12'inci Teknoloji Ödüllerini Kazananlar Açıklandı

Bu yıl 9 dalda verilen ödüller için 23 ilden 170 başvuru gerçekleşmişti. 36 firmanın finale kalığı törende heyecan doruktaydı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
31 Mayıs 2016 Salı 09:40
12'inci Teknoloji Ödüllerini Kazananlar Açıklandı
Türkiye’de Ar-Ge, yeni teknolojiler ve inovasyon ekosistemine katma değerli çözümler geliştirmek için çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından gerçekleştirilen “XII. Teknoloji Ödülleri” törenle sahiplerini buldu. 23 ilden 170 başvuruyla rekora ulaşan, 36 finalistin yarıştığı XII. Teknoloji Ödülleri töreni TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin'in katılımı ile gerçekleşti.


Ülke olarak Sanayi Devrimi Fırsatını Yakalamamız Şart
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes konuşmasında 4.0 sanayi devriminin önemine değinerek şunları söyledi,“TÜSİAD olarak, son dönemdeki çalışmalarımızda, dijitalleşmenin özellikle sanayiye etkilerine odaklandık. Ülke olarak dördüncü sanayi devrimi fırsatını yakalamamız ve değerlendirmemiz şart. Bunu her fırsatta tekrarlıyoruz. Sanayi 4.0, Türkiye’nin düşük katma değerli üretim kısır döngüsü yerine, artan yüksek katma değerli yatırımlar döngüsüne erişim potansiyelini bizlere sağlayacak. 65. Hükümet programında da “Endüstri 4.0” ifadesi kullanılıyor. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz”
 
Sanayi 4.0 Platformu Oluşturulacak
Sanayinin küresel rekabet gücünü artıracak, dijital ve teknolojik dönüşümü sağlayacak yaklaşımları son derece önemsediklerini belirten Cansen Başaran-Symes, Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı ve TÜSİAD işbirliği ile Sanayi 4.0 ile ilgili bir platform oluşturulması için çalışma başlatıldığı bilgisini verdi. Başaran-Symes sözlerini şöyle sürdürdü;“Böyle bir platformun hayata geçmesini, bütün sivil toplumu ve paydaşları kapsayacak bir platformun ortaya çıkmasını son derece önemsediğimizi de belirtmek isterim. Teknoloji ödüllerine başvuran, finale kalan çok değerli girişimcilerimiz var. Bunlar bize çok umut veriyor. Ancak Türkiye’deki yenilikçi ve yüksek teknolojili girişimciliğin kat edeceği önemli bir yol olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla bu ödül ve çalışmalar aslında kat edeceğimiz bu yola katkı sağlamak için yapılmış çalışmalar. İnsan eliyle geliştirilen teknolojinin, insanı ihmal eden değil, insana değer veren yaklaşımlarla geliştirilmesi ve kullanılması gerekli. Ancak bu şekilde, ülkemizde, ekonomimizde umduğumuz gelişmeleri, insani gelişmişlik ile taçlandırabiliriz. Ülkemizi tam anlamıyla gelişmiş ülke konumuna ancak bu şartlarda yükseltebiliriz.”
  
10 Yılda Büyük Atılım Bizleri Bekliyor
Törende TTGV’nin 20 yıl süreyle KOBİ seviyesinde binlerce projeye finansal destek sağladığını belirten TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav, Türkiye’nin teknoloji ihraç edebilmesi için yeni bir çalışmaya başladıklarını, desteklerin bu doğrultuda sürdürüleceğini belirtti. Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıllık süreçte sıçrama yapabilmesi için yüksek teknolojiyi içeren ürünleri ihraç edebilmesi gerektiğini belirten Ultav sözlerini şöyle sürdürdü; “Teknoloji alanında 10 yıllık süreçte büyük bir atılım bizleri bekliyor. Ülke olarak sıçrama yapabilmek için sağlam platformlara odaklanmalı, bütünü ile sıçrama yapabilmemiz gerekiyor. Bu odaklanma sırasında Türkiye’nin kalbi olan sanayinin teknolojisinden sermayesine, iş gücünden sıçrama yapacak şekilde desteklenmesi çok önemli. Bu yılki organizasyonumuza katılan 170, finale kalan 36 firma ülkemizin 25 şehrinden geliyor. Aralarında büyük şirketler de var, küçüklerde. Bu güzide şirketlerimizin, aralarına yeni eklenecek şirketlerin ortak bir platformda buluşacak Türkiye’nin gerçekleştireceği sıçramada önemli bir parça olacağını düşünüyorum.”

