Yeliz Balıbey, Klasik Otomobil Federasyonu komisyonuna seçilen ilk Türk

Klasik Otomobil Kulübü Türkiye Genel Sekreteri Yeliz Balıbey, Uluslararası Klasik Otomobil Federasyonu FIVA’nın “Trade, Skills an Youth” Komisyon üyeliğine seçilen ilk Türk kadın oldu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
19 Aralık 2017 Salı 12:19
Yeliz Balıbey, Klasik Otomobil Federasyonu komisyonuna seçilen ilk Türk

Uluslararası Klasik Otomobil Federasyonu FIVA, dünya çapında klasik otomobilcilerin ülke temcilerini 15-19 Kasım tarihleri arasında Romanya’ nın Bükreş şehrinde buluşturdu. 220 delegenin katıldığı genel kurul ilklere sahne oldu. FIVA tarihinde ilk kez Türkiye’den bir temsilci komisyon üyeliğine seçildi. Trade, skills and youth komisyonuna giren Yeliz Balıbey, aynı zamanda bu komisyona seçilen ilk kadın üye oldu.

KOMİSYON ÜYESİ OLAN İLK KADIN

Klasik Otomobil Kulübü Türkiye Genel Sekreteri Yeliz Balıbey, Uluslararası Klasik Otomobil Federasyonu FIVA’nın “Trade, Skills and Youth” Komisyon üyeliğine seçildi.

Komisyon, odağına klasik otomobilleri alarak; kaybolmakta olan meslekleri yeni nesillere aktaracak projeler üretiyor. Klasik otomobilde kadın ve yeni nesiller için projeleri ile ön plana çıkan Yeliz Balıbey, FIVA genel kurulunda yaptığı konuşmada “Bu komisyonun projeleri, gençlere yepyeni bir iş sahası oluşturarak, meslek sahibi yapacak. Özellikle otomotiv sektörüne yeni bir soluk getirecek. Avrupa fonları ve sponsorların desteği ile Usta –çırak ilişkisini sürdürülebilir kılmayı, dünya çapında zanaatleri; ustaları yok olmadan genç nesil ile buluşturmayı hedefliyoruz. “ dedi.

 

Fotoğraf:Mario de Rosa

KLASİK KADIN İLE KLASİĞİ SEVDİRİYOR

Yeliz Balıbey, Tekfen Holding Gayrimenkul Geliştirme bölümünde çalışıyor. Profesyonel hayatının yanı sıra yönettiği www.klasikkadin.com sayfasında kendisi gibi klasik otobilleri seven kadınlara bir platform sunuyor. Sitesinde hem klasik otomobilleri yazıyor, hem de katıldığı yarışlardan izlenimlerini paylaşıyor. Şimdiye kadar katıldığı klasik otomobil yarışlarını her zaman kupa kazanarak tamamlayan Balıbey, istekadinlar.com’un sorularını yanıtladı.

KADIN FARKINDALIĞI YARATTI

Komisyona seçilen ilk kadın olarak FIVA tarihine geçtiniz, tebrik ediyoruz. Daha önce kadınlar neden hiç yer almamış, sizin etkiniz nasıl oldu?

FIVA’da 250 kişi içinde maalesef sadece 3-4 kadın var, onlar da aktif görevlerde yer almıyordu. Bu oran kasıtlı değildi sadece bu zamana kadar böyle gelmiş böyle gidiyordu. Beyler bütün gün Klasik otomobil dünyasının önemli meselerini tartışırken eşleri gezip alışveriş yapıyordu. Bu durum dikkatimi çekti.

2015 senesinde Krakow ,Polonya ‘da FIVA genel kurulunda klasik ve kadın konulu bir sunum yaptım. Sunum sıram gelmeden, toplantılar devam ederken arada bir seansta yok olup kadınlarla tura katıldım. Onlarla sohpet edip fotoğraflar çektim. Bir çoğunun konulara son derece hakim, ülkelerindeki organizasyonlarda etkin rol aldıklarını görmek beni çok mutlu etti. Hepsinin de yaptıkları işin eşlerine doğal bir destek gibi algılanmasından serzenişi vardı. Daha etkin rol verilse en iyi şekilde yapmaya hevesli olduklarını gördüm. Bazı yorumları ve fotograflarımızı öğleden sonra yapacağım sunuma yerleştirdim.

Fotoğraf:Mario de Rosa

KADINLAR DA VAR YER AÇIN

Sunumda yollarda, otomobilde, trafikte erkeklerin bilmedikleri nasıl zorluklar ile yüzleştiğimize dair esprili bir anlatım yaptım. En sonunda da kendi eşlerinin yorumları ile kadın emegi, destegi nasıl göz ardı ediliyor tatlı bir dille anlattım. “Klasik otomobilde kadınlar da var; bize biraz yer açın” dedim özetle. Bu sunum beklemediğim kadar çok ses getirdi. Etkili bir farkındalık oluşturdu. Doğal olarak her şey geceden sabaha degişmeyecekti. Toprağa bir tohum attık bu sene ancak meyvelerini alıyoruz. Bu sene Fiva da Slovenya temsilcisi arkadaşım Natasha Grom Kültür Komisyonu Başkanı oldu. Bir de benim Trade Skills & Youth Komisyonu'na girmem söz konusu oldu.

