Emekli bankacı Nevin Özşahin, Ayvansaray'daki tarihi binayı turizme kazandırdı

21 yıllık bankacılık kariyerinin ardından emekli olan Nevin Özşahin, Ayvansaray'daki tarihi bir binayı restore ettirerek ZeytinAğacı butik otel ve kafe olarak turizme kazandırdı. Nevin Özşahin, girişimcilik hikayesini İşte Kadınlar'a anlattı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Aralık 2018 Pazar 14:24
Emekli bankacı Nevin Özşahin, Ayvansaray'daki tarihi binayı turizme kazandırdı

Kadın girişimcilerin kendi işlerini kurma hikayelerinin her biri birbirinden farklı...  Kimileri hep hayalindeki işi kurmak için adım atmaya korkarken kimileri de hiç akıllarında olmayan bir işe balıklama dalma cesaretini gösterebiliyor. Tıpkı 21 yıl bankacılık yapıp emekli olduktan sonra kendi işini kuran başarılı iş kadını Nevin Özşahin gibi...

Kariyerinin zirve noktasında emekli olan Nevin Özşahin, cesaretli ve gözü kara kadın girişimcilerden... Hayatında hiç görmediği Ayvansaray'ı dolaşmaya karar verdiğinde aklında herhangi bir iş kurma fikri yoktu. Ta ki 150 yıllık tarihi bir binayla karşılaşana kadar...

Tarihi binayı gezerken birden bire aklına gelen iş fikri ile cebindeki 500 lirayı kapora olarak verip, sermayesi olmadığı halde binayı almaya talip oldu. Dayısının kızının desteği ve banka kredisi ile binanın restorasyonunu tamamladı. Kaybolmaya yüz tutmuş tarihi bina yeni yılla birlikte butik otel olarak hizmet verecek. ZeytinAğacı Butik Otel tarihi dokusuyla görülmeye değer. Mekan aynı isimle kafe olarak da hizmet veriyor. 

Nevin, on parmağında on marifet olan kadınlardan... Tarihi binanın mahsen bölümünde ise 2 ayrı iş yürütüyor. Biri ikinci el giysiler satan mağaza, diğeri ise kendi tasarımlarını yarattığı takı atölyesi..

Gelin bir değil üç iş birden kuran bu cesaretli kadının hikayesini birlikte dinleyelim.

NEVİN ÖZŞAHİN KİMDİR?

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi?

Ben 1968 yılında Muş'ta dogdum. Babamın memuriyeti nedeniyle 7 kardeşin her biri farklı yerlerde doğdu. En küçükleri benim. İlkokul 2. sınıfa kadar Diyarbakır'da okudum. Sonrasında babamın emekliliği nedeniyle İstanbul'a geldik. 1978 yılıydı ve müthiş serüvenimiz başladı. 7 çocuk ve bunlardan sadece bir tanesi en büyük ablakm çalışıyor ve evli. Geri kalanların hepsi öğrenci. Bütün kardeşler üniversite mezunuyuz. Tek bir memur maaşı ile bir mucizeyi gerçeklestiren ailemiz hep bir arada omuz omuzaydı. Yokluk yaratıcılıkların gelişmesinin en büyük nedeni bana kalırsa. Ben ilkokul, ortaokul ve liseyi devlet okullarında okudum. Çalışkan bir öğrenciydim her zaman. Başka da şansımız yoktu. Sonrasında 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne girdim ve ardından İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik bölümünde 1 yıl İngilizce hazırlık sonrası bir yılda master programını tamamladım. 1991/1992 11.dönem mezunuyum. Akabinde abilerimden birinin bankalar yeminli murakıbı olmasının etkisi ile bankacılığa başladım. 1993 yılında Esbank'ta Eminönü Tahtakale'de başlayan bankacılık hayatım 2014 yılında Odeabank'ta Ticari Bankacılık Grup Müdürü olarak sona erdi. Emekliliğim de gelmişti zaten. Bu arada emekli de oldum.

BİNAYI GÖRÜNCE İŞ FİKRİ DOĞDU

Girişimci olup kendi işinizi kurmaya nasıl karar verdiniz?

Aynı yıl Ayvansaray'a düşen yolum buralara hayran kalışım ve şu an iş yerimiz haline gelen binanın temelleri atıldı.  Cebimde sadece 500 TL param vardı ve bunu kapora olarak verip eşimi aradım; "Hayatım ben bir bina aldım" dedim. Karşıdaki ses gitmişti! "Neyle aldın?* deyince "Bakacağız artık" dedik ve para aramaya giriştik. Almanya'da yaşayan ve doktorluk yapan dayımın kızı ile ortak olarak alındı bina. Onun parası vardı. Biz de kredi çektik ve macera başladı.

