Janset Beklen, "İş kurmak cesaret istiyor, çok çalışın, destek alın"

BUİKAD Yöntim Kurulu Üyesi Janset Beklen, "Yürekten inandığınız bir iş fikriniz varsa, gerçekçi bir iş planı ile işe koyulup, çalışmak çok çalışmak ile devam edip, profesyonellerden de destek alarak herkesi bu fikre inandırın."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
11 Mart 2018 Pazar 10:22
Janset Beklen, "İş kurmak cesaret istiyor, çok çalışın, destek alın"

Bursa İş Kadınları Derneği, BUİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Janset Beklen, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı.

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi? 

1987 yılında Bursa'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü’nde burslu okudum ve yüksek derece ile mezun oldum. Üniversitede ders almakta olduğum Berna Sağlam Naipoğlu’nun önerisi ile 2006 yılında, Bernaylafem İletişim ve Marka Yönetimi’nde stajyer olarak çalışmaya başladım. Bu süreçte marka iletişim stratejilerinin oluşturulması, etkinlik organizasyonu, basın ile iletişim gibi pek çok kritik iletişim biriminde görev aldım. Bir sonraki deneyimimi, İstanbul Nişantası’nda bulunan The Sofa Otel & Residences‘da stajyer olarak çalışarak, turizm sektöründe elde ettim.

2008 yılında doğup büyüdüğüm şehir Bursa’ya dönüşümün ardından Torunlar GYO’ya ait Korupark Alışveriş Merkezi’nde basın, halkla ilişkiler ve pazarlama iletişimi birimlerinde uzman ve yönetici olarak çalıştım.

2011 yılında tamamen kendime ait yerel bir işletme modeli olarak geliştirdiğim Kids Studio’yu kurdum, 2016 yılında Bursa’da güçlü bir marka haline gelen Kids Studio’nun satışını gerçekleştirdim. Aynı yıl, Bilgi Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirdiğim ‘Anne Baba Okulu’ projesini yürüttüm. Ocak 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında Aktaş Holding’de Kurumsal İletişim ve Marka Yöneticiliği görevini yürütmemin ardından, faaliyetlerimi bireysel ve proje bazlı, yerel işletmelere ve girişimcilere yönelik olarak marka yönetimi, kurumsal iletişim, bütünleşik pazarlama iletişimi konularında danışmanlık vererek sürdürmekteyim.

İŞ KURMAK CESARET İŞİ

Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Oldukça zor bir karardı. Korupark’ta rahatım yerindeyken ‘kendi ayaklarım üzerinde duracağım’ demek cesaret işi. O dönemdeki yöneticim Korupark Alışveriş Merkezi’nin Genel Müdürü Feyza Acar’dı. Hep daha iyi iş çıkarmak için çılgınca çalışan müthiş bir kadındır. Onunla çalışmak bugün mesleğimde geldiğim noktaya, büyük katkı sağladı. Ancak artık hayatımda bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyordum. Ve yaratıcı iş fikrimi kendisi ile paylaştım, ‘Durma, yürü…’ dedi.

Kız çocuklarının bireyleşmesinin ve kendi ayakları üzerinde durabilmesini çok önemseyen bir annenin, ve evladının gücüne müthiş inanan bir babanın kızıyım. Hal böyle olunca yürüdüm ben de. O zaman 24 yaşındayım, eğitimleri tamamladım, işletme lisanslarını aldım, ekibi kurdum ve işbaşı yaptım. Tek bir uzmanlık alanı değil, işletmenin tüm yönetimsel unsurlarını göz önünde bulundurmak ve hepsini koordineli yönetmek en zorlandığım kısım oldu. Hukuk, finans vb. alanlarda destekler aldım, ve iş kısmında boğulmadan kendimi sürekli gelişime açık tuttum. Hayallerimi hiç köreltmedim, yenilikleri hayal ederken hep 5 yaşındaki Janset’e dönüp sorular sordum. Çünkü onun önyargısı engelleri ve olmazları yoktu.

KIDS STUDIO YEREL BİR MARKA OLDU

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, 2017 nasıl bir yıl oldu, 2018 hedefleriniz neler?