Ar-Ge harcamaları 17,5 milyar doları geçti
Türkiye’nin Ar-Ge ve yenilik anlamında ciddi atılımlara imza attığına değinen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin ise Teknoloji Ödülleri’nin sektörde önemli bir marka hamlesi yarattığına işaret ederek, şunları söyledi; “Ülkemizin Ar-Ge harcamaları bu sene satın alma paritesine göre 17.5 milyar doları geçti. Bu sevindirici bir rakam. Ancak Çin, Hindistan gibi ülkelerin çok gerisindeyiz. Batıdan doğuya eksen kayması gündeme getiriliyor. Bu eksende doğru bir konuma oturmak, bir üst lige çıkmak istiyorsak paradigma değişimine ihtiyacımız var. Verimlilik ekonomisinden vazgeçip, bilgi ekonomisine doğru hareket etmeliyiz. Kilogram başına ekonomilerden bahsetmek yerine, teknoloji-fikir odaklı zihniyete gitmeliyiz. TÜBİTAK olarak biz burada payımıza düşeni yapmaya hazırız. Bu anlamda yeniden yapılandırılma hamlesi başlattık. Hali hazırda var olan ancak doygunluğa ulaşan ürün ve ekonomi katkı odaklı desteklerimiz sürecek. Buna ek olarak yaptığımız uluslararası görüşmeler ve beklenen sanayi devrimini de göz önünde bulundurarak yeni destekler sağlayacağız. Bu yaklaşım ‘Beni destekleyin’ değil, teknoloji ya da ürün üretenlere çağrı yaparak gerçekleşecek. Aynı zamanda uluslararası işbirliği ortamını da açıyoruz. Son olarak bugün sadece ödül alanları ve finale kalan 36 proje sahibini değil, başvuruda bulunarak farklarını ortaya koyan tüm şirketlere teşekkür ediyorum. Teknoloji geliştirmeye devam etmelerini istiyorum. Sizleri desteklemeye devam edeceğiz.”
 
İşte Teknoloji Ödülleri kapsamında finale kalan 36 proje arasından ödül alanlar;
-Mikro ölçekli firma süreç kategorisi:
SBS Bilimsel Çözümler Firması; Propolisin Duyusal Biyolojik ve Kimyasal Özelliklerine göre sınıflandırılması çalışması ile
-Mikro ölçekli firma ürün kategorisi:
Nanobiomed Eğitim-Bilişim Firması; Prextrolin başlıklı çalışması ile
-Küçük ölçekli firma ürün kategorisi:
Vaksis Ar-ge Firması; Güneş Işığından Elektrik Enerjisine: GünEr çalışması ile
-Orta Ölçekli Firma Süreç Kategorisi:
İnfoline Bilgi Teknolojileri Firması; Tarımsal işletmeler Birlikler Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi çalışması ile
-Orta Ölçekli Firma Ürün Kategorisi:
VSY Biyoteknoloji ve İlaç san. Firması; Multifokal Göz içi Lensi çalışması ile
-Büyük ölçekli firma süreç kategorisi:
Aselsan Firması; Hasar Eşiği yüksek Optik sistemler çalışması ile
-Büyük ölçekli Firma ürün kategorisi:
İLKO Ar-ge Merkezi Firması; Kontrollü ve Hemen Salım Sağlayan Morfin Sülfat Film Tablet Formülasyon Geliştirilmesi çalışması ile
-Büyük ölçekli firma ürün kategorisinde jüri özel ödülü:
Heksagon Mühendislik ve Karsan otomotiv firmaları; Karsan Jest Yenilikçi Minibüs Platformu çalışması ile
-Büyük ödül:
Ford Otomotiv Sanayi Firması; Yeni Nesil Ecotorq EU6 Moto Ailesi çalışması ile 


Son Güncelleme: 01.06.2016 14:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.