Maceranız sonra nasıl ilerledi?

Ayvansaray binanımızın tadilat restorasyon işine geçen yıl başlayabildik ve oldukça meşakkatli bir süreçten sonra binamız ortaya çıktı. Biz önceleri Erasmus öğrencilerine kiralamak üzere çıktığımız yolda şartlar bizi butik otel ve cafe restoran yapma tarafına kaydırdı. Bina muhteşem oldu.

TAKI TASARIMI VE İKİNCİ EL MAĞAZASI

Sizin butik otel dışında da girişimcileriniz var, biraz da onlardan bahseder misiniz?

Ben bu arada bankacılık dönemimde de vakit buldukça takı ile ilgilenmekteydim ve emeklilikle birlikte daha fazla vakit ayırmaya başladım.

Oldukça yetenekli olduğumu biliyordum ama hayat şartları para kazanma derdi hiç müsade etmemişti. Takı tasarımı macerası başladı ve şu an Mana A.Ş isimli bir şirketimiz ve "newindesigns" diye bir markam ve internet sitem var. Bunların hepsi çok yeni.

Bu arada benim ve bir tekstil firması ortağı olan ablamın yıllardan bu yana biriken oldukça hatırı sayılır ve tertemiz giysi ayakkabı aksesuar portföyü bir ikinci el satış fikri doğurdu. Ben de binamızın muhteşem mahseninde hem tasarımını yaptığım takılara yer verdim hem de ikinci el giysi satış gerçekleştirmeye başladım.

Takılarımın hepsini sadece kendim tasarlayıp yapıyorum. İşler yoğunlaşınca büyük ihtimal yine ben tasarlayıp el işine güvendiğim kişilere de yaptıracağım. Ürünler yarı değerli taşlar, boncuklar, metaller, ahşap vs kullanılarak oluşuyor. Atakent İsmek'te 1 yıl takı tasarım kursu da gördüm ve oldukça faydalı oldu. Piyasada takı işi yapan çok insan var. Burada tek ayrışma noktası tasarım ve pazarlama. Daha emekleme dönemindeyim. İnsallah takıların aparat kısımlarında değerli madenleri kullanmak yönünde bir çalışmaya girişeceğim. Şu an bazı ürünlerim değerli madenler içeriyor. Bunu tüm ürünlerime adapte edeceğim.

KADIN OLMANIN ZORLUKLARI ÇOK FAZLA

Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Zorluklar çok fazlaydı. 2 çocugum var. Biri 8 yaşında erkek, diğeri 17 yaşında kız. Özellikle kadın olmanın zorlukları çok fazla. Ev işleri, çocukların sorumlulukları, toplumun kadına bakış açısı ne kadar modern olursa olsun erkeklerin bir kadından söylemese bile hissettirdiği "görevler" çok sinir bozucu gerçekten. Genelde bankacılıktan sonra insanlar farklı bir işi zor yapıyor. Profesyonel ve kurumsal bir yapı olduğu için sonrasında çok zorlanılıyor. Benim avantajim yeteneğim oldu. El becerilerim ve estetik bakış açımın gelişmiş oluşu bana avantaj kazandırdı.

KENDİMİ RUTİN İÇİNDE BOĞULMAKTAN KURTARDIM

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, hedefleriniz neler?

Şirketimiz fiilen yeni ama ben 2014 yılında emekli oluşumdan bu yana arayış içerisindeydim. En sonunda kendimi rutin içinde boğulmaktan kurtardım. 2019 yılında hedef büyük. Otel devreye girecek. Balat - Fener - Ayvansaray bence Türkiye'nin en önemli bolgelerinden. Gerek Fener Rum Patrikhanesi gerek Fener Rum Lisesi - yani kırmızı lise - ve gerekse Meryem Ana Kilisesi ve daha bir çokları... Beraberinde o eski mahalle havasının solunduğu özel bir bölge burası. Ben çok umutluyum. İkinci el giysi, antika, ayakkabı işi de büyüyecek. Taki zaten olmazsa olmazım. Hangisi daha ağırlık kazanır bilemiyorum ama turizm iyi giderse otel başta olmak üzere diğerleri de baglantılı olarak büyüyecektir.

EN BÜYÜK ENGEL EVDEKİ SORUMLULUKLAR

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Siz neler yaşadınız, engelleri nasıl aştınız?

