DÜNYADA yolsuzlukla mücadele eden önemli bir kurum olan Uluslararası Şeffaflık (Transparency İnternational) Örgütü’nün Türkiye’deki muadili 2008 yılında gönüllü çabalarla kurulmuş olan Uluslararası Şeffaflık Derneği.

Derneğin başındaki avukat Oya Özarslan aynı zamanda Transparency İnternational’ın Yönetim Kurulu üyesi.

Zaman zaman çalışmalarına yer verdiğim Uluslararası Şeffaflık Derneği amacını şöyle tarif ediyor:

Ülkenin demokratik, sosyal ve ekonomik gelişimi için toplumun tüm kesimlerine şeffaflık, dürüstlük, hesap verebilirlik gibi ilkeleri kabul ettirmek.

Geçtiğimiz mayıs ayında “Türkiye’de Yolsuzluk” Raporu’nu yayınlayan dernek iş dünyası ile sıkı işbirliği içerisinde.

Nitekim “Özel Sektörde Yolsuzlukla Mücadele Rehberi”, “İş Dünyası Şeffaflık Sistemi Türkiye Analizi” sözünü ettiğim işbirliğinin ürünü.

Önceki gün Paksoy Hukuk Bürosu ile birlikte “Yolsuzluğa Karşı Uyumun Yolu Konferansı” nı düzenleyen dernek konferansın sonunda “Şeffaflık ödüllerini” verdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Özarslan, Transparency İnternational’ın 25 yıl önce yoksulluk ile yolsuzluk arasındaki güçlü bağlantının tespit edilmesi üzerine kurulduğunu anlatıyor.

Yasemin İnceoğlu, Oya Özarslan, Zeynep Karayurt Özhan, Huriser Ece Soysev, Pelin Ünker (Soldan sağa)

YOKSULLUK, YOLSUZLUK BAĞLANTISI

Afrika’nın bugün içinde çırpındığı yoksulluğun en büyük nedenlerinden biri yolsuzluk.

 Kendisini Orta Afrika Cumhuriyeti imparatoru ilan eden, boğazına kadar yolsuzluğa bulaşmış Bokassa’nın Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarından Giscard d’Estaing dahil rüşvet diye dağıttığı elmasları unutmadık.

Konferansın konuşmacılarından, uluslararası hukuk şirketi Skadden’in avukatlarından Elizabeth Robertson yolsuzlukla mücadelede 10 yıl öncesine göre büyük bir ilerleme kaydedildiğini söylüyor.

Rolls -Royce, Walmart gibi marka isimlerin rüşvetten yargılanmaları, Panama Belgeleri, Paradise Belgeleri’nin yayınlanmaları bu ilerlemenin kanıtları kuşkusuz.

Konferansın ardından, Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin “Yolsuzlukla MücadeleKahramanlarına” verdiği “Şeffaflık Ödülleri” sırasında sahnede hoş bir sürpriz yaşanıyor.

Bu yıl ödül sahiplerinin tümü kadın.

Panama Belgeleri ve Paradise Belgeleri’yla ilgili araştırma dizileriyle nedeniyle meslektaşımız Pelin Ünker;

Kısıtlı kaynaklarıyla yolsuzluk ve usulsüzlüklerle mücadele eden “Yolsuzluklara ve Haksızlıklara Karşı Mücadele Derneği” Yönetim Kurulu Başkanı Huriser Ece Soysev; Yolsuzlukla mücadele programı uygulayan Allianz Sigorta’nın Risk ve Uyum Direktörü Zeynep Karayurt Özhan.

Yolsuzlukla mücadelede sahne kadınların.

Yazının devamı Gila Benmayor'un Hürriyet'teki köşesinde...

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.