Yakın Ertürk Kimdir?

YAKIN ERTÜRK

Sosyolog

Birleşmiş Milletler Kadının İlerlemesi Bölümü Eski Başkanı

Birleşmiş Milletler Kadına Yönelik Şiddet Eski Özel Raportörü

BM İnsan Hakları Konseyi üyesi

Prof.Dr.Yakın Ertürk, insan hakları, cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet, çatışma ve barış konularında akademik ilgi alanlarına sahip araştırmacı ve emekli bir sosyoloji profesörüdür ve yaptığı çalışmalarla uluslararası üne sahip bir bilim insanımızdır. 

Prof. Yakın Ertürk, Mihalıçık'ta dünyaya geldi. Dedesi belediye başkanıydı. İkisi de öğretmen olan anne ve babası, babaının 1952 yılında doktora öğrenimi için burs kazanmasıyla ABD'ye taşındılar. Babannesiyle Türkiye'de yaşamaya devam eden Ertürk iki yıl sonra kız kardeşiyle birlikte ABD'ye ailesinin yanına taşındı. 

 Yakın Ertürk de İlkokul ve ortaokulu New York'ta bitirdi.  

Daha sonra ailecek Türkiye'ye taşındılar. Prof.Yakın Ertürk, Hacettepe Üniversite Sosyoloji bölümünde 1969 yılında lisans eğitimini, 1971 yılında ise yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1969-1970 yılları arasında Turizm Bakanlığı'nda Uzman olarak çalıştı. 

1972'de New York'taki Queens College CUNY Sosyoloji bölümünde Yardımcı Öğretim Üyesi olarak görev aldı. 

1974-1979 arasında Cornell Üniversitesi'nde Kırsal Kalkınma bölümünde Eğitim Asistanı olarak çalışırken doktorasını da aynı üniversitede 1980 yılında tamamladı. 1976'da Mardin'in köylerinde doktora çalışması için yedi ay kaldı ve  ‘‘Pazara Açılmayla Geleneksel Güç İlişkileri Nasıl Dönüşüyor’’ konusunda çalıştı. 

1979-1982 tarihlerinde eski adı Riyad olan Kral Suud Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptı.  

Prof.Yakın Ertürk 1983-1986 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğretim üyesi olarak görev aldı. 

Prof.Dr.Yakın Ertürk, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji bölümünde 1986 yılından 2010 yılına kadar Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Bu esnada 1997-2000 yılları arasında izinli olarak Birleşmiş Milletler'deki çalışmalarını yürüttü. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı'nın kurucularından ve 2002-2004 yılları arasında bölüm başkanlığı yaptı. 

1997-2001 yıllarında izinli olarak... Birleşmiş Milletler'de önce (1997-99) Kadınların İlerlemesi için Araştırma ve Eğitim Enstitüsü (INSTRAW), sonra (1999-2001) Kadınların İlerlemesi Bölümü (DAW) Direktörlüğünü yürüttü.

Hacettepe Üniversite’sinde (1983-86) de görev yapmış olan Ertürk, çeşitli kuruluşlara uluslararası düzeyde kırsal kalkınma alanında danışmanlık yaptı. Erzurum köylerinde Kadının Tarıma Katkısı konulu projeyi yönetti. Başarıyla sonuçlanan proje diğer Ortadoğu ülkelerinde de hayata geçirildi.

 

Prof.Dr. Yakın Ertürk, 2003-2009 arasında BM İnsan Hakları Konseyi Kadına Yönelik Şiddet Özel Raportörlüğü, Kırgızıstan Haziran 2010 olaylarına yönelik Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu üyeliği (Ekim 2010-Nisan 2011), BM İnsan Hakları Konseyi Suriye’deki olaylara ilişkin Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu üyeliği, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi üyeliği görevlerini yürüttü. (2009-13 ). Haziran 2013’te kurucu üyesi olduğu, İltica ve Göç Araştırma Merkezi Derneği’nin (IGAM) yönetim kurulu üyeliğini yaptı. 2018 yılında Akdeniz Kadın Müzakereciler Ağı'nın Türkiye Anteninin Kurucu Üyesidir. 

Prof. Ertürk, iki dönem arka arkaya Birleşmiş Milletler Kadına Yönelik Şiddet Özel Raportörlüğü görevini üstlenmiştir. Uzun yılları kapsayan bu görev süresince, tüm Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerde meydana gelen kadına yönelik şiddet vakaları, onların takibi ve üzerine gidilmesi amacıyla kayda geçirilmesi, Prof. Ertürk’ün bu küresel sorumluluğunun temelini oluşturdu.

Prof. Ertürk’ün "Sınır Tanımayan Şiddet" başlıklı kitabı Nisan 2015'te Metis Yayınları'ndan çıkmıştır.

ODTÜ Sosyoloji bölümünden emekli olan Prof.Dr. Yakın Ertürk'ün, kadınların insan hakları, kırsal kalkınma, kadına yönelik şiddet konularında çok sayıda yayını bulunmaktadır.  

Prof.Dr. Yakın Ertürk'ün tüm çalışmalarının ve makalelerinin yanı sıra çalıştığı sivil toplum

örgütleri ve İngilizce yayınlarının yer aldığı ayrıntılı biyografisi için BURAYA tıklayın. 

Özgeçmişini İnglizce okumak isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.