Kadın girişimci Beril Turhan, şifalı Kombucha üretiyor

Kimya mühendisi Beril Turhan, 15 yıldır kendisi ve ailesi için hazırladığı Kombucha’yı artık kendi markası Shaman’s Secret için üretiyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Ekim 2018 Salı 11:56
Kadın girişimci Beril Turhan, şifalı Kombucha üretiyor

İş kadını Beril Turhan, 15 yıldır ailesine ve yakınlarına şifalı Kombucha üretiyordu. Daha yaygın adı Kombu olan bu çay aslında geniş yapraklı bir deniz yosunu. İçeriğinde probiyotikler, enzimler, b ve c vitaminleri, pek çok değerli asitler bulunan Kombu'nun kolesterol, tansiyon, şeker, obezite, hemoroid, kanser ve pek çok hastalığın tedavisine destek olduğu belirtiliyor. Beril Turhan, kendisi ve ailesi için yıllardan beri üretimini yaptığı şifalı Komcha çayını bir işe dönüştürüp, kendi markası Shaman’s Secret'i kurdu.  

KAGİDER'in “Proje 15 Kadın Girişimci Geliştirme Programı” kapsamında desteklenecek olan 15 kadın girişimciden biri olan Beril Turhan, girişimcilik yolculuğunu İşte Kadınlar'a anlattı. 

KİMYAGERDEN ŞİFALI KOMBU ÇAYI

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi?

1985 yılında, İstanbul’da doğdum. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nda lisans eğitimimi tamamladım. 2007-2013 yılları arasında aile şirketimiz olan Vi-Vet Kozmetik’te Ürün Geliştirme Müdürü olarak görev aldım. Bu süreçte Kalite Kontrol’den Üretim’e, Ar-Ge’den İhracat Departmanına kadar pek çok departmanda çalıştım ve bu departmanları yönettim. 2013-2017 yılları arasında kozmetik ve anne-bebek ürünleri üzerine 2 ayrı e-ticaret sitesi kurdum ve yönettim. 2017 yılının sonunda ortağımla ayrılmamız sonucu bu sitelerden birini ona devrettim (bu kısım biraz karışık, aslında pek devrettim denemez, elimden alındı), diğerini ise kapattım. 2017 Aralık ayında ise Shaman’s Secret markasını kurarak, 15 yıldır kendimiz için yaptığımız Kombucha’yı profesyonel olarak üretmeye başladım.

Şirketinizin adı nedir, hangi alanda hizmet veriyorsunuz?

Shaman’s Secret markasıyla Kombucha ve Kombucha Kültürü üretmekteyim. Ürünlerim hem pek çok farklı satış noktasında hem de www.shamansecret.com adresinde satılmaktadır. Kombucha çok özel bir fermente içecektir. İceriginde probiyotikler, enzimler, b ve c vitaminleri, pek çok değerli asitler bulunur. Gut, kolesterol, tansiyon, seker, obezite, hemoroid, kanser ve pek çok hastalığa şifa olur. Ben de hem 15 yılın getirmiş olduğu deneyim, hem de kimyager titizliği ile çok leziz ve şifalı Kombucha’lar üretmekteyim.

KOMBUCHA VEYA KOMBU NEDİR?

Kombucha ya da diğer adıyla Kombu nedir?

Kombucha, çok kıymetli, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan, hakkında pek çok rivayet bulunan şifalı bir içecektir. Bana en yakın gelen bir rivayete göre, Koreli bir doktor olan Dr. Kombu, bu özel çayı MS 414 yılında Japonya’ya, ölüm döşeğinde olan İmparator Inyoko için getirmiştir. İmparator İnyoko iyileşince, bu çay ülkede çok meşhur olmuş. Hatta Samurayların Kombucha’yı savaşlarda mataralarında taşıdıkları çünkü onlara savaşlar sırasında enerji verdiği söylenirmiş. Yalnız dediğim gibi, bu konuda rivayetten öteye geçemiyoruz.

Bildiğimiz en kesin bilgi, Kombucha Kültürünün geniş yapraklı bir deniz yosunu olduğu ve Kombucha veya diğer adıyla Kombu Çayı’nın Asya’dan İpek Yolu ile Rusya’ya, oradan da tüm dünyaya yayıldığı.