En büyük engel evdeki sorumlulukların anneye çok yüklenmiş olması maalesef. Eşim çok yardımcı bir insan fakat onun da işlerinin çok çok yoğun ve sıkıntılı olduğu dönemlere denk geldi her şey. Bu nedenle ben çok zorlandım hem maddi hem manevi olarak. Ev değisikliği oldu ve çocukların okulları değişti bu süreçlerde.. Para problemleri başta olmak üzere her şey üst üste bindi ama İnsallah başaracağız!

SEVGİLİ ERKEKLER...

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Sevgili erkekler kadın yaradılıştan ev işlerine yatkındır takıntısından kurtulun lütfen! Kadınları daha çok yanınıza alın. Unutmayın sizler bir kadın sayesinde hayat buldunuz.

EŞLER ÇOK BAĞNAZ

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur? Kadın girişimciler hangi sorunları yaşıyor. Bunları nasıl aşabilirler?

Bence kadınların yaşadığı en büyük problem desteklenmiyor olmaları. Eşler çok bağnaz. Ben bu konuda şanslıyım.

Tavsiyem daima kendi ayakları üzerinde durmak yönünde toplumun her kesimine baskı yapmaları.. Başka türlü olmuyor malesef.

KURSLARI HERKES DENEMELİ

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız? Siz nasıl başardınız?

Benim şu an yapmaya çalıştğım şey ağırlık olarak yetenek ile ilgili ama çok çalışarak herkes belirli yetenekleri geliştirebiliyor. Ismek kursları, Halk Eğitim kursları özellikle yeteneklerinin farkında olmayanlar için çok belirleyici olabilir. Denemeli herkes. Tasarım sürekli bir geniş bakış gerektiriyor.

ANNEM AYAKLARI ÜZERİNDE DURMAYI ÖĞRETTİ

Bir kız çocuğu olarak ailenizde nasıl bir yaklaşımla karşılaştınız, şiddete uğradınız mı?

Babamı 11 yaşımda kaybettim. Daha çocuktum ama kalabalık bir aile olduğumuz için çok hissetmedim. Annem kız çocuklarına hep başlarını dik tutmayı ve ayakları üzerinde durmayı öğretti. Aslında biraz feminist bir kadın farkında değil ama! Hep yanımızdaydı her zaman bize güvendi ve bizler de onu hep gururlandırdık. Hepimiz iyi yerlere geldik. Hiç şiddet görmedim. Şanslı azınlıktanım sanırım!

 .

.

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

 

  

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. 

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı,  Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

banner274

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 04:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ablan 2019-01-06 17:43:05

Yolun açık şansın bol olsun canım kardeşim sen başarırsın inancım sonsuz bu konuda dürüst ilkeli ayakların yere basan biri olarak her zaman başarılıydın...senin yanında ailen var ..eşin var .ve ablan nermin var...büyük abla olarak yanındayım❤❤❤❤

Avatar
Ablan 2019-01-06 17:43:28

Yolun açık şansın bol olsun canım kardeşim sen başarırsın inancım sonsuz bu konuda dürüst ilkeli ayakların yere basan biri olarak her zaman başarılıydın...senin yanında ailen var ..eşin var .ve ablan nermin var...büyük abla olarak yanındayım❤❤❤❤

Avatar
Ablan 2019-01-06 17:43:49

Yolun açık şansın bol olsun canım kardeşim sen başarırsın inancım sonsuz bu konuda dürüst ilkeli ayakların yere basan biri olarak her zaman başarılıydın...senin yanında ailen var ..eşin var .ve ablan nermin var...büyük abla olarak yanındayım❤❤❤❤

Avatar
Azmine hayran oldugum nevin hnm çook başarili hedefleri olan muhteşem bir kadin eskiyi yeni yapmayi arastirmayi gezerek gorerek başarmayi seven hirsli ttugunu koparan tatli tatli dille anlatip isini herkonuda basaran on parmaginda on marifetten daha faz 2019-01-06 22:04:17

Avatar
Nermin yuca aksoy 2019-01-06 22:18:22

Azmine hayran oldugumçok başarili hedefleri olan muhteşem bir kadin araştirmaci girişimci eskiyi yeni yapmayi gezerek gorerek inceliyerek başarmayi seven hirsli tatli dille anlatip işini herkonuda başaran on parmaginda on marifetten daha fazla uretgen tek kelimeyle nasil anlatilirki saymakla bitmez işte herkesin tanimasi gereken kisi NEVİN