Doğum izni sonrası işten çıkarılan Selda Güner Poyraz, poşet filtre kahve üretiyor

Kadın Girişimci Selda Güner Poyraz, doğum sonrası iş akdi feshedilince kadın girişimciler arasındaki yerini aldı. O şimdi poşette filtre kahve üretiyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
07 Kasım 2018 Çarşamba 09:57

İşte Kadınlar olarak sizleri farklı alanlarda çalışan kadın girişimci örnekleri ile tanıştırmaya devam ediyoruz.

Kendi işini kurup, ayakları üzerinde duran, bir yandan çocuğunu büyütüp diğer yandan günde 15 saat çalışıp dişiyle tırnağıyla sıfırdan iş kurap, başarıya ulaşan o kadar çok kadın var ki. Üstelik yaşadıkları tüm engellere karşı...

İşte onlardan biri de Selda Güner Poyraz.. Kimya mühendisliğinden mezun olup üzerine bir de işletme yönetimi yüksek lisansını yapan Selda Güner Poyraz, uluslararası şirketlerdeki kariyer hayatı doğum sonrası iş akdinin feshiyle sonuçlanınca kendi işini kurarak poşette filtre kahve üretmeye başladı.

KAGİDER'in Proje15 kapsamında desteklediği 15 kadın girişimciden biri olan Selda Güner Poyraz, ofisinde masasının dahi bulunmadığı günlerden geçerek şirketini yukarılara taşımaya başardığı  girişimcilik yolculuğunu İşte Kadınlar'a anlattı. 

DOĞUM SONRASI İŞ AKDİ FESHEDİLDİ

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi?

1984 yılında Tekirdağ’da doğdum ve büyüdüm. Orta ve lise eğitimimi Tekirdağ Anadolu Lisesi’nde , lisans eğitimimi Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği, yüksek lisans eğitimimi ise Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünde tamamladım. 2008-2015 yılları arasında İstanbul’da çeşitli uluslararası firmalarda, kimyasal hammadde alanında Satış Müdürü olarak görev aldım. 2015 Kasım ayında oğlumun doğumu ile birlikte doğum iznine ayrıldım ve doğum iznimin bitiminde sözleşmemin feshedilmesi ile birlikte çalışma hayatına bir süre ara verdim. 2017 Eylül ayında eşimin iş durumu dolayısıyla İzmir’e taşınmaya karar verdik ve 2017 Kasım ayında Rodas Kahve Gıda’yı kurarak “Sağlıklı Yaşam için Sağlıklı Kahve” misyonu ile Tek Kullanımlık Poşet Filtre Kahve üretmeye başladım.

POŞETTE FİLTRE KAHVE

Şirketinizin adı nedir, hangi alanda hizmet veriyorsunuz, ürünlerinizin özelliğini anlatır mısınız?

Filtre kahve içmeyi çok seviyorum. Neden iyi ve taze filtre kahveyi sadece kafelerde içmek zorundayız veya bir ekipman ile demlemek zorundayız diye düşünürken, filtre kahvenin en pratik halini yaratma fikri ortaya çıktı. DaysOld Coffee markası ile Poşet Filtre Kahve üretiyoruz. Tek ihtiyacınız olan sıcak su ve bardak ; istediğiniz her an istediğiniz her yerde filtre kahvenizi taptaze bir şekilde demleyebilirsiniz.

Kahveyi sevmek yetmiyor, tabi ki kaliteli kahve de içmek istiyoruz. Kahve oldukça fazla sayıda kimyasal bileşen içermesi ile birlikte 1000’ den fazla aromatik bileşen de ihtiva ediyor. Kaliteyi kahveyi eşsiz kılan en önemli etken de bu aromatik bileşenler oluyor ve bizi cezbeden ‘kahve kokusu’ aromatik bileşenlerin kombinasyonu ile ortaya çıkıyor. Bu bilgiler ve mesleki bilgilerimin ışığında kahve çekirdeklerinin seçilip kavrulmasına, öğütülüp paketlenmesine kadar aylarca süren bir çalışma yürüttüm ve genel damak tadımıza uygun harmanlar oluşturdum.

