
Gülden Türktan kimdir?
Gülden Türktan kimdir?
Ümran Beba kimdir?
Ümran Beba kimdir?
Nihal Temur kimdir?
Nihal Temur kimdir?
Kamuran Uçar kimdir?
Kamuran Uçar kimdir?
Ebru Şenel Erim kimdir?
Ebru Şenel Erim kimdir?
Selin Çetinelli kimdir?
Selin Çetinelli kimdir?
Özlem Yeşildere kimdir?
Özlem Yeşildere kimdir?
Aslı Kölükfakı kimdir?
Aslı Kölükfakı kimdir?
Seçil Baykara Şendağ kimdir?
Seçil Baykara Şendağ kimdir?
Ela Gökkan Savcı kimdir?
Ela Gökkan Savcı kimdir?
Şerife Kutlu Kırımlı kimdir?
Şerife Kutlu Kırımlı kimdir?
İdil Özbek kimdir?
İdil Özbek kimdir?
Gürsu Bahar Ünal kimdir?
Gürsu Bahar Ünal kimdir?
 Fazilet Vardar Sukan kimdir?
Fazilet Vardar Sukan kimdir?
Sadiye Birep Aygün kimdir?
Sadiye Birep Aygün kimdir?
Hande Bursalıoğlu Beceren kimdir?
Hande Bursalıoğlu Beceren kimdir?
Sevil Atasoy kimdir?
Sevil Atasoy kimdir?
Ayşe Tükrükçü kimdir?
Ayşe Tükrükçü kimdir?
Didem Gürcüoğlu Tekay kimdir?
Didem Gürcüoğlu Tekay kimdir?
Işık Keçeci Aşur kimdir?
Işık Keçeci Aşur kimdir?
Dilnişin Bayel kimdir?
Dilnişin Bayel kimdir?
Gökşen Töre Sancak kimdir?
Gökşen Töre Sancak kimdir?
Ahu Büyükkuşoğlu Serter kimdir?
Ahu Büyükkuşoğlu Serter kimdir?
Aslıhan Tolun kimdir?
Aslıhan Tolun kimdir?
Tülin Güzel kimdir?
Tülin Güzel kimdir?
Nuray Akmeriç kimdir?
Nuray Akmeriç kimdir?
Dilek Ataman Bağdatlıoğlu kimdir?
Dilek Ataman Bağdatlıoğlu kimdir?
Ayşe Canan Ediboğlu kimdir?
Ayşe Canan Ediboğlu kimdir?
Esra Oflaz Güvenkaya kimdir?
Esra Oflaz Güvenkaya kimdir?
Zeynep Harezi kimdir?
Zeynep Harezi kimdir?
Dilek Dayınlarlı kimdir?
Dilek Dayınlarlı kimdir?
Bidar Özgür Ulutaş kimdir?
Bidar Özgür Ulutaş kimdir?
Aytül Erçil kimdir?
Aytül Erçil kimdir?
Aysu Kes Erkul kimdir?
Aysu Kes Erkul kimdir?
Aycan Kurtoğlu kimdir?
Aycan Kurtoğlu kimdir?
Berna Kırcı Aşıroğlu
Berna Kırcı Aşıroğlu
İrem Aşçıoğlu kimdir?
İrem Aşçıoğlu kimdir?
Başak Önen kimdir?
Başak Önen kimdir?
Günseli Ünlütürk Kimdir?
Günseli Ünlütürk Kimdir?
Filiz Ergin kimdir?
Filiz Ergin kimdir?
Feyhan Yaşar kimdir?
Feyhan Yaşar kimdir?
Selen Kocabaş kimdir?
Selen Kocabaş kimdir?
Meltem Kurtsan kimdir?
Meltem Kurtsan kimdir?
Ayşe Begüm Özdoğularlı kimdir?
Ayşe Begüm Özdoğularlı kimdir?
Nursel İlgen
Nursel İlgen
Serra Sabancı kimdir?
Serra Sabancı kimdir?
Bilgen Çağlı kimdir?
Bilgen Çağlı kimdir?
Ülkü Özcan kimdir?
Ülkü Özcan kimdir?
Nevra Özhatay kimdir?
Nevra Özhatay kimdir?
Fatma Füsun Akkal Bozok kimdir?
Fatma Füsun Akkal Bozok kimdir?
Ayşe Öztuna Bozoklar kimdir?
Ayşe Öztuna Bozoklar kimdir?
Funda Güngör Akpınar kimdir?
Funda Güngör Akpınar kimdir?
Berra Doğaner Kimdir?
Berra Doğaner Kimdir?
Sibel Yücel kimdir?
Sibel Yücel kimdir?
Ayşe Akkın Kimdir?
Ayşe Akkın Kimdir?
Elvan Hamidoğlu kimdir_
Elvan Hamidoğlu kimdir_
Simay Dinç kimdir?
Simay Dinç kimdir?
Işınsu Kestelli kimdir?
Işınsu Kestelli kimdir?
Yeşim Toduk kimdir?
Yeşim Toduk kimdir?

123456789


Son Güncelleme: 20.04.2020 03:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.