Kadın girişimci Begüm Gökmen Türkiye'nin ilk brass grubunu kurdu

Kadın girişimci Begüm Gökmen, Türkiyenin ilk ve en uzun soluklu brass grubunu kurdu. Şimdi kurduğu Golden Horn Brass ile hem yurt içinde hem de yurt dışında konserden konsere koşuyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Ekim 2017 Pazartesi 03:11
Kadın girişimci Begüm Gökmen Türkiye'nin ilk brass grubunu kurdu

Türkiyenin ilk ve en uzun soluklu brass grubunun kurucusu Begüm Gökmen, 1991 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde Prof. Mahir Çakar ile korno eğitimi alarak 2000 yılında mezun oldu.Müzik yolculuğunda Almanya Cloppenburg'da korno sempozyumuyla başlayan Gökmen, 1997 yılında Almanya' nın Bayreuth kentinde yapılan Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası'nın sınavlarını kazanarak arka arkaya üç defa burslu olarak çalmaya hak kazandı.

Christian Lampert ile çalışma imkanı bulan Begüm Gökmen, California Üniversitesi müzik bölümü dekanı ve orkestra şefi olan Larry Livingston kendisine Amerika'da İdyllwild Festival Orkestrasında çalması için burs sağladı. Yurtdışında birçok workshop ve gençlik orkestralarına katılan Gökmen, 2002'de Yüksek Lisans eğitimini,  2014 yılında ise Sanatta yeterlik derecesini tamamladı.

Kariyeri boyunca Akbank Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, İstanbul Filarmoni ve Tekfen Filarmoni Orkestraları, Milli Reasürans Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası gibi topluluklarda görev alan Begüm Gökmen girişimciliğe adım atarak Golden Horn Brass Quartet adıyla başlayıp beşliye dönüşen Golden Horn Brass Kentet grubuyla Türkiyede bir ilke imza attı.

 2008 yılında Avusturyadan gelen Sonus Brass tarafından seçilerek grupla birlikte Avusturya'nın 5 şehrinde konserlerde yer alan Gökmen, M.S.Ü. Devlet Konservatuarı'nda 2004 yılından beri Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor.

Ayrıca ilköğretim okullarında ve Anadolu'nun kentlerinde bakır nefesli enstrümanları tanıtmak amacıyla konserler düzenliyor, çocuklara eğitim veriyor. 

Girişimciliğe nasıl adım attınız?

Okul yıllarından beri oda müziği derslerinde düşündüğüm bir fikirdi brass grup ile oda müziği yapma fikri. Mezun olup üniversiteye master için başladığımda, “Neden Türkiye’de böyle bir grup yok ve neden konserler yapılmıyor” diye düşündüm. Bu fikir tekrar gün yüzüne çıktı. Çok samimi olduğum arkadaşlarımla paylaştım. 2004 yılında Quartet-dörtlü olarak kurulduk. Ancak bas sesin enstrüman eksikliğini çok hissettik. Yazılan düzenlemeler de bizim için yetersiz kalmaya başlamıştı. Bir beşli için çok daha popüler eserler vardı. Gruba bir tuba sanatçısı alarak yolumuza devam ettik.

Grubunuzu tanıtır mısınız?

Grup 5 kişiden oluşmakta.2 trompet, 1 trombon, 1korno, 1 tuba. Klasik müziğin popülerler örneklerini çaldığımız gibi repertuvarımızda jazz ve pop müzik örneklerinden de var. Ayrıca kendi kültürümüzün seslerini, melodilerini ve türkülerini çok sesli düzenlemeleriyle yurt içi ve yurt dışında sergiliyoruz. Konserlerimizde türkülerimizle daha çok beğeni kazanıyoruz. Biz de çalarken çok severek çalıyoruz, bu da seyirciye enerjimizle yansıyor.

Çocuklara yönelik nasıl bir eğitim veriyorsunuz?

Golden Horn Brass üyelerinin her biri aynı zamanda konservatuvarda öğretmenlik yapıyor. Bizim, konserlerimizin dışında okullara gidip çocuklara hem enstrümanları hem de müzik türlerini tanıtan eğitici konser faaliyetlerimiz de var. Çocuklar için eğitici konserleri dizisi, 2004 yılından bu yana açık ve kapalı mekânlardaki konserlerine ek olarak, çocuklara ve gençlere yönelik klasik müzik, enstrümanlar ve tarihçeleriyle ilgili eğitici bilgiler sunan, karşılıklı diyaloglarıyla ilgi çeken bir aktivite. Amacı, çocuklara klasik müziği sevdirmek ve enstrümanları tanıtmak. Çocuklar konser esnasında, bildikleri şarkılara eşlik ediyor, ritimlere uyuyor ve edindikleri bilgileri arkadaşları ile paylaşıyorlar. Konserde edindikleri bilgiler genel kültürlerine önemli katkı sağlıyor.

 

  

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. 

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı,  Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

banner274

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 04:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.