Kombucha hakkında bulunabilen yazılı kayıtlar, 19. Yüzyıl itibariyle Rus literatürlerinde yer almaktadır. 20. Yüzyıl başından itibaren de pek çok bilimsel yayına konu olmuştur.

Kombucha, uygun koşullarda (hijyenik ortamda, metale temas etmeden vs.) hazırlanırsa, ispatlanan hiçbir yan etkisi veya sebep olduğu hiçbir rahatsızlık bulunmamaktadır. Kombucha hakkında yapılan bilimsel çalışmalarda ise hem içeriğindeki zengin probiyotik bakteriler hem de çok değerli organik asitlerle bilim insanlarının ilgisini çekmiştir. Özellikle Rus, Alman ve İsviçreli bilim insanlarının çok kıymetli yayınları mevcuttur.Kombucha mantarı - Kombu çayı nasıl üretilir?  

Aslında çok basit bir fermantasyon prosesidir; belli oranlarda hazırlanan şekerli çayın soğutulduktan sonra içine eklenen 1 bardak Kombucha ve 1 adet Kombucha Kültürü ile oksijenli fermantasyonu sonucu yaklaşık 10 günde Kombucha elde edilir. Bu süreçte fermantasyon kabı havadar, direkt güneş ışığı görmeyen ancak karanlık olması zaruri olmayan bir noktada, hiç yerinden oynatılmadan bekletilmelidir.

Kombucha bu kadar şifalı bir içecek olmasına karşın, oldukça lezzetlidir de. Tadı çok hafif sirkemsi bir elma şırasına benzer.

Kombu çayının faydaları neler?

Pek çok faydası bulunur. Bunların başlıcaları;• Vücutta bulunan sinsi rahatsızlıkları ortaya çıkarır,

• Kolesterolü düzenler,

• Yağ yakımını hızlandırarak fazla kilolardan daha hızlı kurtulmaya destek olur,

• Bağırsak florasını düzenler, toksinleri ve ağır metalleri idrar yoluyla atar,

• İltihabı vücuttan uzaklaştırır,

• Kan dolaşımını düzenler,

• Tansiyon ve kalp-damar rahatsızlıklarına iyi gelir,

• Sinir sisteminin düzenler, gerginlik, baş ağrısı ve depresyona iyi gelir,

• Kandaki şeker oranını düzenler,

• Kanserli hücrelerin yayılmasını ve büyümesini yavaşlatır,

• Vücuda enerji ve zindelik verir,

• Pek çok kullanıcının geri bildirimine göre gri saçları siyahlatır,

• Harici olarak kullanıldığında, yani içmek yerine cilde sürüldüğünde cildin yaşlanmasını yavaşlatır, cildi nemlendirir ve kırışık karşıtı bir etki gösterir,

• Karaciğeri ve safra kesesini temizler.


  

Kendi işinizi kurmaya nasıl karar verdiniz? 

Şirketimi 2017 yılının sonunda kurdum. Oldukça az bir sermayem vardı, en büyük endişem bu süreci nasıl bu kadar az sermaye ile yönetebileceğimdi. Ancak çok ufak ufak büyüyerek, çok çalışarak ve minimum parayla maksimum iş yaparak şirketin ihtiyaçlarını şirketin kazancıyla karşıladım. Bu süreçte ilk 3-4 ay hiç elemanım yoktu, 4. Aydan itibaren 1 eleman istihdam ettim. 10. Ayımda ise 2. Elemanı da istihdam ettim. Hala sevkiyatları kendim yapıyor, paketleme, fatura kesimi, üretim, kalite kontrol gibi pek çok farklı işin büyük kısmını kendim üstleniyorum. Ancak bu şekilde yavaş yavaş ilerlemem ve işin her alanında çalışmam işime tam hakimiyet sağladığı için bu süreçten gayet memnunum.

KAPASİTE 4 KATINA ÇIKTI

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, 2018 nasıl bir yıl oldu, 2019 hedefleriniz neler?

Şirketim kurulduğundan bu yana çok keyifli bir büyüme grafiğine sahip, demin de dediğim gibi kazandığımı sermaye yapabildiğim bir ciroya sahibim. 2018 çok güzel geçti, özellikle Eylül-Ekim ayından itibaren satışlarım oldukça arttı. Kapasitemi de Eylül ayı itibariyle 4 katına çıkartarak yeni bir üretim tesisi kurdum. 2019’da yaygın kahve zincirlerine girmeyi, restoran zincirlerinde yer almayı ve mevcut ciromu 5 katına çıkartmayı hedefliyorum.