E-ticaret sitemiz olan www.daysoldcoffee.com üzerinden ürün satışı yaptığımız gibi, Türkiye’nin farklı bölgelerinde satış noktalarımız da bulunmaktadır.

ÇOK KÜÇÜK BİR SERMAYE İLE YOLA ÇIKTI

Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz, ne kadarlık bir sermaye ile yola çıktınız?  

Şirketimi Kasım 2017’de kurdum. Özel sektörde yaşadığım sorunlar, özellikle doğum iznim sonrası sözleşmemin feshedilmesi ile sektöre geri dönmem mümkün olmadı. Ve zaten aklımda olan Poşet Filtre Kahve fikrine çok güvendiğimiz için şehir değişikliği yapar yapmaz bu fikri hayata geçirdim.

Ben kurumsal hayatım boyunca gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında bir çok ülke ile ticaret yaptım. Satış ve pazarlama konusunda tecrübelerime ve fikrime güvenerek bu yola çıktım. Ancak bir şirket yönetmek tamamen farklı bir konu. Hayatımda hiç fatura kesmemiştim, muhasebe konusunda hiçbir bilgim yok dolayısıyla en çok bu konularda zorlandım. İşini iyi yapan kişilerle çalışmaya başlayarak , danışarak eksik olduğum konuları tamamlamaya devam ediyorum. Öte yandan sadece kendi çabalarımızla oluşturduğumuz birikimimiz ile işimi kurdum ve beni en çok endişelendiren konulardan biri de bu oldu. Hayatımızda tek güvencemiz olan birikimimizi de bu işe yatırmak büyük bir risk gibi görünüyordu. Ancak doğru bir iş planı yaparsanız , tüm süreçleri kendiniz kontrol ederseniz çok küçük bir sermaye ile çok iyi noktalara gelebilirsiniz. Kurumsal hayatta milyon liralık bütçeler yönetirken şuan çok çok küçük bir bütçeyi yönetiyorum ve adım adım büyümeyi tercih ediyorum.

banner274

OFİSTE MASASI BİLE YOKTU

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, 2017 nasıl bir yıl oldu, 2018 hedefleriniz neler?

Şirketi kurduğumda ofiste masam bile yoktu. Evde balkonda kullandığımız bir masa, sandalye ve bir de bilgisayarım vardı. Hayatımda hiçbir bilgim olmadığı halde araştırıp öğrenerek E-ticaret sitemizi ben kurdum. Önce fason üretim yaptırdım ve satışların çok iyi gitmesi ile birlikte tüm gereksinimleri ile birlikte üretim hattını kurdum. Bu da çok zorlu bir süreç oldu zira Poşet Filtre Kahve gramaj açısından üretimi çok zor bir ürün zira her bir poşet 12 gr kahve içeriyor. Doğru üretim hattını kurmam yaklaşık 2 ay sürdü ve üretim kapasitemizi çok iyi bir seviyeye taşıdık.

2018 Ocak ayında resmi olarak satışa başladık ve her ay yaklaşık %100 büyüme sağladık. Eylül ve Ekim ayında ise büyüme oranımız daha da arttı. Poşet Filtre Kahve yeni bir ürün dolayısıyla önceliğimiz tüketicilerin bu ürünü tanımalarını ve kullanım kolaylıklarını görmelerini sağlamaktır. Öte yandan kahvenin kimyası hakkında tüketicileri bilgilendirip nerde olurlarsa olsunlar sağlıklı ve kaliteli kahve içmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

TEK İHTİYACI OLAN ŞEY ÜRETMEKTİ

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Siz neler yaşadınız, engelleri nasıl aştınız?