2011 yılında tamamen kendime ait yerel bir işletme modeli olarak geliştirdiğim Kids Studio, hedeflediğim 5 senelik sürede yerel bir marka haline geldi. 2016’da marka hakları satıldı. Yoluna profosyonellerin yönetiminde devam ediyor. Böylelikle marka ve iletişim yöneticisi olarak, henüz 30’larıma gelmeden yerel bir marka değeri yaratmayı başarmış oldum. 2017’de yönümü Bursa sanayisine çevirdiğim, hem mesleki anlamda geliştiğim hem de mesleğimizin Bursa’da geliştiği bir yıl oldu. Bundan 5 sene önce kurumsal iletişim ve marka yönetimi anlaşılması güç bir kavramken, şimdi ürün ve hizmet üreten tüm kurumlar olmazsa olmaz yönetim kollarından biri olduğunun farkındalar. Bursa adına konuşmak gerekirse bu alanda müthiş fırsatlar söz konusu, geliştirilmesi gereken çok açık alan mevcut. Bu yüzden 2018 o açık alanları keşfedileceği hem kendime hem sektöre yenilikler katmayı hedeflediğim bir yıl olacak.

AYAKTA TUTAN ŞEY HAYALİNİZ

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deyenimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor?

Türkiye’deki en büyük engel elbette toplumsal bakış açısı. Kadının rolünün ev işlerini yapmak ve çocuk büyütmek olduğunu kabullenen toplumsal zihniyet kadının iş ve eğitim hayatından uzak kalmasına sebep oluyor. Bu zihniyet sebebi ile kadın eğitim, istihdam ve girişimcilikte eşit imkanlara erişemiyor. Aile ve yakın çevre her daim, işin risklerinden, aile/çocuklar ile birlikte yürütülmesinin zorluklarından ve başarının imkansızlığından bahsederken, işveren de çalışan kadına eşit hakları sunmuyor. Bir de kadına yakıştırılan meslekler var; öğretmenlik, hemşirelik gibi… Halbuki emeğin cinsiyeti olmaz. Kadın her alanda çalışabilecek kapasitede. Bu noktada motivasyonu kaybetmemek için mesleğinize ya da iş fikrinize olan inancınız devreye giriyor. Elbette pek çok kişi işimi kurarken bana da neden yapamayacağımı anlattı. İş fikrime çok inanmıştım. Her tökezlemede sizi ayakta tutan şey varacağınız noktada kurduğunuz hayale kavuşma ihtimalinizdir.

ERKEK NÜFUSLA KALKINMA MÜMKÜN DEĞİL

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Türkiye’de kadın çalışan sayısı, 8 milyon civarında. Çalışabilir kadın nüfusu ise, 28 milyon civarı. Sadece erkek nüfusun çalışması ile kalkınma mümkün değil. Ancak kadınların istihdama katılımını hızla sağlarsak, dünya sıralamasında yukarıya çıkabilir ve kalkınma hedeflerimizi yakalayabiliriz. Bu sebeple içinde bulunduğumuz kültürü, kadın ve erkeklere fırsat eşitliğinin hakim olduğu kültürlere hızla dönüştürmeliyiz.

İYİ OLUN GÖRMEZDEN GELEMEZLER

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur?

Hiçbir kadın geleceğini, bir başkasının vicdanına, insiyatifine, yanılgılarına ve kararlarına bırakmamalıdır. Yürekten inandığınız bir iş fikriniz varsa, gerçekçi bir iş planı ile işe koyulup, çalışmak çok çalışmak ile devam edip, profosyonellerden de destek alarak herkesi bu fikre inandırın. O kadar iyi olun ki sizi görmezden gelemesinler.

İTİBARINIZI KORUYUN

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız?

Hepimiz itibarımız için yaşıyoruz. Daha çok eğitim almak, daha başarılı olmak, daha çok kazanmak, daha çok sevilmek hep itibarımız için. Tamamladığımız tüm çıtalara neden sorusunu yönelttikçe en tepede hep itibar var. Unutmayın ki, kişisel ya da kurumsal itibarı inşa etmek yıllar alır, ancak yapılacak küçük bir gaf ile o itibarı yıkmak dakikalar sürer. Bu sebeple iş dünyasında kararlar alırken, orta ve uzun vadede bu kararın kurum ya da kişisel itibarınızı nasıl etkileyeceğini her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.