Fotoğraf:Mario de Rosa

FIVA Başkanı, Patrick Rollet Genel Kurul kapanış konuşmasında 'Şimdiye kadar hiç kadın başkanımız olmamıştı, kadın komisyon üyelerimiz oldu. Bundan sonra daha çok kadın üyemizi aktif rol alırken görecegiz' diyerek bizlere destek verdi. Sunumumda dile getirdiğim konular içinde klasik otomobilde kadının yanı sıra diğer bir konu ise çocuk faktörüydü. Bu sene 'klasik ilgisi çocuklara gençlere nasıl aktarılır?' konulu bir sunum yaptım. O da çok ilgi çekti. Bu sunumu yapmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden davet alıyorum. FIVA’nın kuruluş ve tarihini anlatan “50 years of FIVA” kitabının 'Klasik ve Kadın' bölümünü yazdım. F1 Dünya Şampiyonu olan Nico Rosberg, Unesco Gen. Sekreteri Ban Ki Moon, UNESCO DG Irina Bokova’ ya elden teslim edilen kitap, 'I am from Istanbul, Turkey' diye başlıyordu.

- Klasik Otomobil Kulübü Türkiye olarak hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

Klasik otomobil Kulübü; bu camianın ilk ve en köklü organizasyonu. Başkanımız klasik otomobil dünyasında çok tanınan ve sevilen Durgut Berberoğlu. Yönetim kurulumuzda Erdal Tokcan, Hasan İnsel, Can Atlı, Ahmet Öngün gibi; hepsi klasik otomobilciliğe yıllarını vermiş çok saygın üyeler görev alıyor. Kulüp olarak her sene üç klasik otomobil rallisi düzenliyoruz. Müzelerde görmeye alışık olduğumuz otomobiller yollarda, kendi kurallarına göre yarışıyorlar. Duyarlılığı güçlü bir kulübüz; neredeyse yapılan her etkinlik bir yardım ile taçlandırılıyor. Bu sene yeni kulüp merkezimizde KOK Talks ve KOK Akademi'de eğitimler, ve seminerler dizimiz başlıyor. Klasik otomobilciliği tanıtmak ve sevdirmek adına faliyetlerde bulunuyoruz.

Sizin klasik otomobil merakınız nereden geliyor?

Klasik otomobilleri görebilecek mesafede olup da çekim alanına kapılmamak mümkün değil. Okul yıllarımda zaman zaman Klasik Otomobil Kulübü’nun etkinliklerine gidip geliyordum. Buradaki sıcak dostluk ortamı beni etkiledi, organizasyonun mutfağına girdim. İçlerinde büyüdüm ve her kademesinde bulundum diyebilirim. Hakemlik gibi sahada görevler aldım, bazen Co-pilot oldum, bazen pilot olarak yarıştım. Bir klasik otomobil rallisinde keşfedilecek çok yön var. Dostluk ve rekabet bir arada; üstelik eğlenceli de.

HARRY POTTER'İN KIRMIZI KLASİĞİ

Siz hangi klasiği kullanıyorsunuz?

1959 model bir Ford Anglia kullanıyorum. Hani şu Harry Potter filmindeki kırmızı uçan araba. Çocuklar görur görmez tanıyorlar. Ford Anglia, güçlü bir iş kadını Suna Kıraç’ın da kullandığı bir otomobil markası. Zamanında Koç Holding’ e gidip gelirken bu otomobili kullanıyormuş. Onda da sarısı varmış. Bu da benim için ayrı bir gurur kaynağı. Türkiye’de bu modellerden 3- 4 adet var. Birisi İstanbul’ da Rahmi Koç Müzesi’nde, ikisi ise hayırsever işadamı Yaman Besen’ de.

KADINLAR BİR KOLTUKTA 5 KARPUZ TAŞIYOR

- Otomobil tutkusu deyince hemen akla erkekler gelir, neden? Kadınların otomobille ilişkisi nasıl sizce?

Hayatın içerisinde kadın, doğal olarak bir koltukta beş karpuz taşıyor. Ev, iş, çocuk gibi temel sorumlulukları sırtlanıp götürürken hem kadınların kadınlara, hem erkeklerin kadınlara desteği gerekiyor. Kadınlarımızın sosyal hayatta daha çok öne çıkarılması gerekiyor.

Kadın da erkek kadar otomobil ile iç içe, eşit derecede seviyor ve ilgileniyor. Otomobilin üretiminden, kullanımına, tamirine kadar her aşamasında kadınlarımız varlar. Sayıları da gün geçtikçe artıyor. Çok umutluyum, zaman içerisinde otomobil tutkusu dendiğinde herkese ait nötr bir algı oluşacağına inanıyorum.

KADIN SÜRÜCÜLER MUAZZAMLAR

Kadın sürücüler nasıl sizce?

Muazzamlar. Beyler kıskanmasın ama gerçek bu. Kurallara bağlı kalıyor ve emniyete önem veriyorlar. Yollarda daha az riskli hareketler yapıyorlar. En önemlisi, sadece pistlerde yarışıyorlar.