Ben çocuğu ve ailesi için tüm kariyerini hiçe saymış bir kadınım. İstanbul’dan İzmir’e taşınmak kariyerim açısından çok büyük karardı ve ilk aylar bunun derin üzüntüsünü yaşadım. Ancak tekrar bir şeyler üretmeye başlayınca tek ihtiyacım olanın üretmek olduğunu gördüm. 2 yaşına kadar oğlumun bakımıyla ilgilendim ve artık bir yerlerden iş hayatına başlamanın hem onun için hem de kendim için doğru bir zaman olduğuna karar verdim.

Bir çok aile gibi benim de ailem ” Bir firmada çalışsaydın daha rahat olurdun” dedi. Rahatlık göreceli bir kavram, dünyanın en büyük kimyasal firmalarında çalıştım ama hiçbir zaman özgür değildim. Şu an belki kurumsal hayatta çalıştığımdan daha çok çalışıyorum, stresim daha fazla oluyor ama ben bu durumdan mutluyum. Kurumsal çalışma hayatında risklerin çok daha fazla olduğunu çok net yaşamış biriyim.

Diğer iş birliği yaptığımız kişiler /firmalar açısında şanslı olduğumu düşünüyorum. Kadın girişimci olduğum için maliyetler açısından çok destek gördüm. Pazar fiyatlarının çok altında ürün alımları yaptım. Burada önemli olan sizin yaklaşımınız; ben her zaman insanlarla önce dost ilişkisi kurmaya çalışırım zira hepimiz günün sonunda para kazanmak istiyoruz ama güzel bir sohbet, iyi bir iş ilişkisi hepimizin ihtiyacı olan şeyler..

Bu süreçteki en büyük destekçim eşimdir. Ne zaman motivasyonum düşse her seferinde beni ayağı kaldırır. Kendi tam zamanlı çalışmasına rağmen mesai sonrası, hafta sonu ne zaman ihtiyacım olsa yanımdadır. Çok defa oğlumuzu uyuttuktan sonra iş yerine gelip geç saatlere kadar üretim yapmışlığımız vardır.

KENDİNİZDEN ASLA VAZ GEÇMEYİN

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Kurumsal çalışma hayatımda, kadınlar doğum iznine ayrılıyor diye hiç kadın istihdam etmeyen firmalar gördüm. Doğum iznimin bitiminde sözleşmemin feshedilmesinin ardından kısa bir iş arayış sürecim oldu ve yaptığım iş görüşmelerinde ikinci çocuğu düşünüp düşünmediğimi sordular.

Ben anne olduktan sonra çok daha güçlü bir kadın oldum. Çünkü hayatımda daha planlı, daha da çalışkan ve üretken olmaya başladım. Ve bu durum işime de yansıdı. Kadınlar fizyolojik olarak erkeklerden daha fazla işi aynı anda yürütme yeteneğine sahipler dolayısıyla anne olmak kadınları fizyolojik olarak da çok güçlü hale getiriyor.

Öncelikle kız kardeşlerime şunu söylemek istiyorum: Kendinizden asla vazgeçmeyin! Dünyanın en güzel varlıkları olan evlatlarımıza ne kadar güçlü, yaratıcı ve azimli anneleri olduğunu gösterelim. Onların rol modeli olalım. Siz başarırsanız onlar da başarır!

Ve istihdam yaratan iş yeri sahipleri, lütfen kadınlara şans verin. İş akışınızın nasıl değiştiğini , düzene girdiğini, hataların azaldığını ve kadınların yüzündeki mutluluğu görün.

YAPAMAZSIN DİYENLERE İTİBAR ETMEYİN

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur? Kadın girişimciler hangi sorunları yaşıyor. Bunları nasıl aşabilirler?

Kadınların doğdukları andan itibaren en büyük problemi çevresindeki insanların olumsuz yorumları ve hayatlarına haksız bir şekilde müdahale edilmesidir. Yapamazsın diyenlere itibar etmeyip, deneyip yapamadıklarını kendi gözleriyle görsünler. En üst noktadan başlamak gerekmiyor. En küçüğünden başlasınlar ama mutlaka başlasınlar. Ürettikçe motivasyonları artacak ve başardıkça daha çok çalışmak isteyecekler.

