Janset Beklen, "İş kurmak cesaret istiyor, çok çalışın, destek alın"

BUİKAD Yöntim Kurulu Üyesi Janset Beklen, "Yürekten inandığınız bir iş fikriniz varsa, gerçekçi bir iş planı ile işe koyulup, çalışmak çok çalışmak ile devam edip, profesyonellerden de destek alarak herkesi bu fikre inandırın."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
11 Mart 2018 Pazar 10:22
Janset Beklen, "İş kurmak cesaret istiyor, çok çalışın, destek alın"

Bursa İş Kadınları Derneği, BUİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Janset Beklen, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı.

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi? 

1987 yılında Bursa'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü’nde burslu okudum ve yüksek derece ile mezun oldum. Üniversitede ders almakta olduğum Berna Sağlam Naipoğlu’nun önerisi ile 2006 yılında, Bernaylafem İletişim ve Marka Yönetimi’nde stajyer olarak çalışmaya başladım. Bu süreçte marka iletişim stratejilerinin oluşturulması, etkinlik organizasyonu, basın ile iletişim gibi pek çok kritik iletişim biriminde görev aldım. Bir sonraki deneyimimi, İstanbul Nişantası’nda bulunan The Sofa Otel & Residences‘da stajyer olarak çalışarak, turizm sektöründe elde ettim.

2008 yılında doğup büyüdüğüm şehir Bursa’ya dönüşümün ardından Torunlar GYO’ya ait Korupark Alışveriş Merkezi’nde basın, halkla ilişkiler ve pazarlama iletişimi birimlerinde uzman ve yönetici olarak çalıştım.

2011 yılında tamamen kendime ait yerel bir işletme modeli olarak geliştirdiğim Kids Studio’yu kurdum, 2016 yılında Bursa’da güçlü bir marka haline gelen Kids Studio’nun satışını gerçekleştirdim. Aynı yıl, Bilgi Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirdiğim ‘Anne Baba Okulu’ projesini yürüttüm. Ocak 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında Aktaş Holding’de Kurumsal İletişim ve Marka Yöneticiliği görevini yürütmemin ardından, faaliyetlerimi bireysel ve proje bazlı, yerel işletmelere ve girişimcilere yönelik olarak marka yönetimi, kurumsal iletişim, bütünleşik pazarlama iletişimi konularında danışmanlık vererek sürdürmekteyim.

İŞ KURMAK CESARET İŞİ

Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Oldukça zor bir karardı. Korupark’ta rahatım yerindeyken ‘kendi ayaklarım üzerinde duracağım’ demek cesaret işi. O dönemdeki yöneticim Korupark Alışveriş Merkezi’nin Genel Müdürü Feyza Acar’dı. Hep daha iyi iş çıkarmak için çılgınca çalışan müthiş bir kadındır. Onunla çalışmak bugün mesleğimde geldiğim noktaya, büyük katkı sağladı. Ancak artık hayatımda bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyordum. Ve yaratıcı iş fikrimi kendisi ile paylaştım, ‘Durma, yürü…’ dedi.

Kız çocuklarının bireyleşmesinin ve kendi ayakları üzerinde durabilmesini çok önemseyen bir annenin, ve evladının gücüne müthiş inanan bir babanın kızıyım. Hal böyle olunca yürüdüm ben de. O zaman 24 yaşındayım, eğitimleri tamamladım, işletme lisanslarını aldım, ekibi kurdum ve işbaşı yaptım. Tek bir uzmanlık alanı değil, işletmenin tüm yönetimsel unsurlarını göz önünde bulundurmak ve hepsini koordineli yönetmek en zorlandığım kısım oldu. Hukuk, finans vb. alanlarda destekler aldım, ve iş kısmında boğulmadan kendimi sürekli gelişime açık tuttum. Hayallerimi hiç köreltmedim, yenilikleri hayal ederken hep 5 yaşındaki Janset’e dönüp sorular sordum. Çünkü onun önyargısı engelleri ve olmazları yoktu.

KIDS STUDIO YEREL BİR MARKA OLDU

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, 2017 nasıl bir yıl oldu, 2018 hedefleriniz neler?