Siz trafikte nelerle karşılaşıyorsunuz?

Klasiklerin dünyasında, normal bir günde trafikte görmeye alışık olduğumuz stresler bulunmuyor. Yol verme –alma kavgası, el kol sinirli hareketler bizden uzak. Klasik otomobiller yollarda her zaman çok sevgiyle karşılanıyor. Hatta sevimli bir klasik içindeyken bazen aşırıya kaçan coşkulu tepkiler alabiliyoruz.

KLASİKTE KADIN ORANI YÜKSEK

- Türkiye'de klasik otomobil sahibi olanlara ilişkin elinizde veri var mı? Klasik otomobil tutkunu kadınların sayısına - sahipliğine ilişkin bir bilginiz var mı?

Son yıllarda klasik otomobillere erkeklerle kadınların katılımı başa baş geldi diyebilirim. Profesyonel bir araştırma sonucu olmamakla birlikte etkinliklere katılım açısından bakarsak; geçen sene İstanbul’ da yapılan Mercedes Benz Bahar Rallisi’nde şimdiye kadar olan en yüksek kadın katılımcı oranını yakaladık. 94 klasik otomobilden 58’inde kadın yarışmacımızın olması gurur verici. Ayrıca son 6 yılda kadınların motor sporlarına ilgilerinin eskiye oranla arttığını gözlemliyoruz. Özellikle Klasik otomobili ele alırsak; motor sporlarında kadınların kendilerini en rahat ifade edebildiği yer burası diyebiliriz.

KADINLAR KLASİK OTOMOBİLİ SANAT ESERİ GİBİ GÖRÜYOR

Kadınların klasiklerle ilişkisi nasıl?

Kadınlara “mavi” dendiğinde beyninde yüzlerce ton geçişi olan bir pantone açabiliyor. Deniz mavisi, gök mavisi, lacivert, turkuaz… Yurtdışında oto boya işlerinde en çok kadınların tercih ediliyor olması tesadüf değil. Bu kadar estetiğe yatkın insanların klasik otomobillere duyarsız kalması mümkün mü?

Kadınlar klasiklerin o sıradışı çizgilerini anında yakalıyor. Klasiklerin çoğunda el işçiliği harika detaylar var; bir gözüne çektiği kalemin milimetrik kısalığını farkeden göz bunları hiç kaçırır mı?

Moda olmayan demode de olmuyor. Kadınların klasikleri bir taşıttan çok, bir sanat eseri gibi gördüğünü ve zamansız bir güzellik sunması açısından klasiklerin kadınları cezbettiğini düşünüyorum.

Zorlukları var mı?

Klasik otomobillerin kullanımı modern otomobillere göre tabii ki daha az konforlu. Zorlukları çok ama gülü seviyoruz, dikenleri bize yumuşacık geliyor. Bugün artık sürücüsüz araçlardan bahsediyoruz. Herşey otomatikleştiği dünyada, klasikçiler herşeyi manuel idare ediyor.

Yarın bir gün insanların teknoloji tembelliği yüzünden yürürken sakız çiğneyemeyecek duruma geleceğinden korkuyorum. Bu durumda bile biz klasikçiler hala araba kullanırken silecekleri çalıştırıp, camı çevirerek kapatıp, inerken aman akü bitmesin diye farı kapatmayı hatırlayacağız.

Başka kadınlara da eğitim veriyor musunuz?

Kişisel olarak yapmaktan keyif aldığım konulardan birisi; bu hobiyi isteyen, elimin değebileceği tüm kadınlar ile buluşturabilmek. Bunun için, ilgi duyan kadınlar ile yarışlara katılıp yerinde eğitmek. Ford Anglia’ nın pilotu olarak 12 kadar co pilotum oldu. Hiç bilmeden otomobile bindiler ve artık diledikleri gibi yarışıyorlar.

Yakın gelecekte ne gibi planlarınız var

Klasik Otomobil Kulübü’ nün Maslak42’deki yeni merkezini yaşayan bir alan haline getirmeyi hedefliyoruz. Klasik Otomobil Kulubü merkezinde de klasik konuşulacak, klasikler için buluşulacak. Klasik otomobilleri daha geniş kitlelere ulaştırıp, tanıtacak çok güzel projelerimiz var. Sürpriz isimleri, yurtdışından gelecek konukları ağırlayacağız.

İLK KEZ KLASİK OTOMOBİL FESTİVALİ

Antika Otomobil Federasyonu’nun girişimi ile Türkiye’ de ilk defa bir Klasik Otomobil Festivali yapılıyor. İlk defa sizin aracılığınız ile duyurmuş olalım, 28 Haziran -01 Temmuz 2018'de, Beylikdüzü Tüyap’ ta zaman tünelinde geçmişe yolculuk var. Eski Pazar yerinde vintage ürünlerden, antika parçalara, kılık kıyafet o dönemi yansıtan her şey bir arada olacak.

İŞTE KADINLAR YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLDUNUZ MU?

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Son Güncelleme: 09.02.2021 13:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.