İŞ AKIŞININ HER AŞAMASINDA BEN VARIM

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız? Siz nasıl başardınız?

Kurumsal çalışma hayatımda boya ve yapı kimyasalları alanında hammadde satısı yaptım ve tüm uzmanlığım bunun üzerineydi. Şimdi ise kahve üretiyorum. Önce kahvenin kimyasını okudum, araştırdım. Ardından kahve sektöründe tecrübeli kişilere ulaştım ve onlardan teknik destek aldım. Bazıları hiç destek olmadı bazıları ise hep yanımda oldu. Ben bu fikri daha önce düşünmüştüm diyen de çok oldu  Kahve üretimi oldukça zor bir proses hele ki poşet kahve üretimi çok fazla parametre içeriyor. İlk anından beri iş akışının her aşamasında ben varım. Üretimi bir yardımcı ile birlikte kendim yapıyorum, fatura kesimi, numune gönderimi , sevkiyat gibi her aşamayı ben gerçekleştiriyorum. Bu durum işin hangi noktalarında aksaklık varsa en hızlı şekilde aksiyon almamı sağlıyor ve ilerisi için daha sağlam bir iş planı ortaya çıkıyor.

Diğer önemli konu ise insan ilişkileri ve dürüstlük.. Bence hayattaki en büyük erdem kişinin hatasını kabul etmesidir. Hem kurumsal iş hayatımda hem de şu an kendi işimde bunu benimsedim. Hatadan sıyrılmak değil, hatayı kabul edip tekrarlanmaması için ne yapmalıyım diye düşünürüm. Dürüst olduğunuz zaman insan ilişkileriniz de o yönde başlıyor ve devam ediyor.

Başka bir konu ise inanmak.. Birkaç yıl sonra DaysOld Coffee , kahve dendiğinde akıllara gelecek birkaç markadan biri olacak. Ben buna inanıyorum.

KADINLARIN BALKONA BİLE ÇIKAMADIĞI BİR KÜLTÜRDEN ÇALIŞARAK SIYRILDI

Bir kız çocuğu olarak ailenizde nasıl bir yaklaşımla karşılaştınız, şiddete uğradınız mı? Yetişkinlik döneminizde ailenizde veya iş hayatınızda psikolojik, fiziksel, cinsel vb. herhangi bir şiddetle karşılaştınız mı?  

Ben kadının adının olmadığı bir köyde, toprağın içine doğdum. Kadınların sokakta yürüyemediği, balkona bile çıkamadığı, araba kullanamadığı bir kültürden sadece çok çalışarak sıyrıldım. Çok çalıştım ve başardım. Ailem dışında kimse benim başarımla ilgilenmedi. Eteğimin boyu, saçımın rengiyle ilgilendiler ama ben hiç umursamadım. Bu konuda en büyük destekçim önce annem sonra da babamdır. Benim annem ilkokul mezunu, çok varlıklı bir ailede büyümüş ama asla eğitim ile ilgili bir öncelikleri olmamış. Dolayısıyla benim her zaman eğitimimi tamamlamamı hayal ederdi ve ben onun hayallerini gerçekleştirdim. Doğduğum topraklarda benden sonraki nesillere de rol model oldum. Şimdi bizim köyümüzde erkek veya kız çocuk hepsi üniversite eğitimlerini tamamlıyor. Girişimci mi doğulur, girişimci mi olunur diye sorarsanız; ben bir toplumun bakış açısını değiştirdiğim için girişimci doğduğuma inanıyorum.

Hayatım boyunca ne fiziki ne de psikolojik olarak bir şiddetle karşılaşmadım. Çünkü buna asla izin vermedim. Söylenenlere ,yapılanlara başarımla cevap verdim ve şimdi kendi şirketimin sahibiyim.

Siz de başaracaksınız emin olun. Unutmayın, kadın varsa umut vardır!

  

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. 

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı,  Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 03:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.