Ebru Alkanat, "Kadınlar Girişim Ağlarına Dahil olsunlar, Kadın Girişimcilerle Omuz Omuza Çalışsınlar"

Hooyo ve Wallaby markalarının kurucusu Ebru Alkanat, "Girişimci Kadınlar, girişim ağlarına dahil olsunlar, daha fazla kadın girişimci ile omuz omuza çalışsınlar."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
14 Eylül 2020 Pazartesi 10:01
Ebru Alkanat, "Kadınlar Girişim Ağlarına Dahil olsunlar, Kadın Girişimcilerle Omuz Omuza Çalışsınlar"

 

Kendi işini kuran kadınlar serimizde başarılı iş kadını Ebru Alkanat'ı sizlerle buluşturmak istiyoruz.

Türkiye'nin önde gelen markalarında tasarım yöneticiliği yapan Ebru Alkanat, uzun yıllardır hayalini kurduğu işi hayata geçirerek kendi şirketini kurdu. Bunu yaparken de kendi hamililiği sırasında çokça ihtiyaç duyduğu hamilelere özel tasarımlara yöneldi.

Hooyo markası ile hamilelik ve sonrasındaki emzirme dönemi için fonksiyonel giysiler sunuyor. 

Wallaby markası ise bir kanguru tişörtü ve yenidoğan bebeklerin anne babalarıyla tensel temasta bulunmasını sağlıyor. 

Ebru Alkanat, girişimcilik hikayesini ve kadın girişimcilerin karşılaştığı engelleri nasıl aşabileceğini İşte Kadınlar'a anlattı. 

 

EBRU ALKANAT KİMDİR?

Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız? Medeni durumunuz nedir?

İstanbul, 1975.

Yıldız Teknik Üniversitesi-MYO- Serigrafi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi- Lisans- Tekstil Tasarımı

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü-Yüksek Lisans- Moda Tasarımı

Evliyim. 8 ve 5 yaşında iki çocuğum var.

KURUMSAL DEVLERDEN AYRILIP

KENDİ ŞİRKETİNİ KURDU

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi, yıllara göre hangi şirketlerde hangi görevlerde bulundunuz, şimdi hangi şirkette hangi pozisyonda çalışıyorsunuz. Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız?

Marmara Üniversitesi Lisans eğitimimi tamamladığım yıl Avusturya hükümet bursu ile Salzburg a gittim. Orada Maria Blaisse ile Giyim tasarımı, form yaratmak üzerine çalışmalar yaptım.

Türkiye ye geri döndüğümde, Taha Grup- Talu Tekstil, Orka Grup- Damat, Tween, Boyner- Asymmetry, Adil Işık- Codentry, markalarında tasarım yöneticiliği görevlerinde bulundum. 15 yıl profesyonel tasarımcı ve yönetici olarak çalıştıktan sonra kendi şirketimi kurup, ihtiyaçlarımdan doğan özellikleri barındıran markamı 2015 yılında kurdum. Aldığım eğitim ile edindiğim deneyimlerin sonucu olarak tasarımın nihai tüketiciye ulaşmasına kadar tüm süreçlere hakimim.

ANNELER VE BEBEKLERİ İÇİN

WALLABY VE HOOYO

Şirketinizin adı nedir, kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz, neden bu şirketi kurdunuz, hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz? Nasıl bir fark yaratıyorsunuz?

Mana Tasarım’a ait 2 markam var. 2015 yılında artık başka bir şirkette çalışmak istemediğimi anladığımda karar verdim. Uzun yıllardır hayalini kuruyordum ve hamileliğim boyunca ihtiyaç duyduğum (emirle özelliği) özelliklere sahip bir marka yoktu.

Hooyo; hamilelik ve sonrasındaki emzirme dönemi için fonksiyonel giysiler üretir.

Hamilelik sonrasında alınan kiloların verilmesi zaman alır. Aynı zamanda emzirmek için uygun kıyafetlere ihtiyaç duyulur. Bu dönem kadınların alışveriş yapmaktan çekindikleri bir dönemdir.

Biz kendi annelik deneyimlerimizden yola çıkarak bu sıkıntılı süreci anneler için daha keyifli hale getirmeyi amaçladık. Hamile giysilerine, estetik görüntüsünü bozmadan, gizli paneller, katlar ekleyerek emzirme fonksiyonu kazandırdık.

banner274

Wallaby; Kullanımı basit ve güvenli bir kanguru tişörttür.

Yenidoğan ve ebeveynleri (biyolojik ya da kalben) arasında ten tene teması sağlamak, aile olmanın tadını çıkarmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Wallaby kanguru tişört, anne rahmini simüle ederek bebeğin dış dünyaya uyumunu kolaylaştırmayı amaçlar. Diğer bebeği giyme (babywearing) yöntemlerine alternatif olarak sunulan Wallaby yenilikçi, sade ve fonksiyoneldir. Ebeveynleri bebeğini giymeye teşvik ederek bebeklerin hayata güvenli ve mutlu bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İŞİNİ KURARKEN BANKA KREDİSİ KULLANDI

Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız? Ne kadarlık sermayeyle yola çıktınız? Sermayeyi nasıl oluşturdunuz, hibe, kredi kullandınız mı? Şirketiniz bugün hangi noktada? Ödülleriniz, fonlardan yatırımcılardan desteğiniz var mı?

