İkiz kardeşler Peggymatic ile Kore’de altın madalya kazandı

Özel Haber- Tülay Şubatlı / Pati temizliği için cihaz tasarlayan ikiz kardeşler Kore'de altın madalya kazandı. Ülkemizi başarıyla temsil etmenin mutluluğunu taşıyan ikiz kardeşler Yaprak ve Yağmur Sürmeli İşte Kadınlar’a konuştu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
22 Haziran 2016 Çarşamba 13:52
İkiz kardeşler Peggymatic ile Kore’de altın madalya kazandı
 İkiz kardeşler Yaprak ve Yağmur Sürmeli, Türk kadın girişimcilerin adını dünyaya duyurmayı başardı, ülkemizin gururu oldular. Yağmur,  Yeditepe Üniversitesi’nde mimarlık, Yaprak ise Özyeğin Üniversitesi’nde hukuk okuyor. İkiz kızkardeşler evde besledikleri köpekleri Peggy için bir temizlik cihazı tasarladılar. Sokakta dolaştıktan sonra eve getirdikleri Peggy’nin patilerini temizlemeye yarayan cihazı tescil ettirmeyi başarırke bu süreçte sevgili köpekleri Peggy yaşama veda etti. Ama onlar yılmadılar, cihazı daha da geliştirip ticarileştirmeye karar verdiler. KOSGEB’ten girişimcilik desteği, TEB aracılığı ile Kredi Garanti Fonu’nunda kefalet sağlayıp kredi aldılar. Süreç içinde bir dolu ödül aldılar.
Kore Uluslararası Kadın Buluşçular yarışmasında altın madalya kazanan ikizler sadece altın madalya değil bir dolu ödülle yurda döndüler ve ayaklarının tozuyla İşte Kadınlar’ın sorularını yanıtladılar.
Kore'deki yarışma hakkında bilgi verebilir misiniz, katılım nasıldı, favoriler kimlerdi, oylama nasıl yapıldı ve sonuç ne oldu?
Bu yıl 9. Yapılan Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na Türk Patent Enstitüsü tarafından Türkiye’yi temsilen seçilen 3 projeden biri olarak katıldık. Katılım ve ilgi gerçekten fazlaydı. Ekipler arasında hemen hemen her sektörden çok önemli ve değerli projeler vardı. Ancak teknolojik yenilik ve cihaz anlamında bizim projemiz çok dikkat çekti. Jüri heyeti fuar boyunca projeleri tek tek gezerek dinledi, değerlendirdi ve kararını verdi. 
Kaç ödül aldınız, bu ödüller neden önemli?
Biz Peggymatic ile toplamda 3 ödül almış olduk. En önemlisi Türkiye’ye Altın Madalya ile döndük. Aynı zamanda çok değerli olan Kore Patent Ofisi ve Makedonya Patent Ofisi Özel Ödüllerini aldık.
 
Tebrik ederiz bir dolu ödülle yurda döndünüz, harika bir duygu olsa gerek?
Daha önce de Peggymatic ile bir çok yarışmada ödül almıştık. Tamamen yenilikçi ve benzersiz bir cihaz olduğu için yarışmalarda çok dikkat çekiyor ve başarılı oluyor. Ancak bu yarışmadan aldığımız ödüller Türkiye’yi temsilen aldığımız için tüm ödüllerden çok daha anlamlı oldu.  
Bu girişim nasıl ortaya çıktı, üniversite eğitimleriniz devam ediyor mu? Kendi mesleklerini icra edecek misiniz?  
Peggymatic tamamen kendi köpeğimiz Peggy’nin problemine çözüm olarak çıktı. Köpeklerin eve girerken pati ve tuvalet sonrası popo temizliği her zaman sıkıntı olmuştur. Bizim köpeğimizde de benzer sıkıntı vardı hep, buna çözüm üretelim fikri şu anda ürün olarak karşımızda duruyor. Peggymatic çok büyük bir ihtiyacı karşılayan, su ile fırçalayarak patileri tamamen otomatik olarak yıkayan, ardından popo yıkama işlevi yapabilen ve aynı zamanda da patilere masaj etkisi yaratan şarjlı, taşınabilir elektronik bir cihaz. En önemlisi de özellikle markasız ıslak mendillerin içlerindeki yüksek kimyasal temizleyicilerin allerjen ve kansorejen etki yaratmasını önlemede alternatif olabileceğiz. Türkiye, 25 Avrupa Ülkesi, Japonya ve Amerika Patent Belgelerimiz var. Yurtdışı satış kanalları için distribütörlükler vermeye başladık.
Bu yıl üniversiteyi bitirdik. Ben (Yaprak) Özyeğin Hukuk mezunu, Yağmur Yeditepe Mimarlık mezunu. Yağmur Milano’ya yüksek lisans yapmaya gidiyor. Ben de Avukatlık stajına başlayacağım. İşlerle babamız ilgileniyor bu nedenle. Ancak girişimcilik hayatın tamamında devam ediyor. Bizler de işlerimizle devamlı ilgileneceğiz.
 
 İnternet sitenizi gördüm, sipariş alıyorsunuz, ilgi nasıl? Ürün ne zaman piyasaya çıkacak? Fiyatı ne olacak?
İnternet sitemizden ön sipariş topluyoruz, çok yoğun talep var. Ürün yakında piyasaya çıkacak.
Bu arada da artık ön siparişleri aktif sipariş haline getirmek için arikovani.com ile bir fonlama sürecimiz başlayacak. Benzeri uzun yıllardır Amerika’da uygulanan ve Türkiye’de yeni başlayan, indirimli fiyatla ürünün bedelini almak kaydı ile siparişleri toplayarak, ürünleri üretebilecek kaynak yaratabileceğiz. Yani, kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda projemizi fonlamaya açacağız ve ön sipariş toplayacağız. 
Üretime geçebilmek için bir sorun yaşıyor musunuz?
Benzeri olmayan teknolojik cihaz yapmak oldukça zor bir süreç. Ayrıca AR-GE, belgelendirme gibi aşamaları da tamamlamış olmanız gerekiyor. Süreç içerisinde daha da erken satışa çıkabilecek durumdaydık ancak, hatasız cihaz yapabilmek için zamanı geniş tutmak zorundaydık. Bu yüzden bazı gecikmeler yaşadık ama bu gecikme zamanlarını cihaz için hep olumlu kullandık. Şimdi bunları tamamladık, yakında satışa çıkmayı hedefliyoruz.
Şimdi hayaliniz ne?

En büyük hayalimiz dünya pet sektöründe bir Türk markasını ve Türk ürününü bilinir hale getirmek ve ardından başka yenilikçi projelerimizle yolumuza devam edebilmek. 

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

banner274

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 03:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.