HİÇBİR EK GELİRİ OLMAYAN YALNIZ BİR ANNE OLARAK İŞE BAŞLADIM

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Siz neler yaşadınız, engelleri nasıl aştınız?

Ben neredeyse hiç ek geliri olmayan yalnız bir anne olarak, eski işimden de büyük kayıplar yaşayarak bu yeni işime başladım. Aslında benim için en kolayı aile şirketime geri dönmek olurdu. Ayrıca henüz 2,5 yaşında olan, yarı zamanlı anaokuluna gönderebildiğim bir oğlum vardı. Ancak kendi işimi yapmaktan ayrı keyif alıyordum, kolayı seçmek istemedim. İlk başta yapmayı planladığım işi anlattığım kişilerden -özellikle erkeklerden, hatta babamdan- çok destek gördüğümü söyleyemem. Oysa ki başta annem olmak üzere pek çok kadından inanılmaz destekler aldım.  Sonrasında azmimi, yaşadıklarımı, başardıklarımı ve ilerlememi gördükçe, başta “nasıl bir iş bu?” diyen, hatta burun kıvıran kişilerin takdir ve beğenisini gördüm. Ben ne övgülerden, ne yergilerden etkilenmemeye çalıştım. Herkesin yargısı kendi deneyimleri ve bilgisiyle sınırlıdır, ben ise kimsenin önyargılarını işime katmak istemedim. Azimle çalıştım, gece-gündüz çabaladım. Eğer bir başarı elde edemeseydim, bu da bir tecrübedir deyip geçebilecektim. Bugüne kadar hep kendi işimde çalıştım, bazen çok çalışıp sonuç alamadığın da olabilir, çok tesadüfi büyük başarılar elde ettiğin de.

KADIN VARSA UMUT VARDIR

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

banner274

Geçen gün Kagider’in Proje15 yarışmasında, basın lansmanında bir arkadaşımız müthiş bir cümle kurdu: “Kadın varsa, umut vardır.” Kadının yer aldığı işletmeler çok daha yaratıcı, çözüm odaklı, keyifli ve başarılı olur. Ben de işyerimde kadın eleman istihdam etmeye önem veriyorum. Hem kadın hem erkek girişimcilere tavsiyem, yaş/çocuk/medeni durum gibi kıstaslara takılmadan kadın eleman istihdam etmeleridir.

BAHANE YERİNE BAŞARI ÜRETSİNLER

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur? Kadın girişimciler hangi sorunları yaşıyor. Bunları nasıl aşabilirler?

Kadın girişimciler genellikle pek desteklenmiyor, hatta çokça köstekleniyor. Oysa ki biz oldukça yaratıcı, azimli, becerikli ve çok yönlüyüz. Bu özelliklerimiz bizi iş hayatında çok başarılı yerlere getirebilecekken, kendimize çevremizden gelen sınırları çizerek olduğumuz yerde saymayı tercih edebiliyoruz. Hemcinslerime tavsiyem, kendi potansiyellerinin farkına varsınlar ve bahaneler yerine başarılar üretsinler.

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız? Siz nasıl başardınız?

Üretim, hele ki gıda üretimi oldukça titizlik ve hijyen istiyor. Ayrıca müşteri ilişkileri de bir hayli önemli. Başarılı bir sosyal medya yönetimi, doğru ürünle müşterileri bir araya getirmek için çok değerli bir iletişim aracı. İyi ürün ve doğru pazarlama bir araya gelince başarılı olunmaması için hiçbir neden yok.

Bir kız çocuğu olarak ailenizde nasıl bir yaklaşımla karşılaştınız, ailenizde ya da farklı ortamlarda şiddete uğradınız mı?   

Oldukça aydın, çok okuyan ve çok iyi eğitim almış bir anne-babanın çocuğuyum. Hem eğitim hayatımda hem de özel hayatımda ailem tarafından çok desteklendim. Kendi işlerinde çalışırken kendi işimi yapmak istediğimde de beklenenin aksine destek gördüm. Başarımda onların payı oldukça büyüktür. Bu vesileyle onlara tekrar teşekkür etmek isterim.

  

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı,  Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 03:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.