2011 yılında tamamen kendime ait yerel bir işletme modeli olarak geliştirdiğim Kids Studio, hedeflediğim 5 senelik sürede yerel bir marka haline geldi. 2016’da marka hakları satıldı. Yoluna profosyonellerin yönetiminde devam ediyor. Böylelikle marka ve iletişim yöneticisi olarak, henüz 30’larıma gelmeden yerel bir marka değeri yaratmayı başarmış oldum. 2017’de yönümü Bursa sanayisine çevirdiğim, hem mesleki anlamda geliştiğim hem de mesleğimizin Bursa’da geliştiği bir yıl oldu. Bundan 5 sene önce kurumsal iletişim ve marka yönetimi anlaşılması güç bir kavramken, şimdi ürün ve hizmet üreten tüm kurumlar olmazsa olmaz yönetim kollarından biri olduğunun farkındalar. Bursa adına konuşmak gerekirse bu alanda müthiş fırsatlar söz konusu, geliştirilmesi gereken çok açık alan mevcut. Bu yüzden 2018 o açık alanları keşfedileceği hem kendime hem sektöre yenilikler katmayı hedeflediğim bir yıl olacak.

AYAKTA TUTAN ŞEY HAYALİNİZ

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deyenimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor?

Türkiye’deki en büyük engel elbette toplumsal bakış açısı. Kadının rolünün ev işlerini yapmak ve çocuk büyütmek olduğunu kabullenen toplumsal zihniyet kadının iş ve eğitim hayatından uzak kalmasına sebep oluyor. Bu zihniyet sebebi ile kadın eğitim, istihdam ve girişimcilikte eşit imkanlara erişemiyor. Aile ve yakın çevre her daim, işin risklerinden, aile/çocuklar ile birlikte yürütülmesinin zorluklarından ve başarının imkansızlığından bahsederken, işveren de çalışan kadına eşit hakları sunmuyor. Bir de kadına yakıştırılan meslekler var; öğretmenlik, hemşirelik gibi… Halbuki emeğin cinsiyeti olmaz. Kadın her alanda çalışabilecek kapasitede. Bu noktada motivasyonu kaybetmemek için mesleğinize ya da iş fikrinize olan inancınız devreye giriyor. Elbette pek çok kişi işimi kurarken bana da neden yapamayacağımı anlattı. İş fikrime çok inanmıştım. Her tökezlemede sizi ayakta tutan şey varacağınız noktada kurduğunuz hayale kavuşma ihtimalinizdir.

ERKEK NÜFUSLA KALKINMA MÜMKÜN DEĞİL

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Türkiye’de kadın çalışan sayısı, 8 milyon civarında. Çalışabilir kadın nüfusu ise, 28 milyon civarı. Sadece erkek nüfusun çalışması ile kalkınma mümkün değil. Ancak kadınların istihdama katılımını hızla sağlarsak, dünya sıralamasında yukarıya çıkabilir ve kalkınma hedeflerimizi yakalayabiliriz. Bu sebeple içinde bulunduğumuz kültürü, kadın ve erkeklere fırsat eşitliğinin hakim olduğu kültürlere hızla dönüştürmeliyiz.

İYİ OLUN GÖRMEZDEN GELEMEZLER

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur?

Hiçbir kadın geleceğini, bir başkasının vicdanına, insiyatifine, yanılgılarına ve kararlarına bırakmamalıdır. Yürekten inandığınız bir iş fikriniz varsa, gerçekçi bir iş planı ile işe koyulup, çalışmak çok çalışmak ile devam edip, profosyonellerden de destek alarak herkesi bu fikre inandırın. O kadar iyi olun ki sizi görmezden gelemesinler.

İTİBARINIZI KORUYUN

banner274

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız?

Hepimiz itibarımız için yaşıyoruz. Daha çok eğitim almak, daha başarılı olmak, daha çok kazanmak, daha çok sevilmek hep itibarımız için. Tamamladığımız tüm çıtalara neden sorusunu yönelttikçe en tepede hep itibar var. Unutmayın ki, kişisel ya da kurumsal itibarı inşa etmek yıllar alır, ancak yapılacak küçük bir gaf ile o itibarı yıkmak dakikalar sürer. Bu sebeple iş dünyasında kararlar alırken, orta ve uzun vadede bu kararın kurum ya da kişisel itibarınızı nasıl etkileyeceğini her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

  

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. 

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı,  Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 04:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.