Tüm yeni girişimler gibi finans en çok zorlandığım konu oldu. Elimdeki sermayenin üzerine banka kredisi kullandım. British Council’ın ‘’Yaratıcı Girişimcilik Eğitimi’’ ne katıldım. Başvuran 226 proje arasından seçildim. Ardından Birleşik Krallık hükümetinin düzenlediği Creativity is GREAT kampanyasıyla ‘’Yaratıcı Girişimcilik’’ eğ̆itimini tamamlamış 125 kişi arasından ilk 4’e girerek ‘London Remix Summit’e katılmaya hak kazandım. Londra’da, kültür, girişimcilik ve teknolojinin kesiştiği alanda atölye çalışmalarıyla birlikte yeni bir bakış açısı edinme ve sektör liderleriyle ağ kurma fırsatı tanındı.

Amerika'da 2015-Ekim ayında en iyi kadın girişimleri arasına seçilidi ve 1 hafta boyunca markanın kampanyası yapıldı. Daha sonra Kagider in Boyner ile başlattığı İyi İşler projesi nin ilk grubuna dahil oldum. Burada bir işletmenin ihtiyaçlarına nasıl ulaşılabileceği ile ilgili eğitimler aldım. Ardından yine Kagider in ilk kez düzenlediği Proje 15 adlı yarışmasında 15 kadın girişimci arasına seçildim. Yatırımcılardan destek almadım. Teklifleri değerlendirebilirim.

TEKSTİL MASKÜLEN BİR SEKTÖR

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deyenimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Birkaç maddeyle sıralar mısınız? Tanık olduğunuz veya yaşadığınız enterasan durumlar var mı?

Özellikle tekstil dünyası kadına hitap etsede maskülen bir iş yapısı var. Var olan düzenin bir parçası olsanız da kadın olduğunuzu her zaman hissediyorsunuz maalesef.

MANTALİTE DEĞİŞMELİ

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Mantalitenin değişmesi için daha çok yol katedilmesi gerekiyor. Çok genelleme olacak belki ama bizim dönemimizde kadın dayanışması çok çok önemli. Kendi adıma kadınla iş birliği yapmayı tercih ediyorum. Birbirimizi anlamak ve destek olmak adına kadın istihdamının önemli olduğu firmalarla çalışıyorum. Geleceğimiz için çok önemli.

GİRİŞİM AĞLARINA KATILSINLAR

Girişimci olmak isteyen kadınlar hangi engellerle karşılaşıyor, onlara tavsiyeleriniz neler olur?

İçlerindeki kadın gücüne inansınlar. Biz kadınlar kafamıza koyduğumuz her şeyi mutlaka yapabiliriz. Girişim ağlarına dahil olsunlar, daha fazla kadın girişimci ile omuz omuza çalışsınlar. Mesela benim birkaç grubum var sadece kadınların olduğu. İhtiyacım olan herhangi bir konuda o platforma yazmam yeterli. Bir şekilde çözüyoruz.

FİNANSAL OKUR YAZAR OLUN

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda birkaç püf noktası paylaşır mısınız?

İşinize başlarken mutlaka finansal okur yazarlığı gözardı etmeyin. Ben en büyük hatalarımı bu alanda yapmıştım. Yapmak istediğiniz işin piyasası ile ilgili çok derin araştırmalar yapmadan başlamayın.

YURTDIŞINA AĞIRLIK VERECEĞİZ

Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi, sorunlarınız neler? Pandemi sonrası için işiniz açısından planlarınız neler?

Tüm dünya ile birlikte biz de durduk. Hassas bir konu üzerine çalıştığımız için hijyen ultra önemli. Bu yüzden sağlık bakanlığından onaylı atölyelerle çalışmaya başladık. E-ticaret ağımızı zaten geniş tutuyoruz. Bundan sonrasında yurtdışına daha fazla ağırlık vermeye ve her zamanki gibi fonksiyonel tasarımlar yapıp üretmeye devam edeceğiz. Wallaby patentli, tescilli bir ürün. Bunun gibi beklettiğimiz yeni ürünlerimizin üretimine, Wallaby çeşitlendirmeye başlayacağız.

DAHA DİJİTAL BİR DÜNYA BİZİ BEKLİYOR

Pandemi sonrası sizce nasıl bir hayat ve ekonomi düzeni bizi bekliyor olacak, neler değişecek veya değişmeli?

Pandemi ile birlikte hayatlarımızı ne kadar hızlı tükettiğimizin farkına vardık. Kendimizin, yaptıklarımızın aslında ne kadar kıymetli olduklarının ve belki bu değerin hakkını vermediğimizin farkına vardık. Bundan sonrasında daha az tüketim, daha doğal bir yaşam bizleri giriyor. Bilim kurgunun içindeyiz suanda. Sonrası tamamen bizlerin elinde. Asla eskisi gibi olmayacak. Daha içe dönük, daha dijital ve bireysel bir dünya bizleri bekliyor.

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 28.10.2021 22:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.